Αναγκη για ενα ποιοτικο εκτροφειο newfoundland σε καλες τιμες..


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
Γεια σας και ειμαι χαρουμενος που βρισκομαι στη κοινοτητα σας για τα αγαπημενα μας πλασματα...Θα ηθελα σημερα να μαθω διοτι δεν υπαρχει περιπτωση να εμπιστευτω online πετσοπ παρολο που κοστιζει 700€ εκει για τους προφανης λογους οτι μπορει να μην εχουν ποιοτικα σκυλια και γραφουν οτι παραμυθι θελουν για να πουλησουν..
Γι αυτο ρε παιδια μπορει να μου πει κανεις αν υπαρχει κανενα σε καλες τιμες εκτροφειο νεας γης στην ελλαδα ;; Θα ηθελα να βρω αλλα εχω ακουσει κατι τρελες τιμες οτι ο γερμανικος ποιμενικος απο 700 που κοστιζει συνιθως σε1000 και αμα ειναι τοσο ακριβο ενα συνιθες σκυλι σαν και αυτον απο τα εκτροφειο φανταζομαι το νεας γης που ειναι μεγαλυτερα σπανιοτερα και δεν με βλεπω με αυτα ουτε σε 10 χρονια.. οποτε ενα χερακι πλζ
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Στα πετ σοπ, αλλά και στα διάφορα ιντερνετικά μαγαζιά, γίνεται εμπόριο κουταβιών προερχόμενα από τα λεγόμενα puppy mills. Υπάρχουν δεκάδες θέματα και στο φόρουμ για αυτό το θέμα.
Συνεπώς εαν θες καθαρόαιμο σκύλο, ο εκτροφέας είναι μονόδρομος.

Ενας τρόπος εύρεσης εκτροφέα, είναι μέσω των επίσημων κυνολογικών εκδηλώσεων, όπως οι εκθέσεις μορφολογίας και οι εξετάσεις εργασίας. Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις στο site του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδας. Σε αυτές τις εκδηλώσεις μπορείς να δεις από κοντά τους εκτροφείς με τα σκυλιά τους και να συζητήσεις μαζί τους.

Οσον αφορά τα χρήματα που λες, η τιμή δεν σχετίζεται με τα κιλά του σκύλου ή την "σπανιότητα" μιας φυλής.

Εαν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για έναν καθαρόαιμο σκύλο, θα πρότεινα αρχικά να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για την φυλή που θες, να δεις τις ιδιαιτερότητές της και τα τυχόν προβλήματα υγείας που έχει και μετά να εστιάσεις στην εύρεση ενός εκτροφέα που εκτρέφει με γνώμονα και την υγεία και τον χαρακτήρα και την μορφολογία.
Και όλα αυτά έμπρακτα, με εξετάσεις υγείας, με συμμετοχές σε εκθέσεις και εξετάσεις εργασίας (όπου απαιτούνται).
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Eαν πάντως το οικονομικό κομμάτι απόκτησης είναι πρόβλημα, τότε σε έναν τόσο μεγάλο σκύλο θα πρέπει να σκεφτείς και το οικονομικό κομμάτι συντήρησης που είναι σοβαρό εδώ. Δηλαδή σε σχέση με έναν μέσο 20κιλο σκύλο θα έχεις:
  • Τριπλάσια ποσότητα/κόστος τροφής
  • Τριπλάσιο κόστος σε αμπούλες/κολάρα
  • Μεγάλο κόστος σε συμπληρώματα που θα χρειαστείς σε τέτοια "βαριά σκυλιά" κλπ.
  • κλπ.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@TortoiseMan 2

Καλώς ήρθες!

Πρώτα από όλα, είναι καλύτερα να μη βιάζεσαι... και για να εκμεταλλευτείς τον χρόνο για να μάθεις για την φυλή, τα προβλήματα της, τα έξοδα της (τακτικά και έκτακτα), αλλά και για να μαζεύεις χρήματα για την αγορά και τα πρώτα έξοδα.

Βάλε σε ένα λογαριασμό τα χρήματα που έχεις τώρα διαθέσιμα και κάθε μήνα να προσθέτεις εκεί ένα ποσό ίσο με αυτό που θα ξόδευες αν είχες ήδη το σκύλο (τροφές, κτηνίατρο, παιχνίδια και αξεσουάρ, κλπ).

Ποτέ, βέβαια, μην ξεγράφεις την πιθανότητα να πάρεις ένα ωραίο, γιγαντόσωμο αδέσποτο/πρώην αδέσποτο. Ακόμα και ναυαγοσώστης να είσαι και να το θες για βοηθό, με την κατάλληλη εκπαίδευση κάτι θα κάνει... :)

1. Εκτροφείο Σκύλων Νέας Γης | Newfoundland Kennel | Newfoundland Breeder | Newfoundland Dogs |

2. Lepanto Coast
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΟΥΛΟΣ
Αρ. Καταχώρησης FCI: GR 22/2015
E-mail επικοινωνίας: [email protected]
 


TortoiseMan 2

Member
25 Ιουνίου 2020
20
8
25
@TortoiseMan 2

Καλώς ήρθες!

Πρώτα από όλα, είναι καλύτερα να μη βιάζεσαι... και για να εκμεταλλευτείς τον χρόνο για να μάθεις για την φυλή, τα προβλήματα της, τα έξοδα της (τακτικά και έκτακτα), αλλά και για να μαζεύεις χρήματα για την αγορά και τα πρώτα έξοδα.

Βάλε σε ένα λογαριασμό τα χρήματα που έχεις τώρα διαθέσιμα και κάθε μήνα να προσθέτεις εκεί ένα ποσό ίσο με αυτό που θα ξόδευες αν είχες ήδη το σκύλο (τροφές, κτηνίατρο, παιχνίδια και αξεσουάρ, κλπ).

Ποτέ, βέβαια, μην ξεγράφεις την πιθανότητα να πάρεις ένα ωραίο, γιγαντόσωμο αδέσποτο/πρώην αδέσποτο. Ακόμα και ναυαγοσώστης να είσαι και να το θες για βοηθό, με την κατάλληλη εκπαίδευση κάτι θα κάνει... :)

1. Εκτροφείο Σκύλων Νέας Γης | Newfoundland Kennel | Newfoundland Breeder | Newfoundland Dogs |

2. Lepanto Coast
Ονοματεπώνυμο Ιδιοκτήτη: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΟΥΛΟΣ
Αρ. Καταχώρησης FCI: GR 22/2015
E-mail επικοινωνίας: [email protected]
τελικα μπηκα στο beigenewfies ειδα τιμες και εφριξα..Αμαν ρε παιδια δεν εχω τοσα λεφτα να δωσω για σκυλο..Θα ηθελα εναν αο 600-900 αλλα μεχρι εκει για φυλες μποξερ γκολντεν ριτριβερ και σκληροτριχο κολει..Αλλαξα γνωμη τελειως για τα γιγαντιαια μετα απο τετοια τιμη που ακουσα..Οποτε δειτε αν ειναι να μου βρειτε ενα εκτροφειο για τις ρατσες που ανεφερα και να μην φτασει χιλια αμα γινεται..Αν ολα ειναι απο 1000 και πανω θα το αλλαξω σε υιοθεσια..Σκυλο παω να αγορασω ρε παιδες οχι αλογο
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Κοίτα... και η υιοθεσία δεν είναι κακή ιδέα...

Αλλά προσπάθησε να μιλήσεις και με τους ανθρώπους που έχουν τα εκτροφεία που κοιτάς. Μη μένεις στις τιμές. Πιθανόν να μάθεις γιατί αυτές οι τιμές ή να δεις πως οι τιμές μπορεί να είναι και διαφορετικές.

Ρίξε και μια ματιά στο φόρουμ γενικότερα και μπορεί να βρεις απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα.

Θες να σου πω και κάτι; Εμένα και τα 900€ πολλά μου φαίνονται... Όχι συγκεκριμένα για Νέας Γης ή Μπόξερ ή οποιαδήποτε άλλη φυλή, αλλά σε σχέση με τα 533€ του βασικού μισθού... Βέβαια, σε σχέση με τον βασικό μισθό πολλά μου φαίνονται και τα 3,5€ για ένα καφέ ή τα 30€ για μηνιαία κάρτα στα Μ.Μ.Μ. ...Δε σου λέω για τα 50-60€ για ένα σακί σκυλοτροφή (που ένα Νέας Γης θα καταναλώνει σε 15-20 μέρες)...

Δες τις προτεραιότητες σου, τα υπέρ και τα κατά και κάνε τις επιλογές σου... :)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
τελικα μπηκα στο beigenewfies ειδα τιμες και εφριξα..Αμαν ρε παιδια δεν εχω τοσα λεφτα να δωσω για σκυλο..Θα ηθελα εναν αο 600-900 αλλα μεχρι εκει για φυλες μποξερ γκολντεν ριτριβερ και σκληροτριχο κολει..Αλλαξα γνωμη τελειως για τα γιγαντιαια μετα απο τετοια τιμη που ακουσα..Οποτε δειτε αν ειναι να μου βρειτε ενα εκτροφειο για τις ρατσες που ανεφερα και να μην φτασει χιλια αμα γινεται..Αν ολα ειναι απο 1000 και πανω θα το αλλαξω σε υιοθεσια..Σκυλο παω να αγορασω ρε παιδες οχι αλογο
εεεεεε μαααα
φυλες μποξερ γκολντεν ριτριβερ κτλπ έχει και η κουτσή Μαρία, εσύ το θες το εξωτικό το σκυλί
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.606
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3