Ακύρωση υιοθεσιας : διαδικασια


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Έχεις δίκιο . Έτυχε με το συγκεκριμένο σκυλάκι ξαι δεν ητανε ρατσας. και έτσι για την ιστορία, όταν το πρωτοείδα σε φωτογραφίες φαινόταν πολύ χαρούμενο. Τα ματάκια του λάμβανε. Όταν το ξαναείδα μετά από δυο μήνες σε φωτογραφίες και video ήταν πολύ λυπημένο . Το ήθελα ακόμα περισσότερο. Ένιωθα ότι του έλειπε προσοχή και αγάπη γιατί βρέθηκε ξαφνικά σε ενα χωράφι με 15 αλλά σκυλιά. Εύχομαι απο την καρδια μου να βρει ανθρωπους που θα το αγαπησουν. Την επομενη ξερω
παρόλο που δεν με αφορά, επειδή λέμε γνώμες, κακώς ακύρωσες την υιοθεσία. Πλήρωσε το σκυλάκι την αγένεια της εθελόντριας. Υπήρχε τρόπος να την βάλεις στην θέση της να πας προσωπικά να το πάρεις και να είστε μαζί.
 
  • Like
Reactions: medusa and Grifos


Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
παρόλο που δεν με αφορά, επειδή λέμε γνώμες, κακώς ακύρωσες την υιοθεσία. Πλήρωσε το σκυλάκι την αγένεια της εθελόντριας. Υπήρχε τρόπος να την βάλεις στην θέση της να πας προσωπικά να το πάρεις και να είστε μαζί.
δεν ξερω τι να σας πω...Το ένστικτο μου μου έλεγε μην μπλέξεις περισσότερο και όσο δεν παίρνω απάντηση από τη φιλοζωικη τόσο επιβεβαιωνομαι ότι καλά έκανα. Μίλαγα με μια φίλη που υιοθέτησε σκυλακι από άλλη φιλοζωικη καμία σχέση. Και εγω το σκεφτόμουνα αλλά δεν ήθελα τέτοιο ξεκίνημα. Είναι και η πρώτη φορά που θα υιοθετουσα σκυλακι και φοβήθηκα, μην μπλέξω περισσοτερο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Θέλεις να μας πεις, ποιά φιλοζωική είναι;
Μπορεί κάποιος, να ξέρει κάποιον, και να δωθεί μια εξήγηση.
Γιατί κι εγώ στην θέση σου, ομολογώ ότι θα το τράβαγα από τ'αφτιά το θέμα.
 
  • Like
Reactions: Grifos and l.Kyveli


Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Θέλεις να μας πεις, ποιά φιλοζωική είναι;
Μπορεί κάποιος, να ξέρει κάποιον, και να δωθεί μια εξήγηση.
Γιατί κι εγώ στην θέση σου, ομολογώ ότι θα το τράβαγα από τ'αφτιά το θέμα.
Αύριο το πρωί θα τους στειλω δήλωση ακύρωσης της υιοθεσίας, επικυρωμένη από τα κεπ .Σκέφτομαι ότι αυτό θα πρέπει να με καλύπτει, συν οι γραπτές συνομιλίες , συν ότι η ανάρτηση εξακολουθεί να μπαίνει. Χάρηκα πολύ που τουλάχιστον ο γιατρός μου ειπε ότι δεν είναι τα στοιχεία μου καταχωρημένα στο μικροτσίπ. Δεν θα ήθελα τουλάχιστον προς το παρόν να τους εκθέσω δημοσια. Θέλω να λήξει το θέμα, όχι να το τραβήξω και αλλο.
Θέλεις να μας πεις, ποιά φιλοζωική είναι;
Μπορεί κάποιος, να ξέρει κάποιον, και να δωθεί μια εξήγηση.
Γιατί κι εγώ στην θέση σου, ομολογώ ότι θα το τράβαγα από τ'αφτιά το θέμα.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αύριο το πρωί θα τους στειλω δήλωση ακύρωσης της υιοθεσίας, επικυρωμένη από τα κεπ .Σκέφτομαι ότι αυτό θα πρέπει να με καλύπτει, συν οι γραπτές συνομιλίες , συν ότι η ανάρτηση εξακολουθεί να μπαίνει. Χάρηκα πολύ που τουλάχιστον ο γιατρός μου ειπε ότι δεν είναι τα στοιχεία μου καταχωρημένα στο μικροτσίπ. Δεν θα ήθελα τουλάχιστον προς το παρόν να τους εκθέσω δημοσια. Θέλω να λήξει το θέμα, όχι να το τραβήξω και αλλο.
Το να πεις ποια φιλοζωικη ειναι δεν τους εκθετει, κατα τη γνωμη μου, το αντιθετο. Τους δινεις την ευκαιρια να λυσουν μια παρεξηγηση αν προκειται για τετοια ή να διορθωσουν καποιο λαθος. Το να μενει στον αερα οτι με καποιες οργανωσεις, γενικα κι αοριστα, μπορεις να μπλεξεις, μου φαινεται χειροτερο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ετσι!!!
Επίσης...σημαντικό, μπορεί η κοπέλλα που έχει "εκθέσει" έτσι την φιλοζωική, να μην έχει καμία σχέση. Να χρησιμοποίησε απλώς, με την έγκρισή τους βέβαια, το όνομά της, για την προώθηση του σκύλου. Πρέπει λοιπόν, να ενημερωθούν.
 


Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Ετσι!!!
Επίσης...σημαντικό, μπορεί η κοπέλλα που έχει "εκθέσει" έτσι την φιλοζωική, να μην έχει καμία σχέση. Να χρησιμοποίησε απλώς, με την έγκρισή τους βέβαια, το όνομά της, για την προώθηση του σκύλου. Πρέπει λοιπόν, να ενημερωθούν.
Εχω ενημερωσει. Θεωρω σωστο να περιμένω πρώτα μια προσωπικη απάντηση από την πλευρά τους . Μπορεί να ισχυριστούν φορτω εργασιας και οντως να ειναι ετσι. Εχουν περασει 10 μερες , θα περιμενω λιγο ακομη αφου στειλω και την δηλωση ακυρωσης.

Και εγω από διάφορα υποθέτω ότι κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει γιατί η ανάρτηση δεν έγινε από τη φιλοζωικη μόνο η δήλωση υιοθεσιας .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Την δήλωση ακύρωσης [την οποία btw θεωρώ άχρηστη και τσάμπα κόπο] που θα την στείλεις; Σε ποιόν; Φαντάζομαι τουλάχιστον, εννοείς συστημένη έτσι;
 


Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Την δήλωση ακύρωσης [την οποία btw θεωρώ άχρηστη και τσάμπα κόπο] που θα την στείλεις; Σε ποιόν; Φαντάζομαι τουλάχιστον, εννοείς συστημένη έτσι;
Θα τη στείλω με email, με επικυρωμένο το γνήσιο της υπογραφηΣ μου, απο κεπ στη φιλοζωική. Κρατώντας βέβαια το αντίγραφο. Απο τη στιγμή που δεν είναι περασμένα τα στοιχεία μου στο τσιπ, πιστεύω ότι είναι απλά μια επιπλέον κατοχύρωση από μένα. Και ταυτόχρονα υπενθύμιση να απαντήσουν στα αιτήματα μου.
Υ.Γ. εννοείται, όπως ανάφερα πιο πάνω, οτι πιστεύω ότι τόσο οι φιλοζωικες όσο και οι εθελοντές κάνουν πολυ σοβαρή δουλειά . Ξερω τουλάχιστον δυο, από φίλες που υιοθέτησαν, ότι υπήρξε πολύ καλή επαφή και βοηθηθηκαν και μετα την υιοθεσία. Άλλωστε πιθανόν από καποια φιλοζωικη στην Αθήνα θα δοκιμάσω πάλι όταν το αποφασίσω. Απλά ξερω τώρα και απο την πλευρα μου τι πρέπει να προσέξω και να ρωτήσω από την αρχή. Ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Στείλε φωτοτυπία με email και στείλε το γνήσιο με τον τρόπο που θα σου πω και κανέναν άλλο:
πήγαινε στο ταχυδρομείο και ζήτα να σταλεί συστημένο express με απόδειξη παραλαβής. Είναι ένα ροζ χαρτάκι που μπαίνει πάνω στο φάκελο με στοιχεία αποστολέα και παραλήπτη κι αυτός που παραλαμβάνει υπογράφει πάνω του και αυτό επιστρέφει σε 'σενα. Το έχω κάνει σε πάρα πολλές περιπτώσεις και είναι εγκυρότερο απ' τα courier.
 


Momo

Active Member
17 Σεπτεμβρίου 2017
30
4
44
Στείλε φωτοτυπία με email και στείλε το γνήσιο με τον τρόπο που θα σου πω και κανέναν άλλο:
πήγαινε στο ταχυδρομείο και ζήτα να σταλεί συστημένο express με απόδειξη παραλαβής. Είναι ένα ροζ χαρτάκι που μπαίνει πάνω στο φάκελο με στοιχεία αποστολέα και παραλήπτη κι αυτός που παραλαμβάνει υπογράφει πάνω του και αυτό επιστρέφει σε 'σενα. Το έχω κάνει σε πάρα πολλές περιπτώσεις και είναι εγκυρότερο απ' τα courier.
Σε ευχαριστω πολυ. Θα το κανω.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Την δήλωση ακύρωσης [την οποία btw θεωρώ άχρηστη και τσάμπα κόπο] που θα την στείλεις; Σε ποιόν; Φαντάζομαι τουλάχιστον, εννοείς συστημένη έτσι;
Mην το λες..με την φόρα που έχουν πάρει κάποιοι στο fb μπορεί ο σκύλος να βρεθεί αδέσποτος ή σκοτωμένος και 1000 νοματαίοι να κυνηγούν την θεματοθέτρια να την σκοτώσουν.
 
  • Like
Reactions: medusa


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@Momo εψαξες βρηκες κτηνιατρο, εψαξες βρηκες παιχνιδια και ενδεχομενως και αλλα "προικια" που εχει ενα πρωτο σκυλι (κολαρο, λουρι για βολτα, μπολ νερου και φαγητου κτλπ) ισως καποια απο αυτα να τα αγορασες κιολας και να σου χουν μεινει σπιτι σε καποιο αποθηκευτικο χωρο. Κανονισες ακομα και την αδεια απο την δουλεια σου για τις πρωτες μερες που θα χες το σκυλακι στο σπιτι, και τελικα η ολη κατασταση πηρε αλλη τροπη. ΟΚ δεκτον.
Με τοσο ψαξιμο και κοπο απο μερους σου....δεν σκεφτεσαι να ψαξεις σε καποια αλλη φιλοζωικη μηπως βρεις κανενα αλλο "σκυλακι που θα σου μιλησει"?
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Μπορεις να δεις και στο fazoo που η μαριανθη και ο κωστας κανουνε μεγαλο εργο και αγωνα για τα αδεσποτα στην ευρυτερη περιοχη των μεσογειων και ανατολικης αττικης.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Συγγνώμη που δεν έκατσα να διαβάσω τις 3 σελίδες που τραβάει το θέμα!

Mάθαμε ποια είναι η κυρία πίσω από το τηλέφωνο και ποια Φιλοζωική επικαλείται ή θα το λιβανίζουμε ακόμα 500 σελίδες?
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Στείλε φωτοτυπία με email και στείλε το γνήσιο με τον τρόπο που θα σου πω και κανέναν άλλο:
πήγαινε στο ταχυδρομείο και ζήτα να σταλεί συστημένο express με απόδειξη παραλαβής. Είναι ένα ροζ χαρτάκι που μπαίνει πάνω στο φάκελο με στοιχεία αποστολέα και παραλήπτη κι αυτός που παραλαμβάνει υπογράφει πάνω του και αυτό επιστρέφει σε 'σενα. Το έχω κάνει σε πάρα πολλές περιπτώσεις και είναι εγκυρότερο απ' τα courier.
Αρκεί να μην είναι σαν τον ταχυδρόμο που μας φέρνει την αλληλογραφία των ΕΛΤΑ στην εταιρεία που εργάζομαι :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: Grifos


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Συγγνώμη που δεν έκατσα να διαβάσω τις 3 σελίδες που τραβάει το θέμα!

Mάθαμε ποια είναι η κυρία πίσω από το τηλέφωνο και ποια Φιλοζωική επικαλείται ή θα το λιβανίζουμε ακόμα 500 σελίδες?
Ρε συ Στελλάκο, 3 σελίδες είναι. Δεν είναι 30. Αρα δεν είναι δα και τόσο κουραστικό, να ρίξεις μια ματιά, αν σε ενδιαφέρει το θέμα. Αν δεν σε ενδιαφέρει έτσι κι αλλιώς, δεν έχουν σημασία οι σελίδες. Και μία να ήταν, πάλι δεν θα καθόσουν να την διαβάσεις. Επιπλέον, δεν είναι και ακριβώς ζητούμενο, να μάθουμε αποδείξεις και ονόματα και δαχτυλικά αποτυπώματα. Κουβέντα γίνεται, έτσι για να γίνεται, όπως μυριάδες άλλες. Οπότε...τι ακριβώς σε χαλάει;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Ρε συ Στελλάκο, 3 σελίδες είναι. Δεν είναι 30. Αρα δεν είναι δα και τόσο κουραστικό, να ρίξεις μια ματιά, αν σε ενδιαφέρει το θέμα. Αν δεν σε ενδιαφέρει έτσι κι αλλιώς, δεν έχουν σημασία οι σελίδες. Και μία να ήταν, πάλι δεν θα καθόσουν να την διαβάσεις. Επιπλέον, δεν είναι και ακριβώς ζητούμενο, να μάθουμε αποδείξεις και ονόματα και δαχτυλικά αποτυπώματα. Κουβέντα γίνεται, έτσι για να γίνεται, όπως μυριάδες άλλες. Οπότε...τι ακριβώς σε χαλάει;

Μareco μου δεν είναι παράξενο ένας άνθρωπος να δυσανασχετεί όταν απαγγέλονται κατηγορίες γενικά και αόριστα..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα πρέπει να μάθουμε να κάνουμε διάλογο!

Σε μία αρνητική εμπειρία (καμία σχέση με συκοφαντία) εφόσον επιλέγουμε να την εκφράσουμε δημόσια και χρειαζόμαστε βοήθεια θα πρέπει να αναφέρουμε αυτό που βιώσαμε ακριβώς, τα σημαντικά κομμάτια για να συμβουλευτεί ο ενδιαφερόμενος ή να βγει η άλλη πλευρά και να διαψεύσει κτλ! Δεν κακό!

Αλλιώς δικηγόρο και ντριν ντριν στην Φιλοζωική...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Μπορεις να δεις και στο fazoo που η μαριανθη και ο κωστας κανουνε μεγαλο εργο και αγωνα για τα αδεσποτα στην ευρυτερη περιοχη των μεσογειων και ανατολικης αττικης.
Υπάρχει και η Sapt που κάνουν πολύ αξιόλογη δουλειά και προωθούν το να έχουν μέλη που βοηθάνε ή μπορούν να βοηθήσουν σε πολλά μέρη.