Αλλαγη συμπεριφοράς πρόβλημα


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Καλησπέρα. Έχουμε τεράστιο θέμα, είμαι στα κάγκελα. Ο Sam πάντα είχε θέμα με φυλαξη πορων (φυλάει τα κλεμμένα τόσο που τα υπερασπιζεται με δαγκωμα), αλλά αυτό το είχαμε διαχειριστεί με την εκπαίδευση κι είχαμε βασιστεί στην πρόληψη κυρίως αλλά και σε έμμεση αντιμετώπιση όταν προέκυπτε (όχι ευθεία αντιπαράθεση με σκυλο).
Είχε ηρεμήσει παρα πολύ σε αυτό το κομμάτι.
Εδώ κ ένα μήνα,συμβαίνουν διαφορά σκηνικά,άσχημα κ φαινομενικά παράξενα. Ξεκινάμε με 3 προσπάθειες του να διεκδικήσει καναπέ. Τον βρήκα 1 πρωινό πάνω στον καναπέ,ενώ δεν είχε κάνει ποτέ προσπάθεια. Του είπα χωρίς φωνή αλλά επίμονα "κατω", άρχισε να γρυλλίζει. Επέμενα σταθερά, το γρύλισμα δυνάμωνε κ μετα την 5η νομίζω εντολή,ορμηξε κατά πάνω μου κ μου άρπαξε το χερι,δεν με τραυμάτισε αλλά εκσφενδονιστηκε 2 μέτρα για να μου την πέσει. Γρυλιζε με ενταη,δοντια επισης.Έμεινα στην θέση μου,έδωσα 2 εντολές για κάτω κ ξάπλα,τις εκτέλεσε. Αυτό συνέβη άλλες 2 φορές σε 10 μέρες,επειδή ξεχάσαμε να βάλουμε εμπόδια προς τον καναπέ (ποτέ δεν του είχε επιτραπεί η άνοδος σε καναπε/κρεβάτι,ούτε μωρο).
Πριν καμιά βδομάδα, κοιμόταν στο χαλί του κ πέρασα από δίπλα,ξύπνησε,με είδε,έσκυψα να τον χαϊδέψω (το έκανα κάθε μέρα κ το ευχαρίστιοταν μετά από υπνο), με δάγκωσε με την μια,όχι προειδοποίηση, τον διαβάζω πολύ καλά πια. Μου μασουλησε το χερι με πολλή ένταση,με τραυμάτισε λίγο. Έφυγα κι επέστρεψα σε λίγα λεπτά στο 1 μετρο. Γρυλλισμα, δόντια κ επειδή δεν κουνήθηκα και του μίλαγα (είχα ανεβάσει τόνο,οκ έχασα ψυχραιμία),έτρεξε προς το μέρος μου δείχνοντας δόντια κ με ενταση.
Τις τελευταίες 5 μέρες,έχει γρυλλίσει κ ενώ έχουμε περάσει απλά από δίπλα του,δείχνοντας δόντια. Το έχει κάνει κ στο παιδί αυτό (4 ετων). Έχω ακουμπήσει σε άσχετη φάση το αυτί του περνώντας κ μου έχει αρπαξει απαλά το χερι με γρυλισμα/δόντια.
Έχει πάψει αυτόν τον μήνα να είναι τρυφερός,χαδιάρης,που ήταν πάντα.
Σε όλα αυτά,κατόπιν συμβούλων της εκπαιδευτριας του,κινούμαστε με πρόληψη,δλδ έχουμε αυξήσει σταδιακά το crate. Εκτόνωση,βόλτα κ crate,είναι το τρίπτυχο διαχείρισης. Όμως.. Δεν βελτιώνεται,μπορώ να πω ότι τσιτωνει κιολας. Αλλά πολλές ελευθερίες δεν μπορεί να έχει πια,έχει γίνει απρόβλεπτος.
Είμαι σε απόγνωση. Έχω 4χρονο και δεν μπορώ να ρισκάρω ΤΊΠΟΤΑ. Δεν παίζει δλδ να ζούμε έτσι. Επισης είμαι χαμένη,δεν καταλαβαίνω την μεταστροφή. Είμαιτοσο ατυχη που τα genetics του επιβαλλουν τετοια συμπεριφορά?
(Εννοειται πήγαμε κτηνίατρο,δεν πονάει,δεν έχει κάτι οργανικό,εξάλλου τρώει και παίζει μια χαρά.)
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Ξεχασα να πω, είναι 15 μηνών και στειρωμενος. Δεν έχει συμβεί κάποια αλλαγή στο περιβάλλον του,ούτε στους ανθρώπους του..
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Επίσης έχω κλείσει ραντεβού με κτηνιατρο,με ειδικότητα συμπεριφοριολογου. Δεν είμαι αισιόδοξη όμως.
 


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Πρέπει να είναι αρκετά στρεσογόνα η κατάσταση που ζείτε τις τελευταίες μέρες...

Επίσης έχω κλείσει ραντεβού με κτηνιατρο,με ειδικότητα συμπεριφοριολογου. Δεν είμαι αισιόδοξη όμως.
Γιατί δεν είσαι αισιόδοξη με τον κτηνίατρο συμπεριφοριστή;
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Γιατί με εχει καταβάλει ο φόβος και η απογοήτευση. Τον έχω από 2,5 μηνών,έχουν μπει όρια από τότε σχεδόν με εκπαιδευση,έχει λάβει πολλή αγάπη κ σταδιακά νιώθω ότι έχει γκρεμίσει όλα.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Ειναι και η ηλικια του δυσκολη... καταλαβαινω το αγχος σου για το μωρο στο σπιτι κουραγιο εγω νομιζω οτι θα τα πατε πολυ καλα και θα υπαρξει βελτιωση αφου δουλευεις και εσυ τοσο σωστα μαζι του και κανεις σωστα βηματα.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Ειναι και η ηλικια του δυσκολη... καταλαβαινω το αγχος σου για το μωρο στο σπιτι κουραγιο εγω νομιζω οτι θα τα πατε πολυ καλα και θα υπαρξει βελτιωση αφου δουλευεις και εσυ τοσο σωστα μαζι του και κανεις σωστα βηματα.
Σ ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση..
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Σ ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση..
Αληθεια το πιστευω και πιστευω επισης οτι οι περισσοτερες ασχημες καταστασεις περνανε απλα την ωρα που τις ζουμε νομιζουμε οτι ηρθε το τελος του κοσμου. Ευχομαι σε λιγο καιρο να λες : τι καλο παιδι που εχω θυμασαι πως ηταν οταν ηταν τρελος εφηβος? Εγω αυτο λεω χαχαχα
 
  • Haha
Reactions: Sammie


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
360
246
dog-place.blogspot.com
περναει εφηβεια και διεκδικει την αρχηγια. αν ειναι το παιδι στο αβαταρ, τοτε πρεπει να ναι τσοπανακος, οποτε δεν ειναι ευκολο.

περασα μια παρομοια κατασταση με την αριελ, οχι ομως τοσο εντονα, και τωρα ειμαστε οκ. βασικα ανεβαινε στο κρεβατι της αδερφης μου κι αν πηγαινα να κατσω διπλα της, μου γρυλιζε. οποτε την φωναξα με χαρουμενη φωνη (ελα, οχι κατεβα) και ηρθε και πηρε λιχουδια. το κανα αυτο μερικες φορες.

μετα οταν το ξανακανε, την επιασα και την εβγαλα εξω για 1 λεπτο. μετα ξαναμπηκε μεσα. την αφησα να ανεβει στο κρεβατι. αν μου ξαναγρυλισε, ξανα εξω για λιγο, οσο εμεις καθομαστε στο κρεβατι (και να μας βλεπει κιολας, δλδ κανεις βλακεια, εισαι εξω μονη, κι εμεις εδω). μετα οταν ξαναμπηκε, δεν την αφησα να ανεβει.

καναμε αυτες τις ασκησεις λιγο και πηρε το μηνυμα, αλλα εσενα ειναι πιο σοβαρο το θεμα, οποτε θα δοκιμαζα μονο το κομματι φωναζω και δινω λιχουδια.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Επειδή δουλεύουμε παρα πολυ μαζί του από τότε που μπήκε σπίτι με επαγγελματία και έχουν μπει σαφέστατα όρια,τα οποία ΠΟΤΈ δεν του έχει επιτραπεί να παραβει,δεν μπορώ να το χωνέψω.
Η εκπαιδεύτρια αντιλήφθηκε αμέσως το πως σκεφτεται, τον χαρακτήρισε εξαρχής επιμονο μέχρι αηδίας σκύλο και κινηθήκαμε με ανάλογο πλάνο,το οποίο το σεβαστηκαμε πολυ. Ο ίδιος ο σκύλος εν τω μεταξύ, είναι πολύ υπακουος σε εντολές,μαθαίνει πανεύκολα κι είναι στρατιώτης στη βόλτα. Δλδ έχει εικόνα εκπαιδευμένου γενικά σκυλου.
Αν αυτό το δράμα που περνάμε τώρα,είναι κρούση δικιά του για να επιβληθει μετα απο ολα αυτα που έχουμε κανει,τι να πω..I rest my case..
Υ.Γ: αυτός στο αβαταρ είναι ναι,αυτός ο αξιαγάπητος γλυκούλης..
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
360
246
dog-place.blogspot.com
οι τσοπανηδες δεν ειναι ευκολα σκυλια, οποτε μπορει εσυ να κανεις τα παντα σωστα, αλλα να μην εχεις τον καταλληλο "αερα". να σε παω λιγο πισω στα μαθητικα χρονια, καποιοι καθηγητες ειχαν τα παιδια σουζα, χωρις να κανουν κατι ιδιαιτερο, ενω σε καποιους αλλους γινοταν χαμος. το ιδιο γινεται και τωρα, σας εχει παρει τον αερα και πρεπει να προσπαθησετε να επανελθετε.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
οι τσοπανηδες δεν ειναι ευκολα σκυλια, οποτε μπορει εσυ να κανεις τα παντα σωστα, αλλα να μην εχεις τον καταλληλο "αερα". να σε παω λιγο πισω στα μαθητικα χρονια, καποιοι καθηγητες ειχαν τα παιδια σουζα, χωρις να κανουν κατι ιδιαιτερο, ενω σε καποιους αλλους γινοταν χαμος. το ιδιο γινεται και τωρα, σας εχει παρει τον αερα και πρεπει να προσπαθησετε να επανελθετε.
Δεν με πας πίσω,είμαι καθηγήτρια,δεν είναι θέμα αέρα,αλλά θέμα σεβασμού. Αν καταφέρεις να τον εμπνεύσεις στα παιδιά, δεν έχεις σοβαρά θέματα.
Τώρα με τον σκυλο τι να σου πω.. Είμαστε νομίζω δυναμικοί και με αυτοπεποίθηση κι οι 2 ενήλικες του σπιτιου, μπορεί να έχεις δίκιο,να μην έχουμε χημεία με τον σκυλο πχ.
Το μοναδικό μας θέμα,το οποίο είναι εξαιρετικά σοβαρό, είναι η ασφάλεια της μικρής. Θα ήμουν πολύ πιο ήρεμη,αν ήμασταν οι 2 μας μόνο.
Εν τω μεταξύ, δεν είναι τσοπάνος,ισως καποια γονίδια. Η μαμά έμοιαζε πολύ,αλλά στην φιλοζωικη μου είχαν πει ότι ήταν πάρα πολύ ήπια κι ήρεμη. Μπαμπάς αγνώστων στοιχείων.
 


Meni&Suzy

Member
20 Μαϊου 2023
18
11
41
Δεν ξέρω αν σε βοηθάει, αλλά στατιστικά, πολλά σκυλάκια που έχουν θέμα με τη φύλαξη πηγών, έχουν θέμα και με τη φύλαξη κάποιου "σημείου", είτε αυτό είναι το κρεβάτι τους, είτε ο καναπές, είτε το crate τους κλπ κλπ.

Σχετικά με τη πρόληψη που αναφέρεις, ναι μεν είναι πολύ πολύ χρήσιμη, αλλά ουσιαστικά κάνει αυτό που λέει η λέξη, προλαμβάνει μια κατάσταση. Όμως, μέσα από την πρόληψη ο σκύλος δεν μαθαίνει κάτι και ίσως αυτό να πρέπει να είναι το επόμενο στάδιο που πρέπει να κοιτάξετε. Οπότε νομίζω πως έκανες πολύ σωστά που απευθύνθηκες σε κάποιον κτηνίατρο συμπεριφοριστή, ώστε να σας δείξει πως να προχωρήσετε πέρα από τη πρόληψη.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 
  • Like
Reactions: Sammie


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
360
246
dog-place.blogspot.com
επεσα διανα με το επαγγελμα! απο τη φωτο του μου φαινεται σαν ημιαιμος τσοπανης. παντως ειναι σοβαρο με το παιδι. δεν ξερω πως μπορεις να ξανα-επιβληθεις σε ενα σκυλο οπως ο σαμ. η αριελ ηταν πιο ηπια. μηπως να εψαχνες για αλλο εκπαιδευτη, γιατι απ οτι φαινεται η προσεγγιση της δεν τα απετρεψε.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
επεσα διανα με το επαγγελμα! απο τη φωτο του μου φαινεται σαν ημιαιμος τσοπανης. παντως ειναι σοβαρο με το παιδι. δεν ξερω πως μπορεις να ξανα-επιβληθεις σε ενα σκυλο οπως ο σαμ. η αριελ ηταν πιο ηπια. μηπως να εψαχνες για αλλο εκπαιδευτη, γιατι απ οτι φαινεται η προσεγγιση της δεν τα απετρεψε.
Χαχα,εν τω μεταξύ τα πάω καλά με 25 καφρους κ δεν μπορώ να τα πάω καλά με 1 γουνινο έφηβο. Μπορεί να είναι κι ημιαιμος τσοπανης, ξέρω γω..
Νομίζω η φιλοσοφία της εκπαιδεύτριας είναι το χτίσιμο κι η συντήρηση μιας σχέσης με τον σκυλο,επί της ουσίας. Έχουμε δουλέψει σε αυτό,μέσα από παιχνίδι κι ασκήσεις κ πολλα,πολλά όρια εντός σπιτιού. Κινείται πάντα με γνώμονα την ασφάλεια όλων,ειδικά της μικρής. Τώρα είμαστε σε φάση που αυξάνουμε σταδιακά τον χρόνο του έξω από crate κι είμαστε σε ανοιχτή επικοινωνία. Μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ,την αγαπάμε.
Ο κτηνίατρος μου,τον οποίο εκτιμώ απεριόριστα, μου πρότεινε συνάδελφο του με ειδικότητα συμπεριφοριστη (όχι συγκεκριμένο) γιατί θορυβηθηκε πολύ λόγω μικρής. Κ προφανώς θα κάνουμε τα πάντα για την ευζωία όλων.
Φίλε,κοκονι μετά.. Δεν ήθελα ποτέ να αγοράσω σκυλο, ήθελα μόνο να βγάζω σκύλους από κλουβιά,αλλά ειλικρινά θα πάρω κοκονι μετά μου φαίνεται. Ειναι ο δεύτερος σκύλος μας από φιλοζωικη, ο πρώτος επίσης ηταν πολύ δύσκολος κι επιθετικος με τριτους κ 42 κιλά, δλδ όλοι οι δικοί μου με κοιτάνε με λύπηση. Σε φάση, πως τα κατάφερα με 2 στα 2 αγριοσκυλα. Το λες κ γκαντεμιά μάλλον.
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Η συμπεριφορά που έχει προβληματίσει πιο πολύ πάντως, είναι το μανουριασμα κάποιες φορές οταν απλά περνάμε από δίπλα (σε διάφορα σημεία του σπιτιου, δεν φυλάει δλδ κάποιο συγκεκριμένο) κ οταν 2 φορές τουλάχιστον τον ακούμπησα,την μία κατα λάθος (δεν κοιμόταν). Τώρα αν εντάσσονται κ αυτά στο πλαίσιο της φύλαξης,δεν ξέρω.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Χαχα,εν τω μεταξύ τα πάω καλά με 25 καφρους κ δεν μπορώ να τα πάω καλά με 1 γουνινο έφηβο. Μπορεί να είναι κι ημιαιμος τσοπανης, ξέρω γω..
Νομίζω η φιλοσοφία της εκπαιδεύτριας είναι το χτίσιμο κι η συντήρηση μιας σχέσης με τον σκυλο,επί της ουσίας. Έχουμε δουλέψει σε αυτό,μέσα από παιχνίδι κι ασκήσεις κ πολλα,πολλά όρια εντός σπιτιού. Κινείται πάντα με γνώμονα την ασφάλεια όλων,ειδικά της μικρής. Τώρα είμαστε σε φάση που αυξάνουμε σταδιακά τον χρόνο του έξω από crate κι είμαστε σε ανοιχτή επικοινωνία. Μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ,την αγαπάμε.
Ο κτηνίατρος μου,τον οποίο εκτιμώ απεριόριστα, μου πρότεινε συνάδελφο του με ειδικότητα συμπεριφοριστη (όχι συγκεκριμένο) γιατί θορυβηθηκε πολύ λόγω μικρής. Κ προφανώς θα κάνουμε τα πάντα για την ευζωία όλων.
Φίλε,κοκονι μετά.. Δεν ήθελα ποτέ να αγοράσω σκυλο, ήθελα μόνο να βγάζω σκύλους από κλουβιά,αλλά ειλικρινά θα πάρω κοκονι μετά μου φαίνεται. Ειναι ο δεύτερος σκύλος μας από φιλοζωικη, ο πρώτος επίσης ηταν πολύ δύσκολος κι επιθετικος με τριτους κ 42 κιλά, δλδ όλοι οι δικοί μου με κοιτάνε με λύπηση. Σε φάση, πως τα κατάφερα με 2 στα 2 αγριοσκυλα. Το λες κ γκαντεμιά μάλλον.
Απο κοκονια αλλο τιποτα συνεχεια βλεπω να χαριζονται σε φιλοζωικες κτλ
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Απο κοκονια αλλο τιποτα συνεχεια βλεπω να χαριζονται σε φιλοζωικες κτλ
Είμαι ικανή να πάρω κοκονι από φιλοζωικη και να μου βγει γκρεμλιν. Το οποίο θα σεληνιαζεται όλο το 24ωρο,όχι μόνο αν ταιστει μετά τα μεσάνυχτα. Ταιριάζει κ το μέγεθος εν τω μεταξύ.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
360
246
dog-place.blogspot.com
το οτι περνας απο κοντα διπλα του το λαμβανει ως ασεβεια προς το προσωπο του, γιατι εισβαλλεις στον περιβαλλοντα χωρο του. η αριελ αρπαχτηκε 3-4 φορες με τον ροκι μεχρι ο ροκι να καταλαβει να μην περναει απο κοντα της. τωρα που η αριελ εχει το πανω χερι αναμεσα τους, ειναι πιο κουλ κι εχει καιρο να τον αρπαξει (μην τους ματιασω...)

σκεφτομουνα για το φαγητο του, του ζητατε να κανει εντολες με το μπολ μπροστα του, πριν να φαει? δλδ στην αριελ περιμενει στο κρεβατι της οσο ετοιμαζω το φαγητο. μετα το βαζω σε μικρη αποσταση και της λεω σηκω, ξαπλωσε, δωσε ποδι, κοιτα με, και αφου την ζαλισω, μετα ΟΚ, φαε. μετα, για να βαλουμε λουρι βολτας, κατσε, περιμενε. για να βγουμε εξω, παλι τα ιδια. ειναι συνεχεια με εντολες. μπορει να τα κανετε ηδη ολα αυτα, απλα αν οχι, μηπως κατι σας βοηθησει.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Είμαι ικανή να πάρω κοκονι από φιλοζωικη και να μου βγει γκρεμλιν. Το οποίο θα σεληνιαζεται όλο το 24ωρο,όχι μόνο αν ταιστει μετά τα μεσάνυχτα. Ταιριάζει κ το μέγεθος εν τω μεταξύ.
Αντε καλα παρε απο εκτροφεα να ξες τουλαχιστον οτι εκανες οτι μπορουσες χαχαχα
 
  • Haha
Reactions: Sammie


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.606
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3