Αλλαγή στις βιοχημικές μέσα σε 2 μήνες


Nancy Griega

Member
4 Φεβρουαρίου 2020
14
10
39
Καλησπέρα σας, έχω ένα σκυλάκι 8 ετών, ημίαιμο, 8 κιλών, στειρωμένο. Το Νοέμβριο κάναμε τα ετήσια εμβόλια και όλες τις εξετάσεις (γενική αίματος, βιοχημικές, καλαζαρ, ουρων) και όλα ήταν μια χαρά. Πριν λίγες ημέρες έκανα το λάθος και την πήγα σε κομμωτήριο σκύλων για μπάνιο... Άρχισε να πέφτει η διάθεσή της και να κάνει εμετούς... Πάμε σε κλινική, τους εξηγώ πως και τι, κάνουμε υπέρηχο όλα καλά, γενική αίματος τέλεια, καλαζαρ αρνητικό (σε εργαστήριο έγινε) και βιοχημικές όλα τέλεια και ALT 1175 και ALP 869... Σοκ!!! Μου δίνουν απευθείας ειδική τροφή και χάπια. Γυρίζω σπίτι και διαπιστώνω ότι έχει κάνει και δερματική αλλεργία στο σαμπουάν και τα αρώματα, τι της βάλανε τέλος πάντων, κάνουμε αμέσως μπάνιο με Allercalm και απέκτησε την ζωντάνια της και την απίστευτη ενέργειά της. Οι εμετοί συνεχίστηκαν και της έδωσα primperan μία φορά και σταμάτησαν. Συνεχίζει με ενέργεια απίστευτη, κοντεύει να φάει και εμάς με την όρεξη που έχει, τουλάχιστον 7 βολτες την ημέρα για να καλύψουμε τις χαμένες μέρες. Οι συστάσεις που μου έδωσαν απο την κλινική ήταν ή ενα μήνα θεραπεία (την οποία δεν θα μπορούσε να την κάνει εάν δεν της έδινα primperan) ή βιοψία. Εξήγηση για το τι μπορεί να συνέβη ενω δεν άλλαξε τίποτα στην διατροφή της και τη ζωή της σε δυο μήνες και έχουμε αυτά τα αποτελέσματα στις εξετάσεις, καμία. Σκέφτομαι να περιμένω να περάσουν κάποιες μέρες ώστε να κάνουμε επανέλεγχο. Αν της ξεκινήσω θεραπεία θα πρέπει να περιμένω ένα μήνα τουλάχιστον για επανέλεγχο, εάν δεν την ξεκινήσω άμεσα δεν ξέρω αν της κανω ζημιά. Έχω μιλήσει με πολλούς κτηνιάτρους οι οποίοι μου είπαν ότι υπάρχει απειροελάχιστη πιθανότητα να βγήκαν λανθασμένα αποτελέσματα, άλλοι ότι μπορεί κατι τοξικό απο το σαμπουάν να το προκάλεσε, άλλοι το στρες αν και ειναι αρκετά υψηλές οι τιμές. Έχω πελαγώσει. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία στην τόσο αιφνίδια αύξηση τιμών;
 






Nancy Griega

Member
4 Φεβρουαρίου 2020
14
10
39
[/QUOTE]
Τι ακριβώς είναι το ALP και τι τροφή και τι χάπια?
Τα ηπατικά ένζυμα (alp->αλκαλική φωσφατάση). Τροφή μου έδωσαν την Hepatic της royal canin και χάπια Samilyn.
Εχω προσωπική εμπειρία με σκύλο συγγενικού μου προσώπου, που ανέβηκαν τόσο απότομα και τόσο ακραία τα ένζυμα του συκωτιού από χρήση bravecto.
Και πως το αντιμετώπισαν;
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
To σαμπουάν και το άρωμα μπορεί να της δημιούργησαν κάποια αλλεργία, αλλά είναι απίθανο να έκαναν οποιαδήποτε ζημιά στο συκώτι.
Οι προηγούμενες εξετάσεις του Νοεμβρίου που έκανε, είχαν μέσα και αυτά τα ένζυμα και αν ναι, τι τιμές είχαν; Εγιναν σε άλλο εργαστήριο;
Βιοψία ή έστω υπέρηχο κάνατε ή έχετε βασιστεί μόνο στις τιμές που πήρατε;
Επαναλάβατε τις εξετάσεις στο ίδιο ή σε άλλο εργαστήριο;
Η κλινική της εικόνα συνάδει με τις υπερβολικές τιμές;
 


Nancy Griega

Member
4 Φεβρουαρίου 2020
14
10
39
To σαμπουάν και το άρωμα μπορεί να της δημιούργησαν κάποια αλλεργία, αλλά είναι απίθανο να έκαναν οποιαδήποτε ζημιά στο συκώτι.
Οι προηγούμενες εξετάσεις του Νοεμβρίου που έκανε, είχαν μέσα και αυτά τα ένζυμα και αν ναι, τι τιμές είχαν; Εγιναν σε άλλο εργαστήριο;
Βιοψία ή έστω υπέρηχο κάνατε ή έχετε βασιστεί μόνο στις τιμές που πήρατε;
Επαναλάβατε τις εξετάσεις στο ίδιο ή σε άλλο εργαστήριο;
Η κλινική της εικόνα συνάδει με τις υπερβολικές τιμές;
Η κλινική της εικόνα είναι καλύτερη από όλους μας μαζί. Οι προηγούμενες έγιναν σε άλλο και ηταν κάτω από το όριο, υπέρηχος έγινε και είναι όλα τέλεια, γενική αίματος τέλεια, καλαζαρ αρνητικό. Μόνο Alt και Αlp είναι σε εξωπραγματικές τιμές. Όλα τα υπόλοιπα κάτω από το όριο όλα. Γι' αυτο σκέφτομαι απλά να επαναλάβω τις εξετάσεις πριν της ξεκινήσω θεραπεία. Αλλά πρέπει να περιμένω μία εβδομαδα και φοβάμαι μην της κάνω ζημιά.
 


Nancy Griega

Member
4 Φεβρουαρίου 2020
14
10
39
Με λίγα λόγια όλες οι εξετάσεις που έγιναν Νοέμβριο όπου κάναμε τα πάντα, είναι ακριβώς ίδιες με τις τωρινές εκτός από το Alt και Αlp που στις τωρινές είναι εξωπραγματικές οι τιμές. Και κάνω και στα δύο μου σκυλιά αν όχι καθε 8μηνο κάθε 10 μήνες check up
 


Nancy Griega

Member
4 Φεβρουαρίου 2020
14
10
39
Το μόνο που εύχομαι και ελπίζω είναι να είναι λάθος οι τιμές επειδή η μικρή όσο ειχε το σαμπουάν και το άρωμα πάνω της έκανε εμετούς και όταν της πήραν αίμα είχε γεμάτο στομαχάκι και μετά έκανε πάλι εμετό. Το Allercalm έκανε δουλειά σε συνδυασμό με primperan και είναι μια χαρά τώρα. Έχω αγχωθεί απίστευτα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μήπως έφαγε κάτι διαφορετικό (το οτιδήποτε) από Νοέμβριο μέχρι τώρα; Άλλαξες κάτι στην διατροφή της;

Στην θέση σου θα μετραγα άμεσα αυτά τα 2 ένζυμα στο ιδιο εργαστήριο που πήγες τον Νοέμβριο.
Σταθερό κτηνίατρο έχετε;
Γράφεις πως
υπέρηχος έγινε και είναι όλα τέλεια
Δικαιολογειται με τέτοιες τιμές να μην φαίνεται τίποτα στον υπέρηχο;
 


Nancy Griega

Member
4 Φεβρουαρίου 2020
14
10
39
Μήπως έφαγε κάτι διαφορετικό (το οτιδήποτε) από Νοέμβριο μέχρι τώρα; Άλλαξες κάτι στην διατροφή της;

Στην θέση σου θα μετραγα άμεσα αυτά τα 2 ένζυμα στο ιδιο εργαστήριο που πήγες τον Νοέμβριο.
Σταθερό κτηνίατρο έχετε;
Γράφεις πως


Δικαιολογειται με τέτοιες τιμές να μην φαίνεται τίποτα στον υπέρηχο;
Δεν άλλαξε τίποτα στη διατροφή της. Η σταθερή κτηνίατρος μου είπε να της δωσω primperan για τους εμετούς και σε μια εβδομαδα να της κάνω ξανά εξετάσεις χωρις να ξεκινησω θεραπεια για ηπατική ανεπάρκεια και ότι το πιθανότερο είναι να βγουν φυσιολογικές τιμές, γιατί κάποιες φορές βγαίνουν λάθος. Αν όχι, πρέπει να βρούμε μήπως έρχεται σε επαφή ή έφαγε κατι τοξικό.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μάλιστα.
Καθησυχαστικη πάντως μου φαίνεται να είναι η κτηνίατρος. Μακάρι να μην είναι τίποτα.
Περαστικά εύχομαι.
 


Nancy Griega

Member
4 Φεβρουαρίου 2020
14
10
39
Μάλιστα.
Καθησυχαστικη πάντως μου φαίνεται να είναι η κτηνίατρος. Μακάρι να μην είναι τίποτα.
Περαστικά εύχομαι.
Ήτανε όμως όχι και απόλυτη... Λογικό. Απλά πρότεινε για αρχή επανέλεγχο και μετά βλέποντας και κάνοντας. Σε ευχαριστώ. Θα πάθω έμφραγμα μέχρι να γίνει ο επανέλεγχος.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Άστο μη το συζητάς...
Καταλαβαίνω απόλυτα.

Παντως τα νούμερα αυτά μου φαίνονται εξωπραγματικα.
Σε άλλο θέμα αναφέρεται πως τα όρια είναι για ALP <90 και για ALT 10.0 - 94.0.

Εσένα είναι :
ALP 869 (με όριο 90 :eek:)
ALT 1175 (με όριο από 10 με 94)
(μήπως υπάρχει κάποιο κόμμα ανάμεσα και δεν φαίνεται;;;;

Εκεί που έκανες τις εξετάσεις δεν τους φάνηκαν υπερβολικά τα νούμερα;
Δεδομένου και του ιστορικού του σκύλου. Μέσα σε 2 μήνες να φτάσουν στον Θεό...
Τους το είπες;

Φαντάζομαι ακόμα και στο χειρότερο σενάριο δεν ανεβαίνουν τόσο απότομα.
Δεν ξέρω κιόλας, δεν έχω εμπειρία στο θέμα.

Μήπως κάτι έφαγε ή μύρισε στη βόλτα της χωρίς να το πάρεις χαμπάρι;;;
Τόσα ακούμε για εισπνεομενες φόλες πχ.
Μήπως παίζει κάτι τέτοιο;

Ενημέρωσέ μας πάντως για την εξέλιξη.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην είναι τίποτα
 


Nancy Griega

Member
4 Φεβρουαρίου 2020
14
10
39
Άστο μη το συζητάς...
Καταλαβαίνω απόλυτα.

Παντως τα νούμερα αυτά μου φαίνονται εξωπραγματικα.
Σε άλλο θέμα αναφέρεται πως τα όρια είναι για ALP <90 και για ALT 10.0 - 94.0.

Εσένα είναι :
ALP 869 (με όριο 90 :eek:)
ALT 1175 (με όριο από 10 με 94)
(μήπως υπάρχει κάποιο κόμμα ανάμεσα και δεν φαίνεται;;;;

Εκεί που έκανες τις εξετάσεις δεν τους φάνηκαν υπερβολικά τα νούμερα;
Δεδομένου και του ιστορικού του σκύλου. Μέσα σε 2 μήνες να φτάσουν στον Θεό...
Τους το είπες;

Φαντάζομαι ακόμα και στο χειρότερο σενάριο δεν ανεβαίνουν τόσο απότομα.
Δεν ξέρω κιόλας, δεν έχω εμπειρία στο θέμα.

Μήπως κάτι έφαγε ή μύρισε στη βόλτα της χωρίς να το πάρεις χαμπάρι;;;
Τόσα ακούμε για εισπνεομενες φόλες πχ.
Μήπως παίζει κάτι τέτοιο;

Ενημέρωσέ μας πάντως για την εξέλιξη.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην είναι τίποτα
Σήμερα το πρωί έκανε κίτρινο αφρό εμετό, πήγαμε κατ ευθείαν στη κλινική, κλινική εικόνα τέλεια... Κάναμε βιοχημικές και βγήκαν χειρότερες. Αυξήθηκε το Alt απο 1175 σε 1981 μεσα σε 4 μέρες. Έχω τρελαθεί. Ξεκινάμε θεραπεία απο αύριο και θα απευθυνθώ και σε άλλο κτηνίατρο, ο οποίος μου είπαν ότι είναι από τους καλύτερους, μπας και βρουμε τι έχει. Επισης θα πάμε πάλι για υπέρηχο σε εναν που μας σύστησαν ότι είναι απο τους καλύτερους. Είναι ότι χειρότερο να μην μπορείς να βρεις τι είναι αυτο που την αρρωσταίνει.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σήμερα το πρωί έκανε κίτρινο αφρό εμετό, πήγαμε κατ ευθείαν στη κλινική, κλινική εικόνα τέλεια... Κάναμε βιοχημικές και βγήκαν χειρότερες. Αυξήθηκε το Alt απο 1175 σε 1981 μεσα σε 4 μέρες. Έχω τρελαθεί. Ξεκινάμε θεραπεία απο αύριο και θα απευθυνθώ και σε άλλο κτηνίατρο, ο οποίος μου είπαν ότι είναι από τους καλύτερους, μπας και βρουμε τι έχει. Επισης θα πάμε πάλι για υπέρηχο σε εναν που μας σύστησαν ότι είναι απο τους καλύτερους. Είναι ότι χειρότερο να μην μπορείς να βρεις τι είναι αυτο που την αρρωσταίνει.
Ο κίτρινος εμετός απο μονος του δεν είναι και κατι το τρομερό- συνήθως συμβαίνει, όταν μένει το στομάχι άδειο.
Ωστόσο καλά έκανες και ξανά είδες της τιμές του συκωτιού.
Μεταβάλλονται πάρα πολύ γρήγορα!
Εμένα η μια μου σκύλα έχει όλη της την ζωή σχεδόν πολύ ανεβασμένες τιμές SGPT, ALT κλπ. ( 5-10απλασιες από το κανονικό).
Η διάθεσή της και η κλινική της εικόνα είναι μια χαρά!
Έχουμε κάνει άπειρες εξετάσεις, διατροφές, φάρμακα κλπ-= χωρίς μεγάλες αλλαγές.
Πολλές φόρες υπέρηχος όλων τον κοιλιακών οργάνων- μέχρι και βιοψία ήπατος ( που επέμενα εγώ να γίνει, ο ιατρός δεν το θεωρούσε απαραίτητα με βάση της κλινικής εικόνας)- παντα ολα καλα!
Πλέον δεν με ανησυχεί και πολύ- έχει κλείσει τον Νοέμβριο τα 11- εξακολουθεί να έχει τέτοιες τιμές και ευτυχώς εξακολουθεί να έχει καλή κλινική εικόνα!
Το μόνο που κάνω ειναι, να της δίνω ανα διαστήματα διάφορα φυτικά για υποβοήθηση. Γαιδουρανγκαθο/Αγκινάρα, Liv52
 
  • Like
Reactions: Nizinny and GRDANE


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Η γιατρός όμως δεν είχε πει πως "το primperan ανεβάζει αυτές τις τιμές οπότε πρέπει να περιμένουμε να καθαρίσει ο οργανισμός της από αυτό. "
Αρα λογικό δεν είναι να ανέβουν;

Από την άλλη η επανεξέταση επιβεβαίωσε πως το εργαστήριο δεν έκανε λάθος.
ALT και ALP είχατε μετρήσει τον Νοέμβριο ή παλαιότερα και αν ναι, τι τιμές είχαν;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf