Ακόμα πιο χαμηλά αιμοπετάλια μετα από θεραπεία ερλιχίωσης


vicky1981

New Member
2 Μαϊου 2024
3
0
42
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον να βρεθεί ο σκύλος του με ερλιχίωση τίτλος σχετικά χαμηλος 1/200 και αιμοπετάλια 148 χαμηλα ,να κάνει θεραπεία με vibramycin 1 μήνα και με τον επανέλεγχο μετά απο ένα μήνα τα αιμοπετάλια να δείχνουν ακόμα πιο χαμηλα 135.Να ενημερώσω οτι σκύλακι μου είναι 10 μηνών μέσα στην όρεξη για παιχνίδι αλλά με επιλεκτική όρεξη μαγειρευτό .Ο γιατρός συστήνει επανάληψη αντιβίωσης. Πως γίνεται να μην έχουν αυξηθεί τα αιμοπετάλια μετα τη θεραπεία?Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμηη.:-((((
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.558
6.985
Δεν ξέρω πόσο γρήγορα ανεβαίνουν τα αιμοπετάλια με τη θεραπεία με vibramycin αλλά μήπως να κάνατε κ ένα επίχρισμα αίματος; Μπορεί πχ να έχουν πολλές συγκολλήσεις κ φαίνονται ακόμα τόσο χαμηλά.
 


vicky1981

New Member
2 Μαϊου 2024
3
0
42
Δεν ξέρω πόσο γρήγορα ανεβαίνουν τα αιμοπετάλια με τη θεραπεία με vibramycin αλλά μήπως να κάνατε κ ένα επίχρισμα αίματος; Μπορεί πχ να έχουν πολλές συγκολλήσεις κ φαίνονται ακόμα τόσο χαμηλά.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!΄-) κάναμε και έλεγχο αιμοπεταλίων σε επίχρισμα και γράφει οτι μετρήθηκαν 135 αιμοπετάλια. Το μόνο που σκέφτομαι μήπως υπάρχει και κάτι άλλο όπως πυροπλάσμωση η θρομβοκυτταροπενια ,έχω αγχωθεί κ έχω googlarei τα πάντα.ξέρω οτι είναι λάθος αλλα δεν μπορω να καταλάβω γιατι δεν βοήθησε η θεραπεία με το vibramycin
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.558
6.985
Τι εννοείς; Θρομβοκυτταροπενια λέγεται έτσι κι αλλιώς, απλά, η συνθήκη όπου έχεις χαμηλά αιμοπετάλια, για οποιονδήποτε λόγο, δεν είναι κάποιου είδους ασθένεια - έχει ήδη δλδ θρομβοκυτταροπενια. Εκτός κ αν εννοείς ιδιοπαθή θρομβοκυτταροπενια (αυτοάνοσο).

Το επίχρισμα δεν ανέφερε κάπου "παρατηρήθηκαν/δεν παρατηρήθηκαν συγκολλήσεις";

Μάλλον ο κτηνίατρος θεωρεί ότι απλά δεν ήταν αρκετή η θεραπεία κ χρειάζεται κι άλλο. Δεν είναι απίθανο. Ίσως θα πρέπει να επαναλάβετε τον τίτλο κάποια στιγμή (δεν ξέρω αν μπορείτε τώρα, ίσως πρέπει να περάσουν λίγες μέρες από τη διακοπή της θεραπείας). Αν έχει μηδενίσει ο τίτλος, τότε θα σου πει ο γιατρός αν πρέπει να το ψάξετε αιματολογικά.

Κάτι άσχετο, δώσε λίγα προβιοτικα γιατί το vibramycin είναι βαρύ για το γαστρεντερικό σε πολλά ζώα.
 


vicky1981

New Member
2 Μαϊου 2024
3
0
42
Σε υπερευχαριστω κ πάλι για την απάντηση :) δεν εγραφε πουθενά για συγκολλήσεις στο επίχρισμα .καναμε επαναληπτική γενικής κ περιμένω σήμερα τα αποτελέσματα στους δείκτες.ο γιατρός λέει χαμηλά αιμοπετάλια σημαίνει ερλιχιωση ακόμα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.914
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95