Αλωπεκίδες και προσπάθειες διάσωσής τους


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
με τα θηλυκά πιστεύω πως ο ένας οίστρος το χρόνο είναι ένα καλό γνώρισμα (μαζί με την γενική συμφωνία ως προς τα μορφολογικά της)
οι περισσότερες πρωτόγονες φυλές έχουν τον έναν οίστρο σαν κοινό γνώρισμα.

Με τον κτηνίατρο στις Σέρρες μιλήστε-ψάχνει κι αυτός ανθρώπους για κάποια ζευγάρια που έχει απομονώσει
ή Χλειουνάκης είναι ή Χλειουδάκης-και είναι στο κέντρο των Σερρών


πολύ αλεπουδέ ε? με αλεπού ζευγάρωσαν οι παππούδες τους???? :lol:
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
πολλοι γερμανοι η αλλοι γνωστες και παρατηρητες φυλων τα λενε το (αβελτιωτο)ελληνικο σπιτς κθως και η προελευση αυτου δηλ του γερμανικου νανου πομερανιαν και σπιτς ειναι απο την ιδια φυλη την ποια μπορουσες να βρεις σε ολο το ευρωπαικο χωρο.
Για πες περισσότερα. Με ενδιαφέρει πολύ.

Όταν λες ότι η σκυλίτσα σου εχει
ισαβελλειο χρωματισμο
εννοείς το μπεζ-σαμπανί; Δεν το ξέρω, αλλά βρήκα αυτό εδω.
Edit: Ναι, καταλαβα. Μοιαζει πολυ με τη Βερόνικα (σπιτς) στο χρώμα, αλλα ειναι πιο ψηλή.
 
Last edited:




foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
Η πρώτη είναι η foxy της foxylady και η δεύτερη είναι η Ηρα την οποία φιλοξενεί η foxylady. Πήρα την πρωτοβουλία και τις ανέβασα :D
μπραβο ρε συ bellos το παλευω να τις ανεβασει αλλα γ@#ω την ιντερνετικη αγραματοσινη μου τιποτα
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κοίτα να εναρμονιστείς με τα σύγχρονα μέσα γιατί η χρησιμότητά τους είναι αδιαπράγμάτευτα μεγάλη........

επειδή υποψιάζομαι ότι είσαι "κλασσικός" συμπατριώτης μας......δεν κάνεις μιά βόλτα απο τους κανονισμούς και τις οδηγίες χρήσης του φόρουμ?
θα βρείς πολλά χρήσιμα και εκεί......
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
Για πες περισσότερα. Με ενδιαφέρει πολύ.

Όταν λες ότι η σκυλίτσα σου εχει εννοείς το μπεζ-σαμπανί; Δεν το ξέρω, αλλά βρήκα αυτό εδω.
Edit: Ναι, καταλαβα. Μοιαζει πολυ με τη Βερόνικα (σπιτς) στο χρώμα, αλλα ειναι πιο ψηλή.
Το ισαβελλειο χρωμα στα αλογα ειναι αυτο που βρηκε αλλα αυτο που λειπει απο την εικονα ειναι η ραχη και το μηκος της ραχης του αλογου το οποιο εχει μαυρο χρωματισμο με μεγαλα κενα στις τριχες βγαζοντας απο κατω το δευτερο χρωμα δινοντας την εντυπωση ορφνου η γκρι τριχωματος σε εκεινη την περιοχη.το ορφνο(καφετι ανοιχτο) η γκρι (ψαρο)αναλογα με το δευτερο απο κατω σκουρο η ανοιχτο.
Την δικια μου μπορεις να την περιγραψεις ως μπεζ-σαμπανι με χρυσο και ισαβελλειο χρωμα στη ραχη ακρη των αυτιων και στην ουρα ελαχιστες
 




foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
Το ισαβελλειο χρωμα στα αλογα ειναι αυτο που βρηκε αλλα αυτο που λειπει απο την εικονα ειναι η ραχη και το μηκος της ραχης του αλογου το οποιο εχει μαυρο χρωματισμο με μεγαλα κενα στις τριχες βγαζοντας απο κατω το δευτερο χρωμα δινοντας την εντυπωση ορφνου η γκρι τριχωματος σε εκεινη την περιοχη.το ορφνο(καφετι ανοιχτο) η γκρι (ψαρο)αναλογα με το δευτερο απο κατω σκουρο η ανοιχτο.
Την δικια μου μπορεις να την περιγραψεις ως μπεζ-σαμπανι με χρυσο και ισαβελλειο χρωμα στη ραχη ακρη των αυτιων και στην ουρα ελαχιστες
η ηρα ειναι υποθετω αλωπεκιδα κρος η μια παραλλαγη των αλωπεκιδων που βρισκονται σε αλλες περιοχες σε σχεση με οσες εχω δε στη θεσ/νικη που ειναι στο προτυπο της φοξυ αλλα δεν αποκλειεται και απλως να ηταν και η ηρα αλλο ενα κουταβι αλωπεκιδας με γιγαντισμο συμφωνα με μαρτυριες εχει παρατηρηθει και αυτο

Η δικιά σου έχει έναν οίστρο τον χρόνο?

ναι περα απο τον δευτερο που ηρθε λιγο νωριτερα 2 μηνες γιατι πηρα ενα αρσενικο αδεσποτακο γκριφονιτσο παπαριτσο κυριαρχικο καΙ ΠΑΡΟΛΟ που ητν 2,5 μηνων και οταν εμφανισε περιοδο εκεινη 3.5 4 μηνων απο τα 2,5 εκανε παλλινδρομικες κινησεις συζευξης ο παπαριτσος

¨"κλασσικος" συμπατριωτης τι εννοεις?
Παρεπιπτοντως τα κοκονια καθε ποτε εχουν οιστρο εξαμηνο η χρονο,κοντα στο χρονο?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
κλασσικός Ελληνας-που δεν διαβάζει οδηγίες χρήσης και τα λοιπά........
γιατί ξέρεις σε άλλες χώρες οι άνθρωποι το θεωρούν πρωταρχικής σημασίας να διαβάσουν οδηγίες χρήσης κλπ

καλό βοήθημα ο ένας οίστρος το χρόνο

τα κοκόνια δις ετησίως απαρεγκλιτα
και πολύ παλινδρομική κίνηση απο μικρή ηλικία
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ηδικια μου σκυλιτσα μακρυτριχη εχει ισαβελλειο χρωματισμο και ακομα προσπαθω να σκεφτω ποιος συνδυασμος πομερανιαν (αν ηταν) θα μπορουσε να δωσει ισαβελλειο χρωματισμο οταν και αυτος συνανταται σε αλλα μερη με μεγαλους πληθυσμους συμφωνα με μαρτυρια...
Αν οι 2 γεννητορες έχουν b & d μπορεί στα ξαφνικά να βγάλει ισαβελλειο = bbdd

BbDd x ΒbDd => BBDD μαύρο, BBDd μαύρο, BbDD μαύρο, BbDd μαύρο, BBdd μπλε, bbDD καφε, bbdd ισαβελλειο
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
θα πρεπει να το δω αυτο αλλα μπλε περισσοτερο για χρωματισμοι πομερανιαν μου ακουγονται ομως οπως και να εχει στη γεννετικη αυτα καθοριζονται απο τα κυριαρχα και τα υπολοιπομενα γονιδια και για να ισχυουν αυτοι οι συνδυασμοι γονιδιωματων θα πρεπει να τους εχουμε επαληθευσει με την φ1 και φ2 γενια.ξερω απο μαρτυρια οτι το μακρυ τριχωμα ειναι υπολοιπομενο γονιδιο,αλλα για τον ισαβελλειο χρωματισμο ξερω αρεσει στον καθηγητη μου στας σερρας αλλα το ποσοστο εμφανισης του φαινοτυπικα δεν το γνωριζω.εχω οπως καταλαβαινετε λαβει φιλτραρισμενη γνωση και εγω...
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
θεωρώ πλεονασμό να λέμε ορθοωτη Αλωπεκίδα.
από την στιγμή που μιλάμε για μια αλεπουδομορφη φυλή σκύλου.
Και σαφώς δεν θα πρέπει ότι έχει όρθιο αυτι να χαρακτηρίζεται Αλωπεκιδα η διαφορετικου τυπου.
στις φωτογραφιες αυτές που εχουν ανεβει εδω βλέπουμε σκυλους που οχι εχουν διαφορετικο τυπο αλλα
σκύλους με πιθανόν διαφορετική χρησιμότητα και φυλή







Στις επάνω φωτό βλέπου σκύλους σπανιελ όπως το παπιγιόν






εδώ σκύλους Σπιτς




και εδω σκυλο που παραπέμπει σε ποιμενικό όπως τα Κόργκι με ψηλότερα πόδια
( αυτος ειναι ο τυπος/φυλη που εγω εχω συναντήσει ευρέος)

όλα τα πιο πάνω διαφέρουν όχι μονο στο κεφάλι αλλα και το μέγεθος,το βάρος,
στην αναλογια ύψους/μήκους,την οστέινη μάζα,τρίχωμα κτλ
Κατά την άποψη μου σαν Aλωπεκιδα θα χαρακτηριζα έναν σκύλο τύπου Σπιτς/Πρωτόγονου τύπου.
Βάση τον δειγμάτων που έχω δει ζωντανά,αλλα και twn συγκεκριμένων φωτογραφιών θα μπορούσαν να <<δημιουργηθούν>> τρεις ορθοωτεs φυλές,
σε διαφορετική κατάταξη ομάδας και χρησιμοτητας , που όμως μονο η μια θα μπορούσε να λέγεται Αλωπεκιδα.
Νομίζω ότι εσείς που ασχολείστε ενεργά , θα πρέπει από τώρα που είναι νωρίς να δειτε, προς που θα τραβήξετε!!!
Αν εκτραφούν όλα μαζί ισως κάνουν πολύ πιο δύσκολη την σταθεροποίηση της
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
Στις σερρες εχουν παρατηρηθει ολοι οι παραπανω και αλλος ενας τυπος αναλογα με την περιοχη και το τριχωμα υπαρχουν οι εξης τυποι χαλκιδικη και θεσ/νικη τυπος σπιτς σερρες ολα τα παραπανω συν ενας τυπος που φερνει και σε φαινοτυπο σκυλου παρια τρικαλα λαρισσα καρδιτσα τυπου παπιγιον σπιτς και σκληροτριχα γειγματα πιο σπανια (οπως και στις σερρες)με φαινοτυπο παπιγιον οπως τους κατατασεις.τα λεγομενα βενετακια στην κρητη οσο αφορα την εκφυση του αυτιου εχει και κατηγορια σπιτς και παπιγιον και συνηθως ειναι κοντοτριχα.Οχαρακτηρας στις σερρες ειναι δυο τυπων ο ενας απομακρος οχι και τοσο φιλικος εργασιας μαζευει κοπαδι και φυλαξης οπως και φυλακας προειδοποιησης.ο δευτερος τυπος φιλικος με τους ενηλικους και τα παιδια φυλακας προειδοποιησης κυνηγος των βλαβερων και οι δυο τυποι ποντικια εντομα παιχνιδιαρης κοινωνικος.
τωρα οσο για τη χρησιμοτητα το καταλαβαινω ενας τυπος σπιτς η κοργκι (και τα κοργκι ειναι στην κατηγορια των πρωτογονων σκυλιων) μπορει να ειναι και εργασιας αλλα το παπιγιον?????? πιστευω οτι μπερδευεσαι βαζοντας και αυτη την κατηγορια ισως τα σκυλια να φωτογραφηθηκαν καλοκαιρι με πιο αραιο τριχωμα.επισης αν δεν το δεις το σκυλι λαιβ δεν μπορεις να καταλαβεις την εκφυση του αυτιου καθως μιλαμε για αυτια ρανταρ εχω και εγω φωτο της φοξυ που τα αυτια της μοιαζουν με παπιγιον.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
.Οχαρακτηρας στις σερρες ειναι δυο τυπων ο ενας απομακρος οχι και τοσο φιλικος εργασιας μαζευει κοπαδι και φυλαξης οπως και φυλακας προειδοποιησης.ο δευτερος τυπος φιλικος με τους ενηλικους και τα παιδια φυλακας προειδοποιησης κυνηγος των βλαβερων και οι δυο τυποι ποντικια εντομα παιχνιδιαρης κοινωνικος.

αν δεν κάνω λάθος αυτός ο τύπος είναι ο αλεπουδέ.....
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
τα παπιγιον κατατασονται επισης σαν προελευση στον ευρωπαικο χωρο και εχουν σαφως πιο πολυ τριχα αλλα το πιο σημαντικο διαφορετικη εκφυση και εκφορα της ουρας πιο ψηλα και στρυφογυριστη σε κουλουρα ενω οι αλωπεκιδες ελαχιστα πιο χαμηλα και σε σπαθομορφη σαν γιαταγανι ουρα στα μακρυτριχα μπορεις να την προσομοιασεις με βενταλια.Τωρα για το που θα τραβηξει η εκτροφη εξαρταται απο τους διαθεσιμους γεννητορες και οταν στην περιπτωση αυτη (σημερα μονο κοιταζοντας σε κοινοποιησεις φιλοζωικων υπαρχουν δυο βενετακια στην κρητη, και μια αλωπεκιδα στις σερρες στον φιλοζωικο ομιλο σερρων) εχουμε ηδη οφ τρεις υποψηφιους γεννητορες τα υπολοιπα ειναι πολυτελεια.αν θελεις μπορω να σου βρω τυπου παπιγιον οπως τους κατατασεις και εσυ να παρεις αυτη την κατευθυνση εκτροφης και εγω την κατηγορια σπιτς.

Μπορεις να μας βοηθησεις αν θελεις....
 


foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
.Οχαρακτηρας στις σερρες ειναι δυο τυπων ο ενας απομακρος οχι και τοσο φιλικος εργασιας μαζευει κοπαδι και φυλαξης οπως και φυλακας προειδοποιησης.ο δευτερος τυπος φιλικος με τους ενηλικους και τα παιδια φυλακας προειδοποιησης κυνηγος των βλαβερων και οι δυο τυποι ποντικια εντομα παιχνιδιαρης κοινωνικος.

αν δεν κάνω λάθος αυτός ο τύπος είναι ο αλεπουδέ.....
Ναι αυτος ειναι ο τυπος αλεπουδε κοντοτριχος η μακρυτριχος και μερικες φορες λογω σπανιοτητας των δειγματων τα σκληροτριχα
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
θεωρώ το σκληρότριχο ως αρχικό τύπο-αλλά μάλλον έχει σχεδόν χαθεί....
βέβαια κρατάμε στο μυαλό μας ότι οι παλιοί "κοίταγαν" μόνο εργασία και όχι τρίχες και χρώματα.....
 






foxylady

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2011
45
0
Σαλλονικα bay area
θεωρώ το σκληρότριχο ως αρχικό τύπο-αλλά μάλλον έχει σχεδόν χαθεί....
βέβαια κρατάμε στο μυαλό μας ότι οι παλιοί "κοίταγαν" μόνο εργασία και όχι τρίχες και χρώματα.....
υπαρχει στα τρικαλα λαρισσα καρδιτσα και καποια σερρες τωρα για να τα μαζεψεις ολα πρεπει να γινεις μπογιας το εχω στο μυαλο μου και αυτο να κανω ενα σερτσ παρτυ πριν μας προλαβουν για τα καλα οι φιλοζωικες....