Ακιτα η Χάσκι.

Χάσκι η Ακιτα.

  • Ακιτα

    Votes: 3 42,9%
  • Χάσκι.

    Votes: 4 57,1%

  • Total voters
    7
  • Poll closed .

Fotis Deutschland

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2019
45
3
24
Καλησπερα αποφασίσαμε με την οικογένεια μου να πάρουμε ένα σκυλάκι και είμαστε ανάμεσα σε Ιαπωνικό Ακιτα και χάσκι Σιβηρίας.Τι θεωρείτε καλύτερο για το σπίτι;
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Εξαρτάται που είναι το σπίτι σου..έχω δει σκύλια και απο τις 2 φυλές να δινοπαθούνε με τις ζέστες του ελληνικου καλοκαιριου..ξαπλωμένα σε σκια και είναι λαχανιασμένα λες και βγαλάνε μαραθώνιο .. σκηνές απειρου κάλους με ακίτα η χασκι σε ελληνικες παραλιες κατακαλόκαιρο μεσημερι σιγουρα δεν θα μαι ο μονος που εχει δει..ωραία και τα δυο αλλα να σκεφτείς λίγο αυτό που σου γράφω γιατι και τα δυο είναι ζωα για τελειως διαφορετικες συνθηκες..
 


Fotis Deutschland

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2019
45
3
24
Εξαρτάται που είναι το σπίτι σου..έχω δει σκύλια και απο τις 2 φυλές να δινοπαθούνε με τις ζέστες του ελληνικου καλοκαιριου..ξαπλωμένα σε σκια και είναι λαχανιασμένα λες και βγαλάνε μαραθώνιο .. σκηνές απειρου κάλους με ακίτα η χασκι σε ελληνικες παραλιες κατακαλόκαιρο μεσημερι σιγουρα δεν θα μαι ο μονος που εχει δει..ωραία και τα δυο αλλα να σκεφτείς λίγο αυτό που σου γράφω γιατι και τα δυο είναι ζωα για τελειως διαφορετικες συνθηκες..
Καλησπέρα,μένουμε Γερμανία άρα δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.Ποιο προτείνεις;
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Ζητώ συγνώμη τοτε για την ατοπη παρατήρηση..δεν έχω προσωπική εμπειρία με κανένα από τα δυο οπότε μάλλον δεν είμαι καταλληλος να απαντήσω...αλλά γενικά ξέρω πως τα χασκι είναι "ευκολότερα" από τα ακίτα και προσαρμόζονται καλύτερα σε οικογένιες..αλλά αυτο ειναι κάτι πολυ γενικό για αυτό περίμενε απαντησεις απο κατοχους ή έστω εμπειροτερους..
 


Fotis Deutschland

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2019
45
3
24
Ζητώ συγνώμη τοτε για την ατοπη παρατήρηση..δεν έχω προσωπική εμπειρία με κανένα από τα δυο οπότε μάλλον δεν είμαι καταλληλος να απαντήσω...αλλά γενικά ξέρω πως τα χασκι είναι "ευκολότερα" από τα ακίτα και προσαρμόζονται καλύτερα σε οικογένιες..αλλά αυτο ειναι κάτι πολυ γενικό για αυτό περίμενε απαντησεις απο κατοχους ή έστω εμπειροτερους..
Ευχαριστώ!
 






saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Καλησπερα αποφασίσαμε με την οικογένεια μου να πάρουμε ένα σκυλάκι και είμαστε ανάμεσα σε Ιαπωνικό Ακιτα και χάσκι Σιβηρίας.Τι θεωρείτε καλύτερο για το σπίτι;
Δύο τελείως διαφορετικές φυλές...κοινό σημείο ότι ανήκουν στην ομάδα 5 (F.C.I.). Τι σας ώθησε στην επιλογή αυτών των φυλών; Ελπίζω όχι μόνο ότι σας άρεσαν αισθητικά. Ως κάτοχος siberian husky και μετά akita inu σας σας διαβεβαιώ ότι δεν μπορώ να τα συγκρίνω.
 


Fotis Deutschland

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2019
45
3
24
Δύο τελείως διαφορετικές φυλές...κοινό σημείο ότι ανήκουν στην ομάδα 5 (F.C.I.). Τι σας ώθησε στην επιλογή αυτών των φυλών; Ελπίζω όχι μόνο ότι σας άρεσαν αισθητικά. Ως κάτοχος siberian husky και μετά akita inu σας σας διαβεβαιώ ότι δεν μπορώ να τα συγκρίνω.
Εσάς ποιο σας άρεσε περισσότερο;Ποιο ήταν περισσότερο φιλικό με το αφεντικό του;
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Εσάς ποιο σας άρεσε περισσότερο;Ποιο ήταν περισσότερο φιλικό με το αφεντικό του;
Νομίζω ότι όλα τα σκυλιά είναι φιλικά με το αφεντικό τους:p. Πέρα από την πλάκα, και οι δύο φυλές μαδάνε τρελά, προετοιμαστείτε για ατελείωτες τρίχες παντού ( αντιμετωπίζεται λίγο αλλά δεν αποφεύγεται το "φαινόμενο", με βούρτσισμα και καλή διατροφή), είναι ανεξάρτητες, ( μην περιμένετε υπακοή και εκπαίδευση "τύπου γερμανικού ποιμενικού"), το husky μου δεν συγκρίνεται στην κοινωνικότητα, ενεργητικότητα και την τρέλα σε σχέση με το akita μου. Οι παραπάνω φράσεις εννοείται ότι είναι μόνο προσωπικές εμπειρίες από την συμβίωση μου με αυτές τις δύο φυλές. Αλλά ας καταθέσουν τις εμπειρίες τους και άλλα μέλη του forum, ( ειδικά στα akita iny έχουμε και εκτροφείς, και όχι μόνο κατόχους αυτής της φυλής:unsure:).
 


Fotis Deutschland

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2019
45
3
24
Νομίζω ότι όλα τα σκυλιά είναι φιλικά με το αφεντικό τους:p. Πέρα από την πλάκα, και οι δύο φυλές μαδάνε τρελά, προετοιμαστείτε για ατελείωτες τρίχες παντού ( αντιμετωπίζεται λίγο αλλά δεν αποφεύγεται το "φαινόμενο", με βούρτσισμα και καλή διατροφή), είναι ανεξάρτητες, ( μην περιμένετε υπακοή και εκπαίδευση "τύπου γερμανικού ποιμενικού"), το husky μου δεν συγκρίνεται στην κοινωνικότητα, ενεργητικότητα και την τρέλα σε σχέση με το akita μου. Οι παραπάνω φράσεις εννοείται ότι είναι μόνο προσωπικές εμπειρίες από την συμβίωση μου με αυτές τις δύο φυλές. Αλλά ας καταθέσουν τις εμπειρίες τους και άλλα μέλη του forum, ( ειδικά στα akita iny έχουμε και εκτροφείς, και όχι μόνο κατόχους αυτής της φυλής:unsure:).
Δηλαδή το Γερμανό ποιμενικό είναι περισσότερο υπάκουο;
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Δηλαδή το Γερμανό ποιμενικό είναι περισσότερο υπάκουο;
10.000 φορες πιο υπακουο....
Επισης, εκτος απο "δυσκολα" στην εκπαιδευση, οι φυλες αυτες συχνα εχουν ανεπτυγμενο prey drive(κυνηγετικο ενστικτο) και μπορει να βγαλουν κυριαρχικη/επιθετικη συμπεριφορα προς αλλα σκυλια(ειδικα αν δεν κοινωνικοποιηθουν σωστα απο μικρη ηλικια).
Θα ειναι ο πρωτος σου σκυλος;
Μην επιλεξεις την φυλη με βασικο κριτηριο την εμφανιση. Κοιταξε να ταιριαζει ο τροπος ζωης σου με τα χαρακτηριστικα της φυλης πχ ευκολια χειρισμου(εκπαιδευσιμοτητα), επιπεδα ενεργειας(ποση αναγκη για καθημερινη ασκηση εχει) κτλ...
Παραδειγμα το μαλινουα που λεει ο Τασος ειναι το "πολυεργαλειο", μπορει να παει παντου, να κανει τα παντα, εκπαιδευεται οσο μπορει να εκπαιδευτει ενας σκυλος και φυσικα διαπρεπει σαν σκυλος καθηκοντων. Ολα αυτα ομως μονο αν ασχολεισαι καθημερινα μαζι του στον βαθμο που απαιτει. Και απαιτει πολυ....
Πανω κατω τα ιδια ισχυουν και για το γερμανικο ποιμενικο, αλλα ειναι λιγο πιο "χαλαρος" τυπος.
εγω παντως για το σπιτι μαλινουα λεω.σκεψου το.
Εγω το σκεφτομαι Τασο. Να μαστε καλα αν εχω λιγο χρονο παραπανω στο μελλον θελω μια σκυλα
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,αλλά μου αρέσουν τα αλλά 2 περισσότερο.
δεν με πιανς ομως
ακου να δεις λοιπον...θα διαλεξετε τον σκυλο που ταιριαζει σε εσας και οχι μονο απο εξωτερικη εμφανιση.
αν εγω εχω χασκι θα σου πω....φιλαρακι χασκυ παρε,μαμουν
αν εχω ακιτα;;;φιλαρακι ακιτα παρε μαμουν...
εμενα πχ μαρεουν τα αμερικανικα,μαμουν αλλα δεν θα παρω ποτες.

οποτε ξεκινα να βαλει βασεις για το τι θες εσυ,τι σου ταιριαζει και να μην περιμενεις απο τον καθενα σε ενα φορουμ να σου πει παρε αυτο,ειναι καλο.
και μολις καταληξεις θα δεις οτι τα μαλινουα ειναι γαμω,μαμουν αλλα μην παρεις.


an ειχαμε ολοι τα ιδια γουστα θα θελαμε την ιδια γκομενα,οποτε με τα γουστα να πας,απο την αρχη.
 
Last edited:
  • Love
Reactions: Estranged








mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Καλησπερα αποφασίσαμε με την οικογένεια μου να πάρουμε ένα σκυλάκι και είμαστε ανάμεσα σε Ιαπωνικό Ακιτα και χάσκι Σιβηρίας.Τι θεωρείτε καλύτερο για το σπίτι;
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Αν σε ρώταγα...

Φίλε μου, σκέφτομαι να γίνω κιθαρίστας ή ντράμερ!
Τι από τα δυο μου προτείνεις;


Τι θα μου απαντούσες;
 


Fotis Deutschland

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2019
45
3
24
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Αν σε ρώταγα...

Φίλε μου, σκέφτομαι να γίνω κιθαρίστας ή ντράμερ!
Τι από τα δυο μου προτείνεις;


Τι θα μου απαντούσες;
Αυτό που σε εκφράζει λογικα;
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Αν σε ρώταγα...

Φίλε μου, σκέφτομαι να γίνω κιθαρίστας ή ντράμερ!
Τι από τα δυο μου προτείνεις;


Τι θα μου απαντούσες;
 
  • Like
  • Haha
Reactions: spyv and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αυτό που σε εκφράζει λογικα;
Μα...θεωρητικά, για να ρωτάω άλλους (άγνωστους), δεν ξέρω τι με εκφράζει και ζητάω βοήθεια.
Αν ήξερα, δεν θα ρώταγα κανέναν.
Άρα λοιπόν, εσύ πως θα με βοηθούσες σε αυτόν μου τον προβληματισμό? Τι θα μου έλεγες?
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3