Αναζήτηση εκπαιδευτή για Γ.Π.


Kirki 2018

New Member
15 Νοεμβρίου 2021
4
0
36
Καλησπέρα! Σας διαβάζω εδώ κ 4 περίπου χρόνια ...(μου έχετε δώσει εν άγνοια σας πολλές φορές ανακούφιση σε ιατρικά θέματα για το χρόνο που μεσολαβεί μέχρι ν πάμε στο κτηνίατρο μας)...τότε μπήκε στη ζωή μας το φατσονι με τ όνομα Κίρκη, θηλυκό ΓΠ. Έρωτας με τη 1η μάτια ,πολλή αγάπη ,πολλά χάδια ,όλα πολλά!!! Ασχοληθήκαμε πολύ με την εκπαίδευση της, κάναμε πολύ προσωπική δουλειά μετά από πολύ διάβασμα, τόσο εγώ όσο κ ο σύζυγος μου . Μάθαμε εντολές όπως κάτσε, κάτω, έλα ,μη , δίπλα, πάρτο, φέρε, νεκρός ,δώσε χέρι, το άλλο χέρι....το αιώνιο πρόβλημα μας όμως είναι οι γάτες! Από κουτάβι δεν τις γούσταρε καθόλου! Πλέον εκνευρίζεται κ με τα ηλεκτρικά πατίνια! Επίσης οι άνθρωποι που τρέχουν στο δρόμο της βγάζουν το "αίσθημα" του κυνηγητού, οπότε κάνει την απόπειρα να τρέξει κ εκείνη! Όλες τις εντολές τις εκτελεί τέλεια μέσα στο σπίτι, έξω όμως δεν υπακούει απόλυτα στο "έλα" ειδικά όταν είμαστε στο πάρκο, το κατανοώ γιατί θέλει ν παίξει κ άλλο αλλά είναι πρόβλημα. Το "μη" είναι σαν ξένη λέξη όταν πρόκειται για γάτα! Σηκώνει τ τρίχωμα της και δεν υπακούει σε τίποτα! Ένας εκπαιδευτής που της είχε κάνει 3-4 μαθήματα ,τη βρήκε σε όλα άψογη όμως "οι γάτες " δεν διορθώθηκαν πότε! Όπως καταλαβαίνω μάλλον πρόκειται για διόρθωση συμπεριφοράς. Σκεφτόμαστε ν απευθυνθούμε σε κάποιον νέο εκπαιδευτή ..οι επιλογές είναι πάρα πολλές κ τα χρήματα αρκετά, έχουμε την ευθύνη και την επιθυμία να τα δώσουμε όμως θέλουμε να είμαστε σίγουροι ότι θα "πιάσουν τόπο" . Υπάρχει η επιλογή της κατ' οίκον εκπαίδευσης όμως σκεφτόμαστε σοβαρά κ τ ενδεχόμενο να την αφήσουμε σε επώνυμο εκπαιδευτή για όσο χρειαστεί κ να γίνει η εκπαίδευση της εκεί. Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι κ δεν θέλω να την αποχωριστώ κ εάν τελικά καταλήξουμε σε αυτή τη λύση θα την επισκεπτόμαστε συχνά σ αυτό το διάστημα για να τσεκαρουμε πώς είναι τ σκυλί μας! Σ αυτό το σενάριο ο εκπαιδευτής που έχουμε επικοινωνήσει, υπόσχεται άψογη συνεργασία του σκυλιού μετά το πέρας της εκπαίδευσης του! Σας παρακαλώ εάν έχετε κάποια εμπειρία με τους εκπαιδευτές στο νομό Αττικής, θα ήταν χρήσιμη,είτε πρόκειται για θετική είτε για αρνητική! Όποια πληροφορία, είναι ευπρόσδεκτη είτε εδώ είτε σε προσωπικό μήνυμα!
Ευχαριστώ πάρα πολύ κ συγγνώμη για τ μακροσκελές κείμενο!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3