Αντιδραστικό κουταβι


ArgyrisGr

Active Member
20 Ιουνίου 2014
37
1
33
Καλησπέρα σας, έχω ένα μποξερακι 3,5-4 μηνών θηλυκό. Από τότε που την εχω δηλ 2 μηνών και κάτι κάθε φορά που την «μάλωνα», (μην φανταστείτε όχι πολλές φωνές κλπ) απλά την κοιτούσα στραβωμένος και της έλεγα μη, γυρνούσε και γαυγιζε και έτρεχε από δω κι από κει γύρω από μένα λες και έβλεπα έφηβο να αντιμιλάει στους γονείς του. Επίσης πάντα όποτε δάγκωνε διαφορα πράγματα από κάτω της τα έπαιρνα από το στόμα και δεν αντιδρούσε καθόλου τώρα τις 2 τελευταίες μέρες όποτε μασουλάει το οτιδήποτε αν πάω να της το πάρω γρυλίζει με μανία και γυρνάει απότομα να με δαγκωσει(προς το παρόν δεν το έχει κάνει, τελικά το αφήνει). Να σημειώσω ότι είχα παλιότερα ένα πιτμπουλακι με μια παρόμοια συμπεριφορά που κατάφερα να την αλλάξω αλλά με αυτή ότι κι αν έχω δοκιμάσει δεν πιάνει. Έχετε να προτείνετε κάτι ;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Όταν τη μαλώνεις, ο σκοπός σου είναι να σταματήσει κάτι που κάνει, άρα είναι κάτι στιγμιαίο δεν ανοίγετε συζήτηση. Αν σταματήσει αυτό που κάνει όπως της ζήτησες, πες της μπράβο, δώσε ένα χάδι, ένα παιχνίδι, την προσοχή σου. Η μια ερμηνεία είναι ότι το γαύγισμα και το τρέξιμο είναι ότι σε βρίζει, η άλλη είανι ότι πολύ απλά τη σταμάτησες από ένα παιχνίδι (για εκείνη είναι παιχνίδι, όχι ζημιά) και αποφάσισε να παίξει τρέχοντας ή να εκονώσει την ενέργειά της γαυγίζοντας.

Της παίρνεις λοιπόν κάτι που μασουλάει και πολύ καλά περνούσε, και μετά τι; Δίνεις κάποια εναλλακτική; Ένα άλλο αντικείμενο για μασούλημα; 'Ένα παιχνίδι μαζί σου; Λίγες εντολές εκπαίδευσης συνοδευόμενες από επιβράβευση; Το λουρί της για να βγείτε βόλτα; Μια λιχουδιά που της αρέσει;
Δε μπορείς απλά να της "αρπάξεις" κάτι από το στόμα και να απαιτείς να το δεχτεί αδιαμαρτύρητα. Θα μείνεις στο μυαλό της ως "αυτός ο σπαστικός που μου κλέβει τα ωραία μου παιχνίδια (ή το ωραίο μου φαγητό)". Αυτό που θα της μείνει είναι ό,τι τα πράγματά της κινδευνεύουν από σένα, και το μόνο που της μένει είναι να τα προστατέψει για να της μείνει.

Ξεκίνα να μαθαίνεις την εντολή "αστο" - στην αρχή με ανταλλαγή, στη συνέχεια αραιώνεις το αντάλλαγμα μέχρι να το κόψεις εντελώς. Εκτός από το προφανές, ένα επιπλέον όφελος είναι ότι δίνει την ευκαιρία στο σκύλο να επεξεργαστεί ότι πρέπει να αφήσει κάτι - είναι λιγότερο απότομο από το να της βουτήξεις κάτι ενω το μασουλάει αμέριμνη.
 


ArgyrisGr

Active Member
20 Ιουνίου 2014
37
1
33
Αυτό που μου κάνει εντυπωση είναι ότι αν έχει το παιχνίδι στο στόμα και πάω να το πάρω το τραβάει και όταν της το αφήσω ξαναέρχεται και το ακουμπάει στο χέρι μου να της το τραβήξω. Επίσης δεν έχει πρόβλημα να την απομακρύνω από το φαγητό της. Υπακούει στο «άστο» σε όλα τα αντικείμενα ακόμα και στο φαγητό ΕΚΤΟΣ από οτιδήποτε βρει έξω στο δρόμο, από χαρτί μέχρι καφέ μέχρι ξύλο, γενικά οτιδήποτε. Ίσως επειδή είναι κάτι καινούριο γι’ αυτην ταυτόχρονα όμως είναι και επικίνδυνο. Το να δοκιμάσω εκείνη την ώρα να της αποσπάσω την προσοχή με παιχνίδι ή λιχουδιά δεν μπορεί να το πάρει και σαν επιβράβευση ;
 


Tiny_lin

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2018
166
325
35
Αθήνα
www.instagram.com
Το ότι το τραβάει και μετά στο φέρνει πίσω, εμένα μου κάνει ότι θέλει να παίξετε tag. Από τη στιγμή που λες ότι ακούει στο άστο, πιάσε το παιχνίδι σταθερά αλλά μη της το τραβήξεις και πες ένα κοφτό άστο. αν το αφήσει, εννοείται γλέντια και λιχουδιά
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Όταν είστε έξω, πολύ προσοχή και κοντό
Το να δοκιμάσω εκείνη την ώρα να της αποσπάσω την προσοχή με παιχνίδι ή λιχουδιά δεν μπορεί να το πάρει και σαν επιβράβευση ;
Εξαρτάται πώς θα τα χρησιμοποιήσεις, και τι κάνει εκείνη την ώρα. Τα χρησιμοποιείς για ανταμοιβή αφού ο σκύλος θα κάνει κάτι που θέλεις. Για παράδειγμα πάει να αρπάξει κάτι, λες μη/αστο/το ονομά της/έλα... κάνει κάτι από αυτά, παίρνει την ανταμοιβή της. Πρόλαβε και πήρε κάτι, το αφήνει με εντολή, παίρνει την ανταμοιβή της. Είστε έξω στο δρόμο, έχει προλάβει να πάρει κάτι δεν το αφήνει άμεσα, απλά της το βγάζεις από το στόμα, γιατί δεν έχεις πολλά περιθώρια αντίδρασης και δεν ξέρεις τελικά τι στην ευχή έχει βουτήξει.

Είχες σκύλο ήδη οπότε ξέρεις πως πάει - μέσα στο σπίτι και απουσία ερεθισμάτων τα γλυκούλια υπακούν όλες τις εντολές, όταν εμφανίζονται οι πειρασμοί ξεχνάνε ό,τι υποτίθεται πως έχουν μάθει :p
Είναι πολύ μικρούλα, κι έχετε ακόμα δουλειά μέσα στο σπίτι. Δοκίμασε κιόλας να ανεβάσεις τη δυσκολία εντός σπιτιού χρησιμοποιώντας ένα καινούργιο παιχνίδι, ένα νέο φαγητό...
Όσο για έξω, μην της αφήνεις περιθώρια να αρπάξει κάτι απ' το δρόμο, είναι πολύ μωρό για να έχεις εμπιστοσύνη σε εντολές. Αν θέλεις να κάνεις "μάθημα" έξω, ξεκίνα με την αποτροπή παρά με τη διόρθωση.
Το πιο απλό είναι να μην την αφήνεις να χώσει τη μουσούδα της σε σημεία που δεν έχεις ορατότητα, και κόντυνε το λουρί μόλις δεις κάτι που θεωρείς ότι θα την ενδιαφέρει.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Vana___g

Member
23 Δεκεμβρίου 2020
13
2
25
Δώσ της κάποιο εναλλακτικό παιχνίδι, κάποια λιχουδιά, απέσπασε της την προσοχή από το παιχνίδι της με κάποιο τρόπο ωστε να μάθει το άστο και κάτι ακομα που νομίζω πως μπορεί να βοηθήσει είναι να της παίρνεις τα παιχνιδια της. Να μην την αφήνεις, να τα θεωρεί κτήμα της.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3