Ανθεκτικά παιχνίδια;


olgatheo

Member
11 Μαϊου 2021
5
0
22
Καλησπέρα, έχω ένα σκυλάκι μάλλον τσοπανάκι 14 μηνών, 32 κιλά και δεν μπορούμε να βρούμε ένα παιχνίδι που να μην το διαλύει και το καταπίνει. Σχοινιά, μπάλες, πλαστικά, όλα τα κατασπαράζει σε 10 λεπτά. Στην αρχή του παίρναμε αυτά τα συμπαγή κόκκαλα που και αυτά δεν κράταγαν πάνω από 1 ώρα αλλά επειδή έχει αλλεργίες δεν μπορούμε να του παίρνουμε έτσι κι αλλιώς. Γενικά αν ξέρετε να μου πείτε κάποιο παιχνίδι από κάποιο ανθεκτικό υλικό για να μπορεί να δαγκώνει άφοβα (αν ειναι κατι με γευσεις κλπ μόνο η πάπια δεν τον πειράζει γενικά). Επίσης του είχαμε πάρει παλιότερα ένα κόκκαλο που ήταν σαν ξύλο (kong) με γεύση μπέικον το οποίο ήταν πανσκληρο και κράτησε αρκετα περισσοτερο απο τα υπολοιπα αλλα το θεμα είναι οτι τριβοντουσαν κομματακια και τα καταπινε. Ψάχνω στο ιντερνετ αλλα δεν ξερω αν πρεπει να εμπιστευτω κατι, δεν με πειραζει να δωσω πολλα χρηματα αρκει πραγματικα να αντεξει και να μην υπαρχει προβλημα στην καταπωση
ευχαριστω πολυ!
 


Castro48

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2021
76
136
Επίσης του είχαμε πάρει παλιότερα ένα κόκκαλο που ήταν σαν ξύλο (kong) με γεύση μπέικον το οποίο ήταν πανσκληρο και κράτησε αρκετα περισσοτερο απο τα υπολοιπα αλλα το θεμα είναι οτι τριβοντουσαν κομματακια και τα καταπινε.
Στη δική μου που είναι κανονικός κροκόδειλος (έχει διαλύσει κέρατο ελαφιού σε μία ημέρα) το μόνο που έχει επιβιώσει είναι ένα μεγάλο κέρατο βούβαλου (το οποίο όμως δεν της το αφήνουμε για πολλή ώρα επειδή είναι πολύ βαρύ και κάνει θόρυβο).

Πολύ ανθεκτικά είναι και ένα δυό κόκκαλα απο καουτσούκ/νάϋλον με γεύσεις (με αυτά βέβαια δεν ασχολείται με τόση μανία), από τα οποία όπως ανέφερες όταν τα μασάει κόβονται πολύ μικρά κομματάκια και τα τρώει, αλλά είναι ακίνδυνη η κατάποση σύμφωνα με την σημείωση του κατασκευαστή σε τόσο μικρές ποσότητες. Απλά να έχεις το νου σου να τα πάρεις όταν αρχίσουν και μικραίνουν, γιατί υπάρχει κίνδυνος να προσπαθήσουν να τα καταπιούν όταν τα φέρουν στο κατάλληλο μέγεθος.
 
  • Like
Reactions: olgatheo


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Αυτό το τύπου kong με γεύσεις κι εμένα το διέλυσε και της το πήρα παρόλο που θεωρητικά είναι ακίνδυνο. Μόνο μαύρο KONG δίνω στο δικό μου πιράνχας ή κέρατο ελαφιού, κι αυτό μόνο όταν είμαι παρούσα. Ευτυχώς μετά το χρόνο σταδιακά έχασε το ενδιαφέρον της για μασητήρια γιατί δεν είχα τι να της πάρω...είναι γερό δόντι κι ας μην της φαίνεται...
 






theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Εγώ έχω σωθεί με τα kong από καουτσούκ αλλά μόνο αυτής της εταιρίας ότι άλλο της έχω πάρει το έχει καταστρέψει αμέσως ειδικά η μπάλες είναι αθάνατες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3