Αναζήτηση εκτροφείου.


Σίμος.

Member
5 Μαϊου 2019
10
2
26
Καλησπέρα! Ψάχνω έμπιστο εκτροφείο Ακίτα (Ιαπωνίας) Θα είναι η δεύτερη φορά που θα έρθω σε επαφή με την συγκεκριμένη φυλή εφόσον ο Ακίρα (ο προηγούμενος τετράποδος κολλητός μου) ήταν της συγκεκριμένης φυλής. Δυστυχώς κάποια στιγμή όλοι μας όπως και οι σκύλοι φτάνει η στιγμή να αφήσουμε την τελευταία μας πνοή. Μου ήταν πολύ δύσκολο να πάρω την απόφαση να αποκτησω άλλο σκύλο αλλά είμαι πλέον σίγουρος. Έχω γείρει προς έναν εκτροφέα Ακίτα ο οποίος ανήκει στον Ο.ΑΚ.Ε (Όμιλος. Ακίτα.Ελλάδως) και μάλιστα είναι και αντιπρόεδρος. Βρήκα την σελιδα του στο Facebook και είδα πως έχει μεγάλη ζήτηση... Επείσης έχει φωτογραφίες και βίντεο με επιβήτορες και με πρωταθλητές σε show. Σωκράτης Γασπαρηνάτος είναι το όνομα του.Όποιος γνωρίζει κάτι παρακαλώ ας απαντήσει. Ζητάω την βοήθεια σας επειδή τον Ακίρα μου τον έκαναν δώρο από ιδιώτη.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Καλησπέρα! Ψάχνω έμπιστο εκτροφείο Ακίτα (Ιαπωνίας) Θα είναι η δεύτερη φορά που θα έρθω σε επαφή με την συγκεκριμένη φυλή εφόσον ο Ακίρα (ο προηγούμενος τετράποδος κολλητός μου) ήταν της συγκεκριμένης φυλής. Δυστυχώς κάποια στιγμή όλοι μας όπως και οι σκύλοι φτάνει η στιγμή να αφήσουμε την τελευταία μας πνοή. Μου ήταν πολύ δύσκολο να πάρω την απόφαση να αποκτησω άλλο σκύλο αλλά είμαι πλέον σίγουρος. Έχω γείρει προς έναν εκτροφέα Ακίτα ο οποίος ανήκει στον Ο.ΑΚ.Ε (Όμιλος. Ακίτα.Ελλάδως) και μάλιστα είναι και αντιπρόεδρος. Βρήκα την σελιδα του στο Facebook και είδα πως έχει μεγάλη ζήτηση... Επείσης έχει φωτογραφίες και βίντεο με επιβήτορες και με πρωταθλητές σε show. Σωκράτης Γασπαρηνάτος είναι το όνομα του.Όποιος γνωρίζει κάτι παρακαλώ ας απαντήσει. Ζητάω την βοήθεια σας επειδή τον Ακίρα μου τον έκαναν δώρο από ιδιώτη.
Καλημέρα!Αναφορικα με τον εξαίρετο κύριο Σωκράτη Γασπαρηνάτο, μια μικρή διόρθωση. Δεν είναι πια αντιπρόεδρος του Ο.Α.Κ.Ε., για την ακρίβεια έχει παραιτηθεί -αποχωρήσει από μέλος, (όπως και πολλά άλλα ιδρυτικά μέλη του ομίλου). Κατά τα άλλα, σας εύχομαι καλή και προσεκτική αναζήτηση εκτροφέα.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Και μια μικρή συμβουλή εκ μέρους μου, αν μου επιτρέπετε. Μη περιορίσετε-βασίσετε την αναζήτηση σας με μόνο κριτήριο τις ιστοσελίδες στο internet, facebook, show κλπ κλπ. Προσέξτε επίσης, αν καταλήξετε σε ελληνική εκτροφή, οι εξετάσεις των προγόνων του μελλοντικού κουταβιού σας να είναι επίσημες-σφραγισμένες από ορθοπεδικούς κτηνιάτρους που είναι συμβεβλημένοι με τον ΚΟΕ. Αναφέρομαι στις ακτινογραφίες αυτών, μιας και η δυσπλασία "μαστίζει" τη φυλή .
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Αγαπητό μέλος Σίμος, γνωρίζεις βέβαια ότι τα Ακίτα Ίνου ανήκουν στην ομάδα 5 (F.C.I.), προφανώς κατά λάθος πόσταρες στην ομάδα 1?
 


Σίμος.

Member
5 Μαϊου 2019
10
2
26
Αγαπητό μέλος Σίμος, γνωρίζεις βέβαια ότι τα Ακίτα Ίνου ανήκουν στην ομάδα 5 (F.C.I.), προφανώς κατά λάθος πόσταρες στην ομάδα 1?
Δεν το γνώριζα αυτό, βλέπεις είμαι καινούριος εδώ και απο ότι φαίνεται ακόμα μαθαίνω. Σχετικά με τον Κύριο Σωκράτη πιστεύεται αν επικοινωνίσω μαζί του θα μπορούσε να με βοηθήσει σχετικά με την αναζήτηση της συγκεκριμένης φυλής; Αν και στη προσωπική του σελιδα συνεχίζει να ανεβάζει υλικό από Ακίτα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Δεν το γνώριζα αυτό, βλέπεις είμαι καινούριος εδώ και απο ότι φαίνεται ακόμα μαθαίνω. Σχετικά με τον Κύριο Σωκράτη πιστεύεται αν επικοινωνίσω μαζί του θα μπορούσε να με βοηθήσει σχετικά με την αναζήτηση της συγκεκριμένης φυλής; Αν και στη προσωπική του σελιδα συνεχίζει να ανεβάζει υλικό από Ακίτα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Εκτρέφει Ακίτα Ίνου, διαμένει Σλοβενία, επικοινωνείστε μαζί του για περισσότερες πληροφορίες.
 


Σίμος.

Member
5 Μαϊου 2019
10
2
26
Εκτρέφει Ακίτα Ίνου, διαμένει Σλοβενία, επικοινωνείστε μαζί του για περισσότερες πληροφορίες.
Οπότε μπορώ να αποκτησω ένα από τα πανέμορφα αυτά πλάσματα (αν υπάρχουν διαθέσιμες γένες) Ευχαριστώ μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου για την βοήθεια σας. Το εκτιμώ που αφιερωσατε χρόνο για το θέμα μου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Αν μένεις Αθήνα, καλό θα ήταν να περάσεις μια βόλτα τώρα το πρωί και από την Εκθεση Μορφολογίας που γίνεται στον Μαραθώνα. Υποθέτω, θα βρεις εκτροφείς και ιδιοκτήτες να κάνεις ερωτήσεις και να πάρεις γεύση.
 
  • Like
Reactions: Σίμος.


Chris75

Member
26 Σεπτεμβρίου 2012
20
0
Πρόσφατα που πήγα ταξίδι Ιαπωνία, μπήκα στον πειρασμό να φέρω για να έχω πραγματικά "original" Akita καθώς δεν θέλω ούτε σλοβενικό ούτε ελληνικό, αλλά δεν το οργάνωσα καλά μιας και οι εκτροφείς εκεί απαιτούν ένα χρονικό διάστημα ώστε να ετοιμάσουν τα χαρτιά του κουταβιού.

Πάντως είναι doable και ίσως το κάνω την επόμενη φορά που πάω !
 


akitaguy

Member
26 Μαϊου 2015
18
23
Καλημέρα!Αναφορικα με τον εξαίρετο κύριο Σωκράτη Γασπαρηνάτο, μια μικρή διόρθωση. Δεν είναι πια αντιπρόεδρος του Ο.Α.Κ.Ε., για την ακρίβεια έχει παραιτηθεί -αποχωρήσει από μέλος, (όπως και πολλά άλλα ιδρυτικά μέλη του ομίλου). Κατά τα άλλα, σας εύχομαι καλή και προσεκτική αναζήτηση εκτροφέα.
Αγαπητέ/ή @saras , οι πληροφορίες σας είναι εσφαλμένες. Ο κ. Γασπαρινάτος δεν υπήρξε ποτέ αντιπρόεδρος του ομίλου Ακίτα αλλά ιδρυτικό μέλος και μέλος του ΔΣ.

Και μια μικρή συμβουλή εκ μέρους μου, αν μου επιτρέπετε. Μη περιορίσετε-βασίσετε την αναζήτηση σας με μόνο κριτήριο τις ιστοσελίδες στο internet, facebook, show κλπ κλπ. Προσέξτε επίσης, αν καταλήξετε σε ελληνική εκτροφή, οι εξετάσεις των προγόνων του μελλοντικού κουταβιού σας να είναι επίσημες-σφραγισμένες από ορθοπεδικούς κτηνιάτρους που είναι συμβεβλημένοι με τον ΚΟΕ. Αναφέρομαι στις ακτινογραφίες αυτών, μιας και η δυσπλασία "μαστίζει" τη φυλή .
Και πάλι εσφαλμένες οι πληροφορίες σας. Η δυσπλασία δεν μαστίζει τη φυλή. Σαφώς και υπάρχουν κρούσματα αλλά τα γενικά ποσοστά είναι μονοψήφια. Εξετάσεις δυσπλασίας δεν κάνουμε μόνο στα Ελληνικής εκτροφής αλλά σε όλα τα σκυλιά ανεξαιρέτως της χώρας προέλευσης, η δυσπλασία δεν δείχνει προτίμηση στα σκυλιά εντός Ελλάδος. Κι οχι μονο εξατάσεις δυσπλασίας, πλέον υπάρχει και σημαντική πληροφόρηση από εξετάσεις DNA που γίνονται σε Πανεπιστήμιο της Αμερικής που ασχολείται με τα Ακίτα αρκεί να τους στείλεις απλά λίγο σάλιο του σκύλου.

Οποιος κι αν είναι ο εκτροφέας, τον επισκεπτόμαστε και τον γνωρίζουμε απο κοντά πριν κάνουμε την επιλογή μας. Και φυσικά επικοινωνούμε με παραπάνω από εναν εκτροφέα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Κι οχι μονο εξατάσεις δυσπλασίας, πλέον υπάρχει και σημαντική πληροφόρηση από εξετάσεις DNA που γίνονται σε Πανεπιστήμιο της Αμερικής που ασχολείται με τα Ακίτα αρκεί να τους στείλεις απλά λίγο σάλιο του σκύλου
εδώ το σάλιο μάλλον χάθηκε στον δρόμο

και η συνέχεια εδώ
 
  • Like
Reactions: vrmode


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
εδώ το σάλιο μάλλον χάθηκε στον δρόμο
και η συνέχεια εδώ
Γιατί παραπέμπεις στα συγκεκριμένα θέματα;
Για να δείξεις/αποδείξεις, τι;
Οτι όντως μαστίζει η δυσπλασία τα akita;
Γιατί για να σου πω την αλήθεια, κι εγώ πρώτη φορά το ακούω.
 
  • Like
Reactions: akitaguy


akitaguy

Member
26 Μαϊου 2015
18
23
εδώ το σάλιο μάλλον χάθηκε στον δρόμο

και η συνέχεια εδώ
Πάλι ελλιπής ενημέρωση και λάθος πληροφόρηση.

1) Με μια περίπτωση δε βγαίνει αυτοματα συμπέρασμα ότι η φυλή μαστίζεται , τέτοιοι χαρακτηρισμοί είναι ακρότητες και υπερβολές. Ο σκύλος είναι ζωντανό ον, δεν πατάς το κουμπί να βγει χωρίς δυσπλασία, κάνεις τον προγεννητικό έλεγχο σου και προχωράς. Θα μπορούσε να έχει οτιδήποτε άλλο που δε μπορεί να φανεί σε προγεννητικό έλεγχο, δε βγάζουμε αμέσως συμπέρασμα "η φυλή μαστίζεται από ανεμοβλογιά" επειδή την έπαθε ο δικός μας σκυλος.
2) Το DNA test που αναφέρω δεν έχει σχέση με δυσπλασία, μελετήστε πριν απαντήσετε με προκλητικές αναρτήσεις ασχετες με το θέμα.
3) Από το πεντιγκρί του σκύλου http://www.akitapedigree.com/details.php?id=96310 προκύπτει οτι ο πατέρας είναι ιδιοκτησίας κ. Κουτσούγερα και εκτροφής του κ. Γασπαρινάτου που αναφέρεται ως εξαίρετος από το μέλος @saras και η μάνα ιδιοκτησία της κ. Κουτσούγερα και εκτροφής κ. Μεσσαριτάκη. Ρωτήστε τους.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Πάλι ελλιπής ενημέρωση και λάθος πληροφόρηση.

1) Με μια περίπτωση δε βγαίνει αυτοματα συμπέρασμα ότι η φυλή μαστίζεται , τέτοιοι χαρακτηρισμοί είναι ακρότητες και υπερβολές. Ο σκύλος είναι ζωντανό ον, δεν πατάς το κουμπί να βγει χωρίς δυσπλασία, κάνεις τον προγεννητικό έλεγχο σου και προχωράς. Θα μπορούσε να έχει οτιδήποτε άλλο που δε μπορεί να φανεί σε προγεννητικό έλεγχο, δε βγάζουμε αμέσως συμπέρασμα "η φυλή μαστίζεται από ανεμοβλογιά" επειδή την έπαθε ο δικός μας σκυλος.
2) Το DNA test που αναφέρω δεν έχει σχέση με δυσπλασία, μελετήστε πριν απαντήσετε με προκλητικές αναρτήσεις ασχετες με το θέμα.
3) Από το πεντιγκρί του σκύλου http://www.akitapedigree.com/details.php?id=96310 προκύπτει οτι ο πατέρας είναι ιδιοκτησίας κ. Κουτσούγερα και εκτροφής του κ. Γασπαρινάτου που αναφέρεται ως εξαίρετος από το μέλος @saras και η μάνα ιδιοκτησία της κ. Κουτσούγερα και εκτροφής κ. Μεσσαριτάκη. Ρωτήστε τους.
Ελλιπής, λάθος και επιλεκτική ενημέρωση εκ μέρους σας, συμφωνώ απόλυτα! Εκτός αν προφανώς δε μπορείτε να διαβάσετε σωστά το pedigree λόγω άγνοιας! Ρωτήστε με να σας εξηγήσω τους γεννήτορες του σκύλου μου. Ο Kyuhmei-Maru Go Shun'You Kensha είναι εκτροφής της Silvia Exposito και όχι εκτροφής (γνωρίζετε τη λέξη "εκτροφή" φαντάζομαι) του κυρίου Γασπαρινάτου.

'Οσο για τα υπόλοιπα, προσπαθείστε να διαβάσετε σωστά τα posts, δεν έγραψα εγώ τον αντιπρόεδρο του ομίλου αλλά το μέλος "Σίμος". Επίσης μάλλον εσείς μπερδεύετε το test dna με τις ακτινογραφίες , κόπτεστε για την ελληνική εκτροφή και παραβλέπετε ότι δεν είναι υποχρεωτικό από τον όμιλο (γιατί άραγε;) να αναγράφεται στο pedigree ΕΠΙΣΗΜΑ ο βαθμός δυσπλασίας των γεννητώρων και των προγώνων αυτών.
Ααααα και όσο για τη φυλή Ακίτα και την εμφάνιση δυσπλασίας σε μη ελεγχόμενες γέννες, ενημερωθείτε περισσότερο...Και όχι μόνο αλλά και άλλες κληρονομικές ασθένειες στις οποίες είναι γενετικά προδιατεθειμένη η φυλή.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Γιατί παραπέμπεις στα συγκεκριμένα θέματα;
Για να δείξεις/αποδείξεις, τι;
Οτι όντως μαστίζει η δυσπλασία τα akita;
Γιατί για να σου πω την αλήθεια, κι εγώ πρώτη φορά το ακούω.
Υποθέτω γιατί αφορούν τα συγκεκριμένα θέματα Ακίτα και ελληνική εκτροφή; mareco, το ότι δεν γνωρίζετε τη φυλή των Ακίτα είναι κατανοητό!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
mareco, το ότι δεν γνωρίζετε τη φυλή των Ακίτα είναι κατανοητό!
Ναι, ομολογώ. Δεν έχω εντρυφίσει.
Ισχύει λοιπόν, ότι μαστίζεται η φυλή από δυσπλασία;
Υπάρχουν μελέτες; Στατιστικές; Ερευνες;
Κάπου έγκυρα, που να μπορεί να στραφεί κάποιος που ψάχνεται;
Καλό θα ήταν να τα παραθέσεις, ως γνώστρια της φυλής, για να βοηθηθούν κι άλλοι.
Καταλαβαίνεις βέβαια, ότι το δικό σου θέμα, δεν μπορεί να θεωρηθεί ως κριτήριο, για το αν μαστίζεται η φυλή, έτσι;
 


akitaguy

Member
26 Μαϊου 2015
18
23
Καλημέρα!Αναφορικα με τον εξαίρετο κύριο Σωκράτη Γασπαρηνάτο, μια μικρή διόρθωση. Δεν είναι πια αντιπρόεδρος του Ο.Α.Κ.Ε., για την ακρίβεια έχει παραιτηθεί -αποχωρήσει από μέλος, (όπως και πολλά άλλα ιδρυτικά μέλη του ομίλου). Κατά τα άλλα, σας εύχομαι καλή και προσεκτική αναζήτηση εκτροφέα.
Εδω τι γράφετε;;; "Δεν ειναι πια αντιπρόεδρος......."

Σας απαντώ λοιπόν και πάλι, δεν ήταν ποτέ.

Ελλιπής, λάθος και επιλεκτική ενημέρωση εκ μέρους σας, συμφωνώ απόλυτα! Εκτός αν προφανώς δε μπορείτε να διαβάσετε σωστά το pedigree λόγω άγνοιας! Ρωτήστε με να σας εξηγήσω τους γεννήτορες του σκύλου μου. Ο Kyuhmei-Maru Go Shun'You Kensha είναι εκτροφής της Silvia Exposito και όχι εκτροφής (γνωρίζετε τη λέξη "εκτροφή" φαντάζομαι) του κυρίου Γασπαρινάτου.

'Οσο για τα υπόλοιπα, προσπαθείστε να διαβάσετε σωστά τα posts, δεν έγραψα εγώ τον αντιπρόεδρο του ομίλου αλλά το μέλος "Σίμος". Επίσης μάλλον εσείς μπερδεύετε το test dna με τις ακτινογραφίες , κόπτεστε για την ελληνική εκτροφή και παραβλέπετε ότι δεν είναι υποχρεωτικό από τον όμιλο (γιατί άραγε;) να αναγράφεται στο pedigree ΕΠΙΣΗΜΑ ο βαθμός δυσπλασίας των γεννητώρων και των προγώνων αυτών.
Ααααα και όσο για τη φυλή Ακίτα και την εμφάνιση δυσπλασίας σε μη ελεγχόμενες γέννες, ενημερωθείτε περισσότερο...Και όχι μόνο αλλά και άλλες κληρονομικές ασθένειες στις οποίες είναι γενετικά προδιατεθειμένη η φυλή.
Λοιπόν πάμε μπας και μάθετε τίποτα διοτι πηρατε έναν εκτροφικό σκύλο που δυστυχώς ασθένησε και νομίζετε οτι ξαφνικά ανοιχτηκε μπροστά σας ο κόσμος των ακίτα

1) Μπας και βλέπετε τους ιδιοκτήτες στο pedigree? Για να μαθαίνετε, η θηλυκιά ζει από κουτάβι με τον κ. Γασπαρινάτο και μπορεί στα χαρτιά να ανήκει στον κ. Γασπαρινάτο με συνιδιοκτήτρια την Sylvia Exposito.Το γεγονός ότι η γέννα που έγινε οσο ο κ. Γασπαρινάτος ήταν ακόμη στην Ελλάδα, καταχωρήθηκε στο εκτροφείο shun you kensha δεν σημαίνει τίποτε παραπάνω παρά μόνο οτι προφανέστατα υπήρχε μεταξύ τους συνεννόηση και συμφωνία. Τετοιες συμφωνίες είναι συχνό φαινόμενο στο χώρο.
2) Ζητήστε από τον κ. Γασπαρινάτο να μας κοινοποιήσει τις επιστολές που έστειλε ο ομιλος Ακίτα στον ΚΟΕ όσο ήταν ο κ. Γασπαρινάτος στον όμιλο για να επιβάλλει δικτατορικά και δια της βίας στον ΚΟΕ & την FCI να επιτρέπεται να ζευγαρώνουν μόνο όσα είναι ελεύθερα δυσπλασίας επίσημα με τη σφραγίδα της FCI.

Από την ιστοσελίδα του ομίλου που προφανώς δεν έχετε κάν διαβάσει:

http://www.akitainu.gr/index.php/el/m-omilos/108-arxeio-synistomenon-skylon

«Συνιστώμενοι για Αναπαραγωγή» είναι οι σκύλοι ιδιοκτησίας μέλους του Ομίλου που πληρούν τις παρακάτω προϋποθέσεις:
α. Είναι γραμμένοι στο Ελληνικό Γενεαλόγιο του Κ.Ο.Ε. και στο Βιβλίο Εγγραφής Καθαρόαιμων σκύλων (Β.Ε.Κ.).
β. Οι ιδιοκτήτες τους είναι σε θέση να αποδείξουν τη νόμιμη κατοχή του σκύλου τους με βάση το Γενεαλογικό Χάρτη (pedigree).
γ. Έχουν πάρει τουλάχιστον δύο φορές τον χαρακτηρισμό «Εξαίρετος» σε Εκθέσεις Μορφολογίας του Κ.Ο.Ε.
δ. Έχουν βεβαίωση κτηνίατρου αναγνωρισμένου από την FCI ότι είναι ελεύθεροι δυσπλασίας (βαθμός Α ή Β), ή έχει βαθμό C και έχει ζευγαρώσει με σκυλί αντίθετου φύλου με βαθμό Α και οι απόγονοί του σε ηλικία τουλάχιστον δώδεκα (12) μηνών έχουν βεβαίωση κτηνιάτρου αναγνωρισμένου από την FCI ότι είναι ελεύθεροι δυσπλασίας (βαθμός Α ή Β).
ε. Έχουν ηλεκτρονική ταυτοποίηση (microchip).

3) Δεν μπερδεύω τα τεστ DNA διότι οπως προείπα δεν έχουν καμία σχέση με δυσπλασία, τα ανέφερα ως πρόσθετη προγεννητική πρόνοια που επαναλαμβάνω "είναι πλέον διαθεσιμη".
4) Σας προκαλώ δημόσια να μου εμφανίσετε δεδομένα πέραν της απελπισμένης ανάρτησης σας στο φορουμ που να με διαψεύδουν και που να προκύπτει τεκμηριωμένα ότι η φυλή μαστίζεται από δυσπλασία. Θα απολογηθώ δημοσίως εάν υπάρχουν τέτοια στοιχεία και δεν εχουν πέσει στην αντίληψη μου. Σε αντίθετη περίπτωση ομως, θα απολογηθείτε εσείς.
 


akitaguy

Member
26 Μαϊου 2015
18
23
Μη ψαχνετε εδω τα έχω

2016 : (Πολύ κάτω από 10%)

dysplasia_2016.jpg

dysplasia_2016.jpg


2018 : (83η θεση , 13%)

Για κάντε τα μαθηματικά, πόσο κάνει; Μαστίζει η δυσπλασία τα Ακιτα;

3 σελίδες κι Ακίτα πουθενά!
Screenshot from 2019-05-14 21-13-13.png
Screenshot from 2019-05-14 21-13-13.png
dysplasia 2.png
dysplasia 2.png
dysplasia 3.png
dysplasia 3.png



Νάτο νάτο το ακιτα

Akita_dysplasia.png
Akita_dysplasia.png

@saras , τέλος το δωρεάν μάθημα.
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
@akitaguy υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα, που να ταλανίζει την φυλή; Να εμφανίζεται δηλαδή, σε σχετικά μεγάλο ποσοστό δειγμάτων; Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο, πέρα από τα γενικά και απαραίτητα, που οφείλει να ψάξει, κάποιος που ενδιαφέρεται να αποκτήσει akita;
 
  • Like
Reactions: akitaguy


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγώ τώρα κάπου το έχασα.
Σύμφωνα με αυτό
Από την ιστοσελίδα του ομίλου που προφανώς δεν έχετε κάν διαβάσει:

http://www.akitainu.gr/index.php/el/m-omilos/108-arxeio-synistomenon-skylon

«Συνιστώμενοι για Αναπαραγωγή» είναι οι σκύλοι ιδιοκτησίας μέλους του Ομίλου που πληρούν τις παρακάτω προϋποθέσεις:
α. ............
β. ...........
γ. ...........
δ. Έχουν βεβαίωση κτηνίατρου αναγνωρισμένου από την FCI ότι είναι ελεύθεροι δυσπλασίας ..............
Από το θέμα που παρέθεσε το μέλος @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ η εκτροφέας είχε γράψει
Διαβάζοντας κάποιος την ερώτησή σας υπάρχει περίπτωση να παρανοήσει και να νομίζει ότι είναι υποχρεωτικό οι εξετάσεις δυσπλασίες να είναι επίσημες, δηλαδή να αποτυπώνονται πάνω στο pedigree.

Κάτι τέτοιο δεν ισχύει & μάλιστα δεν είναι καν υποχρεωτική η εξέταση δυσπλασίας ούτε στη φυλή μας.

Δεν προκύπτει υποχρέωσή μου ως εκτροφέας να κάνω αυτό που με ρωτάτε για «να λήξει το θέμα» όπως αναφέρετε.
Η συγκεκριμένη εκτροφέας βλέπω πως είναι στην λίστα του ομίλου ως εκτροφέας που πληρεί τις προϋποθέσεις.

Τι ακριβώς παίζει;;;;;;