Ακιτα και Τριχα..


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Καλησπερα σε ολους και σε ολες!! Θα ηθελα να μοιραστειτε μαζι μου την εμπειρια σας σχετικα με το τριχωμα του σκυλου και πως το αντιμετωπιζετε...!!!
Γιατι οπως ειναι γνωστο,η συγκεκριμενη ρατσα ''αλλαζει'' τριχωμα 2 φορες τον χρονο ενω τον υπολοιπο καιρο μαδαει..
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ενας φίλος είχε ακίτα, βρε παιδιά, το πόσο μαδούσε αυτό το σκυλί ήταν άλλο πράγμα... εγώ έχω λαμπ που υποτήθεται μαδάνε αλλά το ακίτα πήρε το βραβείο...
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25






elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Ενας φίλος είχε ακίτα, βρε παιδιά, το πόσο μαδούσε αυτό το σκυλί ήταν άλλο πράγμα... εγώ έχω λαμπ που υποτήθεται μαδάνε αλλά το ακίτα πήρε το βραβείο...
Παρακαλώ μην μιλάτε για μάδημα...
Ο Αύγουστος είναι ο μήνας που κόβω την καρύδα και δίνω μαγιά.
Κατά τον γιατρό μου, έτσι διευκολύνεται η πιο γρήγορη απαλλαγή από την παλιά/νεκρή τρίχα και η μαγιά δυναμώνει το δέρμα και τον θύλακα για να βγει υγιής η καινούργια από Οκτώβριο.
Έχει βγάλει, τον 2ο υπομανδύα τελείως και απομένει ένα 25-30% του 1ου υπομανδύα και ένα 10% από το επιφανειακό τρίχωμα.
Το καθημερινό απλό 20λεπτο χτένισμα μαζεύει 1 σακούλα του σ/μ πατημένη.
Το εβδομαδιαίο επιμελές ωριαίο βούρτσισμα μαζεύει 1 σακούλα σκουπιδιών πατημένη.
Το καθημερινό σάρωμα (ευλογημένα μάρμαρα) μαζεύει άλλη μια σακούλα σ/μ πατημένη.
Με αυτόν τον τρόπο ουσιαστικά αφήνει τρίχα Ιούνιο-Ιούλιο (μόνο στο βούρτσισμα) και Αύγουστο παντού και πάντα.
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Παρακαλώ μην μιλάτε για μάδημα...
Ο Αύγουστος είναι ο μήνας που κόβω την καρύδα και δίνω μαγιά.
Κατά τον γιατρό μου, έτσι διευκολύνεται η πιο γρήγορη απαλλαγή από την παλιά/νεκρή τρίχα και η μαγιά δυναμώνει το δέρμα και τον θύλακα για να βγει υγιής η καινούργια από Οκτώβριο.
Έχει βγάλει, τον 2ο υπομανδύα τελείως και απομένει ένα 25-30% του 1ου υπομανδύα και ένα 10% από το επιφανειακό τρίχωμα.
Το καθημερινό απλό 20λεπτο χτένισμα μαζεύει 1 σακούλα του σ/μ πατημένη.
Το εβδομαδιαίο επιμελές ωριαίο βούρτσισμα μαζεύει 1 σακούλα σκουπιδιών πατημένη.
Το καθημερινό σάρωμα (ευλογημένα μάρμαρα) μαζεύει άλλη μια σακούλα σ/μ πατημένη.
Με αυτόν τον τρόπο ουσιαστικά αφήνει τρίχα Ιούνιο-Ιούλιο (μόνο στο βούρτσισμα) και Αύγουστο παντού και πάντα.
Και ολο τον υπολοιπο χρονο,πως τα πατε?!
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Εκτός από το χτένισμα (2 φορές την εβδομάδα) και το βούρτσισμα (1 φορά την εβδομάδα), ούτε τρίχα.
 
  • Like
Reactions: d-friend


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Εκτός από το χτένισμα (2 φορές την εβδομάδα) και το βούρτσισμα (1 φορά την εβδομάδα), ούτε τρίχα.
Τα τσοου με τα ακιτα δεν νομιζω να εχουν καποια ιδιεταιρη διαφορα στην τριχα,ετσι δεν ειναι? Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπιζω τρελο μαδημα καθημερινως,ενω το βουρτσιζω οπως λες και συ 2 φορες την εβδομαδα,ωστε να μην μπορω να το αγκαλιασω καν?
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
3 μανδύες (πιο μακρυά η δική μας εξωτερική), λάθος κλίμα. Μια από τα ίδια είμαστε.
Σε μένα εκτός από τον Αύγουστο δεν έχει πρόβλημα. Και τον περισσότερο καιρό φοράω μαύρα.
Διατροφή και συμπληρώματα να κοιτάξεις. Επίσης τις σωστές βούρτσες.
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
3 μανδύες (πιο μακρυά η δική μας εξωτερική), λάθος κλίμα. Μια από τα ίδια είμαστε.
Σε μένα εκτός από τον Αύγουστο δεν έχει πρόβλημα. Και τον περισσότερο καιρό φοράω μαύρα.
Διατροφή και συμπληρώματα να κοιτάξεις. Επίσης τις σωστές βούρτσες.
Εχω ακουσει παρα πολλα για furminator..!! Χρησιμοποιεις εσυ?
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Και οταν αλλαζει τριχωμα,η συγκεκριμενη βουρτσα σε βοηθαει πολυ?!
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Είπαμε.... Μια σακούλα σκουπιδιών πατημένη την φορά.
Άρα μείον μια σακούλα τρίχες, από πατώματα, έπιπλα και ρούχα ;)

Και κάτι άλλο που βοηθάει τρελά. Στα καθημερινά μας χάδια/μασάζ (2 φορές την ημέρα παρακαλώ), "χτενίζω" με τα δάχτυλα κόντρα. Ε, άλλη μισή σακούλα την μαζεύω.
 






Ήρα & Freedom

Well-Known Member
22 Μαϊου 2016
210
639
Λάρισα
υποθέτω πως και ο δικός μου που είναι χασκοειδές στην ίδια μοίρα βρίσκεται

μάλιστα τώρα είμαστε σε φάση (5 μηνών) που χάνει πολύ τρίχα και αλλάζει και το χρώμα του δηλαδή από ανοιχτό καφέ που ήταν σκουραίνει

αλλά γιατί δεν κάνει furminator? εγώ χρησιμοποιώ την συρμάτινη βούρτσα αλλά μας το είχαν προτείνει για καλύτερο....δεν επιτρέπεται σε αυτά τα σκυλιά?
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
υποθέτω πως και ο δικός μου που είναι χασκοειδές στην ίδια μοίρα βρίσκεται

μάλιστα τώρα είμαστε σε φάση (5 μηνών) που χάνει πολύ τρίχα και αλλάζει και το χρώμα του δηλαδή από ανοιχτό καφέ που ήταν σκουραίνει

αλλά γιατί δεν κάνει furminator? εγώ χρησιμοποιώ την συρμάτινη βούρτσα αλλά μας το είχαν προτείνει για καλύτερο....δεν επιτρέπεται σε αυτά τα σκυλιά?
Εγω εχω ακουσει τα καλυτερα για την furm..τωρα δεν ξερω,δεν την εχω δοκιμασει,οταν με το καλο ερθει το κουταβι..θα ξερω...!!!
Αλλα για τις ρατσες μας σιγουρα κανει...Επισης εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την ΖoomGroom,στο θεμα που με παρεπεμψε ο @Orilis ....!!
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Δεν ξέρω για τα χάσκι και τα ακίτα. Σε μας πάντως, απαγορεύεται δια ροπάλου.
Αν δεν το χειρίζεται επαγγελματίας κόβει/σπάζει την υγιή τρίχα και δεν αφαιρεί απλά την νεκρή.
Ένα Chow αν κουρευτεί για οποιονδήποτε λόγο, θέλει 2 χρόνια για να αποκαταστήσει πλήρως το τρίχωμα του. Οπότε πειράματα δεν κάνω.
 
  • Like
Reactions: mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf