Αλωπεκίδες και προσπάθειες διάσωσής τους


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
είμαι καινουρια στο φόρουμ
εστειλα pm στο χρηστη κοκονι αλλα δεν ξερω αν το ειδε η αν σαν καινουριος χρηστης μπορω να λαβω η να στειλω οπως καταλαβαίνεται έχω μεσανυχτα οποτε καθε βοηθεια καλοδεχούμενη.
είμαι ιδιοκτητρια μιας ορθοωτης αλωπεκιδας
και μετα απο βοηθεια απο πολυτιμες πληροφορίες απο καθηγητη μου του τει ζωικης παραγωγης θεσ/νικης
και πληροφοριες απο τον κυριο Μακαρίτη
και της Αμάλθειας (το δικτυο προστασίας για τα ελληνικα αγροτικα και οικοσιτα ζωα στο οποιο ειμαι μέλος)
,σκοπευω να κανω εκτροφη αλωπεκιδας.
Έχω ηδη ενα προγραμματισμενο ζευγαρωμα περιμενω ενα ζευγαρι σκυλιων απο αλλη γέννα
και γενικα προσπαθω να βρω ιδιοκτητες που εχουν αλωπεκιδες για να γινει η αναγνωριση της φυλής
και φυσικα για να σωθουν απο τους δρόμους (εκεί οπου βρηκα και την δικια σκυλίτσα) και απο την αφανεια
 
Last edited by a moderator:




tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ειμαι καινουρια στο φορουμ εστειλα pm στο χρηστη κοκονι αλλα δεν ξερω αν το ειδε η αν σαν καινουριος χρηστης μπορω να λαβω η να στειλω οπως καταλαβαινεται εχω μεσανυχτα οποτε καθε βοηθεια καλοδεχουμενη.ειμαι ιδιοκτητρια μιας ορθοωτης αλωπεκιδας και μετα απο βοηθεια απο πολυτιμες πληροφοριες απο καθηγητη μου του τει ζωικης παραγωγης θεσ/νικης και πληροφοριες απο τον κυριο Μακαριτη και της Αμαλθειας το δικτυο προστασιαςωγια τα ελληνικα αγροτικα και οικοσιτα ζωα στο οποιο ειμαι μελος,σκοπευω να κανω εκτροφη αλοπεκιδας.Εχω ηδη ενα προγραμματισμενο ζευγαρωμα περιμενω ενα ζευγαρι σκυλιων απο αλλη γεννα και γενικα προσπαθω να βρω ιδιοκτητες που εχουν αλωπεκιδες για να γινει η αναγνωριση της φυλης και φυσικα για να σωθουν απο τους δρομους εκει οπου βρηκα και την δικια σκυλιτσα και απο την αφανεια
αν επιτρεπετε ...
Εισαι εκτροφεας ?
εχεις εμπειρια στην εκτροφη ?
με ποια ιδιοτητα εχεις προγραμματισει ζευγαρωμα ?
tommy
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ε καλά τώρα........
μιλάμε για "προσπάθεια αναγνώρισης"
ας είμαστε κάπως ρεαλιστές

μακάρι να είναι και εκτροφεας και βιολόγος και συμπεριφεριολόγος σκύλων το νέο μέλος αλλά προφανώς (όπως ήδη γράφει κιόλας) είναι σε επαφή με ουκ ολίγους ειδικούς

βρέθηκε άνθρωπος με διάθεση και χρόνο να βοηθήσει :)


και μετα απο βοηθεια απο πολυτιμες πληροφοριες απο καθηγητη μου του τει ζωικης παραγωγης θεσ/νικης και πληροφοριες απο τον κυριο Μακαριτη και της Αμαλθειας το δικτυο προστασιαςωγια τα ελληνικα αγροτικα και οικοσιτα ζωα στο οποιο ειμαι μελος,σκοπευω να κανω εκτροφη αλοπεκιδας.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Ρεαλισμος ????????
αν ο φιλος ειναι εκτροφεας , η γνωστης της διαδικασιας , καλως και προσπαθει για την αναγνωριση και,...και ...και...
εχω ομως την εντυπωση οτι μαλλον ειναι περιπτωση ενος καλοπροαιρετου ιδιωτη που αγαπα τα κοκονια και μπορει πολυ ευκολα να μετατραπει σε BYB ....
Aυτο που μου κανει εντυπωση ειναι τα βιαστικα μπραβο απο εναν mod σε εναν "υποψηφιο" , κατα την γνωμη μου ,BYB
εκτος αν δεν το βλεπεις ετσι ........
Η αγαπη σου για τα κοκονια ειναι ολοφανερη , αλλα οταν λεμε
ΟΧΙ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ -ΟΧΙ BYB
ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΥΛΕΣ.
ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗ....
Ας ειμαστε λοιπον σταθεροι στις αρχες και τις αποψεις μας ,οπως εχουν δημοσιοποιηθει σε τοσα πολλα post μεσα στο forum
Ειναι καθαρα θεμα συνεπειας .
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το ότι είμαι mod δεν μου αφαιρεί ούτε μου προσθέτει τίποτα αναφορικά στις απόψεις μου

απλά έχω κάποιες "εργασίες καθαρισμού" στο φόρουμ

σε παραπέμπω στο υπογραμμισμένο κείμενο με τις τονισμένες λέξεις που παρέθεσα προς διευκρίνηση όλων των αποριών σου και σου επισημαίνω ότι μη αναγνωρισμένη φυλή δεν δύναται να κάνει αναγγελία εκτροφείου , δεν δύναται να παρευρεθεί σε εκθέσεις και δεν δύναται να κάνει δήλωση γέννας ,εκδοση pedigree κλπ- συνεπώς δεν δύναται να διασωθεί κατα την άποψή σου????????????

δεν υπάρχει επάγγελμα ή σπουδή "εκτροφέας σκύλων"
και κανείς απο τους δημιουργούς των δημοφιλέστερων φυλών δεν ήταν επιστήμονας ζωικής παραγωγής (ντόπερμαν -γερμανικός ποιμενικός-λαμπραντορ)

ο ρεαλισμός αναφέρεται απο εμένα στο επίπεδο του ότι
μακάρι να αναλάμβαναν τα πανεπιστήμια και τα υπουργεία
και μακάρι ο φίλος μου να είναι επιστήμονας σχετικός με βιολογία ή ζωική παραγωγή (δεν έχει απαντήσει ακόμα)

αλλά προσωπικά και μόνο που έχει έρθει σε επαφή με ειδικούς και λέει "σκοπευει" (γιατί δεν νομίζω να είδες πουθενά να λέει πουλάει κουτάβια) να βοηθήσει στην αναγνώριση της φυλής

θεωρώ ότι αν το σκεφτείς θα καταλάβεις ότι προτείνεις να μην γίνει απόπειρα διάσωσης και αναγνώρισης-πράγμα που δεν νομίζω ότι εννοείς
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Γράφει ο φίλος μας ,επί λέξη
σκοπεύω να κάνω εκτροφή αλωπεκίδας ,
και όχι μετέχω η βοηθώ σε πρόγραμμα εκτροφής υπό την εποπτεία των ….
Έχω ήδη ένα προγραμματισμένο ζευγάρωμα ….. προσωπικά ο ίδιος ....
O φίλος το λέει καθαρά …
Για μενα ,η γνωστή αμαρτία ,BYB, πρόκειται να γίνει ,αν δεν έχει γίνει ήδη ……
Το να είσαι μέλος ενός συλλόγου , όπως η Αμάλθειας , η να έχεις συζητήσει με τους καθηγητές σου στο ΤΕΙ δεν σε καθίστα αυτόματα γνώστη , εκτροφέα, η άτομο ικανό για την σωστή επιλογή
Δεν φτάνει μονό η αγάπη και ο ενθουσιασμός
Οι βιαστικές κινήσεις περισσότερο κακό θα κάνουν και όχι καλό στην φυλή
Δεν είναι αμαρτία να θέλει κάνεις να γίνει εκτροφέας , ούτε και να θέλει να αναγνωριστεί μια φυλή όπως το κοκόνι ,είναι απόλυτα θεμιτό αρκεί να γίνει όπως πρέπει και όταν πρέπει και από αυτους που πρεπει , για το καλό της ράτσας ,των σκύλων και του φίλου μας σε τελική ανάλυση
Να βοηθήσουμε , όσο μπορούμε με τις γνώσεις και τις απόψεις μας και τις εμπειρίες μας μέσα από το forum αλλά να μην παρασυρόμαστε από την ιδιαιτερότητα της περίπτωσης για να δίνουμε τα εύσημα και τα μπράβο μας.
Αυτό είναι υποχρέωση μας απέναντι στους πιστούς μας φίλους
Ελπίζω οι προσπάθειες ζευγαρώματος του φίλου μας να ξανά σχεδιαστούν , αυτή την φορά σωστά, δηλ , με την συμμετοχή και την επίβλεψη των έμπειρων ανθρώπων που ο φίλος μας αναφέρει ότι γνωρίζει ….
Αν τωρα εχει τις γνωσεις ,ο φιλος ,που απαιτει μια εκτροφη- ζευγαρωμα , ειμαι 100% μαζι του και θα χαρω πολυ να δω παρομοιες προσπαθειες σαν και αυτη ,οχι μονο για τα μη αναγνωρισμενα ,αλλα και για βελτιωση ολων
αρκει ,ξαναλεω,να ξερουμε τι κανουμε ....
 


apostat

Active Member
29 Ιανουαρίου 2011
26
0
Αθήνα
ΟΧΙ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ -ΟΧΙ BYB
ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΥΛΕΣ.
ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΗ....
Ας ειμαστε λοιπον σταθεροι στις αρχες και τις αποψεις μας ,οπως εχουν δημοσιοποιηθει σε τοσα πολλα post μεσα στο forum
Ειναι καθαρα θεμα συνεπειας .
Ομολογώ ότι δεν μ'εχει απασχολήσει το θέμα μέχρι σήμερα, αλλά αναρωτιέμαι ποιές ιδιότητες συγκεντρώνει ένας επίσημος "εκτροφέας" πέρα από αυτές που αναφέρει η foxylady. Η υποστήριξη που έχει είναι υψηλού επιπέδου, ενώ αρκετοί "εκτροφείς" που γνώρισα έδιναν περισσότερο την εντύπωση ευκαιριακού αρπακολατζή.

Χωρίς διάθεση επίθεσης: Άλλο συνέπεια, άλλο τυφλή προσήλωση σε κανόνες.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
@@@Tomsitas

και δίκιο να έχεις το κανεις όπως κανεις χαλάρωσε!!!!!
Ότι δεν είναι άσπρο δεν είναι απαραίτητα μαύρο!!!!
κανένας δεν γεννήθηκε εκτροφέας!!!!!
Όλοι κάπου αρχίσαμε και τώρα δηλώνουμε εκτροφεις!!!!
Τρομάρα μας!!!!
Δεν ξέρεις από ποίους έχει υποστήριξη-βοήθεια-καθοδήγηση η φίλη μας σε αυτή τη προσπάθεια διάσωσης που ονειρεύεται να κάνει!!!!Οποτε μην εκτίθεσαι!!!
μια προσπάθεια που την τιμάει σαν άνθρωπο σαν κυνοφιλο και σαν φιλόζωο!!!!
Από ηθικολόγους του πληκτρολογίου ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ!!!!!!!
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Φιλέ apostat η απορία σου είναι εύλογη και με απασχολεί και μένα
Σαφείς ορισμός δεν υπάρχει και τίποτε δεν είναι απόλυτο
Κάθε ιδιώτης ,στην Ελλάδα, μπορεί να δηλώνει εκτροφέας όπως και ότι άλλη ιδιότητα θέλει - στην Ελλάδα ζούμε άλλωστε … .
Οι δηλωμένοι εκτροφείς δεν είναι και πάντα σωστοί ,υπάρχουν καλοί και κακοί
Κακοί εκτροφείς υπάρχουν γιατί είναι άπληστοι και καιροσκόποι
Οι ιδιώτες από την άλλη ,είναι κακοί γιατί τις περισσότερες φόρες είναι απληροφόρητοι και παρορμητικοί
Δυστυχώς η διάφορα μεταξύ καλού και κακού (είτε εκτροφέα είτε ιδιώτη )γίνεται αντιληπτή όταν πλέον είναι αργά ,δηλ όταν τα κουτάβια είναι προβληματικά (π.χ. με ανατομικά περιβλήματα προβλήματα επιθετικότητας και συμπεριφοράς ,με δυσπλασίες και κληρονομικές ασθένειες )
Μην το ψάχνεις είναι να μην σου τύχει …
Σε κάθε ιδιώτη που ήθελε νε ασχοληθεί με εκτροφή έχω μονό να πω ….
ΡΩΤΑ-ΜΑΘΕ-ΔΕΣ όσα μπορείς περισσότερα
–ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ
–ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΟΥ τα ζώα σου και τους υποψηφίους κάτοχους των κουταβιών σου
Αν μετά από όλα αυτά νοιώθεις πράγματι έτοιμος ,με το χέρι στην κάρδια , το αποτέλεσμα δεν μπορεί παρά να είναι καλό και εσύ ένας σωστός εκτροφέας
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
σκοπευω να απαντησω και στα υπολοιπα αλλα τωρα εκπεμπω ΣΟΣ ΚΟΚΟΝΙ βρεθηκε εχθες παρατημενο στη νεαπολη θεσ/νικης απο παρατρεχαμενο της φιλοζωικης πολιχνης υπευθυνη καποιοα κυρια ριτσα χωρις επιθετο οταν της ειπα το πληρες ονομα μου και την δραστηριοτητα μου στην αμαλθεια σκιστηκε να παρει το σκυλι για να το στειρωσει αν μπορουσε και εχθες στις 11 που μιλουσαμε θα το εκανε μολις με πληροφορησε η γυναικα που το φιλοξενουσε οτι την απειλησε με αστυνομιες και το εδωσεστην παρατρεχαμενη φευγω μπορειτε να επικοινωνειτε
μαζι μου στο 6949044303 πηγαινω γρ λαμπρακη 9 νεαπολης θεσ/νικης οποιος εθελοντης ειναι κοντα ας ερθει
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Το πρώτο πράγμα που ρώτησα ,(-ο άμοιρος -), ήταν η ιδιότητα και η εμπειρία του φίλου foxylady που "προγραμμάτισε ζευγάρωμα" ….και περίμενα απάντηση
,αντ΄αυτου , απάντησαν κάποιοι τρίτοι περί «προσπάθειας αναγνώρισης» και «ρεαλισμού» ,άσχετα ….κατά την άποψη μου …την δεδομένη στιγμή ,με την ερωτηση μου - (εκτός αν στο πμ που ανέφερε ο χρηστής foxylady ,έχει δώσει περισσότερες πληροφορίες σε κάποιους ,που εμείς οι υπόλοιποι δεν γνωρίζουμε )
Θαπρεπε , αν υπήρχε πληροφόρηση τέτοιου είδους ,να διευκρινιστεί με κάποιο τρόπο
Κάποιοι μίλησαν και για «ηθικολόγους του πληκτρολογίου» !!!! (καλό)
Πιθανόν να μην ακλούθησαν την ροη της συζήτησης και των απαντήσεων και να μην κατάλαβαν γιατί έγραψα ότι έγραψα.
Μπορούν λοιπόν τώρα να ανατρέξουν στα post του θεματος
Προς αποφυγή οποιασδήποτε «παρεξήγησης» , η ερώτηση μου ήταν καθαρά από λόγους ενδιαφέροντος, για την καθόλα αποδεκτή , από μένα , προσπάθεια για την διάδοση και την αναγνώριση της ελληνικής φυλής «κοκονι»
Περιμενω λοιπον απο τον φιλο froxylady ,αν θελει φυσικα, να μας ενημερωσει ...

Υ.Γ. ........ καλη τυχη στην Νεαπολη
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μα η γυναίκα έχει ΗΔΗ απαντήσει στην ερώτησή σου. Συγκεκριμένα έγραψε:

ειμαι ιδιοκτητρια μιας ορθοωτης αλωπεκιδας και μετα απο βοηθεια απο πολυτιμες πληροφοριες απο καθηγητη μου του τει ζωικης παραγωγης θεσ/νικης και πληροφοριες απο τον κυριο Μακαριτη και της Αμαλθειας το δικτυο προστασιαςωγια τα ελληνικα αγροτικα και οικοσιτα ζωα στο οποιο ειμαι μελος,σκοπευω να κανω εκτροφη αλοπεκιδας.Εχω ηδη ενα προγραμματισμενο ζευγαρωμα περιμενω ενα ζευγαρι σκυλιων απο αλλη γεννα και γενικα προσπαθω να βρω ιδιοκτητες που εχουν αλωπεκιδες για να γινει η αναγνωριση της φυλης και φυσικα για να σωθουν απο τους δρομους εκει οπου βρηκα και την δικια σκυλιτσα και απο την αφανεια.
Αν ανατρέξετε στα ποστ και τις πληροφορίες που παρέχουν σ' αυτή το νήμα, θα δείτε ότι ο Μακαρίτης είναι επικεφαλής της διάσωσης για το κοκόνι, καλεί ιδιοκτήτες κοκονιών να του φέρουν τα σκυλιά τους για κρίση και συντονίζει τα ζευγαρώματα και τις γέννες. Η κοπέλα έχει αναφερθεί στο ποστ της σαφώς στη διαδικασία που ακολούθησε για το προγραμματισμένο ζευγάρωμα και τους παράγοντες με τους οποίους ήρθε σε επαφή. Και πάλι συνιστώ να διαβάσετε όλο το νήμα, μεγάλο, δε λέω, αλλά δίνει όλες τις σχετικές πληροφορίες. Επίσης δείτε σχετικές συζητήσεις με άλλα μέλη του φόρουμ που είναι κάτοχοι κοκονιών και που έχουν εντάξει ή σκέφτονται να εντάξουν τα σκυλιά τους στο σχετικό πρόγραμμα. :)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Nα υπενθυμίσω πως το θέμα εδώ είναι η προσπάθεια διάσωσης του κοκονιού.
Το μέλος foxylady μπορεί εάν επιθυμεί να ανοίξει ένα θέμα για την εκτροφή της αλωπέκιδας, και εκεί να συζητηθούν οι τυχόν απορίες.
Ευχαριστώ.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Ομολογω δεν γνωριζα το κυριο , ουτε την ιδιοτητα του ,ουτε και τον σκοπο της Αμαλθειας
ΕΨΑΞΑ με search εδω στο forum μας
Οι αναζητησεις και οι συζητησεις ,δεν ανεβαζουν τιποτε συγκεκριμενο, εστω ενα αρθρο πληροφοριακο μια και το δραση του θεωρειται σημαντικη.
Αν ειναι τοσο σημαντικος ο συλλογος Αμαλθεια λοιπον και δεν τον γνωριζω εγω , δεν φταιω εγω , ισως οι φαν του κοκονιου να δραστηριοποιηθουν "ουσιαστικοτερα" και να μας ενημερωσουν
(χιουμορ .....το " Μακαριτης " δεν το εκανα search .....λογο αρχης ,το αποφευγω ....!!!!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Τι θα πει δεν φταίω εγώ;

Όταν δεν γνωρίζουμε 5 πράγματα για τις προς διάσωση φυλές, ας ρωτήσουμε τουλάχιστον πριν αρχίσουμε τα κατηγορώ.

Επίσης σε κάθε θέμα που υπάρχει για κοκόνια αναφέρεται ο κύριος Μακαρίτης.
Υπάρχουν πάμπολα θέματα στο forum,ας χρησιμοποίουμε και την ρημάδα την αναζήτηση που και που.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Το όνομα του κυρίου Στέλιου Μακαρίτη αναφέρεται στην πρώτη δημοσίευση του παρόντος θέματος. Είναι μέλος του ΚΟΕ και του Ιρλανδικού κυνολογικού ομίλου ισοβίως κιόλας και μπορείτε να τον δείτε και εδώ να μιλάει για τα κοκονάκια.
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
δεν φταιω εγω , ισως οι φαν του κοκονιου να δραστηριοποιηθουν "ουσιαστικοτερα" και να μας ενημερωσουν
Φταίνε οι fan του Κοκονιού δηλαδή, που δεν σε ενημέρωσαν.

Aυτο που μου κανει εντυπωση ειναι τα βιαστικα μπραβο απο εναν mod σε εναν "υποψηφιο" , κατα την γνωμη μου ,BYB
Από έναν mod ο οποίος ασχολείται και γνωρίζει πάρα πολλά για την εν λόγω φυλή, άρα πριν μας κάνει εντ΄πωση μήπως να αναρωτηθούμε μήπως ξέρει παραπάνω πράγματα από εμάς.

Για μενα ,η γνωστή αμαρτία ,BYB, πρόκειται να γίνει ,αν δεν έχει γίνει ήδη ……
Κατηγορείς (χωρίς να γνωρίζεις) ένα μέλος ότι είναι ΒΥΒ.

κλπ
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
και το νέο μέλος μίλησε για απόπειρα διάσωσης όχι του κοκονιού (το οποίο είναι ήδη αναγνωρισμένο απο τον ΚΟΕ)
αλλά για άλλο τύπο σκύλου
της αλωπεκίδας
για να μην μπερδευόμαστε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf