Αλωπεκίδες και προσπάθειες διάσωσής τους




foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
ναι εκτος απο την φωτο η οποια πρεπει να ειναι τα αντιστροφα εαν ειναι το αρθρο που νομιζω ειναι ταυτοχρονη παρουσιαση του κοκονιου και της ορθοωτης αλωπεκιδας πριν την αναγνωριση και οι λεζαντες μπηκαν αντιθετα χωρις καμμια διορθωση σε επομενη εκδοση εξου και η συγχυση κοκονι μελιταιο κυνιδιο-αλωπεκιδα ορθοωτη.
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Ενα τετοιο λευκο δεν ειχε η κΓκιναλα και το ειχε εκπαιδευσει ο Γ.Κωστοπουλος για να παιξει σε μια ταινια?
Στην ταινία "Τα χρονια της μεγάλης ζεστης" μονο που δεν ήταν της Μαρίας Γκινάλας,αλλα της σκηνοθέτης Φρίντα Λιάππα.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
tangerin εισαι σιγουρος?

Γιατι η Σιζα η σκυλιτσα για την οποια μιλαμε ειχε φιλοξενηθει πολλους μηνες μαζι με τομ ημιαιμο φιλο της στην πανσιον της Ζαμπικου και ηξερα οτι ανηκει στην Γκιναλα.
 




tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
tangerin εισαι σιγουρος?

Γιατι η Σιζα η σκυλιτσα για την οποια μιλαμε ειχε φιλοξενηθει πολλους μηνες μαζι με τομ ημιαιμο φιλο της στην πανσιον της Ζαμπικου και ηξερα οτι ανηκει στην Γκιναλα.
πολύ σίγουρος!!
αν θυμάμαι καλά
φιλοξενήθηκε η σκύλα εκεί όταν η ιδιοκτήτρια της μπήκε στο νοσοκομείο και δεν ξαναβγήκε αφού πέθανε, ήταν περίπου το 93-94
 
Last edited:






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ήμουν σίγουρος ότι δεν πρωταγωνιστούσε ο σκύλος. θα είχαμε γεμίσει αλωπεκίδες σε τέτοια περίπτωση .....σαν τα Ακίτα ένα πράμα......
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Άσχετο,
Eμένα έχει πάρει το μάτι μου και αυτό, δεν έχω δει την ταινία, αλλά το διάβασα τυχαία πρόσφατα:
The blonde dog known as "Satchel" in the 2005 movie Bewitched with Nicole Kidman and Will Ferrell is a Small Greek Domestic Dog.
Πηγή
 


katerioka

Member
11 Μαρτίου 2010
18
1
Λίγο καθυστερημένα βλέπω το θέμα, αλλά σύμφωνα με τον εκτροφέα, ''βενετάκια'' λένε στην Κρήτη τα κοκόνια.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
για τα βενετάκια απλά μου είπαν ότι είναι ορθόωτα - και συμπέρανα ότι πρόκειται για αλωπεκίδες\

δεν τα έχω δεί ποτέ........
αλλά ορθόωτο σκυλί και κοκόνι δεν γίνεται......
 


katerioka

Member
11 Μαρτίου 2010
18
1
Ο Στέλιος μου το είχε αναφέρει μέσα σε συζήτηση. Δε μου είπε για όρθια αυτιά. Απλώς ότι έτσι λένε στην Κρήτη τα κοκόνια.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
με αυτές τις τοπικές ονομασίες γίνεται ο χαμός
δεν αποκλείεται στην κρήτη να μην διαχωρίζουν ορθόωτα απο κοκόνια........
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
και εγω σαν πληροφορια αυτο εχω οτι λενε τα κοκονια αλλα σε επαφες με κρητικους που ειχε η αμαλθεια δεν αποκλειεται τελικα να μην τα διαχωριζουν ισως εχει να κανει με την μετακινηση πληθυσμων γενικοτερα σε μερη οπου εχουν μεταφερθει πληθυσμοι σμυρνιων οι λαικες δοξασιες και μυθοι η οι αναφορες των αυτοχθονων φυλων πεφτουν στην ληθη.

Παντως περα απο τις δοξασιες και τους μυθους αυτα τα σκυλια υπαρχουν στην ελλαδα κυκλοφορουν αναμεσα μας και πολλες φορες δεν τα αναγνωριζουμε ισως να νομισουμε οτι βλεπουμε ενα ημιαιμο πομερανιαν αλλα αληθεια ποσα πομερανιαν εχετε δει να επιζουν στο δρομο και να αναπαραγονται.πολλοι γερμανοι η αλλοι γνωστες και παρατηρητες φυλων τα λενε το (αβελτιωτο)ελληνικο σπιτς κθως και η προελευση αυτου δηλ του γερμανικου νανου πομερανιαν και σπιτς ειναι απο την ιδια φυλη την ποια μπορουσες να βρεις σε ολο το ευρωπαικο χωρο.
Επισης ποσα απο αυτα νανοι πομερανιαν η ακομα και σπιτς μικρα η μεσαια βρισκουμε στο δρομο περα απο την τελευταια δεκαετια ολα αυτα δεν θα μπορουσαν να αποτελεσουν πληθυσμους και σιγουρα δεν θα ειχαν ομοιογενεια στους χρωματισμους του τριχωματος (πχ το συκωτι χρωμα που εχουν πολλαδεν υπαρχει στις παραπανω φυλες)

Ηδικια μου σκυλιτσα μακρυτριχη εχει ισαβελλειο χρωματισμο και ακομα προσπαθω να σκεφτω ποιος συνδυασμος πομερανιαν (αν ηταν) θα μπορουσε να δωσει ισαβελλειο χρωματισμο οταν και αυτος συνανταται σε αλλα μερη με μεγαλους πληθυσμους συμφωνα με μαρτυρια...δυστυχως εκει που την βρηκα ηταν λες και ξεφυτρωσε σαν μανιταρι εικαζω ομως οτι την πεταξαν πληγωμενη ουσα απο κοντινη περιοχη στην οποια υπαρχουν αρκετα σκυλια που φερνουν στο συγκεκριμενο προτυπο,απλως πιο ψηλα η θεια μου συγκεκριμενα ειχε για 17 χρονια ενα θηλυκο επισης αδεσποτο που ηταν εαν μπορω να συγκρινω το υψος βασει θυμητικου 5 με 7 ποντους ψηλοτερη κατα τα αλλα αλωπεκιδα τι να πω το σφριγος του υβριδισμου παντως και τωρα εχω ενα σκυλι που ειναι ετσι κοντοτριχο αλλα πιο ψηλο στα 13 κιλα και δυστυχως με κομμενη ουρα για να κρινω τον σχηματισμο της κατα τα αλλα η εκφυση ειναι ιδια οπως και ο χαρακτηρας και τα υπολοιπα ορθιο αυτι διπλο τριχωμα με τριπλο στη χαιτη

καποια αλλα χαρακτηριστικα εξακριβωμενα ειναι οτι εχουν μονο μια φορα οιστρο το χρονο καθως ειναι οψιμη φυλη και ενα το οποιο εικαζω εγω ειναι οτι μαλλον ολοκληρωνουν την μονιμη οδοντοφυια τους νωριτερα απο τους 4,5 με 5 μηνες για το τελευταιο μπορει να λεω και βλακειες αλλα οταν βρηκα την σκυλιτσα μου πρεπει να ηταν σε αυτην την ηλικια και ειχε κατι δονταρες τεραστιες και κανενα νεογιλο υπολοιπομενο
 


katerioka

Member
11 Μαρτίου 2010
18
1
Μπορεί να μοιάζουν μ' αυτά τα σκυλιά;
Ζητώ συγγνώμη για τη δημοσίευση φωτογραφιών δεσποζόμενων σκυλιών.
alopekisperiklis&.jpgAlopekisRita2Year.jpg
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
Ναι αυτα ειναι αυτα που εχεις ποτε ειναι τραβηγμενα κολοκαιρι η χειμωνα ?Μοιαζουν μακρυτριχα αλλα με λιγοτερο τριχωμα.εγω προσπαθησα να ανεβασω φωτο την δικια μου αλλα δεν την ανεβασε υωηλη αναλυση δεν ξερω...βοηθηστε λιγο πως μπορω να ανεβασω και εω και απειρα αλλα δειγματα αλλα απο email

γνωριζεις τους ιδιοκτητες αρσενικα η θηλυκα εαν συμφωνουν οι ιδιοι στειλε με πμ μαιλ η τηλεφωνα η δωστους το δικο μου μαιλ
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν κάνω λάθος πές το

η αλωπεκίδα δεν είναι πιο "σφηνομούρικη" και χωρίς καθόλου "σχεδόν" στόπ?
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
αν κάνω λάθος πές το

η αλωπεκίδα δεν είναι πιο "σφηνομούρικη" και χωρίς καθόλου "σχεδόν" στόπ?
ναι αν και για μια φυλη που δεν ειναι στανταρισμενη το στοπ φαινεται να ειναι μικροτερο σε σχεση με αυτο του κοκονιου τουλαχιστον οσα εχω δει με οσο καλες μπορει να ειναι φωτο απο αλωπεκιδες τυχαια στο δρομο παντως οι δυο υποψηφιοι αρσενικοι γεννητορες (ο ενας μεταναστης στην αλβανια τον περιμενουμε να κατεβει για καλοκαιρι)περαν του χρωματος ειναι ιδιοι η διαφορα στους αρσενικους σε σχεση με τα θηλυκα ειναι η εξης ειναι πιο ρωμαλεα και εχουν πιο μεγαλο ρυγχος και αρα πιο σφηνομουρικη οψη
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf