Αλλεργίες, φαγούρα στη μουσούδα και γύρω από τα μάτια.


2 Ιουνίου 2019
19
4
42
Καλησπέρα,
Θα ήθελα τη γνώμη σας αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.
Έχω υιοθετήσει ένα σκυλάκι τη bella η οποία τώρα είναι δύο χρόνων. ( Ημίαιμο γκεγακι).
Εδώ και ένα μισή χρόνο έχουμε θέμα με αλλεργίες, έχω αλλάξει τρεις κτηνιάτρους, η τελευταία μου είπε ότι πρέπει να μάθει να ζει με την αλλεργία και να παίρνει μόνιμα αντισταμινικά χάπια.
Της δίνω κάθε μέρα λοιπόν το apoquel. Ενώ στην αρχή είχα δει μεγάλη διαφορά, τώρα ενώ της το δίνω η φαγούρα συνεχίζεται σε μικρότερο βαθμό βέβαια από όταν δε της δίνω καθόλου χάπι.
Εν τω μεταξύ φαγούρα έχει ΜΟΝΟ στη μουσούδα και γύρω από τα μάτια. Δεν έχει καθόλου φαγούρα στο σώμα. Κάποια στιγμή που είχε διαρροιές και της είχα κόψει για 5,6 μερες το αντισταμινικο, από το πολύ ξυσιμο είχε σχεδόν πέσει το τρίχωμα γύρω από τα μάτια και είχε γδάρει το δέρμα της.
Κάναμε ετήσιες εξετάσεις αίματος πριν λίγες μέρες και καλαζαρ , και τα αποτελέσματα ήταν όλα καλά. Από τροφές της έχω αλλάξει πάρα πολλές φορές... Πήρα royal canin, πήρα brit υποαλλεργικη, , πήρα τη grain free της naturea με μόνο αρνί.... Αλλά δεν είδα καμιά διαφορά . Δοκίμασα και καθαριστικά υποαλλεργικα για το πλυντήριο ρούχων για να πλένω τα καλύμματα του κρεβάτιου της και τα ριχτάρια του καναπέ που κάθεται... Τίποτα...
Ρώτησα τη κτηνίατρο για barf.. Και μου είπε δε χάνω κάτι να δοκιμάσω.
Έχεις κάνεις δώσει barf στον σκύλο του και να έχει αντιμετωπίσει έτσι τις αλλεργίες; Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω;
Διάβασα και ότι τα αντισταμινικα δε κάνουν καλό στην υγεία του σκύλου,αν τα παίρνει μόνιμα... Και έχω απογοητευτεί.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Έχετε αποκλείσει με εξέταση δείγματος την δεμοδήκωση ή σταφυλόκοκκο ή μήκυτες?
Το Apoquel όπως σωστά λες δεν λύνει τη ρίζα του προβλήματος απλά διώχνει τη φαγούρα. Οι περενέργειές του σε χρόνια χρήση δεν μου αρέσουν και μένα. Υπάρχει και το ενέσιμο Cytapoint που ίσως έχει λιγότερες παρενέργειες από ότι διάβαζα.

Για τη διατροφη τώρα αν θέλεις να δοκιμάσεις, σίγουρα δεν έχει κανένα νόημα να πας σε έτοιμη barf. Θα πρέπει να κάνεις δική σου barf για να ελέγχεις απόλυτα τι πειράζει και τι όχι, με τη μέθοδο της δοκιμής ανά συστατικό.

Πήγες σε δερματολόγο ή σε γενικούς κτηνίατρους? Όλοι τα ίδια σου είπαν/
 


2 Ιουνίου 2019
19
4
42
Η προηγούμενη κτηνίατρος νομίζω ότι μου είχε πει ... Ένας είδος ψώρας, και μου είχε πει το χάπι που παίρνει για τα σκουλήκια να το πάρει εντατικά 2 φορές ανά δέκα μέρες, αν θυμάμαι καλά το milbemax μου έδωσε... Δεν είδα καμιά διαφορά, μετά μου είπε να δοκιμάσω και bravecto... Πάλι καμιά διαφορά. Και έτσι πήγα στην κτηνίατρο που έχω τώρα που μου είπε απλώς για τα apoquel
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Η προηγούμενη κτηνίατρος νομίζω ότι μου είχε πει ... Ένας είδος ψώρας, και μου είχε πει το χάπι που παίρνει για τα σκουλήκια να το πάρει εντατικά 2 φορές ανά δέκα μέρες, αν θυμάμαι καλά το milbemax μου έδωσε... Δεν είδα καμιά διαφορά, μετά μου είπε να δοκιμάσω και bravecto... Πάλι καμιά διαφορά. Και έτσι πήγα στην κτηνίατρο που έχω τώρα που μου είπε απλώς για τα apoquel
η ψωρα δεν εχει καμια σχεση με το χαπι για τα σκουληκια... αν ειναι οντως ψωρα, το bravecto θα μπορουσε να εχει βοηθησει παντως. ομως εγω προτεινω οπωσδηποτε να γινει εξεταση με ξεσμα για δεμοδηκωση και οτι αλλο ειπε και η vrmode. θα μπορουσε να ειναι αυτο, η και καποιος μυκητας. συνηθως οι αλλεργιες επιρεαζουνε και αλλα σημεια του σωματος. πριν συνεχισεις να φορτωνεις το σκυλακι με διαφορα φαρμακα, χωρις να ξερεις τι ακριβως προσπαθεις να θεραπευσεις, καλο ειναι να βρεις εναν κτηνιατρο που να σου δωσει απαντησεις, αφου κανει τις σωστες εξετασεις. αν σου ειναι ευκολο να πας στο χαλανδρι, ψαξε τον Παναγιωτη Κουτσουβελη. ειναι δερματολογος κτηνιατρος. ακριβος, αλλα πιστευω το αξιζει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Άρα δεν έχεις διάγνωση. Θα πρότεινα σε πρώτη φάση να πάρει ο γιατρός δείγμα και να ψάξετε για τα παραπάνω που έγραψα ή και άλλα για να τα αποκλείσετε και μετά να σιγουρευτείτε ότι είναι αλλεργία. Πάντως αν ήταν δεμοδήκωση το Bravecto μάλλον θα είχε δουλέψει. Αν είναι σταφυλόκκοκος θα θέλει ειδική αντιβίωση. Εάν δεν είναι τίποτα από όλα αυτά ε τότε θα είναι αλλεργία (σε τι ...τρέχα γύρευε).

Να μάθεις δηλαδή την αιτία και μετά να δείτε τι κάνετε.
 


2 Ιουνίου 2019
19
4
42
Θεωρώ ότι είναι αλλεργία... Στις διακοπές πχ το καλοκαίρι που είμαστε εξοχικό... Χωρίς να της αλλάξω κάτι , έχει ελάχιστη φαγούρα.... Και μπορεί να υπάρξουν και μέρες να μην έχει καθόλου... Λογικά κάτι την πειράζει στην Αθήνα η στο σπίτι... Γιατί και στη βόλτα στο πάρκο που μπορεί να κάτσουμε 2 ώρες δε ξυνεται καθόλου.. Με το που έρχεται σπίτι ... Μετά από λίγο ξεκινάει πάλι η φαγούρα
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
819
930
27
Θεωρώ ότι είναι αλλεργία... Στις διακοπές πχ το καλοκαίρι που είμαστε εξοχικό... Χωρίς να της αλλάξω κάτι , έχει ελάχιστη φαγούρα.... Και μπορεί να υπάρξουν και μέρες να μην έχει καθόλου... Λογικά κάτι την πειράζει στην Αθήνα η στο σπίτι... Γιατί και στη βόλτα στο πάρκο που μπορεί να κάτσουμε 2 ώρες δε ξυνεται καθόλου.. Με το που έρχεται σπίτι ... Μετά από λίγο ξεκινάει πάλι η φαγούρα
ωραια, ρωτα τοτε καποιον κτηνιατρο που να εμπιστευεσαι για το Istamex. ανθρωπινο αντιισταμινικο χαπακι, που δεν εχει τοσο κινδυνο οσο το apoquel, και καταπολεμαει και την αλλεργια. εμεις το πηραμε για 1 μηνα και τον βοηθησε πολυ. αν και εγω εξακολουθω να πιστευω πως πρεπει να γινουν πρωτα οι αλλες εξετασεις πριν φτασουμε σε αυτο το σημειο... στην τελικη ειναι δικη σου αποφαση
 
  • Like
Reactions: Χριστιάνα


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αν εχεις καταλλήξει ότι στο σπιτι εχετε θεμα, αρχισε να αλλαζεις τα καθαριστικα που χρησιμοποιεις.... απορυπαντικα πλυντηριου κλπ
ελπίζω να μην ειναι αυτοανοσο γιατι αυτο θα ειναι θεμα...
απο μπαρφ πολλοι λενε που ξεκινησαν διατροφη επειδη ειχαν θεμα με τις αλλεργιες... ότι βοηθησε ...
σε αυτη τη περιπτωση θα ξεκινησεις με ενα υλικο κρεας... κοτοπουλο αρνι μοσχαρι... κι οσο δεν την ενοχλει... θα προσθετεις ενα υλικο καθε τρεις τεσσερις μερες παρατηρωντας για ενοχλησεις...
υπαρχουν και τα αλλεργιογονα τεστ... δεν ξερω ποσο ακριβα ειναι και ποσο ευκολα τα βρισκεις...
μακαρι να βρεςι τι ειναι
 
  • Like
Reactions: Χριστιάνα


2 Ιουνίου 2019
19
4
42
αν εχεις καταλλήξει ότι στο σπιτι εχετε θεμα, αρχισε να αλλαζεις τα καθαριστικα που χρησιμοποιεις.... απορυπαντικα πλυντηριου κλπ
ελπίζω να μην ειναι αυτοανοσο γιατι αυτο θα ειναι θεμα...
απο μπαρφ πολλοι λενε που ξεκινησαν διατροφη επειδη ειχαν θεμα με τις αλλεργιες... ότι βοηθησε ...
σε αυτη τη περιπτωση θα ξεκινησεις με ενα υλικο κρεας... κοτοπουλο αρνι μοσχαρι... κι οσο δεν την ενοχλει... θα προσθετεις ενα υλικο καθε τρεις τεσσερις μερες παρατηρωντας για ενοχλησεις...
υπαρχουν και τα αλλεργιογονα τεστ... δεν ξερω ποσο ακριβα ειναι και ποσο ευκολα τα βρισκεις...
μακαρι να βρεςι τι ειναι
Έχω αλλάξει καθαριστικά .. ειδικά για πλύσιμο ρούχων πια βάζω πράσινο σαπούνι που είναι κατάλληλο για μωρά και ειδικό υποαλλεργικο μαλακτικό. Στο πάτωμα επίσης πολλές φορές έχω κάνω δοκιμές και σφουγγάριζω μερικές μέρες μόνο με καυτό νερό να δω μήπως κάνει διάφορα.
Σήμερα σκέφτηκα να της κόψω τη ξηρα τροφή για λίγες μέρες και να της δίνω μόνο κοτόπουλο με λίγο ρύζι για 3,4 μέρες... Αν συνεχίσει η φαγούρα αντί για κοτόπουλο να δίνω μόνο μοσχάρι. Μπας καταφέρω να βρω να καταλάβω τουλάχιστον αν είναι η αλλεργία από τη τροφή. Και εννοείτε αυτές τις μέρες κομμένα τα dental και άλλες λιχουδιές.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Σχετιά με τροφή - κόψε το ρύζι καταρχάς γιατί είναι ένα πιθανό αλλεργιογόνο σε αρκετές περιπτώσεις τροφικών αλλεργιών.

Το μαλακτικό ρούχων μπορεί να το αντικαταστήσεις επίσης με 100% οικολογικό-αντιαλλεργικό και θα κάνεις χάρη και στο πλυντήριό σου: 1 μέρος λευκό ξύδι, 2 μέρη νερό και έτοιμο. Το βάζεις στη θήκη του μαλακτικού και προσθέτεις αν θέλεις άρωμα και λίγες σταγόνες από ό,τι αιθέριο έλαιο προτιμάς.

Στο σφουγγάρισμα μπορείς επίσης να προσθέτεις στο νερό ξύδι (λευκό για να μην μυρίζει έντονα) - αρκεί να μην έχεις μάρμαρο κάτω. Καθαρίζει, απολυμαίνει, γυαλίζει και δεν αφήνει υπολείμματα όπως τα απορρυπαντικά.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π