Ακύρωση υιοθεσιας : διαδικασια


Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Κ αμα εσυ (ο καθε εσυ) δε πηγαινες δλδ να το παρεις απτο καραβι τι θα γινόταν?

.....

Ελπιζω να μην αποκαρδιωθηκες παντως,κ να ψαξεις μηπως βρεις καποιο αλλο να του προσφερεις ενα σπιτικο (αυτη τη φορα καποιο ισως πιο κοντα στην περιοχη σου,να σε δουν,να τους δεις,να συνεννοηθειτε...)

Εχε τον νου σου στο θεμα,ισως μετεπειτα μπουν κ αλλα μελη που θα μπορουν να προτεινουν κατι παραπάνω να σε βοηθησουν.
Δεν θα διαφωνησω οτι και οι 2 πλευρες θα μπορουσαν να εχουν βασιμα επιχειρηματα. Το θεμα ειναι οτι ο τροπος που μιλαγε δεν μου αρεσε και προτιμησα να το σταματησω πριν εμπλακω και αλλο. Η αληθεια ειναι οτι χαλασα αρκετα γιατι εχουν περασει 10 μερες και δεν εχω επισημη απαντηση απο την ιδια τη φιλοζωικη. Ισως στο μελλον θα το ξαναεπιχειρησω και μόνο από Αθήνα αλλά.... ότι 10 μέρες τώρα περνάω αυτή την ιστορία με κάνει πολύ επιφυλακτική για το μέλλον.
 


Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Επειδή θεωρώ πολύ υπεύθυνη πράξη την υιοθεσία ενός ζωντανού πλάσματος επί ένα χρόνο κοιταζα αναρτήσεις αλλά δεν το αποφάσιζα. Όταν είδα το συγκεκριμένο σκυλάκι μου μίλησε κατευθείαν.Τα μάτια του. Είχα δει και ρατσατα σκυλάκια αλλά δεν. Ακόμα και σήμερα με στεναχωρεί που δεν θα το πάρω. Στην αρχή η συγκεκριμένη κυρία μίλαγε πολύ ευγενικά , δεν είχα ξαναμπεί και στην διαδικασία αυτή οπότε δεν ήξερα και τι να προσέξω. Όταν μου ειπε για το οικονομικό δεν έφερα καμία απολυτως αντίρρηση . Το θεώρησα και εγώ λογικό. Στη συνεχεια προκυψε το θέμα να δωσω προκαταβολικα τα χρηματα επειδή κάτι δεν μου πήγαινε καλά. Για να πάω η ίδια να πάρω το σκυλάκι θα το ήθελα παρά πολύ,σίγουρα είναι διαφορετικό να το δεις και να σε δει, αλλά θα χρειαζόμουν 100 ευρω τουλάχιστον για τα εισιτήρια και να λείψω από τη δουλεια μου. Δεν μπορούσα να το κανω. Δεν έχω αυτή τη δυνατότητα. Δεν φαντάστηκα ποτέ ότι θα ηταν τελικά τόσο ψυχοφθόρο. Να πρέπει να βάλω δικηγόρο ? Δεν θα έπρεπε να είναι πολύ ξεκάθαρο τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσεις για να ακυρώσεις μια υιοθεσια ? Θα απευθυνθώ και στη φιλοζωική που μου προτείνατε και θα κάνω δήλωση στο αστυνομικό Τμήμα και θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα Μήπως μου απαντήσουν από τη φιλοζωικη μέσω της οποίας έγινε η υιοθεσία. Δεν ξέρω αν εχει σημασία να πω οτι το συγκεκριμένο σκυλάκι έχει ξαναμπεί για υιοθεσία .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Θα μπορούσε όντως να είναι ξεκάθαρο. Δεν φρόντισες όμως, να είναι.
Τώρα, δεν μπορείς καν να αποδείξεις, ότι τους έχεις δώσει οποιοδήποτε χαρτί.
Στην πραγματικότητα, το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να προσπαθήσεις με το καλό και μετά με πονηριά, μπας και...που δεν το βλέπω δηλαδή. Σου μίλησα για γνωστό/φίλο δικηγόρο, που απλώς θα χρησιμοποιήσει την ιδιότητά του, μήπως και την θορυβήσει την κυριούλα, αν και επίσης, δεν το νομίζω.
Να πω την αλήθεια, δεν πιστεύω, ότι σε όλη αυτή την υπόθεση, υπάρχει δόλος εκ μέρους τους. Ισως και ο δικός σου τρόπος, να ήταν μη εμπιστεύσιμος και να προκάλεσε ανησυχίες ή να υπήρχε γενικότερη ασυνεννοησία.
Ωστόσο, το ότι οφείλει ο νέος ιδιοκτήτης να παραλαμβάνει αυτοπροσώπως τον σκύλο, απ'οπουδήποτε αυτός, είναι να έρθει [εφόσον δηλαδή, τον έχει επιλέξει], το θεωρώ αδιαπραγμάτευτο.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and Grifos


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@Momo Οπως ξεκινησες με την εθελοντρια να μιλας ειτε μεσω email ειτε μεσω καποιου application (messenger,viber κτλπ) ειτε και τηλεφωνικως. Ετσι θα της στειλεις ενα μηνυμα η θα μιλησετε τηλεφωνικως και θα της πεις με ομορφο τροπο οτι θα ηθελες το εγγρφο πισω καθοτι η υιοθεσια ακυρωθηκε. Μεταξυ μας εγω στην θεση σου αν το σκυλακι σου "μιλησε" θα έκανα μια προσπαθεια να βρω μεσω social media καποιον να ταξιδευει απο το μερος του σκυλου προς το δικο σου μερος και να το συνοδευσει.
 


Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Μα
Θα μπορούσε όντως να είναι ξεκάθαρο. Δεν φρόντισες όμως, να είναι.
Τώρα, δεν μπορείς καν να αποδείξεις, ότι τους έχεις δώσει οποιοδήποτε χαρτί.
Στην πραγματικότητα, το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να προσπαθήσεις με το καλό και μετά με πονηριά, μπας και...που δεν το βλέπω δηλαδή. Σου μίλησα για γνωστό/φίλο δικηγόρο, που απλώς θα χρησιμοποιήσει την ιδιότητά του, μήπως και την θορυβήσει την κυριούλα, αν και επίσης, δεν το νομίζω.
Να πω την αλήθεια, δεν πιστεύω, ότι σε όλη αυτή την υπόθεση, υπάρχει δόλος εκ μέρους τους. Ισως και ο δικός σου τρόπος, να ήταν μη εμπιστεύσιμος και να προκάλεσε ανησυχίες ή να υπήρχε γενικότερη ασυνεννοησία.
Ωστόσο, το ότι οφείλει ο νέος ιδιοκτήτης να παραλαμβάνει αυτοπροσώπως τον σκύλο, απ'οπουδήποτε αυτός, είναι να έρθει [εφόσον δηλαδή, τον έχει επιλέξει], το θεωρώ αδιαπραγμάτευτο.
Μα το θέμα δεν είναι να αποδείξω ότι τους εχω δώσει τη δήλωση υιοθεσιας, κάτι άλλωστε που φαίνεται από γραπτή επικοινωνια. Το θέμα είναι να κατοχυρωθω ότι αυτη ακυρώνεται. Ποια είναι η ξεκάθαρη διαδικασία?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.750
Προσωπικά αν ο σκύλος δινόταν από φιλοζωική που γνωρίζω, και όχι από κάποιον ιδιώτη που το βρήκε και τον περιέθαλψε,θα έδινα τα χρήματα προκαταβολικά. Για τον απλούστατο λόγο ότι κατανοώ ότι αυτοί οι άνθρωποι μπορεί και να κάνουν αιματηρές οικονομίες για να μαζέψουν τα απαιτούμενα για τις κτηνιατρικές ανάγκες και μεταφορά του ζώου..Έλεος δηλαδή βρε παιδιά..Από ποιόν περιμένετε να σας καλύψει τα οικονομικά του σκύλου που θα πάρετε..;;; Από εθελοντές;;; βάλτε λιγάκι και το χέρι στην τσέπη...Ο σκύλος αυτός που ήταν στον δρόμο και τον μαζέψανε για να γίνει άνθρωπος σκάσανε χρήματα...δεν έγινε με αέρα..τον στειρώσανε τον τσιπάρανε τον θεραπεύσανε...δεν ήταν δικός τους...ήταν όλων μας..δεν ξέρω αν το καταλαβαίνετε...Τα άπλυτα όλων μας μαζεύουν.
Δεν επιτίθομαι σε κανέναν, απλώς αισθάνομαι ότι περιμένετε να είναι καλυμμένα τα έξοδα αυτού του έρημου σκύλου που θα πάρετε από τον Θεό...
Δεν θα έδινα χρήματα φυσικά στην περίπτωση που αυτός που το δίνει το ζώο δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη και αμφιβάλλω αν κάν έχει σκύλο να δώσει..αλλά σ'αυτή την περίπτωση δνε θα είχα κάνει και υπεύθυνη δήλωση στο ΚΕΠ.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αυτό που ψάχνετε στην "άλλη άκρη" της Ελλάδας για υιοθεσία ζώου, δεν μπορώ να το καταλάβω. Την πόρτα σου να ανοίξεις σε αυτή την ρημαδοχώρα, όλο και πάνω σε κάποιο δύστυχο, θα πέσεις.
Ακριβώς αυτό.
Και συμπληρώνω
Ο σκύλος είναι ζωντανός οργανισμός και όχι άψυχο αντικείμενο. Η εικόνα δεν θα πρέπει να είναι το 1ο κριτήριο. Ο χαρακτήρας πρέπει να είναι για μένα. Υιοθετήστε ένα σκύλο που να ταιριάζουν τα χνώτα σας. Και αυτός ο σκύλος είναι στην γειτονιά σας και για να τον αναγνωρίσετε πρέπει να βρεθείτε τετ α τετ. Με μια βόλτα θα βρεθεί. Δεν είναι ανάγκη να είναι από την άλλη άκρη του κόσμου.
 
  • Like
Reactions: betty coltrane


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Είναι κακό αν κάποιος ψάχνει για συγκεκριμένα χαρακτηριστικά στα αδέσποτα και βρεί αυτό που θέλει σε άλλη πόλη? Εαν πχ κάποιος πάει σε μια φιλοζωική και δει έναν σκύλο που έχει αυτά που θέλει θεωρητικά μπορεί να τον πάρει εκεί επι τόπου?
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Εαν πχ κάποιος πάει σε μια φιλοζωική και δει έναν σκύλο που έχει αυτά που θέλει θεωρητικά μπορεί να τον πάρει εκεί επι τόπου?
Εξαρταται την φιλοζωικη. Αν μιλαμε για απλο ιδιωτη και οχι εθελοντη, τοτε ειναι πολυ πιθανοο να παρεις το σκυλι και να πατε στο νεο του σπιτικο. Αν μιλαμε για σωματειο/συλλογο κτλπ συνηθως θα ρθει ενας εθελοντης να τσεκαρει τον χωρο που θα διαμενει ο σκυλος και να κανετε μια μικρη κουβεντουλα σχετικα με τι αναγκες εχει ενας σκυλος και πως αυτες καλυπτονται. Απο κει και περα θα γινει συμβολαιο υιοθεσιας και θα ορισετε μια μερα που θα πας να τον παραλαβεις απο το μερος που φιλοξενειται.
 


Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
@Momo Οπως ξεκινησες με την εθελοντρια να μιλας ειτε μεσω email ειτε μεσω καποιου application (messenger,viber κτλπ) ειτε και τηλεφωνικως. Ετσι θα της στειλεις ενα μηνυμα η θα μιλησετε τηλεφωνικως και θα της πεις με ομορφο τροπο οτι θα ηθελες το εγγρφο πισω καθοτι η υιοθεσια ακυρωθηκε. Μεταξυ μας εγω στην θεση σου αν το σκυλακι σου "μιλησε" θα έκανα μια προσπαθεια να βρω μεσω social media καποιον να ταξιδευει απο το μερος του σκυλου προς το δικο σου μερος και να το συνοδευσει.
Δεν θα ήθελα να κουράσω με λεπτομέρειες αλλά με την συγκεκριμενη εθελόντρια δεν μπορώ να συνεννοηθώ. Και όσο δεν παίρνω απάντηση και από την ίδια τη φιλοζωικη η εμπιστοσύνη μου κλονίζεται ακόμα περισσότερο. Προτιμώ να λήξει το θέμα εδώ να μην έχω ιστορίες και στο μέλλον. Θεωρώ πολύ σημαντικό να έχεις μια σωστή και υγειης Επικοινωνία με τους ανθρώπους από τους οποίους θα υιοθετήσεις ένα ζωάκι. Είμαι και πρωταρα θα ήθελα βοήθεια, όχι αντιδικία.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Θεωρώ πολύ σημαντικό να έχεις μια σωστή και υγειης Επικοινωνία με τους ανθρώπους από τους οποίους θα υιοθετήσεις ένα ζωάκι
Εγώ πάλι θεωρώ σημαντικότερο να έχεις μια σωστή και υγιής επικοινωνία με το σκυλάκι θα θα περάσετε πολλά χρόνια μαζί.
Σόρυ για το οφτοπικ και αν γίνομαι κουραστικός αλλά αυτό είναι συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος μου που ίσως τελικά δεν είναι και τόσο οφτοπικ.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Κοιταξε επειδη,καλως ή κακως, εχουν τα προσωπικά σου στοιχεια (κ μη βρεθεις παντρεμενη με κανα Πακιστανο στα καλα καθουμενα-εχει συμβει κ αυτο,δε το αναφερω ετσι) κ επειδη σε γραφουν (αποτι λες) εκει που δε πιανει μελανι...
Στείλε εσυ ενα μνμ (να υπάρχει το γραπτό κειμενο) οτι "ρε παιδια τι θα γινει,σας εστειλα το ταδε χαρτι,αλλα κ σκυλι δεν εχω κ με γραφετε κιόλας",προσπάθησε να μιλησεις με καποιο αλλο μελος της φιλοζωικης (ποια ειναι τεσπα αυτη η φιλοζωική?) κ πηγαινε κ στην αστυνομια να το καταγραψετε (δε θεωρώ οτι κατι θα κανουν με το χαρτι,εαν πραγματι ειναι φιλοζωικη με αποδεδειγμενο εργο,μαλλον θα βρισκετε ηδη στον κάλαθο των αχρήστων,αλλα εσυ πρεπει,οσο μπορεις,να εισαι κατοχυρωμένη,για παν ενδεχομενο)
Αυτα θα εκανα εγω.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Εγώ πάλι θεωρώ σημαντικότερο να έχεις μια σωστή και υγιής επικοινωνία με το σκυλάκι θα θα περάσετε πολλά χρόνια μαζί.
Σόρυ για το οφτοπικ και αν γίνομαι κουραστικός αλλά αυτό είναι συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος μου που ίσως τελικά δεν είναι και τόσο οφτοπικ.
Πάντως, ως προς αυτό, όταν είδα την σκυλίτσα μου από φωτογραφία εμφανισίακα ας πούμε, δεν μου γέμισε το μάτι. Ωστόσο η περιγραφή 'ύσηχο, βολίκο' κτλπ ήταν αυτή που με κέρδισε. Όταν την είδα από κοντά ήταν ένα ζώο που φοβόταν να μας πλησιάσει, και σίγουρα αν με άφηναν σε ένα δωμάτιο μόνη με 10 σκυλία, ανάμεσα τους και αυτή δεν θα την επέλεγα. Πόσο μάλλον να την επέλεγα στον δρόμο (εκεί πολύ πιθανόν δεν θα την έβλεπα κιόλας, θα ήταν κάπου χωμένη). Κοινός γνωστός με το μέλος της φιλοζωίκης που θα μας έδινε τον σκύλο με διαβεβαίωσε για το είδος του ανθρώπου που είναι η κυρία και έτσι εμπιστεύτηκα και αυτόν και την κυρία, και ενώ ούτε κάναμε τρομέρο κλικ, ούτε φάνηκε να ταιρίαζουμε, την σήκωσα αγκαλία και την πήγα στο σπίτι όπου πέρασε μια βδομάδα ξαπλωμένη σε μια γωνία του σπιτίου.

Πάλι καλά που δεν έκανα πίσω την ώρα που μου την έφεραν και αυτή πάλευε να φύγει μακριά μου, να ζήτησω να δω και τα άλλα σκυλία, ίσως βρω κάποιο που μου κάνει κλικ περισσότερο. Ο σκύλος που είδα τότε, με τον σκύλο 1 μήνα μετά, η νύχτα με την μέρα. Έτσι όπως είναι τώρα θα μου έκανε το κλικ, αλλά για να γίνει έτσι έπρεπε να είμαστε μαζί.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Ενταξει ολοι με ενα κλικ τα διαλέξαμε, ειτε απο το δρομο,ειτε απο εθελοντη, ειτε απο φιλοζωικη. Επικοινωνια για να εχεις θα πρεπει να περασει χρονος και να την κερδισεις, δε γινεται απο μια φορα που θα το δεις.

Ασχετο με αυτο, δε νομιζω τωρα τα στοιχεια της κοπελας να πηγαν καπου αλλου εκτος απο τα σκουπιδια, ενα συμβολαιο υιοθεσιας εκανε. Ουτε πιστευω οτι περνανε τα στοιχεια στα τσιπακια πριν τα στειλουν,εδω τοσες ιστοριες διαβαζουμε καθημερινα που φτανουν αθηνα και δε τα θελουν τελικα, δε νομιζω να μπαινουν στο μπλεξιμο να αλλαζουν στοιχεια κ.τ.λ Αν δε κανω λαθος συνηθως αναφερεται στις αμεσες υποχρεωσεις στα συμβολαια υιοθεσιας.

Για το θέμα των χρημάτων, προσωπικά αν υιοθετούσα ζωάκι απο φιλοζωική θα προτεινα απο μονη μου να κανω μια δωρεά στη φιλοζωική, ειτε χρηματικη, ειτε σε ειδος ή φαρμακα η οτι χρειάζονται. Αν δε το εκανα και μου ελεγαν εξαρχης οτι ξοδευτηκαν καποια χρηματα κ.τ.λ θα το θεωρουσα απολυτα λογικο.
Αν ομως δεν ειχε τεθει θεμα χρηματικο και ξαφνικα τεθηκε μετα την υπογραφη και αποστολη του συμβολαιου ( εγω αυτο καταλαβα οτι εγινε) νομιζω οτι ας το πουμε δεν υπαρχει και τοσο ξεκαθαρη και σωστη αντιμετωπιση ουτε αυτων που δινουν το σκυλακι.
 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Εγω καταλαβα οτι το ηξερε απο την αρχη οτι θα πρεπει να δωσει καποια χρηματα, ετσι κι αλλιως η κοπελια δεν εχει προβλημα γενικα με το να δωσει αυτα τα χρηματα, το ειπε απο το πρωτο ποστ.
Το προβλημα προεκυψε οταν της ζητηθηκε να τα δωσει προκαταβολικα. Αν και προσωπικα δε θα με ειχε προβληματισει το θεμα δεν το βρισκω παραλογο να ζητα να τα καταθεσει μολις παραλαβει το σκυλι.
Στη δικη μου περιπτωση πχ ενω ειχαν γινει οι διαδικασιες δεν εφτασα ποτε να παραλαβω τη σκυλα. Δε λεω οτι φταινε οι ανθρωποι, ουτε προφανως οτι θα μου ετρωγαν τα χρηματα αν ειχα δωσει, απλα ειναι ενα παραδειγμα του ποσα πραγματα μπορει τελικα να στραβωσουν στην πορεια και γιατι καταλαβαινω το να θελει καποιος να παραλαβει πρωτα το σκυλο ωστε να δωσει τα λεφτα.

Momo, αφου εχεις τη γραπτη σας επικοινωνια που αποδεικνυει οτι δεν το πηρες το σκυλι μηπως αν δεν μπορεις να βγαλεις ακρη απλα να το αφησεις το θεμα και να βρεις την ησυχια σου? Το λεω με την εννοια οτι κι εγω νομιζω οτι απλα το πεταξαν το χαρτι και δεν εχει περαστει ο σκυλος στο ονομα σου. Αλλα μια στις τοσες να εχει συμβει αυτο και αλλη μια στις τοσες να υπαρξει στο μελλον καποιο θεμα με το σκυλι και να πας να βρεθεις υπολογη μπορεις τοτε ευκολα να αποδειξεις οτι δεν το εχεις υιοθετησει.
 
Last edited:


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Μόμο,

1) Προτείνω να μην επιτρέψετε να σαςεπιβληθεί αυτή η μικρή έστω και γραφειοκρατική ''κακοποίηση'' ώστε να σας αποτρέψει απ' το να ξαναπροσπαθήσετε με κάποια φιλοζωική.

2) Ας υποθέσουμε ότι είχα ένα φίλο που κλείδωνε με κάποιο σκύλο, ο οποίος είχε υποστεί κάποιο ατύχημα και έπρεπε προτού τον πάρει να υποβληθεί σε κάποιο χειρουργείο και ας προσθέσουμε σε αυτό μια μεγάλη απόσταση διά θαλάσσης. Είναι υποχρεωμένος με τον τρόπο που μπορεί να πληρώσει αυτή την επέμβαση. Τελεία και παύλα. Είναι υποχρεωμένος να έχει κατά νου ότι έκτακτα πάντοτε μπορούν να προκύψουν όταν μιλάμε για ζωντανό οργανισμό και επίσης πως όταν παίρνουμε ένα σκύλο συνυπολογίζουμε τα καθημερινά, τα εβδομαδιαία, τα μηνιαία έξοδα και τα έκτακτα.

Αυτό σημαίνει πως αν η Νάνα είχε κοστίσει 400.000 δρχ, πέρα απ' την τροφή που έπρεπε να έχω ήδη, συν τα παιχνίδια, συν στη μπάντα τις πρώτες 50.000 δρχ για τον κτηνίατρο, έπρεπε επίσης να έχω κατά νου το παιχνίδι - ατύχημα - δάγκωμα - αλλεργία - ασθένεια κλπ. Άρα όταν ένας σκύλος έχει κοστίσει 1.000 ευρώ όταν λέμε κάνω αιματηρή οικονομία για να τον αποκτήσω δεν αναφερόμαστε στο μαζεύω τα 1.000 ευρώ φτάνοντας τσίμα τσίμα, αλλά στοχεύω τουλάχιστον στα 1.500.

Ας γυρίσουμε στο φίλο μου. Το σκύλο πρέπει να τον πάρει αλλά δουλεύει και οι άνθρωποι που τον κρατούν ( και τον προσέχουν και τον ταϊζουν, που σημαίνει λεφτά λεφτά, λεφτά, καλή διάθεση, κόπο ) επίσης δουλεύουν. Είτε περιμένεις ποιός θα κινηθεί από φίλους, γνωστούς, είτε χρησιμοποιείς αυτό το ''ίντερνετ που μας ενώνει'' ( μας απομονώνει αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση ) και ρωτάς μήπως κάποιος κάνει αυτή τη διαδρομή και αν ενδιαφέρεται, που είναι βέβαια επίφοβο διότι δεν ξέρεις που θα πέσεις. Άλλος τρόπος δεν υπάρχει.

Και κάτι ακόμα: ας υποθέσουμε πως ο φίλος μου μετανιώνει, αρρωσταίνει, βαριέται, πεθαίνει και δεν παίρνει το σκύλο. Στο μεταξύ ο σκύλος είχε ''αποσυρθεί'' απ' την κυκλοφορία. Και πάλι είναι υποχρεωμένος να πληρώσει κάποια πράγματα. Καμιά απόφαση ή καμιά ανάκληση απόφασης δεν πρέπει να είναι δωρεάν. Ακόμα κι αν η συνέπεια είναι μόνο χρηματική πρέπει να υπάρχει.
 




Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Παιδιά να ξαναδιευκρινησω ότι δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα σε σχέση με το οικονομικό ποσό που μου ζητήθηκε. Κανένα απολυτως. Στο να στειλω χρηματα εκ των προτερων διαφωνησα, χωρίς να δω το βιβλιάριο, ουτεμκαι το σκυλακι. Μαλιστα προτεινα να στελω παραπανω απο τα μισα και αφου παρω το σκυλακι τα υπολοιπα. Ο τροπος της συγκεκριμενης κυριας ηταν πολυ επιθετικος, την ωρα που εγω της μιλαγα πολυ ομορφα και προσπαθουσα να βρω μια λυση. Θα συμφωνήσω μαζί σας για τον αγώνα που κάνουν παρά πολλοί εθελοντές και μπράβο τους, πραγματικα. Δεν είναι όμως όλες οι περιπτώσεις ιδιες. Από την άλλη βέβαια κάποιος που υπεύθυνα αποφασίζει να υιοθετήσει κάποιο ζωάκι, αναλαμβάνει και νομικά και ουσιαστικα την ευθυνη του εφόρου ζωής κ ξέρετε τι σημαίνει αυτό και τι αποθέματα αγάπης χρειάζονται, μην το υποτιμαμε . Είναι σαν να αποκτάς παιδί. Ήδη από μόνη μου είχα ψωνίσει ένα σωρό πράγματα για να το υποδεχτω. Είχα κανονίσει όλο το μου το πρόγραμμα σε σχέση πλέον με αυτό. Άλλαξα όλο μου το σπίτι μου. Πήρα άδεια από τη δουλεια, εψαξα για καλό κτηνίατρο και πολλα πολλά άλλα. Θα συμφωνήσω πλέον, ότι προσωπικά από εδώ και πέρα θα κοιτάξω να βρω ένα σκυλάκι που να έχουμε τη δυνατότητα να γνωριστούμε από κοντά. Σήμερα πήρα διαβεβαίωση από τον κτηνίατρο ότι το μικροτσίπ δεν είναι στο όνομα μου και θα στείλω ξανά στη φιλοζωική . Αυτό που εξακολουθεί να μου κάνει πολυ εντύπωση είναι πως και δεν υπάρχει ένας επίσημος τρόπος ακύρωσης μιας υιοθεσιας.
 




Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Εγώ πάλι θεωρώ σημαντικότερο να έχεις μια σωστή και υγιής επικοινωνία με το σκυλάκι θα θα περάσετε πολλά χρόνια μαζί.
Σόρυ για το οφτοπικ και αν γίνομαι κουραστικός αλλά αυτό είναι συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος μου που ίσως τελικά δεν είναι και τόσο οφτοπικ.
Έχεις δίκιο . Έτυχε με το συγκεκριμένο σκυλάκι ξαι δεν ητανε ρατσας. και έτσι για την ιστορία, όταν το πρωτοείδα σε φωτογραφίες φαινόταν πολύ χαρούμενο. Τα ματάκια του λάμβανε. Όταν το ξαναείδα μετά από δυο μήνες σε φωτογραφίες και video ήταν πολύ λυπημένο . Το ήθελα ακόμα περισσότερο. Ένιωθα ότι του έλειπε προσοχή και αγάπη γιατί βρέθηκε ξαφνικά σε ενα χωράφι με 15 αλλά σκυλιά. Εύχομαι απο την καρδια μου να βρει ανθρωπους που θα το αγαπησουν. Την επομενη ξερω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf