Ανάπτυξη κουταβιου


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλημέρα σε όλους έχω την εξής απορία το κουτάβι μου τώρα είναι 8 μηνών της έχει έρθει μια φορά περίοδος το ύψος της είναι 63 cm και το βάρος 39 κιλα μετά από δίαιτα ήταν 43 υπάρχει περίπτωση να ψηλώσει κ άλλο? Από ότι είδα το πρότυπο λέει 60-65 cm ύψος όταν κάθεται όρθια τα πίσω πόδια φενονται λίγο ψηλότερα από τα μπροστά αυτό σημενει ότι θα ψηφίσει κ άλλο μέχρι να γίνουν εντελος ευθεία?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα!

Λογικά και όπως το περιγράφεις, μπορεί να πάρει λίγο ύψος ακόμα στο ακρώμιο.
Μέχρι να ολοκληρωθεί η ανάπτυξη και να αρχίσει να "δένει" το σώμα, περνάνε μια φάση ανομοιόμορφης ανάπτυξης.
Αν ξέρεις πως ήταν 8 εβδομάδων, αυτό ακριβώς το περίγραμμα θα πάρεις όταν ολοκληρωθεί η ανάπτυξη.
 
  • Like
Reactions: theodss1 and Orjo


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Άντε να πάρει 1-2 πόντους το πολύ στο ακρώμιο. Μετα θα "δέσει" το σώμα της οπως σου έγραψε παραπάνω ο @Yorkaddict . Γύρω στα 2 χρόνια θα είναι το σώμα της αυτό που θα έχει. Έκει κανονικά θα πρέπει βλέποντας τη, να έχει μία απαλή κλιση προς τα πίσω όταν είναι όρθια.
 
  • Like
Reactions: theodss1


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Όπως βλέπω τώρα το σκυλί τα πίσω πόδια είναι 2-3 cm που ψηλά οπότε λογικά πάντα αυτό είναι το ύψος που θα πάρει σωστά? Να συνεχίσω να δίνω χονδροιτινη και γλυκοζαμηνη η τώρα δεν βοηθάει σε κάτι?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ανάλογα την φυλή, κάποια τελειώνουν το ύψος και 12μηνων. Από ένα σημείο και μετά παίρνουν όγκο.
Αν η διατροφή της αποτελείται από καλή ποσότητα χονδροιτινη και γλυκοσαμινη τότε το συμπλήρωμα είναι καθαρά δική σου επιλογή. Ο καθένας ακολουθεί την διατροφή που θέλει τι σκυλί του.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Όπως βλέπω τώρα το σκυλί τα πίσω πόδια είναι 2-3 cm που ψηλά οπότε λογικά πάντα αυτό είναι το ύψος που θα πάρει σωστά? Να συνεχίσω να δίνω χονδροιτινη και γλυκοζαμηνη η τώρα δεν βοηθάει σε κάτι?
Κακό δε της κάνει. Εαν η ξηρα μαλιστα που δινεις δεν έχει, τοτε κανει μόνο καλό.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Έκανα το λάθος και πήρα platinum δεν έχει τίποτα μέσα δυστυχώς δεν το είδα νωρίτερα θα την αλλάξω συντομα της δίνω από 2,5 μηνών αυτό canina canhydrox gag
 
  • Like
Reactions: Sonik83


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Όπως βλέπω τώρα το σκυλί τα πίσω πόδια είναι 2-3 cm που ψηλά οπότε λογικά πάντα αυτό είναι το ύψος που θα πάρει σωστά? Να συνεχίσω να δίνω χονδροιτινη και γλυκοζαμηνη η τώρα δεν βοηθάει σε κάτι?
Αν το ιδεατό της φυλής έχει μια ελαφρά κλίση προς τα πίσω τότε εντελώς μπακαλιστικα θα πρέπει να πάρει 3-4cm μπροστά.
Σε όλο αυτό συνυπολογιζεις και την κατασκευή και ειδικότερα την αρμονία ανάμεσα στις μπροστά και τις πίσω γωνιωσεις. Όσο μεγαλύτερη γωνία πίσω πχ τόσο περισσότερο χαμηλώνει (παντα μιλάμε για ταρσους κάθετους στο έδαφος).
Γενικά πάντως αυτή η ηλικία είναι μια περίοδος αρκετά ατσουμπαλη κατασκευαστικα, οπότε χαλάρωσε enjoy the ride και δες την ξανά μετά από ενα 7μηνο 8μηνο. Παίζει ρόλο και η φυλή όπως λέει και ο Μπιλ.
Φαντάσου πως σε δικό μου σκύλο είχα πάθει 3 εγκεφαλικά σε αυτή την ηλικία γιατί τα πίσω πόδια προσπερναγαν τα μπροστινά στο τροταρισμα. Είχε ψήλωσει πίσω (οπως η δικιά σου) με αποτέλεσμα να έχει πάρει η μπάλα και το τοπλαιν. Μετά έστρωσε βέβαια, ήρθε στα ίσια του είναι αρμονικοτατος και είχε (και έχει) υπέροχη κίνηση.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σήμερα την πρόσεξα και ανχωθηκα γιατί τα αδέρφια της έχουν πάρει περισσότερο ύψος και έχουν αναπτυχθεί εντελος τουλάχιστον δεν υπάρχει διαφορά στα πόδια
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν είναι όλα τα κουτάβια μιας γέννας καρμπόν μεταξύ τους. Κάθε ένα έχει τα δικά του γονιδια με διαφορετικούς συνδυασμούς που επηρεάζουν τον φαινοτυπο (σωματοτυπο, ρυθμό ανάπτυξης, χαρακτήρα κλπ κλπ κλπ)

Αν έχει ο εκτροφεας στημένη τγν κουτάβα την 8η εβδομάδα, όλες σου οι απορίες θα λυθούν για το πως θα εξελιχθεί η μικρή σου.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Έχεις δίκαιο θα τον ρωτήσω αν έχει φωτογραφίες να δω από περιέργεια και μόνο άλλωστε ο χαρακτήρας της είναι ακριβώς αυτό που μου ταίριαζε
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Αυτή η φωτογραφία ειναι όταν ήταν 55 ημερών βέβαια δεν είναι στημένη οπότε δεν μπορώ να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα
 

Attachments

  • Love
Reactions: spyv


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Ασχετο: Θύμησέ μου, labrador είναι; Και προβλέπει όντως το πρότυπο τόσο ψηλά τα θηλυκά;
 






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μη συγκρίνεις με τα άλλα αδέρφια. Δεν βγαίνουν όλα ίδια. Στη τοκετομαδα της δικιάς μας υπάρχει κουτάβι 6-8κιλα πιο ελαφρύ. Συνήθως 1-2 κουτάβια διαφέρουν γιατί τα υπόλοιπα τρώγανε καλύτερα, μπορεί να ήταν γενετικό, μπορεί πολλά. Μη κοιτάς αδέρφια και θεωρείς ότι πρέπει να είναι ολόιδια
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ναι κατάλαβα τι εννοείς απλά εμένα μου φενεται ότι η δικιά μου μεγαλωνει ποιο αργα με διαφορετικό Ρυθμό από τα υπόλοιπα γιατί μιλάω με όλους τους ιδιοκτήτες και μπορώ να πω ότι μοιάζει μόνο με ένα της ίδιας γέννας βέβαια και ο εκτροφέας μου είπε ότι δεν μεγαλώνουν ολα με τον ίδιο Ρυθμό το είχα ένα ανχος μήπως έκανα κάτι λάθος εγώ στον τρόπο που μεγάλωσα το κουτάβι
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Έκανα το λάθος και πήρα platinum δεν έχει τίποτα μέσα δυστυχώς δεν το είδα νωρίτερα θα την αλλάξω συντομα της δίνω από 2,5 μηνών αυτό canina canhydrox gag
Αν της δίνεις την puppy και της έκατσε καλά, μην αλλάξεις...είναι πολύ καλή τροφή.
Το συμπλήρωμα συνέχισε το...
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Έκανα το λάθος και πήρα platinum
Μετά από το χοντρό ψάξιμο που έκανες για να βρεις τροφή χωρίς να χρειάζεται να κάνεις δεκάδες χλμ και με την προϋπόθεση πως της έκατσε καλά μην την αλλάξεις χωρίς πρώτα να πάρεις τηλέφωνο τον εισαγωγέα και να ρωτήσεις.

Ναι δεν αναγράφουν στην συσκευασία τίποτα σχετικό με ποσοστά χονδροϊτίνης και γλυκοζαμίνης αλλά που οφείλεται αυτό ; Ρώτα τουλάχιστον να σου φύγει η απορία και ενημέρωσε και εμάς.

* Πως σου έστειλαν την τροφή ; Απ' όσο έχω καταλάβει κάνουν αποστολές από την έδρα τους και δεν υπάρχει άλλος τρόπος διάθεσης. Ειναι και αυτός ένας τρόπος εμπορικής πολιτικής άλλωστε...
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Φενεται να μην έχει πρόβλημα μέχρι στιγμής απλά επειδή δεν έχει καθόλου χονδροιτινη κλπ γ αυτό σκέφτηκα να την αλλάξω το συνεχίζω απλά μου είπε ένας κτηνίατρος πριν μερικά χρόνια ότι καλύτερα να έχει η τροφή μέσα χονδροιτινη κλπ γιατί απορροφάται καλύτερα από τον οργανισμό
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf