Αλλαγή συνήθειας...


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Στο σπίτι που μένω τώρα έχω ένα κήπο μεγάλο μεν αλλά όχι και πολύ περιποιημένο που δεν καθόμαστε ποτέ οπότε όταν βγαίνουμε με τον Dali για να παίξουμε τον αφήνω να κατουρήσει όσες φορές θέλει και αν τύχει να θέλει εκέινη τη στιγμή να κάνει και κακά του (πολύ σπάνια) δεν του φωνάζω, απλά ύστερα τα μαζεύω. Στο νέο σπίτι όμως που θα πάω, σε λίγες μέρες, έχει κήπο πολύ περιποιημένο που δεν θα ήθελα να τα κάνει καθόλου εκεί, ούτε τσίσα.
Άσχετα με τον αν έχει βγει βόλτα και το πόσες φορές έχει κατουρήσει, με το που θα πατήσει γκαζόν, γι' αυτόν σημαίνει τουαλέτα και ποτέ δεν του έχω πει τίποτα γιατί ποτέ δεν ήταν πρόβλημα, ίσα ίσα πολλές φορές με έβγαζε από το κόπο να βγαίνω στο δρόμο με τη βροχή.
Το καλό είναι ότι ακριβώς απέναντι θα έιναι η "τουαλετα" του γιατί έχει ένα μεγάλο άδειο οικόπεδο (δάσος).
Νομίζω ότι θα έιναι πολύ δύσκολο να ξεμάθει.Τι λέτε και σεις? :(
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εμείς λέμε ότι μαθαίνουμε συμπεριφορές σε ενα κουτάβι πρέπει να σκεφτόμαστε το μέλλον

δεν το αφήνουμε κουτάβι να τρωει παπούτσια γιατί θα συνεχίσει και σαν ενήλικο

δεν το αφήνουμε να ανεβαίνει στα επιπλα γιατί θα συνεχίσει σαν ενήλικο

δεν το αφήνουμε να είναι κυριαρχικό με τα παιχνίδια του , το φαγητό του κλπ γιατί θα συνεχίσει σαν ενήλικο

με λίγα λόγια

πολύ δύσκολα θα του κόψεις μια συνήθεια που είναι αυτονόητη για αυτό

πως ακριβώς θα τους πεις ότι ξενο γκαζόν κατουράμε ελεύθερα , στο δικό μας όχι γιατί κιτρινίζει??????????
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κι όμως ο σκύλος μου φέτος το καλοκαίρι έμαθε πολύ καλά και γρήγορα πως τουαλέτα δεν είναι οποιοδήποτε δεντράκι αλλά ένα συγκεκριμένο χωράφι (μετά από καυγά στο χωριό με τους χωριανούς). Γυρίζοντας στην πόλη επέστρεψε και στις συνήθειές του.
Τι χρειάζεται? Πρόγραμμα! Αν κάνετε κάθε μέρα τα ίδια, θα μάθει, είμαι σίγουρη, πολύ γρήγορα.
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Γενικά δεν θα είχα ποτέ πρόβλημα να κατουράει το γκαζόν μου γι' αυτό και δεν είχα πρόβλημα να μάθει έτσι αλλά στο συγκεκριμένο θα έχει και πισίνα άρα θα ξαπλώνουμε εκεί και αν τον δουν οι δικοί μου ή ο ιδιοκτήτης του σπιτιού θα έχω πρόβλημα.Αν του δώσω να καταλάβει ότι το συγκεκριμένο σημείο (που δεν είναι και μεγάλο) δεν κάνει να κάνει την ανάγκη του με εντολή "μη" θα ήταν δύσκολο?
 




kotsidas

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2008
381
13
Η Λαρα δεν κανει τις αναγκες της πουθενα αλλου εκτος απο το δικο μας γκαζον. Αν παμε καπου αλλου θα προτιμησει να σκασει πριν κατουρησει. Το καλοκαιρι στο καμπινγκ, μεχρι να βρει μερος να τα κανει, περασε 1,5 μερα και απειρες βολτες μεχρι να το πετυχουμε. Αλλα μολις βρηκαμε το σημειο και το αγαπησαμε, οταν θελαμε, κλαιγομαστε και τραβαγαμε το λουρι.
Πιστευω λοιπον, επειδη ο χωρος ειναι καινουργιος, μολις κατανοησει τους νεους κανονες που θα της θεσεις, θα τους ακολουθησει.
Αν ομως εξακολουθεις να εχεις προβλημα, γιατι δεν παιρνεις 1 τετραγωνικο ετοιμο γκαζον και να το βαλεις στο διπλανο οικοπεδο-δασος, για να πηγαινει εκει.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Θα μπορούσες ίσως να του καθορίσεις ένα συγκεκριμένο σημείο μόνο να πηγαίνει στο νέο κήπο. Κάπου μακριά από τη πισίνα ή σε ένα σημείο που έχει χώμα. Αλλιώς πολλές-πολλές φορές τη μέρα, απέναντι και μετά μέσα. Όχι μόνος του έξω χωρίς να έχει κατουρήσει απέναντι.