Αλλαγη προγραμματος. Με τη μια ή σιγα σιγα?


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
818
929
27
Θελω να αλλαξω το προγραμμα βολτας και φαγητου.
Απο: 9:30 βολτα, μετα φαγητο - 14:00 βολτα, μετα φαγητο - 19:00 βολτα μεχρι 20:00 μετα φαγητο
Σε: 6:30 βολτα, μετα φαγητο - 11:00 παρκο μεχρι 13:00, μετα απο μισαωρο επιστροφης φαγητο (αρα κατα τις 13:30 με 14:00) - 19:00 βολτα μεχρι 20:00, μετα φαγητο. Ειναι μια λιγο δραστικη αλλαγη. Την κανω αμεσως, ή παω σιγα σιγα, σε στυλ, αρχιζω να βγαζω βολτα μιση ωρα πιο νωρις και ανα λιγες μερες βγαζω ολο και πιο νωρις?
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Τα σκυλιά μαθαίνουν σε ρουτίνες και πολλές φορές δύσκολα βγαίνουν από αυτές...ακόμα και στην ώρα της βόλτας.
Μπορεί να του αλλάξεις αμέσως το πρόγραμμα και να μην υπάρξει πρόβλημα.
Αν έχεις την ευχέρεια χρόνου εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις την αλλαγή σταδιακά και εννοείται το φαγητό τουλάχιστον μισή ώρα πριν ή μετά τη βόλτα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
818
929
27
το ξερω, γι αυτο ρωταω
θελω αποψεις για το αν ειναι καλυτερο απλα να αλλαξω κατευθειαν, και αμα εχει κανα ατυχημα μεσα στο σπιτι δε πειραζει, η αν πρεπει να το παω πιο αργα.
και εννοειται αυτο με το φαγητο. οι δυο πρωτες βολτες ειναι των 15 λεπτων και ειναι απλο περπατημα, οποτε δεν υπαρχει θεμα να φαει μολις ερθουμε. οταν παμε παρκο και τρεχει περιμενω ενα μισαωρο τουλαχιστον
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GSD92 and Orjo


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
Εαν βγει το πρωι γιατι να έχει ατύχημα? Νομιζω απλα οταν ξυπναμε εμεις, ξυπνανε και αυτα και θελουν τουαλετα οπως και τα διποδα, κατα τα αλλα δε τα απασχολει αν ειναι 7/9/11

Το σαββατοκυριακο δηλαδη ή μετα απο ξενυχτι τωρα θα ξυπνας 6.30 πρεπει δεν πρεπει? :p
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
818
929
27
Εαν βγει το πρωι γιατι να έχει ατύχημα? Νομιζω απλα οταν ξυπναμε εμεις, ξυπνανε και αυτα και θελουν τουαλετα οπως και τα διποδα, κατα τα αλλα δε τα απασχολει αν ειναι 7/9/11

Το σαββατοκυριακο δηλαδη ή μετα απο ξενυχτι τωρα θα ξυπνας 6.30 πρεπει δεν πρεπει? :p
σωστο!

τα ξενυχτια προς το παρον τα εχω κοψει, ειχα πολυ κακο συνηθειο να μην κοιμαμαι ολο το βραδυ και να κοιμαμαι μεσα στη μερα, οποτε δεν υπαρχει θεμα :ROFLMAO: καλα εννοειται γενικα το ΣΚ ειναι πιο χαλαρο και δε θα πηγαινουμε και παρκο, διοτι αυξανεται επικινδυνα ο αριθμος σκυλων και ερχονται πολλοι που δεν τους ξερουμε κιολας

και εγω πιστευω πως ισως του κανει λιγη εντυπωση η αλλαγη στις βολτες και στις ωρες φαγητου, αλλα θα το συνηθισει αμεσως
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Απ τη δική μου εμπειρία θα σου πω τα εξής : Καθημερινές στάνταρ βγαίνουμε 6.45 μέχρι 8 και κάτι..τα ΣΚ δεν είμαι τόσο επιμελής...όταν σηκωθώ...τα βράδια, καποια στιγμή μεταξύ 7 και 9. Όταν όμως λείπουμε εμείς και μένουν τα κορίτσια μόνα...γίνεται η νύχτα μέρα!!! άλλα αντ άλλα.. για πρωί τη βγάζουν 12-1, για βράδυ μπορεί να είναι έξω 4-5 ώρες και πριν κοιμηθούν (ξημερώματα που λέει και το άσμα) την κατεβάζουν πάλι στον κήπο για τσίσα. ..η νέλλη ακολουθεί κανονικά χωρίς πρόβλημα. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι γενικά είναι πολύ καλόβολη σε όλα..ή ότι την έχουμε μάθει σε μια σχετική ευελιξία από όταν την πήραμε..
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
απευθείας κάνεις την αλλαγή και μιλάω για την συγκεκριμένη αλλαγή και μόνο.
καταρχήν η αλλαγή σου έρχεται προς το καλύτερο σχετικά με το μοίρασμα της μέσα στο 24ωρο.
δεύτερον δεν αλλάζεις την τελευταία ώρα της βόλτας... κρατάς το 20.00 το βραδυνό.
στο παλιό σου πρόγραμμα αναγκαζόταν να κρατηθεί σχεδόν 12 ώρες... κάτι όχι δύσκολο για ενήλικο σκύλο αλλά προτιμότερο το δεκάωρο...
από εκεί κι έπειτα προσωπικά θα πρότεινα να προχωρήσεις ακόμα σε μία αλλαγή.
να κόψεις το μεσημεριανό φαγητό το οποίο προέρχεται έπειτα από μεγάλη βόλτα σε χρονική διάρκεια κι ένταση, και θα μοίραζα το φαγητό σε δύο γεύματα πρωινό βραδινό.
πιστεύω ότι ο μικρός θα δεχτεί ευχάριστα την αλλαγή και θα την συνηθίσει άμεσα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
818
929
27
απευθείας κάνεις την αλλαγή και μιλάω για την συγκεκριμένη αλλαγή και μόνο.
καταρχήν η αλλαγή σου έρχεται προς το καλύτερο σχετικά με το μοίρασμα της μέσα στο 24ωρο.
δεύτερον δεν αλλάζεις την τελευταία ώρα της βόλτας... κρατάς το 20.00 το βραδυνό.
στο παλιό σου πρόγραμμα αναγκαζόταν να κρατηθεί σχεδόν 12 ώρες... κάτι όχι δύσκολο για ενήλικο σκύλο αλλά προτιμότερο το δεκάωρο...
από εκεί κι έπειτα προσωπικά θα πρότεινα να προχωρήσεις ακόμα σε μία αλλαγή.
να κόψεις το μεσημεριανό φαγητό το οποίο προέρχεται έπειτα από μεγάλη βόλτα σε χρονική διάρκεια κι ένταση, και θα μοίραζα το φαγητό σε δύο γεύματα πρωινό βραδινό.
πιστεύω ότι ο μικρός θα δεχτεί ευχάριστα την αλλαγή και θα την συνηθίσει άμεσα.
θα ηθελα και εγω να τρωει μονο 2 φορες την μερα και οχι 3, αλλα τους πρωτους μηνες που τον ειχα και ετρωγε 2 φορες την μερα, ανα 12ωρο δηλαδη, εκανε εμετους με γαστρικα υγρα στο ενδιαμεσο. τον πειραζε πολυ η αφαγεια, ακομα και με λιχουδιες. ισως το ξαναπροσπαθησω
 
  • Like
Reactions: GSD92 and GRDANE