Αλλεργία!


Akitakiaaa

Member
5 Ιουνίου 2022
12
3
25
Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα κάποιες πληροφορίες σε περίπτωση που ξέρει κάποιος. Έχουμε ένα ακιτα 9 μηνών. Τον είχαμε κάνει μπάνιο πρώτη φορά 4 μηνων με σαμπουάν Tropiclean. Πριν 3 μερες τον ξανακάναμε με το ίδιο σαμπουάν! Μετά από 6 ώρες περίπου παρατήρησα αυξημένη φαγούρα κάτω από τις μασχάλες του και στα πισω μπουτακια του όπως και στην αρχή της ουράς. Σηκώθηκα λοιπόν και επειδή ήταν ξημερώματα και δεν ήξερα τι να κάνω φαντάστηκα ότι ίσως δεν ξεπληθηκε καλά και ότι του βάλαμε πολύ σαμπουάν! Οποτε τον ξαναεβαλα στην μπανιερα με σκέτο νερό και έκανα ότι καλύτερο μπορούσα (έχει πάρει πολύ παχύ τρίχωμα σε σημείο που πρέπει να το ανοίγεις για να περνάει το νερό μέσα) . Την επόμενη μέρα συνέχισε η φαγούρα επικοινώνησα με τον κτηνίατρο μου και μου είπε για πιθανή αλλεργία. Με βάση τις οδηγίες του του δώσαμε αντισταμινικα και όντως φάνηκε να ηρεμεί κάπως ! Παρολα αυτά έχουν περάσει 3 μέρες και το πρωί ξυπνάει με αρκετή φαγούρα στην συνέχεια με το αντισταμνικο ηρεμεί λίγο αλλά μετά πάλι από την αρχή. Δεν έχει τπτ άλλο παράσιτα, πληγές κτλπ. Ποσο μπορεί να κρατήσει αυτό; Και μήπως ευθύνεται σε κάτι άλλο η αλλεργία (αλλα συμπτώματα δεν έχει) ; Πχ αλλάξαμε τροφή πριν 15 μέρες. Δεν ξέρω τι να κάνω γιατί δεν θέλω να τον βλέπω να ταλαιπωρείται νιώθω ότι είναι ανήσυχος πολλές φορές.
 


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Η αλλαγή τροφής πριν από 15 μέρες είναι πολύ πιθανό να έχει την ευθύνη. Συχνά αυτά τα πράγματα δεν φαίνονται αμέσως, αφού ο οργανισμός προσπαθεί να τα αντιμετωπίσει και τελικά εμφανίζονται λίγες μέρες μετά. Σταμάτησε αμέσως τη νέα τροφή. άλλαξε τη με κάποια άλλη - ίσως αυτήν που έτρωγε πριν - και θα πάρεις την απάντηση σε 1-2 μέρες.
 
  • Like
Reactions: Akitakiaaa


Akitakiaaa

Member
5 Ιουνίου 2022
12
3
25
Η αλλαγή τροφής πριν από 15 μέρες είναι πολύ πιθανό να έχει την ευθύνη. Συχνά αυτά τα πράγματα δεν φαίνονται αμέσως, αφού ο οργανισμός προσπαθεί να τα αντιμετωπίσει και τελικά εμφανίζονται λίγες μέρες μετά. Σταμάτησε αμέσως τη νέα τροφή. άλλαξε τη με κάποια άλλη - ίσως αυτήν που έτρωγε πριν - και θα πάρεις την απάντηση σε 1-2 μέρες.
Το έκανα ήδη και νομίζω ότι είναι ήδη καλύτερα! Του έδωσα αυτή που έτρωγε πριν. Τώρα θα περιμένω να δω τα αποτελέσματα !!!
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Την έπαθα εγώ από τροφή πριν κανα 2μηνο!!! έδινα την ίδια μάρκα αλλά άλλαξα γεύση και γι αυτό άργησα πάρα πολύ να το καταλάβω..πήγαμε κι έκανε ένεση και πήρε κι απ το στόμα κορτιζόνη για 2 μέρες...γενικά είχε διάφορα περίεργα και δεν μπορούσα να καταλάβω τι συνέβαινε...
 
  • Like
Reactions: Sasha


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
530
289
25
instagram.com
Γενικά τα κουτάβια ξυνονται πολύ.
Βγάζω συνέχεια τον δικό μου βίντεο και ρωτάω τον κτηνίατρο μας αν κάθε ξύσιμο είναι φυσιολογικό.
Εμείς την πάθαμε με μπάνιο σε groomer. Είχε σαμπουάν της top dog. Μετά ο δικός μου τρελάθηκε στο ξύσιμο,ήπιαμε κορτιζόνη για 3 μέρες από στόμα και τελείωσε εκεί το θέμα.
Κυρίως ήθελα να τον φυσιξει λίγο το σκύλο γι'αυτό τον πήγα. Αλλά λέω νταξει σε κάνει και το μπάνιο του.
Έχουμε ένα υποαλλεργικο σαμπουάν πάντως σπίτι για συντήρηση,απλό δηλαδή. Και όμορφα μυρίζει και θέματα δε προκαλεί.
Βέβαια στην περίπτωση σου,μπορεί να ήταν και τα δύο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.805
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf