Αμσταφ


giwrgos89

Member
28 Φεβρουαρίου 2013
5
0
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στη παρεα σας και επισης νεος ιδιοκτητης ενος κουκλου αμσταφ.Θα σας κουρασω αρκετα με τισ ερωτησεις μου απλα προτειμω να τις κανω ολες μαζι για να μην ανοιγω πολλα θεματα.

Να σας πς για αρχη πως το σκυλι το πηρα απο εναν τυπο (χρηστης ουσιων) και οχι εκτροφεα που μαζευα σιγα σιγα χρηματα λογο παρορμητισμου αλλα και γιατι λυπηθηκα το κουταβακι και πως ζουσε.Γονεις εχω δει απο φωτογραφιες φενονται καλα σκυλια αλλα μια φωτογραφια δεν λεει και πολλα.

Το εχω αυτη τη στιγμη 2 μηνες και κατι κοντευει 6 μηνων και του εχω μαθει ολες τις βασικες εντολες χωρισ καθολου βια μονο με χαδια κ λιχουδιες.Το αρνητικο ειναι οτι πριν 20 μερες εμεινα χωρις δουλεια και αναγκαστηκα του παιρνω τροφη χυμα αυτες τις μερες λογο του οτι δεν βγαινω κι εγω οικονομικα(εκοψα ολα μου τα εξοδα εκτος απο τσιγαρα για να τρωει ο μικρος μου).υπαρχει μεγαλο προβλημα με την χυμα τροφη ?

Επισης τον βγαζω βολτα 3 φορες την ημερα διαρκειασ 1-1.30 ωρα + τα παιχνιδια στο σπιτι και παρολαυτα δεν εκτονονεται αρκετα και αν λειψω για 3-4 ωρες και παραπανω τραει καναπεδεσ...οποτε τον εχω πετυχει τον βαζω τιμωρια και εχει σταματησει αν λειπω για λιγη ωρα αν περασουν ομως οι ωρες οπως σασ ειπα κανει αταξιες.Υπαρχει καποια λυση ? Προσπαθω να αποφυγω το μπαλκονι και τα φιμοτρα και τα δεσιματα.Να διευκρινισω πως ειναι ολη μερα μεσα και κοιματε σε δικο του μερος.

Σε αυτο τωρα υπαρχει ενα θεμα διοτι οταν παει για υπνο κοιματε λιγο στο δωματιο μου
σε ενα χωρο που του εχω διαμορφωσει αλλα τα ξημερωτα παει και κοιματε σε ενα μεγαλο πουφ(καθηστικο που δεν χρησιμοποιειτε ποτε) και δεν μπορω να κανω κατι διοτι κοιμαμαι κ δεν παιρνω χαμπαρι.Υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει θεμα κυριαρχηκοτητας αργοτερα γιατι ξερω πως δεν κανει να κοιματε σε ιδιο "μερος" οπως εγω.Σε κρεβατια καναπεδεσ κτλ δεν ανεβαινει/κοιμαται ποτε.μονο αν λειπω απο το σπιτι που ξαπλωνει καμια φορα στο κρεβατι.Πως μπορω να του τα κοψω αυτα υπαρχει λυση ?

Απο θεμα υγειας μη το ματιαξω δειχνει υγιεστατος αν ειναι κ ειναι πολυ νωρις ακομη.Η γιατρος ειπε οτι ειναι μια χαρα αλλα θα ηθελα για σιγουρια να κανω εξετασεις για δυσπλασια.Ποια ειναι η καταλληλοτερη ηλικια ?

Και τελος κατι τελευταιο γιατι σας κουρασα, ενω σπιτι ακουει τα παντα οταν βρισκομαστε εξω αλλα κυριως αν υπαρχει κοσμος,παρεα κτλ δεν ακουει ευκολα με το ζορι δηλαδη καθεται.Καταλαβαινω οτι χαιρεται και θελει να παιξει απλα ειναι ατσουμπαλο και οταν πλησιαζουν μικρα παιδακια και θελουν να το χαιδεψουν πηδαει σαν κατσικι και φοβαμαι μην γινει ατυχημα κ τον κραταω τερμα σφυχτα...Πως θα μπορουσε να ηρεμησει κατι τετοιο ωστε να μην κανει σαν τρελο (που μαλλον εχει να κανει λογο ηλικιας) και το βασικο πως θα καταφερω να με ακουει και εξω με κοσμο κτλ.Αυτη την στιγμη τουλαχιστον χρηματα για εκπεδευτες δεν υπαρχουν οποτε παλευω μονος και στο μελλον ελπιζω να μπορεσω να τον παω...

Αυτα για αρχη και συγγνωμη και παλι για τις πολλεσ ερωτησεισ!
 
Last edited:


giwrgos89

Member
28 Φεβρουαρίου 2013
5
0
Επισης παιδια κατι που ξεχασα, θελω να ρωτησω σχετικα με την "αναγκη" του πλεον τα κανει σχεδον ολα εξω εκτος απο 1-2 φορεσ τσισα και 1 κακα και αυτα επισης τα ξημερωματα που δεν τον προλαβαινω.(να τονισω πως τον 1ο μηνα μιλαμε για 7-8 φορες κατουριμα μεσα και 5-6 κακα).Ποσο καιρο χρειαζεται ωστε να μεγαλωσει η κυστη του και να σταματησει εντελως ?

Και το πιο σημαντικο απο ολα το οποιο με αγχωνει πολυ...Με ακολουθει ΣΥΝΕΧΩΣ απο πισω παιδια...σαν να φοβαται μην τον αφησω και φυγω δε μπορω να το εξηγησω αλλιςωσ αλλα γιατι να το κανει αυτο εφοσον τον εχω ηδη 2 μηνες δεν θα επρεπε να εχει συνηθησει λιγο ? Οταν λεω με ακολουθει μιλαω κυριολεκτικα ακομα κ να κοιμαται και να σηκωθω να παω τουαλετα ξυπναει ερχεται μαζι μου κ μολις γυρισω στο δωματιο ξανα κοιμαται...Που μπορει να οφειλεται αυτη η συμπεριφορα ?
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
[...]

Το αρνητικο ειναι οτι πριν 20 μερες εμεινα χωρις δουλεια και αναγκαστηκα του παιρνω τροφη χυμα αυτες τις μερες λογο του οτι δεν βγαινω κι εγω οικονομικα(εκοψα ολα μου τα εξοδα εκτος απο τσιγαρα για να τρωει ο μικρος μου).υπαρχει μεγαλο προβλημα με την χυμα τροφη ?

Καλό είναι να αποφεύγεις τις χύμα τροφές. Δεν ξέρεις πως διατηρούνται και δεν ξέρεις τι έχουν μέσα. Μπορείς να βρεις μια συσκευασμένη και αρκετά καλή και αρκετά οικονομική. Πες ας πούμε πόσα μπορείς να διαθέτεις το μήνα για την τροφή του σκύλου για να σε βοηθήσουμε.

Επισης τον βγαζω βολτα 3 φορες την ημερα διαρκειασ 1-1.30 ωρα + τα παιχνιδια στο σπιτι και παρολαυτα δεν εκτονονεται αρκετα και αν λειψω για 3-4 ωρες και παραπανω τραει καναπεδεσ...οποτε τον εχω πετυχει τον βαζω τιμωρια και εχει σταματησει αν λειπω για λιγη ωρα αν περασουν ομως οι ωρες οπως σασ ειπα κανει αταξιες.Υπαρχει καποια λυση ? Προσπαθω να αποφυγω το μπαλκονι και τα φιμοτρα και τα δεσιματα.Να διευκρινισω πως ειναι ολη μερα μεσα και κοιματε σε δικο του μερος.

Η πιο οικονομική λύση είναι να τον απομονώσεις σε ένα χώρο που δεν μπορεί να καταστρέψει τίποτα. Η όχι τόσο οικονομική, αλλά πιο αποδοτική είναι να του πάρεις κλουβί ή να φτιάξεις ένα μόνος σου αν έχεις τη δυνατότητα ώστε να γλιτώσεις χρήματα.
Την εκτόνωση σε καθημερινό επίπεδο μια χαρά τη βρίσκω για την ηλικία του, οπότε ό,τι κάνει δεν είναι θέμα ελλειπούς εκτόνωσης.

Σε αυτο τωρα υπαρχει ενα θεμα διοτι οταν παει για υπνο κοιματε λιγο στο δωματιο μου
σε ενα χωρο που του εχω διαμορφωσει αλλα τα ξημερωτα παει και κοιματε σε ενα μεγαλο πουφ(καθηστικο που δεν χρησιμοποιειτε ποτε) και δεν μπορω να κανω κατι διοτι κοιμαμαι κ δεν παιρνω χαμπαρι.Υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει θεμα κυριαρχηκοτητας αργοτερα γιατι ξερω πως δεν κανει να κοιματε σε ιδιο "μερος" οπως εγω.Σε κρεβατια καναπεδεσ κτλ δεν ανεβαινει/κοιμαται ποτε.μονο αν λειπω απο το σπιτι που ξαπλωνει καμια φορα στο κρεβατι.Πως μπορω να του τα κοψω αυτα υπαρχει λυση ?

Αν θες να του τα κόψεις, το μόνο που μπορώ να σου προτείνω πάλι είναι το κλουβί. Αν το διαμορφώσεις όμορφα να είναι ζεστό θα το προτιμάει κι ο ίδιος.
Θα σου πω ένα παράδειγμα που έβαλα προχθές τη σκύλα μου στο κρεβάτι μας και σηκώθηκε και πήγε στο κλουβί της επειδή είναι πολύ πιο ζεστό (μαξιλάρια και σκεπασμένο με κουβερτούλα από γύρω)
.

Απο θεμα υγειας μη το ματιαξω δειχνει υγιεστατος αν ειναι κ ειναι πολυ νωρις ακομη.Η γιατρος ειπε οτι ειναι μια χαρα αλλα θα ηθελα για σιγουρια να κανω εξετασεις για δυσπλασια.Ποια ειναι η καταλληλοτερη ηλικια ?

Αρκετά αργότερα. Θα σου πούνε οι γνώστες.


Και τελος κατι τελευταιο γιατι σας κουρασα, ενω σπιτι ακουει τα παντα οταν βρισκομαστε εξω αλλα κυριως αν υπαρχει κοσμος,παρεα κτλ δεν ακουει ευκολα με το ζορι δηλαδη καθεται.Καταλαβαινω οτι χαιρεται και θελει να παιξει απλα ειναι ατσουμπαλο και οταν πλησιαζουν μικρα παιδακια και θελουν να το χαιδεψουν πηδαει σαν κατσικι και φοβαμαι μην γινει ατυχημα κ τον κραταω τερμα σφυχτα...Πως θα μπορουσε να ηρεμησει κατι τετοιο ωστε να μην κανει σαν τρελο (που μαλλον εχει να κανει λογο ηλικιας) και το βασικο πως θα καταφερω να με ακουει και εξω με κοσμο κτλ.Αυτη την στιγμη τουλαχιστον χρηματα για εκπεδευτες δεν υπαρχουν οποτε παλευω μονος και στο μελλον ελπιζω να μπορεσω να τον παω...

Αν δεν ακούει όταν είστε έξω, αυτό που έχεις να κάνεις είναι να τον εκπαιδεύσεις σε εξωτερικό χώρο χωρίς κόσμο γύρω του. Και να μην τον φέρνεις σε επαφή με ανθρώπους και κυρίως με μικρά παιδιά, αν δε σε ακούει πλήρως γιατί ποτέ δε μπορείς να ξέρεις τις αντιδράσεις του.
Επισης παιδια κατι που ξεχασα, θελω να ρωτησω σχετικα με την "αναγκη" του πλεον τα κανει σχεδον ολα εξω εκτος απο 1-2 φορεσ τσισα και 1 κακα και αυτα επισης τα ξημερωματα που δεν τον προλαβαινω.(να τονισω πως τον 1ο μηνα μιλαμε για 7-8 φορες κατουριμα μεσα και 5-6 κακα).Ποσο καιρο χρειαζεται ωστε να μεγαλωσει η κυστη του και να σταματησει εντελως ?

Θέλει λίγο καιρό ακόμα για να πεις ότι μπορεί να κρατιέται 100%. Και πάλι το κλουβάκι μπορεί να σε βοηθήσει, ειδικά για το βραδινό κατούρημα.


Και το πιο σημαντικο απο ολα το οποιο με αγχωνει πολυ...Με ακολουθει ΣΥΝΕΧΩΣ απο πισω παιδια...σαν να φοβαται μην τον αφησω και φυγω δε μπορω να το εξηγησω αλλιςωσ αλλα γιατι να το κανει αυτο εφοσον τον εχω ηδη 2 μηνες δεν θα επρεπε να εχει συνηθησει λιγο ? Οταν λεω με ακολουθει μιλαω κυριολεκτικα ακομα κ να κοιμαται και να σηκωθω να παω τουαλετα ξυπναει ερχεται μαζι μου κ μολις γυρισω στο δωματιο ξανα κοιμαται...Που μπορει να οφειλεται αυτη η συμπεριφορα ?
Έτσι όπως το λες μοιάζει να έχει άγχος αποχωρισμού. Ψάξε σε ανάλογο thread, υπάρχουν πολλά.

Καλωσήρθες :)
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Έτσι όπως το λες μοιάζει να έχει άγχος αποχωρισμού. Ψάξε σε ανάλογο thread, υπάρχουν πολλά.

Καλωσήρθες :)
όχι απαραίτητα... μπορεί να είναι απλά πολύ ανθρωποκεντρικό
κι άλλον τα σκυλιά στο forum έχουν παρόμοιες συμπεριφορές
και δεν tah έλεγες με τίποτα ότι έχουν άγχος αποχωρισμού...
εγώ θα το έβλεπα σαν κάτι θετικό αυτό
και για εμενα θα σήμαινε πως το δέσιμο έχει ξεκινήσει νωρίς
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Βασικά το είπα επηρεασμένη κι από το γεγονός ότι καταστρέφει πράγματα παρ'ότι εκτονώνεται αρκετά..
Μπορεί και να μην είναι, αλλά δε χάνει τίποτα να διαβάσει και γι' αυτό.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Βασικά το είπα επηρεασμένη κι από το γεγονός ότι καταστρέφει πράγματα παρ'ότι εκτονώνεται αρκετά..
Μπορεί και να μην είναι, αλλά δε χάνει τίποτα να διαβάσει και γι' αυτό.
ναι το κατάλαβα ότι από εκεί περισσότερο επηρεάστηκες...
το θέμα εκτόνωσης είναι αρκετά υποκειμενικό...
κυρίως για ένα κουτάβι που από την μια δεν μπορείς να το εξοντώσεις στις βόλτες και από την άλλη έχει απίστευτη ενέργεια...
υπάρχουν σκυλιά που με όση ώρα αφιερώνει το παιδί δεν tah ήταν ευχαριστημένα.


μπορεί επίσης να αλλάζει τα τελευταία δόντια


το φίμωτρο να το αποφεύγεις είναι λάθος η χρήση που κανεις


εξετάσεις για δυσπλασία μπορείς να κανεις και τώρα αλλα πιο έγκυρες γίνονται με την πλήρη ανάπτυξη του μυοσκελετικού
(μετά τους 18 μήνες αν δεν κάνω λάθος)
αλλα αν το σκυλί σου δεν δείχνει να έχει πρόβλημα δεν βλέπω τον λόγο να το υποβάλλεις σε μέθη για αν κανεις την εξέταση

βάλε μας και μια φωτογραφία!!!
 


giwrgos89

Member
28 Φεβρουαρίου 2013
5
0
Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις..Λοιπον το ποσο αυτη τη στιγμη που μπορω να διαθεσω το μηνα ειναι γυρω στα 40 ευρω δυστηχως...

Οσον αφορα να τον βαλω σε περιορισμενο χωρο ειναι δυσκολο διοτι εμαθε κ ανοιγει τις πορτες οποτε μενει μονο το μπαλκονι που θα ηθελα να το αποφυγω...

Για κλουβι να αγορασω ειναι δυσκολο επισης αλλα τι υλικα χρειαζεται δεν γνωριζω ακριβως.

Εννοειτε οτι οταν ειναι με μικρα παιδια τον κραταω πολυ καλα μεχρι να ηρεμησει και μετα αν τον αφησω παιζει αρκετα ηρεμα απλα τα πρωτα 5 λεπτα αφηνιαζει..Οσο για τον εξω χωρο θα το δοκιμασω απο αυριο κιολας..

Για τα επιπλα μηπως εχει να κανει με τα δοντακια του?Πλεον για να αποφευγω ζημιες οταν προκειτε να λειψω αρκετες ωρες του δινω 1 κοκκαλο (εμποριου) και του κρυβω τα παιχνιδια του μεσα στο σπιτι και εχουν μειωθει σε πολυ μεγαλο βαθμο οι ζημιες, δυστηχως ομως οχι τελειως.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
εγώ crate δεν έχω χρησιμοποήσει νομίζω πως η madoolini μπορεί να σε διαφωτίσει σχετικά
αλλα υποθέτω πως αντί να αγοράζεις τα κόκκαλα εξοικονομώντας αυτά τα λεφτά
ίσως tah μπορούσες να πάρεις ένα crate e madoolini για δώσε τα φώτα σου!!!


τώρα έφαγα μια αναλαμπή σχετικά με τον τρόπο που απέκτησες το κουτάβι σου...
ξέρεις πως δεν είναι και ο σωστός αλλα δεν tah σταθώ τόσο εκεί
όσο so γεγονός ότι ο τύπος που το απέκτησες ήταν χρηστης
και εύχομαι kia ευελπιστώ να μην έκανε tpt πειράματα με ουσίες στο σκυλί!!!
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις..Λοιπον το ποσο αυτη τη στιγμη που μπορω να διαθεσω το μηνα ειναι γυρω στα 40 ευρω δυστηχως... Οσον αφορα να τον βαλω σε περιορισμενο χωρο ειναι δυσκολο διοτι εμαθε κ ανοιγει τις πορτες οποτε μενει μονο το μπαλκονι που θα ηθελα να το αποφυγω... Για κλουβι να αγορασω ειναι δυσκολο επισης αλλα τι υλικα χρειαζεται δεν γνωριζω ακριβως. Εννοειτε οτι οταν ειναι με μικρα παιδια τον κραταω πολυ καλα μεχρι να ηρεμησει και μετα αν τον αφησω παιζει αρκετα ηρεμα απλα τα πρωτα 5 λεπτα αφηνιαζει..Οσο για τον εξω χωρο θα το δοκιμασω απο αυριο κιολας.. Για τα επιπλα μηπως εχει να κανει με τα δοντακια του?Πλεον για να αποφευγω ζημιες οταν προκειτε να λειψω αρκετες ωρες του δινω 1 κοκκαλο (εμποριου) και του κρυβω τα παιχνιδια του μεσα στο σπιτι και εχουν μειωθει σε πολυ μεγαλο βαθμο οι ζημιες, δυστηχως ομως οχι τελειως.
Με 40 ευρώ το μήνα βρίσκεις πολύ καλή τροφή, δεδομένου ότι δε θα τελειώνει μια 15κιλή συσκευασία σε ένα μήνα. Ακόμα κι αν παραγγείλεις από το ίντερνετ δηλαδή.

Το κλουβί για τα κυβικά του πρέπει να κοστίζει καπου στα 70-90 ευρώ. Διαφορετικά, θα ψάξεις κάποιον που ασχολείται με μεταλλικές κατασκευές και μπορεί να σε βοηθήσει.

Λογικό να αφηνιάζει με τα παιδιάκια. Κι αυτός παιδάκι είναι :) Απλά πάντα προσοχή και να ξέρεις ότι όταν του πεις τέλος θα σημαίνει τέλος.

Για τα έπιπλα κι αυτό που είπε η mariakala έχει δίκιο. Ακόμα κι αν εκτονώνεται, ή μπορεί να μη του φτάνει ή μπορεί να ξεκουράζεται και να θέλει κι άλλο μετά. Κόκκαλο να προτιμάς από το χασάπη της γειτονιάς σου. Μοσχαρίσιο κότσι να δώσει πόνο. Διορθώστε με οι υπόλοιποι αν δεν επιτρέπεται τέτοιο κόκκαλο σ' αυτήν την ηλικία.