Αναπαραγωγή ή (διαζευκτικό) Εκτροφή;


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Κάτω από το ΑΠΛΟ σχήμα:

Αναπαραγωγή = Ζευγαρώνω 2 σκυλιά (αρσενικό & θηλυκό)

Εκτροφή = ΞΕΡΩ γιατί ζευγαρώνω 2 σκυλιά (αρσενικό & θηλυκό)*

* το ΞΕΡΩ δεν περιλαμβάνει τις εξής 2 περιπτώσεις: α) Ο Αρσενικός μου ΘΕΛΕΙ να ζευγαρώσει / Η Θηλυκιά μου ΠΡΕΠΕΙ να βιώσει τη μητρότητα & β) Για να βγάλω γρήγορα & εύκολα χρήματα, οι οποίες εμπίπτουν ΚΑΙ οι 2 στην Κατηγορία της Αναπαραγωγής

ΑΣ προσπαθήσουμε για μία ΑΚΟΜΗ (πολλοστή) προσέγγιση στο ΦΛΕΓΟΝ θέμα της διάκρισης μεταξύ των ανθρώπων οι οποίοι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ πολλαπλασιάζουν τα σκυλιά....
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
νομίζω ότι αυτό το έχουν καταλάβει οι περισσότεροι που μπαίνουν σε αυτό το φόρουμ..........
ή να πώ ελπίζω...ή ευχομαι..... :)
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
ωραιο θεμα.......... !

αυτο που ΣΙΓΟΥΡΑ βγαινει απο τις συζητησεις που εχουν γινει στο φορουμ ειναι τα εξης.
1. καλυτερη μορφολογια
2. υψηλοτερη τιμη ανα τεμαχιο
3. ο ''αναπαραγωγος'' εχει περισσοτερα εσοδα

αυτα τα τρια ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ

στα θεματα υγειας και χαρακτηρα, ειναι τελικα σχετικα τα αποτελεσματα, αν και αυτος που ξερει γιατι ζευγαρωνει εχει συνηθως καλυτερα αποτελεσματα.
 










kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
εσύ πρώτα!

αλλά και το πλήθος διακρίσεων σε πολλές εκθέσεις διάφορων χωρών και ίσως και κάποιες διακρίσεις σε πανευρωπαικό και παγκόσμιο επίπεδο
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
φαντάζομαι ότι ο Theo ρωτάει για το με ποια δεδομένα (γνώσεις+εμπειρία κλπ.) ο εκτροφέας επιλέγει να κάνει το κάθε ζευγάρωμα....
 
  • Like
Reactions: Orilis


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
.......στα θεματα υγειας και χαρακτηρα, ειναι τελικα σχετικα τα αποτελεσματα, αν και αυτος που ξερει γιατι ζευγαρωνει εχει συνηθως καλυτερα αποτελεσματα.....
Λαμβάνουμε υπόψην και το κατά τύχη...??? Το οποίο σίγουρα υπάρχει και στις 2 κατηγορίες, απλά πιστεύω ότι στην Αναπαραγωγή λειτουργεί σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι στην Εκτροφή....


φαντάζομαι ότι ο Theo ρωτάει για το με ποια δεδομένα (γνώσεις+εμπειρία κλπ.) ο εκτροφέας επιλέγει να κάνει το κάθε ζευγάρωμα....
Με τα ίδια κριτήρια που ένας αμπελουργός ξέρει που να κλαδέψει, πόσα τσαμπιά να αφήσει σε κάθε ριζα, πότε πρέπει να τριγύσει.... και κατά δεύτερον, ποιά χρονική στιγμή να εμφυαλώσει και για πόσο να αφήσει το κρασί να ωριμάσει.....

Στα εγγυάται κανείς αυτά? Όχι... ΕΣΥ πρέπει να ρωτήσεις (είναι καλό κρασί αυτό, σας άρεσε, σας "χτύπησε"), να δεις τι λένε άλλοι παραγωγοί, αν έχει διακριθεί κάπου και με τι βραβείο και ΤΕΛΟΣ να δοκιμάσεις (υπάρχει αυτή η διαφορά...).. Αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, μπορεί ΕΣΕΝΑ να μη σε ικανοποιήσει το συγκεκριμένο κρασί, λόγω προσωπικών προτιμήσεων..... να σου πέφτει "βαρύ", "δυνατό", ξυνό, γλυκό, κλπ....

Σε τελική ανάλυση δεν χρειάζεται να μάθεις (και ίσως δε θέλει να σου αποκαλύψει - υπάρχουν πάντα μυστικά του επαγγέλματος τα οποία αποκτήθηκαν συνήθως με κόπο και θυσίες) με ποιά κριτήρια κάνει αυτό που κάνει, από τη στιγμή που υπάρχει το αποτέλεσμα για να κρίνεις... από τη στιγμή που υπάρχουν σκυλιά του στο χώρο, καλείσε να κρίνεις ΕΣΥ αν σε ικανοποιούν και ΑΝ ΟΧΙ γιατί, ώστε να αποφασίσεις....

Πιστεύω ότι αυτό που ενοχλεί περισσότερο από οτιδήποτε άλλο είναι ότι, στην περίπτωση του Αναπαραγωγού υπό το μανδύα του Εκτροφέα, υπάρχει από την αρχή (στις περισσότερς περιπτώσεις) η πρόθεση της εξαπάτησης...

Ο Αναπαραγωγός στις περισσότερες περιπτώσεις, ΓΝΩΡΙΖΕΙ ότι έχει "προβάδισμα" έναντι του επικείμενου αγοραστή και στηρίζεται σε αυτό... Ξέρει τη λίνγκο του χώρου (ως ένα βαθμό - και κατά περίσταση χωρίς να ξέρει το πλήρες ή το σωστό νόημα) την οποία χρησιμοποιεί κατά βούληση, για να ξεφύγει από δύσκολες ερωτήσεις, θέτοντας τον ερωτώντα αντιμέτωπο με κάτι που μάλον δε θα γνωρίζει, ώστε να του δημιουργήσει ανασφάλεια και να αποτρέψει την "αδιάκριτη" ερωτηματολογία του...

Είναι σχεδόν ΠΑΝΤΑ ημιμαθής και για αυτόν το λόγο θα πρέπει ο Αγοραστής να προετοιμαστεί πριν να τον συναντήσει. ΑΝ ξοδέψει ΛΙΓΟ χρόνο για να διαβάσει και να μάθει κάποια ΕΛΑΧΙΣΤΑ βασικά πράγματα, πολλαπλασιάζει τις πιθανότητές του να ανακαλύψει αν μπροστά του έχει έναν Αναπαραγωγό ή έναν Εκτροφέα....

Αν ρωτήσει ανθρώπους σχετικούς με το χώρο, πάλι αποκτά ενδείξεις για το ποιόν του κάποιου... σίγουρα είναι ένας χώρος που σφίζει από εμπάθειες (σε όλα τα επίπεδα), αλλά η αλήθεια κάποια στιγμή βγαίνει στην επιφάνεια ΑΝ κάποιος επιμείνει και δεν αρκεστεί σε μία ή δύο απαντήσεις...
 
  • Like
Reactions: d-friend


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
τα σέβη μου για τον παραλληλισμό του εκτροφέα με τον οινοποιό
πραγματικά απο τις κοντυνότερες παρομοιώσεις που έχω διαβάσει καθότι πρόκειται περι έμψυχου όντος αλλά και η ποιότητά του γίνεται αντιληπτή κυρίως απο τους γνώστες
μιά τέχνη απο μύστες για γνώστες...κι αυτή!!!
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
φαντάζομαι ότι ο Theo ρωτάει για το με ποια δεδομένα (γνώσεις+εμπειρία κλπ.) ο εκτροφέας επιλέγει να κάνει το κάθε ζευγάρωμα....
Σε ευχαριστώ Τάρα.
Πολύ καλός ο παραλληλισμός, αλλά στην περίπτωση των οινοποιών υπάρχουν και κάποιοι φορείς - θεσμοί κρατικοί η μη, αλλά κοινά αποδεκτοί, που πέρα από τα στάνταρτς που ορίζουν, πραγματοποιούν και ελέγχους μέσω των οργάνων τους για την τήρηση κάποιων κανόνων.

Πάντα θα υπάρχει η καχυποψία, καθώς στην Ελλάδα δε χρειάζεται τπτ άλλο, πέρα από τυπικά και μη ουσιαστικά χαρτιά για να γίνεις εκτροφέας.

Και ο σκύλος δεν είναι κρασί των 10-15-20€ να το πετάξεις αν τελικά εξαπατηθείς ή είναι χαμηλής ποιότητας σε σχέση με αυτό που αναζητούσες.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να διασφαλιστούν κάποιες απαραίτητες προϋποθέσεις για το μέλλον της ελληνικής εκτροφής σκύλων ?

Αν δλδ αύριο το πρωί αποφασίσω να ανακηρύξω εαυτόν εκτροφέα, και να το επικυρώσω με έναν ΚΑΔ στην ΔΟΥ και μια αίτηση στον ΚΟΕ, όλα ΟΚ ?

Μακάρι να μπορούσε να αναγκάσει ο ΚΟΕ και ο κάθε ΚΟΕ σε έλεγχο όλους τους εκτροφείς.
Από χώρους, συνθήκες έως και τυπικούς ελέγχους 1-2 κουταβιών ανά γέννα εκτροφέας. Ελέγχους μορφολικούς, χαρακτήρα και υγείας.
Και όχι μόνο σε μικρά μωρά αλλά ελέγχους και στα 2-3 χρόνια και στα 6-7 χρόνια.

Δεν πληρούν τα σκυλιά σου, οι εγκαταστάσεις συ (αν έχεις) και οι συνθήκες τη βάση που θα έχει τεθεί ?
Σου αφαιρούν ή παύουν προσωρινά την άδεια του FCI !!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
αν πιάσεις 100 Ελληνες και τους ρωτήσεις για τα εμφιαλωμένα κρασιά θα σου πούν ότι είναι μπίμπα στα χρώματα και στα χημικά και μόνο το χύμα είναι καλό κρασί (κι ας έχει 100% τουλάχιστον συντηρητικό....)

και βέβαια μην έχεις την εντύπωση ότι διενεργούνται έλεγχοι σε όλα τα οινοποιία
ούτε καν στα βιολογικά κρασιά (που είναι και πολύ λιγότερα και σαφώς αυστηρότερες οι προδιαγραφές) ....

γενικά είμαι της άποψης ότι δεν γίνεται να περιμένεις τα πάντα απο τους φορείς.
καταρχάς αν είσαι ενημερωμένος και αποφευγεις τους λάθος και τους ανήθικους αναγκαστικά κάποια στιγμή θα κλείσουν ή θα διορθωθούν (αφού δεν θα έχουν πλέον αντικείμενο)
αλλά και πρίν απο αυτό ακόμα....
ο πολίτης έχει δικαίωμα στην καταγγελία (και εδώ υστερεί κατα πολύ η ελληνική κοινωνία,το λέμε εσφαλμένα "ρουφιανιά" και το αποφευγουμε)

δεν γίνεται και οι φορείς να ελέγχουν τα πάντα και παντού

στην περίπτωση του ΚΟΕ θεωρώ ότι είναι επιεικώς αδύνατον να ελεγχθούν όλες οι γέννες της επικράτειας .......
άσε που όλοι ξέρουμε ότι ακόμα κι αν γινόταν αυτό πάλι θα βρίσκονταν τρόποι να γλυτώσουν τους ελέγχους αυτοί που θα είχαν λόγους......
οι όμιλοι φυλής ίσως κάτι να κατάφερναν αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν ενεργοί όμιλοι στην Ελλάδα για τις περισσότερες φυλές


γενικά πάντως
θεωρώ ότι πρέπει να εστιάσουμε ως πολίτες στην δική μας δύναμη.
 


Theo

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2010
356
1
Αθηναίων Πολιτεία
Εννοείται Μέγα κοκόνι πως η δύναμη του καταναλωτή είναι η ενημέρωση, αλλά γιατί να μην προσπαθούν οι εκτροφείς να αποδείξουν τι σημαίνει εκτροφή ?

Δλδ γιατί οι εκτροφείς δε θωρακίζονται πίσω από την εφαρμογή κοινά αποδεκτών κανόνων τήρησης ?

Όταν έκανα έρευνα βρήκα εκτροφεία:
-Αυλές μονοκατοικιών.
-Σπίτια διαμερίσματα
-Αλλού σκυλιά μέσα στη βρώμα και μάλλον υποσιτισμένα
-Σελίδες στο internet βέβαια άψογες !!!

Αν στο δικό μου κλάδο υπήρχε αμφισβήτηση ως προς τις ικανότητες ή τις γνώσεις μου πάνω στο αντικείμενό μου (Μηχανική) θα δεχόμουν διαρκείς ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥΣ ελέγχους για την πιστοποίηση ή μη των ικανοτήτων και γνώσεών μου.
Βέβαια στη δική μου περίπτωση υπάρχει και Δίπλωμα ή Πτυχίο και εξετάσεις για άσκηση ασκήσεως επαγγέλματος.

Δλδ δε θα προωθούσε την ελληνική εκτροφή η εφαρμογή κανόνων και ο έλεγχος αυτών ?
 
  • Like
Reactions: Orilis


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
:lol:

σιγά καλέ μου.......που χτίζονται ολόκληρα σπίτια και ο Πολ.Μηχ. δεν πατάει ούτε κάν να ελέγξει αν έχουν μπεί τα μπετοσίδερα που μελέτησε......άσε για τους μηχανικούς με τα πτυχία στο τάβλι ........

αυτά που λές οφείλουν να τα κάνουν οι όμιλοι φυλών πάντως.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
αν πιάσεις 100 Ελληνες και τους ρωτήσεις για τα εμφιαλωμένα κρασιά θα σου πούν ότι είναι μπίμπα στα χρώματα και στα χημικά και μόνο το χύμα είναι καλό κρασί (κι ας έχει 100% τουλάχιστον συντηρητικό....)

και βέβαια μην έχεις την εντύπωση ότι διενεργούνται έλεγχοι σε όλα τα οινοποιία
ούτε καν στα βιολογικά κρασιά (που είναι και πολύ λιγότερα και σαφώς αυστηρότερες οι προδιαγραφές) ....

γενικά είμαι της άποψης ότι δεν γίνεται να περιμένεις τα πάντα απο τους φορείς.
καταρχάς αν είσαι ενημερωμένος και αποφευγεις τους λάθος και τους ανήθικους αναγκαστικά κάποια στιγμή θα κλείσουν ή θα διορθωθούν (αφού δεν θα έχουν πλέον αντικείμενο)
αλλά και πρίν απο αυτό ακόμα....
ο πολίτης έχει δικαίωμα στην καταγγελία (και εδώ υστερεί κατα πολύ η ελληνική κοινωνία,το λέμε εσφαλμένα "ρουφιανιά" και το αποφευγουμε)

δεν γίνεται και οι φορείς να ελέγχουν τα πάντα και παντού

στην περίπτωση του ΚΟΕ θεωρώ ότι είναι επιεικώς αδύνατον να ελεγχθούν όλες οι γέννες της επικράτειας .......
άσε που όλοι ξέρουμε ότι ακόμα κι αν γινόταν αυτό πάλι θα βρίσκονταν τρόποι να γλυτώσουν τους ελέγχους αυτοί που θα είχαν λόγους......
οι όμιλοι φυλής ίσως κάτι να κατάφερναν αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχουν ενεργοί όμιλοι στην Ελλάδα για τις περισσότερες φυλές


γενικά πάντως
θεωρώ ότι πρέπει να εστιάσουμε ως πολίτες στην δική μας δύναμη.
kokoni εχεις δικιο δεν γινεται να ελεγχοναι ολες οι γεννες αλλα οι εγκαταστασεις γινεται. επισης μια απλη εξεταση στους τιτλουχους των εκθεσεων ειναι ευκολη ετσι ωστε να πιστοποιειτε η ταυτοτητα τους
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εγώ θα ρωτήσω το εξής : Η προσφορά (αριθμητικά) της εκτροφής καλύπτει την ζήτηση ? αν κάποιος θέλει να αποκτήσει εναν σκύλο που ο εκτροφέας δεν διαθέτει εκείνη την στιγμή και αν μάλιστα ο <καταναλωτής> βιάζεται, είναι ανενημέρωτος, είναι πολύ υψηλή η τιμή κλπ θα στραφεί στην αναπαραγωγή<χαμηλή ποιότητα, χαμηλή τιμή κλπ για να αποκτήσει αυτό που θέλει.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3