Αντιμετώπιση καλαζαρ


Dimitra95

New Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
3
3
28
Παιδιά καλησπέρα σε όλους

Σήμερα έμαθα ότι το σκυλάκι μου νοσεί από καλαζαρ....όλοι μιλάνε για ευθανασία, ότι το κόστος της θεραπείας είναι μεγάλο και το αποτελέσματα αμφίβολα κ.λπ....Είμαι αρκετά σοκαρισμένη αγαπαω πάρα πολύ το σκυλάκι μου για να φτάσω σε αυτό το σημείο και ψάχνω απεγνωσμένα να βρω λύση.. Επειδή ακούω διαφορά και δεν ξέρω τι να κάνω μπορεί 1) να μου εξηγήσει κάποιος αν θεραπεύεται και πως? 2) να μ συστήσει έναν καλό κτηνίατρο (μόλις έμαθα για τον Μανώλη Θεοδωρίδη) 3)τι θεραπείες παίζουν και με τι κόστος??? Και 4) αν μπορεί να με κολλήσει?
Το σκυλάκι μου είναι 3 ετών, 40 περίπου κιλά, με τίτλο λεισμανιασης 1/600 ενώ τα εσωτερικά του όργανα δεν έχουν απολύτως τίποτα...
Σας Ευχαριστώ πολύ... Εχώ πραγματικά ανάγκη να ακούσω την άποψή σας.....γιατι εχω αρχίσει να πιστεύω ότι πολλοί κτηνιατροι δεν γνωρίζουν γ αυτή την ασθένεια...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Όλα εξαρτώνται από το πόσο έχει προχωρήσει η ασθένεια (σε ποιο στάδιο δηλαδή την πιάσατε), την κλινική εικόνα του σκύλου και τις εξετάσεις του.

Εάν την πιάσεις νωρίς και οι εξετάσεις του είναι καλές, υπάρχουν φάρμακα που χωρίς να είναι ιδιαίτερα ακριβά, βοηθούν ώστε να το ελέγξεις και ο σκυλος να μην κινδυνεύει να φύγει από αυτό. Για να σε καθησυχασω είχα σκύλο που διεγνωσθει με καλαζαρ στα 2 του και έφυγε στα 12 από αλλη αιτία.
Το 1/600 που λες σε συνδυασμό με τις καλές εξετάσεις και την ηλικία του, είναι πάρα πολύ ενθαρρυντικά στοιχεία για την καλή εξέλιξη της θεραπείας.

Δεν ξέρω σε ποια περιοχή είσαι και με τι γιατρούς έχεις μιλήσει, αλλά όλο αυτό που περιγράφεις με πάει 30 χρόνια πίσω.
Υπάρχουν λύσεις, αρκεί φυσικά να μην το έχεις πιάσει αργά.

Μην ανησυχείς, να είσαι αισιόδοξη, ολα θα πάνε καλά.
Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις σε αυτό εδώ το θέμα
 
  • Like
Reactions: Dimitra95


Dimitra95

New Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
3
3
28
Ευχαριστώ πάρα πλ για την άμεση απάντηση κ πραγματικά μ βοηθάς να το δω πιο ψύχραιμα❤...να σημειώσω ότι ο τίτλος της λεισμανιας είναι 1/1600 δεν το έγραψα σωστά εγώ... Γενικά έχεις δίκιο σ αυτά που λες και αξίζει προφανώς να προχωρήσω στη θεραπεία...γιατί τα στοιχεία είναι ενθαρρυντικά... Το άλλο ζήτημα που ψάχνω είναι το κόστος και έχω βρει άκρη με τα φάρμακα και τις τιμές...όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μ ρωτήσει!!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
1/1600 θέλει πιο επιθετική θεραπεία, αλλά ειναι πάρα πολύ ενθαρρυντικό πως οι εξετάσεις του είναι καλές.
Υπάρχουν πλέον θεραπείες, δεν είμαστε στο 1980.
Βρες έναν καλό κτηνίατρο και προχώρα.
Εύχομαι τα καλύτερα.
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
49
δεν κινδυνευεις να σε κολλησει ο σκυλος σου,θεωρητικα κινδυνευεις να σε τσιμπησει σκνιπα που εχει πριν τσιμπησει τον σκυλο σου και ετσι να σου μεταδοσει το καλαζαρ,αλλα ειναι σπανιο.
πρeπει να ξεκινησεις οπωσδηποτε το ζυλαπουρ μαζι με μιλτεφοραν η τις ενεσεις https://fatro-hellas.gr/antishmania/ κοστος για τα κιλα του σκυλου σου για ολη την θεραπεια ενος μηνος περιπου 350 ευρω.
ο σκυλος εφοσον δεν εχου πειραχτει τα νεφρα του εχει πολλες πιθανοτητες να το ξεπερασει
 
  • Like
Reactions: Dimitra95


Dimitra95

New Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
3
3
28
Ευχαριστώ πάρα πολυ!!! Απ' ό,τι έμαθα και σήμερα που ρώτησα και γιατρούς στο εξωτερικό για να μεταδοθεί στον άνθρωπο πρέπει να τσιμπήσει το σκύλο να επωαστεί η προνύμφη στο στάδιο L4 και μετά να τσιμπήσει τον άνθρωπο και μάλιστα αυτός να έχει ανοσοκαταστολή (γιατί συνήθως προσβάλει ανθρώπους με χαμηλό ανοσοποιητικό). Όσο για τα φάρμακα, αυτή την αγωγή μου σύστησαν και μένα. Οι ενέσεις είναι λίγο πιο βαριές. Το κόστος ναι είναι κάπου εκεί.
Παιδιά χίλια ευχαριστώ, μου δώσατε δύναμη!