Ακράτεια στειρωμένου θηλυκού σκύλου 2 ετών.


FotisKar

New Member
26 Ιουνίου 2020
3
0
29
Καλησπέρα, έχω ένα θέμα με το σκύλο μου εδώ και 6 μήνες περίπου και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη και είπα μήπως μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος/α από εδώ μέσα πού έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο περιστατικό.
Την ακράτεια την έχει σχεδόν πάντα όταν χαλαρώνει και κυρίως με τον βραδινό ύπνο.
Επίσης η αρχή της ακράτειας συνδυάστηκε και με πολυδυψια την οποία δεν είχε πρίν.
Για αρχή ο σκύλος είναι στειρωμενος αλλά δεν γνωρίζω από πότε ακριβώς γιατί είναι από φιλοζωική.
Επίσης πάσχει από καλαζαρ αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει υπερβεί ένδειξη πάνω από 1/200 και έχει ακολουθήσει μια φορά θεραπεία με μιλτεφοραν και ζιλαπουρ(τα ζιλαπουρ τα παίρνει ακόμα ένα πρωί ένα βράδυ)
Της έχω κάνει εξετάσεις αίματος και τα νεφρά και το συκώτι λειτουργούν φυσιολογικά.
Επίσης της έχω κάνει εξετάσεις ούρων και καλλιέργεια που βγήκαν αρνητικές.
Έχει κάνει και υπέρηχο κάτω κοίλης στην οποία δεν βρέθηκε κάτι μη φυσιολογικό πέρα από κάτι μικροασβεστωσεις στα νεφρά τις οποίες ο κτηνίατρος δεν θεώρησε πως είναι ανάγκη να αφαιρεθούν.
Έχει ακολουθήσει θεραπείες και με propalin και με incurin οι οποίες δεν είχαν κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα..
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλησπέρα, ίσως η σκυλίτσα στειρώθηκε πολύ νεαρή, έχω διαβάσει ότι στείρωση σε πολύ νεαρή ηλικία μπορεί να προκαλέσει αυτό το πρόβλημα. Ρώτα τον κτηνίατρο σου!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Στην προηγούμενη σκυλίτσα μου αρχικά είχε δουλέψει το propalin αλλά τελικά το αντιμετωπίσαμε με incurin. Αλλά είχε χρειαστεί, θυμάμαι, να δοκιμάσουμε και να διαμορφώσουμε πολλές φορές τη δόση μέχρι να βρούμε τι πιάνει. Παράλληλα την πήγαινα 1-2 επιπλέον μίνι βόλτες. Έχετε δοκιμάσει διαφορετικές δοσολογίες;
 


FotisKar

New Member
26 Ιουνίου 2020
3
0
29
Καλησπέρα, ίσως η σκυλίτσα στειρώθηκε πολύ νεαρή, έχω διαβάσει ότι στείρωση σε πολύ νεαρή ηλικία μπορεί να προκαλέσει αυτό το πρόβλημα. Ρώτα τον κτηνίατρο σου!
Ναι και γω το έχω διαβάσει αυτό,ότι δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως το ουροποιητικό σύστημα και οι ορμόνες.
 


FotisKar

New Member
26 Ιουνίου 2020
3
0
29
Στην προηγούμενη σκυλίτσα μου αρχικά είχε δουλέψει το propalin αλλά τελικά το αντιμετωπίσαμε με incurin. Αλλά είχε χρειαστεί, θυμάμαι, να δοκιμάσουμε και να διαμορφώσουμε πολλές φορές τη δόση μέχρι να βρούμε τι πιάνει. Παράλληλα την πήγαινα 1-2 επιπλέον μίνι βόλτες. Έχετε δοκιμάσει διαφορετικές δοσολογίες;
Ναι έχω δοκιμάσει αλλά δεν έχω δώσει ποτέ πολύ παραπάνω από τη συνιστώμενη δοσολογία για τα κιλά της.
Δεν είδα πολύ διαφορά..
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Ναι έχω δοκιμάσει αλλά δεν έχω δώσει ποτέ πολύ παραπάνω από τη συνιστώμενη δοσολογία για τα κιλά της.
Δεν είδα πολύ διαφορά..
Δυστυχώς δεν θυμάμαι καθόλου πόσο παραπάνω δίναμε, πάνε και πολλά χρόνια από τότε. Ίσως αν βάλετε μια επιπλέον βόλτα για να αδειάζει η κύστη πιο συχνά να υπάρξει κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα. Νομίζω ότι σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχει και χειρουργικός τρόπος αλλά δεν είμαι σίγουρη
 


Αggela

New Member
14 Ιουνίου 2020
2
1
57
Ειχα το ιδιο προβλημα με εσας.Στειρωση 1 ετους και ακρατεια.Η δοση του propalin ολο και την αυξαναμε, δωσαμε και incurine, και τα δυο μαζι.Τιποτα.Απελπιστηκα.Εξερευνοντας την διατροφη σε ξενες αντιστοιχες ομαδες στο εξωτερικο, επεσα σε αρθρα και μαρτηριες οτι αφαιροντας τα δημιτριακα απο την διατρφη,βελτιωνετε το προβλημα.Κοψαμε οποιαδιποτε λιχουδια ετοιμη(ολες εχουν δημητριακα) λιγο τοστακι ,ψωμακι ή παξιμαδι.Τις φτιαχνω μονη μου.Επιλογες πολλες αν ψαχτεις.Μεγαλη διαφορά Το σκυλι δεν εχει ξανακατουρηθει.Εκοψα το incurinκαι το propalin απο 3 φορες την ημερα σχεδον 0,6 που επερνε και δεν την επιανε (24 κιλα),τωρα περνει 2 φορες απο 0,5.Θα της ξεκινησω ωμη διατροφη, και θα πειραματιστω σιγα σιγα μειωνοντας κιαλο το propali να δω μεχρι που μας περνει.Κοψε τα δημιτριακα και θα με θυμηθεις
 
  • Like
Reactions: Foskangela


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3