Αλλεργία στο σκάλιμπορ;


albie

Member
9 Μαρτίου 2011
12
0
Θεσσαλονικη
Προχθές φόρεσα στο σκύλο ένα περιλαίμιο σκάλιμπορ και χθες παρατήρησα ότι ένα σημείο στο μάτι του έχει κοκκινίσει έντονα:(..Να του το βγάλω ή δεν φταίει αυτό;
 


madicta

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
130
0
Δεν είναι απαραίτητο να φταίει αυτό, αλλά ο κτηνίατρος μου, μου είπε ότι τελευταία είναι συχνό φαινόμενο οι αλλεργίες στα σκάλιμπορ... Πακέτο το σκυλί και στο δικό σου κτηνίατρο θα έλεγα καλού κακού.
 


Lacta

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
95
0
Thessaloniki
Καλησπερα!Ειχαμε κι εμεις προβληματακι με το σκαλιμπορ!Κοκκινησαν τα ματια της την πρωτη μερα και τα εξινε συνεχεια!Της το βγαλαμε αμεσως!Το αφησαμε 2 μερες να αεριστει και να φυγει το πολυ φαρμακο και οταν το ξαναβαλαμε ηταν τελεια!Δεν ξαναεμφανισε προβλημα!Ελπιζω να βοηθησα!
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
αφού κάνει η αμπούλα και το σπρέι την ίδια δουλειά δεν είναι απαραίτητο και το σκάλιμπορ
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ευθύνεται τ σκαλιπμορ για την αλλεργία στο ματάκι μην τα πλακώνουμε στα χημικά
 




Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Καλησπερα!Ειχαμε κι εμεις προβληματακι με το σκαλιμπορ!Κοκκινησαν τα ματια της την πρωτη μερα και τα εξινε συνεχεια!Της το βγαλαμε αμεσως!Το αφησαμε 2 μερες να αεριστει και να φυγει το πολυ φαρμακο και οταν το ξαναβαλαμε ηταν τελεια!Δεν ξαναεμφανισε προβλημα!Ελπιζω να βοηθησα!
...ακριβως το ιδιο κ εμεις!!!Τα ξαναφορεσαν μετα απο 2-3 μερες....ολα καλα για αλλες 2.....και μετα παλι τα ιδια!!!Στο τελος πηρα ενα αλλο,τυπου οικολογικο........χρωματος πρασινου σκουρου....δεν θυμαμαι ποιας εταιριας......κ ολα καλα!!!Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο δραστικο με το σκαλ,υποτιθεται πως ναι....αλλα τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν ειχα θεματα!!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tο σκαλιμπορ τα τελευταία χρόνια το έχουν δυναμώσει..
Εμάς μας έκανε δερματοπάθεια με μικρές πληγές..παρότι το αφίσα 3 μέρες έξω..
Πλέον το αφήνω τουλάχιστον έξι..

Επειδή βάζω μόνο την καλοκαιρινή περίοδο και τον χειμώνα έχω βιολογικό.., αν παρατηρήσω πάλι πρόβλημα και με μία εβδομάδα έξω.., θα βάλω αντιφλεφοτομ.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οι δικες μου εχουν και αυτες θεματακι με το σκαλιμπορ- τους πιανει φαγουρα.
Ετσι το αφηνω μερικες μερες εξω- και μετα τους το φοραω σταδιακα.
Κανα μισαωρο την πρωτη μερα- μια ωρα την δευτερη, δυο την τριτη και παει λεγοντας- μεχρι που το φορανε συνεχος.
Ετσι το συνηθηζουν σιγα σιγα και δεν ειχαν ξανα προβλημα!
 


albie

Member
9 Μαρτίου 2011
12
0
Θεσσαλονικη
Του έβγαλα το σκαλιμπορ προχθές και νομίζω πως έχει υποχωρήσει λίγο το κοκκίνισμα.Πάντως δεν αποκλείεται να είναι και επιπεφυκίτιδα όπως είπε ο φίλος/η Eirini-Fontas γιατί τον τρέχουμε κάθε μέρα στα δάση.Θα του ξαναβάλω το σκαλιμπορ μεθαύριο και βλέπουμε.Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@