Αλλεργία σκύλου


Sunny97

Member
9 Ιουλίου 2021
7
1
26
Γειά σας, έχω ένα θέμα με το σκυλακι μου 12 ετών, από πέρυσι τον Νοέμβρη εμφάνισε κάποια αλλεργία, ο κτηνίατρος μας είπε ότι είναι δύσκολο να βρεις ακριβώς σε τι έχει αλλεργία ένα σκυλί και μας ξεκίνησε το apoquel και μας είπε ότι μπορεί να το παίρνει και χρόνια, διότι οι αλλεργίες δε σταματάνε.
Το θέμα είναι ότι ενώ το σκυλακι έπαιρνε το χάπι κάποιες φορές πάλι γλυφοταν και ξυνόταν, και το έψαξα λίγο και διάβασα ότι δεν είναι καλό να το παίρνει μακροχρόνια και ότι του καταστρέφει το ανοσοπητικο, κάτι τέτοιο ο κτηνίατρος δε μου το ανάφερε ποτέ και στεναχωρηθηκα πολυ. Δε θέλω να παίζω με την υγεία του σκύλου!!! :cry:

Τόσους μήνες της έδινα το χάπι και τώρα της το έκοψα τελείως, τι μπορώ να κάνω? Οποιαδήποτε συμβουλή, όσοι γνωρίζετε κάποια πράγματα παραπάνω θα ήμουν ευγνώμων.

Δίνω στη μικρούλα μου πάντα υπό αλλεργική τροφή και ειδικό σαμπουάν για αλλεργίες. Τι άλλο μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή; έχω αλλάξει δύο φορές κτηνίατρο και σε αυτόν ήμασταν ευχαριστημένοι, αλλά βλέπω όλοι οι γιατροί το χάπι το έχουν πολύ εύκολο και ας βλάπτει την υγεία ενός σκύλου.

Να σημειωσω ότι έχει φαγούρα ακόμη, αλλά ευτυχώς δεν γλυφετε και δε δαγκώνεται.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν είμαι ειδικός αλλά γίνεται ξαφνικά στα 12χρ να εμφανίσει αλλεργία σε κάτι;
Μήπως κάτι άλλαξες στην διατροφή του ή κάτι στο σπίτι που είναι καινούργιο που να έχει σε αυτό αλλεργία;
 


Sunny97

Member
9 Ιουλίου 2021
7
1
26
Τον Οκτώβρη αλλάξαμε σπίτι.
Στη διατροφή καμία αλλαγή!

Αλλα δε μπορώ να καταλάβω τι υπάρχει μέσα στο σπίτι που να της προκαλεί αλλεργία; και το θέμα είναι ότι και ο γιατρός δε βοηθάει σε αυτο.
Μου έδωσε απλά χάπια λέγοντας μου ότι οι αλλεργίες δε θεραπεύονται ποτέ όπως και στους ανθρώπους κάποιες φορές.

Εγω ωστόσο Δε την φέρνω σε επαφή με απορρυπαντικα, ούτε αρώματα.
Την πλένω με το σαμπουάν της, την στεγνωνω και την παρακολουθώ να δω σε πόση ώρα θα ξεκινήσει πάλι να ξύνεται.
Όσο την έχω στο δωμάτιο μου μπορεί να κάθεται ήσυχη.. Με το που πάει σε άλλους χώρους του σπιτιού, μπαλκόνια κλπ.... Ξεκινάει να γλύφει και να ξύνει.

Πραγματικά έχω απελπιστεί!!! Γιατί αν δεν την προσέχω όλη μέρα θα ανοίξει πληγή στο δέρμα της και αντε μετά να βάζουμε πάλι κολάρο (χωνί) για να μη μπορεί να πειράζει τον εαυτό της. :cry:
 


Sunny97

Member
9 Ιουλίου 2021
7
1
26
Να προσθέσω ότι όση ώρα την έχω βόλτα, είναι μια χαρά και μια και δυο ώρες να λείπουμε από το σπίτι όλα καλά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3