Αμπούλα Certifect


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Λοιποοοοοοοοον...

Την Πέμπτη ήταν καιρός για καινούρια αμπούλα.
Ο γιατρός μου είπε ότι έφερε μία καινούρια, η οποία υποτίθεται ότι έχει πιο άμεση και γρήγορη δράση.
Την έβαλα λοιπόν...
Και ο Πυρράκος μετά από καμιά ώρα...έδειχνε αρκετά πεσμένος...
Πίστεψα ότι επειδή έπαιξε με την μποξερίνα του γιατρού+ζέστη...μπορεί να οφείλεται εκεί.
Το βράδυ που πήγαμε μια βραδυνή...μία από τα ίδια...
Λέω "λες να ψαρώνει επειδή έχουμε καιρό να πάμε νύχτα?"
Για να μην πολυλογώ...Πέρασε μιαμιση μέρα μέχρι να έρθει στα ίσα του.
Και ρωτάω:
Φταίει η αμπούλα?
Μπορεί να έχει την αρνητική επίδραση που έχουν πχ τα εμβόλια?
Την έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος?
Λέγεται Certifect

Το site: www.certifect.com

Και η αξιολόγηση του φαρμάκου:

http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL..._the_public/veterinary/002002/WC500111214.pdf

ps
Η αμπούλα βγαίνει από την εταιρεία που βγάζει και την Frontline, και υποτίθεται ότι είναι μια καλύτερη έκδοσή της....
 
Last edited:


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
μαλλον παραεχει αμεση αντιδραση αν διαβασεις κριτικες θα χαρεις που ζει ο σκυλος σου,
 






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ναι....αυτά τα είδα μετά...
Έλεγα μήπως έχεις καμιά έρευνα..
(όχι ότι αυτά δεν είναι άκρως ανησυχητικά, αλλά καμιά φορά φοβάσαι και ανταγωνιστές σε τέτοιες κριτικές)
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
αν διαβασεις κριτικες πχ για frontline θα δεις παραπονα του τυπου ο πωλητης ειναι απατεωνας κλπ.ενω σαυτη τα συμπτωματα που δινει μοιαζουν με του δικου σου σε πιο σοβαρη μορφη ,μεχρι κωμα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Και εμας μας είπε ο γιατρος για αυτή, ως πιο ενισχυμένη. Αλλά δεν πιαναμε τα κιλά για την μικρότερη δόση!
 






m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Το δέρμα εκεί που έγινε η εφαρμογή μήπως είναι ερεθισμένο ή πρησμένο; Πρόσφατα μου έτυχε σε αδέσποτο αλλεργία στην efipro αλλά η αντίδραση ήταν μόνο τοπική, πρήστηκε λίγο το σημείο εφαρμογής.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ολες οι αμπουλες σε καποια σκυλια εχουν παρενεργειες. Αλλος μπορει να να ειναι λιγοτερο ανθεκτικος σε μια ουσια, αλλος σε αλλη. Δεν σημαινει οτι η certifect ειναι εντελως μαπα. Ποσα σκυλια ειναι που την ακουνε κανονικα με την advantix η με το scalibor;
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Ναι, συμφωνώ αλλά μετά κοιτάμε τη συχνότητα που προκαλούνται ενοχλήσεις. Το scalibor πχ έχει μεγάλο ποσοστό σε προκλήσεις αλλεργιών ή δερματικών.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το δέρμα εκεί που έγινε η εφαρμογή μήπως είναι ερεθισμένο ή πρησμένο;
όχι...δεν είχε τέτοια συμπτώματα...
αν και ο σκύλος έδειχνε να έχει ελαφριά τάση φαγούρας...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Που γραφει τις δραστικες ουσιες ρε παιδια? Ψαχνω το σαιτ τους τοση ωρα και δεν τις βλεπω καπου...:rolleyes:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Περιέχει τρεις δραστικές ουσίες, τη φιπρονίλη, την (S)-methoprene και
την αμιτράζη.

Απο το δεύτερο λινκ που έβαλε ο Κώστας στο αρχικό ποστ...a048.gif
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Εχω διαβασει στο φορουμ οτι καποια σκυλια τα πειραζει η αμπουλα advantix.Εχω αγορασει 1 για σκυλο 4-10 κιλα γιατι ο σκυλος ειναι 7 κιλα.Θα την βαλω αυριο μαλλον και ηθελα να ρωτησω τι συμπτωματα μπορει να δημιουργησει και τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση.

Δεν του εχω ξαναβαλει advantix,μονο Frontline και δεν ειχε καποιο προβλημα.
 


ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Αμπούλες

Εχει δοκιμασει καποιος την αμπουλα certifect???Εμεις τρεχαμε στο νοσοκομειο παντως.
 




ElpidaLucy

Well-Known Member
22 Απριλίου 2013
49
0
32
Amazon.com: Customer Reviews: Certifect for Dogs 45-88 lbs 6 month supply

Δες κριτικες που εχει η αμπουλα αυτη!!Το οτι γλιτωσατε το σκυλακι τυχεροι ειστε...
ο κτηνιατρος μου την εγραψε γιατι ειχαμε τεραστιο προβλημα με τους ψυλλους.Εμεις βάλαμε αυτη για 2-10κιλα γιατι ειμαστε μονο 3 κιλα.τρεχαμε κ δεν φταναμε...