Αμερικάνικο Ακίτα επιλογή εκτροφείου...


Bigbaby

Member
28 Απριλίου 2018
7
8
35
Αθήνα
Καλημέρα είμαι νέος στην παρέα σας και θα ήθελα την βοηθειά σας.
Μετά από πολύ μελέτη και ψάξιμο για την απόκτηση κουταβιού κατέληξα στην συγκεκριμένη φυλή.
Είμαι σχετικά άπειρος με σκυλιά αλλά με πολύ χρόνο και όρεξη για δουλεία, διάβασμα και άσκηση με τον σκύλο. (το αρχικό μου πλάνο λέει 2 με 3 ώρες την ημέρα παιχνίδι εκπαίδευση κοινωνικοποίηση βόλτες και εξορμήσεις στο βουνό ή την θάλασσα με το Ακίτα καθώς το μέρος που θα μετακομίσω συνδυάζει και τα δυο).
Κατέληξα μετά από ώριμη σκέψη (1 χρόνο έψαχνα και ρωτούσα-διάβαζα για την συγκεκριμένη φυλή) να αποκτήσω ένα αρσενικό κουταβάκι.
Μέσω ενός γνωστού μου εκπαιδευτή σκύλων μου έδωσε το τηλέφωνο του κυρίου Πανόπουλου που έχει το εκτροφείο του στην Καλαμάτα.
Τί γνώμη έχετε για τα σκυλιά του?? Έχει αποκτήσει κάποιος ή αν έχει ακούσει καλά λόγια για τον συγκεκριμένο εκτροφέα??
Από ένα σύντομο ψάξιμο στο διαδίκτυο είδα ότι έχει βρεθεί σε κάποιες τηλεοπτικές εκπομπές και έχουν πάρει οι σκύλοι του πρωτιές σε εκθέσεις (δεν με ενδιαφέρει να σας πω την αλήθεια) αλλά έχω ακούσει ότι οι γέννες του είναι προσεγμένες και εξετάζει τα σκυλιά πριν τα ζευγαρώσει και ότι αποφεύγει τις αιμομιξίες.
Επειδή είμαι ανήσυχο πνεύμα και δεν εμπιστεύομαι εύκολα εκτροφείς στην Ελλάδα θα ήθελα και την δική σας άποψη για τον συγκεκριμένο εκτροφέα.

Υ.Γ. Ενδιαφέρομαι για σκύλο (pet) όπως τον διαχώρισε ο εκτροφέας (3 διαχωρισμοί Pet-Εκθεσιακοί-Για αναπαραγωγή) . Επειδή το συγκεκριμένο πράγμα δεν το ξέρω θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει επ' αυτού.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και τις γνώσεις σας που είμαι σίγους ότι θα είναι ευεργετική!!!
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Εκτροφέα δεν μπορώ να σου πρωτείνω γιατί δεν ξέρω. Για τις εξετάσεις όμως και τις αιμομιξίες οι δικιά μου συμβουλή είναι, ότι και να έχεις ακούσει, σε όποιον εκτροφέα και να πας, πρώτον να μάθεις ποίες εξετάσεις πρέπει να έχουν οι γονείς και να ζητάς να τις δεις, και δεύτερον να μάθεις να διαβάζεις pedigree για να μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι αποφέφχθηκε η αιμομιξία (εφόσον αυτό είναι κάτι σημαντικό για εσένα).
 
  • Like
Reactions: Orilis and Vania


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Το αμερικανικο ειναι μια φυλη απαιτητικη, ακομα πιο πολυ το αρσενικο, θα στα ειπε κι ο Βασιλης αυτα....

Το οτι εισαι απειρος μπορει να ειναι και καλυτερο, αρκει να ακους τον εκτροφεα σου. Εχει κουραστει η κοινωνια απ αυτους που "ξερουν" γιατι ειχαν και στο παρελθον σκυλια και γιατι "εχουν 5 στρεματα οικοπεδο"....

Σχετικα με την αιμομιξιες να τονισουμε οτι τα σκυλια δεν ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι...... Αν και δεν ειμαι φαν της, υπαρχουν εκτροφεις που την χρησιμοποιουν ακομα με πολυ καλα αποτελεσμα. Θελω να πω δλδ οτι δεν ειναι ασφαλης οδηγος επιλογης κουταβιου η αιμομιξια.

Αν εσυ δεν εισαι ικανοποιημενος απο την κουβεντα που ειχες μαζι του τοτε οι αλλοι περισσευουν.

Ο διαχωρισμος pet κλπ ειναι μια πρωτη εκτιμηση που μπορει να κανει ο εκτροφεας στη ηλικια των 2 μηνων, δυστυχως ομως δεν ειναι παντα και σωστη....ειναι μικρη η ηλικια για ασφαλη συμπερασματα....

Τα θηλυκα σκυλια παντως ειναι καλυτερα σε ολα....το αρσενικο ειναι μονο για να ζευγαρωνει...:cool:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημερα και καλώς ήρθες!

Σαν εκθέτης μιλώντας και απλός παρατηρητής άλλων φυλών, ξέρω πως ο συγκεκριμένος εκτροφέας δίνει το παρον σε εκθέσεις μορφολογίας και πάρα πολλές φορές τα σκυλιά του διακρίνονται σε ανώτατο επίπεδο (καλύτερος έκθεσης).
Και όχι μόνο με έναν σκύλο, αλλά και με απόγονό του, δικής του εκτροφής. Αυτό εμένα μου δείχνει πως αν μη τι άλλο προσπαθεί να βγάλει ποιοτικά σκυλιά, όσον αφορά τουλάχιστον τη μορφολογία τους.

Από κει και πέρα, για θέματα υγείας, θα σου πρότεινα να μάθεις σε ποιες ασθένειες έχουν επιρρεπεια τα ακιτα και να ζητήσεις να δεις τι έχει κάνει ο εκτροφέας για να μειώσει όσο μπορεί τις πιθανότητες τα κουταβια του να παρουσιάσουν το οτιδήποτε. Να έχεις υπόψιν σου πως μιλάμε για μείωση πιθανοτήτων και όχι εγγύηση ή εξασφάλιση.

δεν με ενδιαφέρει να σας πω την αλήθεια
Μπορει να μη σε ενδιαφέρει για να εμπλακεις εσύ με τις εκθέσεις, αλλά πρέπει να σε ενδιαφέρει γενικώς, γιατί μέσω της προσπάθειας δημιουργίας τέτοιων σκύλων, έρχονται στο κόσμο και τα δικά σας κουτάβια. Από τα ίδια γονίδια προέρχονται.

Όσον αφορά τα show και pet μπορείς να διαβάσεις αυτό εδώ το ποστ. Για όποια απορία εδώ είμαστε.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ο διαχωρισμος pet κλπ ειναι μια πρωτη εκτιμηση που μπορει να κανει ο εκτροφεας στη ηλικια των 2 μηνων, δυστυχως ομως δεν ειναι παντα και σωστη....ειναι μικρη η ηλικια για ασφαλη συμπερασματα....
Υπάρχουν χαρακτηριστικά που δεν μπορείς να προβλέψεις την εξέλιξή τους.
Δεν είσαι μάντης.
Για αυτό σε τέτοιες ηλικίες αναφερόμαστε πάντα σε potential. Ποτε σε κάτι σίγουρο.
Παρόλα αυτά, στην 8η εβδομάδα μπορείς να αξιολογήσεις την σωματοδομή ενός κουταβιου και να προβλέψεις με σχετική ασφάλεια την εξέλιξή του. Είναι κάποια χαρακτηριστικά που δεν αλλάζουν και είναι και άλλα που αλλάζουν. Σε αυτή την ηλικία βλέπεις συνήθως μια μικρογραφία του ενήλικου σκύλου με puppy τρίχωμα. Από κει και πέρα αρχίζει η "αγχωτικη" διαδικασία της δυσανάλογης ανάπτυξης, μέχρι όλα τα μέρη να φτάσουν εκεί που είναι προγραμματισμένα να φτάσουν. Μέχρι να γίνει αυτό θα δεις πλάτες να χαλάνε , θα δεις πίσω συστήματα να είναι πιο ψηλά από τα μπροστινά, θα δεις overreaching και ένα σωρό άλλα.
Και κάποια στιγμή θα δεις σε φυσικό μέγεθος αυτά που έβλεπες στις 8 εβδομάδες και σε έκαναν να ξεχωρίσεις το αστεράκι σου.
Τότε θα μπει η καρδιά στην θέση της. :LOL:

Πάρα πολύ ενδιαφέρον έχει Κώστα το puppy puzzle της Pat Hastings. Δεν ξέρω αν το έχεις δει. Αν όχι, στο προτείνω με κλειστά μάτια ;)
 


Bigbaby

Member
28 Απριλίου 2018
7
8
35
Αθήνα
Το αμερικανικο ειναι μια φυλη απαιτητικη, ακομα πιο πολυ το αρσενικο, θα στα ειπε κι ο Βασιλης αυτα....
Δεν μιλήσαμε πολύ ώρα με τον Βασίλη, αλλά έχω κάνει την συγκεκριμένη κουβέντα με εκπαιδευτές και όλες κατέληγαν στο πόσο όρεξη και μεράκι έχει ο καθένας να ασχοληθεί.
Ναι είναι πιο δύσκολοι χαρακτήρες οι Αρσενικοί αλλά όταν επιλέγεις Ακίτα ξέρεις ότι τίποτα δεν είναι εύκολο και τίποτα δεν κερδίζεται χωρίς κόπο.
Είχα στον νού μου στην αρχή ένα θυληκό κουτάβι αλλά έκανα εικόνα μια τυπική βόλτα κατά την διάρκεια του οίστρου της και αμέσως τρομοκρατήθηκα.
 
  • Like
Reactions: pouf


Bigbaby

Member
28 Απριλίου 2018
7
8
35
Αθήνα
Καλημερα και καλώς ήρθες!
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!
Δίαβασα το πόστ που παρέθεσες και είναι αρκετά χρήσιμο.
Οι εκθέσεις δεν ενδιαφέρουν εμένα προσωπικά να σου πω την αλήθεια αλλά όντως ξέροντας ότι το κουτάβι θα είναι από άριστα μορφωλογικούς γονείς και με όλες τις απαραίτητες εξετάσεις που θα τις ζητήσω απο τον κύριο Βασίλη θα προσπαθήσω να μειώσω τις πιθανότητες όπως σωστά είπες παραπάνω.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν μιλήσαμε πολύ ώρα με τον Βασίλη, αλλά έχω κάνει την συγκεκριμένη κουβέντα με εκπαιδευτές και όλες κατέληγαν στο πόσο όρεξη και μεράκι έχει ο καθένας να ασχοληθεί.
Ναι είναι πιο δύσκολοι χαρακτήρες οι Αρσενικοί αλλά όταν επιλέγεις Ακίτα ξέρεις ότι τίποτα δεν είναι εύκολο και τίποτα δεν κερδίζεται χωρίς κόπο.
Είχα στον νού μου στην αρχή ένα θυληκό κουτάβι αλλά έκανα εικόνα μια τυπική βόλτα κατά την διάρκεια του οίστρου της και αμέσως τρομοκρατήθηκα.
Ναι, ο οίστρος είναι ένα θέμα.
Αλλά μιλάμε για μια διαδικασία που συμβαίνει 1,2 φορές τον χρόνο.
Σκέψου το και αυτό.
Αν και εγώ είχα την τύχη να έχω μόνο μια σκυλίτσα στην ζωή μου, παρόλα αυτά διέκρινα αρκετές διαφορές σε σχέση με τους αρσενικούς.
Άλλη φάση η σκύλα, ειδικά απέναντι σε άντρες.

Επίσης εγώ περισσότερο θα άκουγα και θα εμπιστευομουν τις εξειδικευμένες γνώσεις του εκτροφέα πάνω σε θέματα που αφορούν την φυλή που εκτρέφει, τον τυπικό της χαρακτήρα και πως τον διαχειριζομαστε, παρά τον εκάστοτε εκπαιδευτή που έχει πιο γενικές γνώσεις.
 


Bigbaby

Member
28 Απριλίου 2018
7
8
35
Αθήνα
Εννοείται ότι ένας εκτροφέας ξέρει πολλά περισσότερα από τους εκπαιδευτές και εννοείται ότι έχω μιλήσει και με άλλους εκτροφείς .
Δεν έτυχε να μιλήσω πολύ με τον συγκεκριμένο εκτροφέα όπως έχω μιλήσει για την φυλή με άλλους αλλά θα πάω να δω από κοντά το εκτροφείο και θα έχω και χρόνο να μιλήσω για αρκετά θέματα.
Έχεις δίκιο οτι τα θυληκά δένονται περισσότερο με τους ιδιοκτήτες τους.
Το γνωρίζω ότι είναι 1 με 2 φορές τον χρόνο αλλά διαρκεί περίπου 3 με 4 εβδομάδες.
Θα είναι πολύ δύσκολη αυτή η περίοδος για βόλτα καθώς όπως έχω διαβάσει μέχρι 3 χιλιόμετρα μπορεί να προσελκύσει τα αρσενικά.
Άσε το άλλο που θα μαζεύονται έξω απο το σπίτι και θα έχω θέμα με τους γείτονες.
Αυτά σκέφτομαι και το βλέπω εξαιρετικά δύσκολο να πάρω απόφαση να πάρω θυληκό Ακίτα.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Μια μικρή διευκρίνηση.
Προσωπική μου εμπειρία είναι ότι τα θυληκά δένονται περισσότερο με τους αρσενικούς ιδιοκτήτες τους.



:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εγώ πάντως το βρήκα πάρα πολύ γλυκό και όμορφο αυτό το δέσιμο.
Συγκινητικό θα έλεγα.
Καμία σχέση με τους μπουνταλαδες :Dτους αρσενικούς.
 
  • Like
Reactions: ISKENDER


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αμα εισαι αρσενικος, η θηλυκια θα ειναι παντα εκει για σενα κ θα σε κοιταει με τα γλυκα της ματακια!
Αν εισαι θηλυκια, ο αρσενικος θα ειναι διπλα σου μονιμα και θα σε κοιταει σαν την θεα του:love::love:

Μεχρι να μυρισει την πρωτη θηλυκια:mad::mad::mad::mad::mad:

Στην περιπτωση σου θηλυκια δαγκωτο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.645
19.876
Εγώ πάντως το βρήκα πάρα πολύ γλυκό και όμορφο αυτό το δέσιμο.
Συγκινητικό θα έλεγα.
Καμία σχέση με τους μπουνταλαδες :Dτους αρσενικούς.
Εγώ νομίζω ότι αυτό το πράγμα, πάει λίγο-πολύ, όπως και με τους ανθρώπους.
Οι μανάδες με τους γιούς και οι πατεράδες με τις κόρες.
Τα αρσενικά έχουν η αλήθεια είναι, τα "προβλήματά" τους, αλλά αυτό το μπουνταλάδικο, εγώ δεν το αλλάζω. Ε @vek ; :LOL:
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δεν είναι κανόνας αυτό. Εντάξει η Barbie ήταν πιο πολύ το κορίτσι του μπαμπά αλλά η Φρόσω έχει ένα απίστευτο δέσιμο μαζί μου - μέχρι υστερίας μπορώ να πω.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εγώ νομίζω ότι αυτό το πράγμα, πάει λίγο-πολύ, όπως και με τους ανθρώπους.
Οι μανάδες με τους γιούς και οι πατεράδες με τις κόρες.
Τα αρσενικά έχουν η αλήθεια είναι, τα "προβλήματά" τους, αλλά αυτό το μπουνταλάδικο, εγώ δεν το αλλάζω. Ε @vek ; :LOL:
ναι τα αγοράκια ειναι φοβερά και δεν εχουν προβληματα !
 




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Καλως ηρθες στο φορουμ και καλη διαμονη ευχομαι. Πως κ δεν μπηκες νωριτερα? Ρωταω επειδη βγαινει σχετικα ψηλα σε πολλες αναζητησεις το φορουμ.
Με τα Ακιτα δεν εχω πολλα παρεδωσε, ειχα ακουσει οτι τα Αμερικανικα ειναι ζορικη φυλη αλλα τα 2-3 που εχω δει ηταν πολυ ηπια σκυλια. Σε καμια περιπτωση δεν μπορω να σε βοηθησω με το Ακιτα, γενικα παντως το φορουμ εχει πολυ πραμα να διαβασεις και το προτεινω ανεπιφυλακτα

Σχετικα με την αιμομιξιες να τονισουμε οτι τα σκυλια δεν ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι...... Αν και δεν ειμαι φαν της, υπαρχουν εκτροφεις που την χρησιμοποιουν ακομα με πολυ καλα αποτελεσμα. Θελω να πω δλδ οτι δεν ειναι ασφαλης οδηγος επιλογης κουταβιου η αιμομιξια.

Τα θηλυκα σκυλια παντως ειναι καλυτερα σε ολα....το αρσενικο ειναι μονο για να ζευγαρωνει...:cool:
Νομιζω οτι δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. Παρουσιαζεις την ενδογαμια απλα σαν μια εναλλακτικη?Σαν μια κατασταση που ε ενταξει και να υυπαρχει δεν χαθηκε κ ο κοσμος? Δεν ξερω ακριβως πως να το θεσω. Επισης ενδογαμια με ενδογαμια εχει διαφορα και ακριβως γιαυτο μετριουνται τα κόι μόι κτλ κτλ.
Προσωπικα απεριψα γεννα οταν εψαχνα κουταβι λογω ενδογαμιας. Γενικα νομιζω οτι του δινουμε μικροτερη σημασια απο οσο χρειαζεται μου φαινεται και φυσικα δεν ειναι θεμα Χριστιανοσυνης :) αλλα η εκκλησια οταν απαγορεψε την ενδογαμια μπορει να μην ηξερε να λογαριασει το coi αλλα υποθετω ειχε δει στην πραξη τα στραβα της ενδογαμιας...ακομα χειροτερα δλδ

Κατα τα αλλα συμφωνω
 


Bigbaby

Member
28 Απριλίου 2018
7
8
35
Αθήνα
Πραγματικά έπρεπε να μπω νωρίτερα στο forum και ευχαριστώ για το καλοσόρισμα.
Έχει απίστευτα πολλές πληροφορίες και έχει γίνει τρομερή δουλειά απ' όλους...
Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να διαβάσω όσο πιο πολλά μπορώ και να διαχειριστώ ανεπιθύμητες καταστάσεις ή να μην φτάσω καν σε κάποιες.
Το βασικό που έχω διαβάσει 1.000.000 φορές στα Ακίτα είναι η κοινωνικοποίηση (όπως σε όλες τις κυρίαρχες φυλές).
Έχω όρεξη και μόλις αποκτήσω το κουτάβι να είσαστε σίγουροι ότι θα κάνω μια παρουσίαση από αυτό!!!
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Καλωσήρθες και καλή έρευνα.
Από όσο έχω ακούσει τα ακίτα δεν είναι και ότι ευκολότερο για πρωτάρη ή ακόμη και για μέσο ιδιοκτήτη. Προσωπικά είμαι της άποψης ότι καλό είναι να επιλέγουμε λίγο πιο κάτω από τα "όριά μας", ώστε να έχουμε και τον αέρα να διαχειριστούμε κάποια ενδεχόμενη στραβή στο χαρακτήρα που μπορεί να μας τύχει - εσύ όμως ξέρεις καλύτερα από όλους τα όριά σου.

Να τονίσω και εγώ ότι οι διακρίσεις στους εκθεσιακούς στίβους αφορούν καθαρά και μόνο τη μορφολογία και ουδεμία σχέση έχουν με την υγεία - είναι δύο ξεχωριστά κεφάλαια. Δυστυχώς η πλειοψηφία εκτρέφει για τη μορφολογία.

Μερικά tips γενικά για την αναζήτηση εκτροφέα:

Η αναζήτησή σου για εκτροφέα καλό είναι να έχει ως προτεραιότητα την (πραγματικά) επιλεκτική εκτροφή με άξονα την υγεία. Πολύ δύσκολο έως ουτοπικό στις περισσότερες φυλές αν αποφασίσεις να εμμείνεις στην εγχώρια αγορά, δεν ξέρω για τη φυλή που επέλεξες εσύ τι παίζει. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι πρέπει να απαιτήσεις από τον εκτροφέα πιστοποιημένες εξετάσεις υγείας (σε έγγραφο) των γεννητόρων για τα θέματα υγείας που απασχολούν τη φυλή σου. Εάν αρνηθεί ή υπεκφύγει, δεν έχεις λόγο να μείνεις εκεί για προφανείς λόγους.

Επίσης, για να είσαι βέβαιος ότι το σκυλί που θα αγοράσεις είναι όντως αυτό που περιγράφεται και στο pedigree και όχι της παραδίπλα γέννας που δεν έβγαλε ποτέ χαρτιά για τους χψ λόγους, το dna test είναι το μόνο αποδεικτικό. Εάν και αυτό το αρνηθεί ο εκτροφέας, κάποιο λάκο έχει η φάβα - μην πέσεις εσύ μέσα στο λάκο.

Τέλος, επειδή οι στραβές μπορεί να γίνουν και στις καλύτερες των οικογενειών και για να διασφαλίσεις ότι δεν θα βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων όπως βρέθηκε πρόσφατα μέλος εδώ μέσα με αγορά από κατά τ' άλλα ...ευπόληπτο εκτροφέα, και που τώρα το φυσάει και δεν κρυώνει, διασφάλισε κατά την αγορά σου:

1. Έγγραφες εξετάσεις υγείας γεννητόρων
2. Αποδεικτικό της συναλλαγής σου
3. Fair ιδιωτικό συμφωνητικό

Το οτι εισαι απειρος μπορει να ειναι και καλυτερο, αρκει να ακους τον εκτροφεα σου. Εχει κουραστει η κοινωνια απ αυτους που "ξερουν" γιατι ειχαν και στο παρελθον σκυλια και γιατι "εχουν 5 στρεματα οικοπεδο"....
Τάδε έφη εκτροφέας για εκτροφέα - διότι καλό είναι να γνωρίζει και το νέο μέλος πως θα πρέπει να αξιολογήσει κάθε ποστ.

Σχετικά με την αιμομιξιες να τονισουμε οτι τα σκυλια δεν ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι...... Αν και δεν ειμαι φαν της, υπαρχουν εκτροφεις που την χρησιμοποιουν ακομα με πολυ καλα αποτελεσμα. Θελω να πω δλδ οτι δεν ειναι ασφαλης οδηγος επιλογης κουταβιου η αιμομιξια.
Θα συμφωνήσω με τον @zenio που δεν μπλέκει τη θρησκεία με τη γενετική - αν η ενδογαμία δεν ήταν πρόβλημα, δεν θα ετίθετο θέμα coi.