Ανάγκη για ιοθεσια


Rockythedog

Member
1 Αυγούστου 2021
8
8
32
Καλησπέρα σας
Έχω έναν σκύλο sarpei με λυκοσκυλο 47 κιλά και χρειάζομαι κάποιον για να τον ιοθετησει.
Έχω δύο σκυλιά στο σπίτι λόγω κοβιντ και δεν μπορούν να συνυπάρξουν μαζί.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Πιστεύω ότι μια φωτογραφία του σκυλου και κάποια στοιχεία για τον χαρακτήρα του θα βοηθούσαν παραπάνω στο να βρεθεί να το υιοθετήσει κάποιος. Επιπλέον γράψε σε ποια περιοχή θα δοθεί. Μπορεί να μεταφερθεί και να δοθεί οπουδήποτε στην Ελλάδα η μόνο στην περιοχή σου;
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
επισης αν τα παει καλα με αλλα σκυλια αρσενικα θηλυκα, μικροσωμα μεγαλοσωμα.... αν τα παει καλα με παιδια, ανδρες γυναικες.... αν εχει καποια προβληματα υγειας....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Έχω δύο σκυλιά στο σπίτι λόγω κοβιντ και δεν μπορούν να συνυπάρξουν μαζί.
Τι σημαίνει αυτό; :unsure:

Έχω έναν σκύλο sarpei με λυκοσκυλο 47 κιλά και χρειάζομαι κάποιον για να τον ιοθετησει.
Πως ξέρεις την διασταύρωση;

Βασικά, δικά σου είναι τα σκυλιά;
 


Rockythedog

Member
1 Αυγούστου 2021
8
8
32
Είναι 5 χρονών αρσενικός και δεν έχει κανένα πρόβλημα υγείας. Επίσης τα πάει πολύ καλά με ανθρώπους και παιδάκια και με άλλα σκυλιά. Μόνο με τις γάτες έχει θέμα .
213750941_870036306924676_6729541645062148537_n.jpg199716239_344404277156446_265145311239605607_n.jpg
 


Rockythedog

Member
1 Αυγούστου 2021
8
8
32
Τι σημαίνει αυτό; :unsure:


Πως ξέρεις την διασταύρωση;

Βασικά, δικά σου είναι τα σκυλιά;
Ναι δικά μου είναι. Τον έναν μου τον έδωσαν σαν δώρο πρίν 5 χρόνια και τον είχα στο γραφείο όπου δούλευα στην Ρόδο. Τον άλλον τον ιοθέτησα από το κυνοκομειο. Λόγω κόβιντ και άλλων περιστάσεων έφυγα από την ρόδο και μεταφέρθηκα στην Κεφαλονιά και τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
αρα το προβλημα το εχει το δευτερο σκυλι? και εσυ αποφασιζεις ετσι στεγνα να δωσεις τον πρωτο σου σκυλο που τον εχεις 5 ολοκληρα χρονια...? δεν καταλαβαινω.
ο συγκεκριμενος ειπες τα παει καλα με σκυλια. αρα να υποθεσω πως το δευτερο δεν τα παει καλα με εκεινον? ο σκυλος που δινεις διεμενε μονος του στο γραφειο? και τωρα που εφυγες απτην ροδο εχεις και τα δυο σκυλια μεσα στο σπιτι?
λιγο μπερδεμα.
αλλα.
αντι να αποχωριστεις ενα απτα δυο, γιατι δεν αφιερωνεις λιγο χρονο να φτιαξεις την συμβιωση τους? σου παει καρδια μετα απο 5 χρονια να δωσεις τον σκυλο σου? δε λεω, μπραβο σου κιολας που δεν τον πετας στο δρομο, δυστυχως αλλοι ηδη θα το ειχαν κανει. αλλα σιγουρα υπαρχουν αλλες λυσεις πριν διαφυγεις σε αυτο.
 


Rockythedog

Member
1 Αυγούστου 2021
8
8
32
αρα το προβλημα το εχει το δευτερο σκυλι? και εσυ αποφασιζεις ετσι στεγνα να δωσεις τον πρωτο σου σκυλο που τον εχεις 5 ολοκληρα χρονια...? δεν καταλαβαινω.
ο συγκεκριμενος ειπες τα παει καλα με σκυλια. αρα να υποθεσω πως το δευτερο δεν τα παει καλα με εκεινον? ο σκυλος που δινεις διεμενε μονος του στο γραφειο? και τωρα που εφυγες απτην ροδο εχεις και τα δυο σκυλια μεσα στο σπιτι?
λιγο μπερδεμα.
αλλα.
αντι να αποχωριστεις ενα απτα δυο, γιατι δεν αφιερωνεις λιγο χρονο να φτιαξεις την συμβιωση τους? σου παει καρδια μετα απο 5 χρονια να δωσεις τον σκυλο σου? δε λεω, μπραβο σου κιολας που δεν τον πετας στο δρομο, δυστυχως αλλοι ηδη θα το ειχαν κανει. αλλα σιγουρα υπαρχουν αλλες λυσεις πριν διαφυγεις σε αυτο.
Έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα και ο χρόνος μου λόγω δουλειάς είναι ελάχιστος. Τον δεύτερο τον πήρα από το κυνοκομείο κατευθείαν στο σπίτι οπότε περάσαμε περισσότερο χρόνο μαζί. Δεν μου πάει η καρδιά αλλά δυστυχώς πρέπει να αποχωριστώ τον έναν .
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Thebestboi εχεις απόλυτο δίκιο, για πολλούς αυτό θα ήταν το λογικό. Για άλλους όμως που δεν έχουν εμπειρία η την διάθεση να ασχοληθούν προτιμούν να στείλουν αλλού τον σκυλο. Που ξέρεις; μπορεί να είναι καλύτερα και για τον ίδιο τον σκυλο να πάει κάπου όπου θα τον αγαπήσουν πραγματικά και θα τον έχουν σαν πραγματικό μέλος της οικογένειας τους.
 


Rockythedog

Member
1 Αυγούστου 2021
8
8
32
Thebestboi εχεις απόλυτο δίκιο, για πολλούς αυτό θα ήταν το λογικό. Για άλλους όμως που δεν έχουν εμπειρία η την διάθεση να ασχοληθούν προτιμούν να στείλουν αλλού τον σκυλο. Που ξέρεις; μπορεί να είναι καλύτερα και για τον ίδιο τον σκυλο να πάει κάπου όπου θα τον αγαπήσουν πραγματικά και θα τον έχουν σαν πραγματικό μέλος της οικογένειας τους.
Δεν είναι ότι δεν αγαπάω τον σκύλο αλλά κάποιες φορές οι καταστάσεις είναι διαφορετικές απ, ότι φαίνονται. Δύο σκύλοι που δεν τα πάνε καλά μαζί θέλουν περισσότερο χρόνο όπως να βγουν βόλτα ξεχωριστά. Να φάνε ξεχωριστά και πολλά ... Οπότε λογικό είναι λόγω έλειψης χρόνου κάποιες φορές να παραμελούνται και οι δύο. Θεωρώ ότι καλύτερα να βρεθεί κάποιος να του προσφέρει περισσότερο χρόνο απ, ότι μπορώ εγώ. Θα είναι το καλύτερο και για τα δύο σκυλάκια.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Τότε πως αποφάσισες να πάρεις δεύτερο σκυλο αφού δεν είχες χρόνο για τον πρωτο; θέλω να πω ότι πρέπει να σκεπτόμαστε όλες τις παραμέτρους πριν αποκτήσουμε είτε έναν είτε δύο σκυλους. Εύχομαι τουλάχιστον να του βρεις μια καλή οικογένεια που θα του αφιέρωσει και την αγάπη και τον χρόνο που του αξίζει.
 
  • Like
Reactions: saras


Rockythedog

Member
1 Αυγούστου 2021
8
8
32
Τότε πως αποφάσισες να πάρεις δεύτερο σκυλο αφού δεν είχες χρόνο για τον πρωτο; θέλω να πω ότι πρέπει να σκεπτόμαστε όλες τις παραμέτρους πριν αποκτήσουμε είτε έναν είτε δύο σκυλους. Εύχομαι τουλάχιστον να του βρεις μια καλή οικογένεια που θα του αφιέρωσει και την αγάπη και τον χρόνο που του αξίζει.
Όπως είπα ο ένας ήταν μόνιμα στην δουλειά που δούλευα και τον φέρανε σαν δώρο. Δεν τον είχα στο σπίτι. Πήρα τον δεύτερο επειδή είναι πολύ μικρό και τον έχω πάντα μέσα στο σπίτι.
Λόγο καταστάσεων έφυγα από εκεί που ήμουν και μεταφέρθηκα σε άλλο νησί .
Τον δεύτερο σκύλο τον έχω ήδη τρία χρόνια αλλά δεν είχα θέμα γιατί δεν μένανε μαζί
 


Rockythedog

Member
1 Αυγούστου 2021
8
8
32
Αυτός είναι ο δεύτερος σκύλος την ημέρα που πήγα να τον πάρω στο κυνοκομείο . Και η αλήθεια είναι ότι αυτός με διάλεξε και όχι εγώ. Δεν μπορούσα να πω όχι σε αυτές τις ματάρες.89357408_10216675973476652_6293513744601317376_n.jpg
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Δεν μου αρέσει να κρίνω κανέναν και δεν έχουν τέτοιο στόχο οι ερωτήσεις μου,απλά προσπαθώ να καταλάβω κάποια πράγματα.. γιατί δεν είχες εξαρχής τον σκυλο στο σπίτι και τον είχες στο γραφείο; θεωρώ λάθος να κάνουμε δώρο ζωάκια γιατί όσο και να τα αγαπάει αυτός στον οποίο τα κάνουμε δώρο μπορεί να μην είναι ικανός να τον φροντίσει. Είτε λόγο χρόνου είτε λόγω χρημάτων κλπ.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Αυτός είναι ο δεύτερος σκύλος την ημέρα που πήγα να τον πάρω στο κυνοκομείο . Και η αλήθεια είναι ότι αυτός με διάλεξε και όχι εγώ. Δεν μπορούσα να πω όχι σε αυτές τις ματάρες.View attachment 74914
Αυτό είναι το "τερας" που ορμάει στον άλλον και γίνεται χαμος;;; :LOL: γλύκας είναι!
 
  • Haha
Reactions: Rockythedog


Rockythedog

Member
1 Αυγούστου 2021
8
8
32
Δεν μου αρέσει να κρίνω κανέναν και δεν έχουν τέτοιο στόχο οι ερωτήσεις μου,απλά προσπαθώ να καταλάβω κάποια πράγματα.. γιατί δεν είχες εξαρχής τον σκυλο στο σπίτι και τον είχες στο γραφείο; θεωρώ λάθος να κάνουμε δώρο ζωάκια γιατί όσο και να τα αγαπάει αυτός στον οποίο τα κάνουμε δώρο μπορεί να μην είναι ικανός να τον φροντίσει. Είτε λόγο χρόνου είτε λόγω χρημάτων κλπ.
Δεν είχα πρόθεση να πάρω έναν σκύλο 50 κιλών στο σπίτι από την αρχή . Μου τον δώσανε στην δουλειά γνωστοί Και αποφασίσαμε με κάποιους συναδέλφους να τον φροντίσουμε. Τώρα που γίνανε κάποιες αλλαγές όλοι κάνανε πίσω και τον πήρα μαζί μου γτ δεν μπορώ να τον παρατήσω όπως κάνουν αρκετοί. Δεν έχω τέτοια πρόθεση. Εννοείτε ότι θέλω να βρω κάποιον που να αγαπάει τα σκυλιά και όχι για να τον παρατήσει σε ένα κτήμα.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Τότε ίσως να ήταν καλύτερα να τον έδινες εξαρχής, όσο ήταν κουταβι ακόμα. Θα δινόταν πιο εύκολα. Αφού έχεις ήδη αποφασίσει ότι δεν θέλεις να τον κρατήσεις βάλε παντού αγγελίες, Facebook, σε κτηνιατρια, σε δρόμους όπου περνάει συνέχεια κόσμος, εφημερίδες κλπ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf