Αλλαγή νερού


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Για δώστε τίποτα φώτα εδώ: έχω μια ποτίστρα για το Μουφ στο σπίτι που του τη γεμίζω κάθε πρωί με φρέσκο και κρύο νερό διότι το Μουφ το προτιμάει από τη θερμοκρασία δωματίου. Άμα μάλιστα του βάλω και παγάκια είναι ευτυχέστατος. Τις τελευταίες μέρες πίνει πάρα πολύ νερό λόγω εξάντλησης και αφυδάτωσης από τη διάρροια που έπαθε στη φάρμα και του γεμίζω την ποτίστρα αρκετές φορές την ημέρα. Το ίδιο όμως κάνω γενικά με την ποτίστρα του, δηλαδή του αλλάζω το νερό αρκετές φορές διότι φαίνεται να το θέλει. Τελευταία μάλιστα θέλει να του δίνω νερό από το ψυγείο κάθε φορά που το ανοίγω για μένα, οπότε του έχω και δεύτερο μεγάλο μπωλ για το πιο φρέσκο νερό που το πίνει αμέσως.

Εσείς τι κάνετε με το νερό? Θα ήταν καλή ιδέα να του αγοράσω ένα από τα ηλεκτρικά συντριβανοειδή ώστε να ανανεώνεται το νερό? Υπάρχει κάποια καλή λύση, κυρίως για όταν λείπω από το σπίτι τώρα που θ' αρχίσει το εξάμηνο? Υπάρχει π.χ. συντριβανοειδές που να διατηρεί επίσης το νερό κρύο? Διότι εκτός των άλλων παρατήρησα ότι το Μουφ προτιμάει τρεχούμενο νερό.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Για τη θερμοκρασία δε ξέρω να σου πω, δε ξέρω καν αν κάνει να πίνει κρύο νερό το σκυλί. Τις ποτίστρες για σκύλους με τρεχούμενο νερό δε θα τις πρότεινα γιατί έτσι όπως είναι καλ(κ)ομαθημένος ο δικός σου μετά μπορεί να μη θέλει να πιεί από μπολάκι. Το παθαίνουν αυτό και δεν είναι και ότι βολικότερο να κουβαλάς ένα συντριβάνι στο αμάξι και στις διακοπές. :D
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
συγνώμη δεν ξέρω να σου απαντήσω για αυτό που ψάχνεις αλλά θα σταθώ

σε αυτό: κρύο νερό με παγάκια δεν κάνει και ειδικά για τις διάροιες !!

και ασ του αρέσει του μουφ δίνε του μόνο νερό σε κανονικη θερμοκρασία (βρύσης?)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ευχαριστώ. Όχι, τα παγάκια μου είπε να του τα δίνω ο γιατρός για το λαιμό του και όντως όταν τα τρώει καλυτερεύει. Όσο για το ταξίδι έχουμε ταξιδιωτική ποτίστρα που την αγαπά ιδιαίτερα και την έχει κοντά του. Γενικά το Μουφ τρώει και πίνει ανεξέλεγκτα και δεν αρνείται τίποτα από πουθενά. Το ζήτημα είναι αν καλυτερεύω τα πράγματα με το συντριβανοειδές αλλά δεν το έχω δει πουθενά σε πετ σοπ, μόνο online, άντε και στου πρώην μου. Τώρα που το σκέφτομαι μόνο ο σκύλος του πρώην μου έπινε από το συντριβάνι διότι η γάτα του ήθελε να της αφήνει τη βρύση του μπάνιου ανοιχτή ώστε να ανεβαίνει στο νεροχύτη από την τουαλέττα και να βάζει το κεφάλι της κάτω από τη βρύση!!!!! Καλά άμα θέλετε να δείτε κακομαθημένα ζώα, εκείνα ήταν σίγουρα. Το Μουφ ήταν αγγελάκι μπροστά τους...:p:p:D:D:D:D:D
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
τα παγάκια όντως είναι καλά κ μένα μ είπε ο γιατρός μ να του βάζω μέσα στο νερό τ όταν έχει αρκετή ζέστη αλλά το κρύο νερό δν κάνει μπορεί να του δημιουργήσει πνευμονία!