Αντιπαρασιτικές αμπούλες σκύλων και κολύμπι στη θάλασσα


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Γειά σας,
Το καλοκαίρι στις διακοπές που ο σκύλος είναι καθημερινά στην παραλία και κολυμπάει, πόσο διαρκεί η αμπούλα και πόσο συχνά πρέπει να ανανεώνεται; Ο κτηνίατρος μου είχε πει ένα - δύο μπάνια δεν επηρεάζουν την δράση της αλλά στις διακοπές τι κάνουμε;
 






Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Δεν έχει κανένα νόημα να βάζεις κάθε μέρα αμπουλα και μετά ο σκύλος να μπαίνει στη θάλασσα γιατί απλά την ξεβγαζεις. Όλες οι αμπούλες έχουν οδηγίες χρήσεις που συνήθως συστήνουν όταν την εφαρμόζεις στον σκυλο τότε να μην βραχεί(ο σκυλος) 2-3 μέρες πριν και 2-3 μέρες μετά. Παλαιότερα που είχα ρωτήσει κτηνίατρο μου ειπε όταν πλένουμε /βρεχουμε/κάνουμε μπανιο τον σκυλο η ανανέωση της αμπουλας να γίνεται στις 20 μέρες αντί στις 30.

Υ.σ: αντί να παιδεύεσαι γιατί δεν δίνεις bravecto και μετά από κάθε μπάνιο και αφού στεγνώσει ο σκύλος να εφαρμόζεις σιτρονελα; ή κάποιο απωθητικο τέλος πάντων για κουνούπια και σκνιπες;
 
  • Like
Reactions: Φλάφη


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Δεν έχει κανένα νόημα να βάζεις κάθε μέρα αμπουλα και μετά ο σκύλος να μπαίνει στη θάλασσα γιατί απλά την ξεβγαζεις. Όλες οι αμπούλες έχουν οδηγίες χρήσεις που συνήθως συστήνουν όταν την εφαρμόζεις στον σκυλο τότε να μην βραχεί(ο σκυλος) 2-3 μέρες πριν και 2-3 μέρες μετά. Παλαιότερα που είχα ρωτήσει κτηνίατρο μου ειπε όταν πλένουμε /βρεχουμε/κάνουμε μπανιο τον σκυλο η ανανέωση της αμπουλας να γίνεται στις 20 μέρες αντί στις 30.

Υ.σ: αντί να παιδεύεσαι γιατί δεν δίνεις bravecto και μετά από κάθε μπάνιο και αφού στεγνώσει ο σκύλος να εφαρμόζεις σιτρονελα; ή κάποιο απωθητικο τέλος πάντων για κουνούπια και σκνιπες;
Το φοβάμαι το bravecto, διάβασα ότι έχει σοβαρές παρενέργειες σε κάποια σκυλάκια. Από την άλλη μου είπαν ότι η σιτρονελα θέλει κάθε μία ώρα επανάληψη.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το scalibor το βγάζεις πριν μπει στη θάλασσα, σωστά; Επίσης θα έχεις υπόψη ότι και η δική του δράση εξασθενεί με τα συχνά μπάνια και το βάλε-βγάλε.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Καλά μη φανταστείς ότι η αμπουλα η το scalibor είναι πανάκεια. Τα δικά μου παρόλο που έχουμε αυλη περνάνε τις πιο πολλές ώρες μέσα στο σπίτι. Τι αμπούλες τα έχω βάλει, τι ψεκασμό τα χω κάνει, scalibor τους έβαζα. Η μία έπαθε τρεις φορές ερλιχεια, η άλλη περσι διαγνώστηκε με καλαζαρ, η άλλη ακόμα καλά είναι. Από πέρσι σταμάτησα να βάζω αμπούλες γιατί δεν σκοπεύω να πετάω τα λεφτά μου σε πράγματα που απλά επιβαρύνουν τον σκυλο και δεν του παρέχουν την προστασια που θα έπρεπε.
Το φοβάμαι το bravecto, διάβασα ότι έχει σοβαρές παρενέργειες σε κάποια σκυλάκια. Από την άλλη μου είπαν ότι η σιτρονελα θέλει κάθε μία ώρα επανάληψη.
Καλά μη φανταστείς ότι η αμπουλα η το scalibor είναι πανάκεια. Τα δικά μου παρόλο που έχουμε αυλη περνάνε τις πιο πολλές ώρες μέσα στο σπίτι. Τι αμπούλες τα έχω βάλει, τι ψεκασμό τα χω κάνει, scalibor τους έβαζα. Η μία έπαθε τρεις φορές ερλιχεια, η άλλη περσι διαγνώστηκε με καλαζαρ, η άλλη ακόμα καλά είναι.
Βλέπεις τα σκυλιά των γειτόνων μου, το ένα είναι 11 χρονων όσο η δικιά μου που έπαθε καλαζαρ, δεν του δίνουν τίποτα και κοιμάται όλη μέρα στην αυλη στο γρασίδι, μέσα δεν έχει μπει ποτέ, μόνο εμβόλια του κάνουν καθε χρόνο. Τίποτα δεν έχει πάθει, το παραμικρό. Ο άλλος δίνει μόνο το bravecto την άνοιξη και είναι μια χαρά. Και εγώ που τα είχα με τέτοια προστασια(υποτιθεται) αρρωστησαν, να πάνε να πνίγουν. Από πέρσι σταμάτησα να βάζω αμπούλες γιατί δεν σκοπεύω να πετάω τα λεφτά μου σε πράγματα που απλά επιβαρύνουν τον σκυλο και δεν του παρέχουν την προστασια που θα έπρεπε.
Τώρα τους δίνω το bravecto μία- δύο φορές το χρόνο τότε που τα τσιμπουρια και οι ψυλλοι είναι σε έξαρση και τελείωσε το θέμα. Συν το milbemax που το παίρνουν Απριλίο με Οκτώβριο.
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Το scalibor το βγάζεις πριν μπει στη θάλασσα, σωστά; Επίσης θα έχεις υπόψη ότι και η δική του δράση εξασθενεί με τα συχνά μπάνια και το βάλε-βγάλε.
Όχι δεν το βγάζω γιατί αναγράφει ότι είναι αδιάβροχο και αυτό μου το έχουν πει και άλλοι που το χρησιμοποιουν επιπλέον οι συγκεκριμενοι δεν χρησιμοποιούν τίποτε άλλο και δεν έχουν κάνενα πρόβλημα
 


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Καλά μη φανταστείς ότι η αμπουλα η το scalibor είναι πανάκεια. Τα δικά μου παρόλο που έχουμε αυλη περνάνε τις πιο πολλές ώρες μέσα στο σπίτι. Τι αμπούλες τα έχω βάλει, τι ψεκασμό τα χω κάνει, scalibor τους έβαζα. Η μία έπαθε τρεις φορές ερλιχεια, η άλλη περσι διαγνώστηκε με καλαζαρ, η άλλη ακόμα καλά είναι. Από πέρσι σταμάτησα να βάζω αμπούλες γιατί δεν σκοπεύω να πετάω τα λεφτά μου σε πράγματα που απλά επιβαρύνουν τον σκυλο και δεν του παρέχουν την προστασια που θα έπρεπε.


Καλά μη φανταστείς ότι η αμπουλα η το scalibor είναι πανάκεια. Τα δικά μου παρόλο που έχουμε αυλη περνάνε τις πιο πολλές ώρες μέσα στο σπίτι. Τι αμπούλες τα έχω βάλει, τι ψεκασμό τα χω κάνει, scalibor τους έβαζα. Η μία έπαθε τρεις φορές ερλιχεια, η άλλη περσι διαγνώστηκε με καλαζαρ, η άλλη ακόμα καλά είναι.
Βλέπεις τα σκυλιά των γειτόνων μου, το ένα είναι 11 χρονων όσο η δικιά μου που έπαθε καλαζαρ, δεν του δίνουν τίποτα και κοιμάται όλη μέρα στην αυλη στο γρασίδι, μέσα δεν έχει μπει ποτέ, μόνο εμβόλια του κάνουν καθε χρόνο. Τίποτα δεν έχει πάθει, το παραμικρό. Ο άλλος δίνει μόνο το bravecto την άνοιξη και είναι μια χαρά. Και εγώ που τα είχα με τέτοια προστασια(υποτιθεται) αρρωστησαν, να πάνε να πνίγουν. Από πέρσι σταμάτησα να βάζω αμπούλες γιατί δεν σκοπεύω να πετάω τα λεφτά μου σε πράγματα που απλά επιβαρύνουν τον σκυλο και δεν του παρέχουν την προστασια που θα έπρεπε.
Τώρα τους δίνω το bravecto μία- δύο φορές το χρόνο τότε που τα τσιμπουρια και οι ψυλλοι είναι σε έξαρση και τελείωσε το θέμα. Συν το milbemax που το παίρνουν Απριλίο με Οκτώβριο.
Καλά κι εμένα με το scalibor και αμπουλα είχε ψύλλους. Τι να πω...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Κάτι που είναι αδιάβροχο σημαίνει ότι μπορεί να έρθει σε επαφή με νερό χωρίς να πάθει ζημιά., τύπου βρέχεις το ρολόι σου πλένοντας τα χέρια. Αυτό δε συνεπάγεται ότι αν το μουλιάζεις συστηματικά στο νερό θα συνεχίσει να μην παθαίνει ζημιά.
Πέρα όμως από την επίδραση του νερού στο σκάλιμπορ, σκέψου και το αντίστροφο, τι αφήνει το σκάλιμπορ στο νερό. Όσο λιγότερα χημικά αφήνουμε στη θάλασσα, τόσο το καλύτερο. Την αμπούλα είνια πρακτικώς αδύνατο να τη βγάλει κανείς από το σκύλο πριν μπει στη θάλασσα, το σκάλιμπορ όμως βγαίνει.

...επιπλέον οι συγκεκριμενοι δεν χρησιμοποιούν τίποτε άλλο και δεν έχουν κάνενα πρόβλημα.../QUOTE]

Εγώ πάλι ξέρω άλλους που δε χρησιμοποιούν ούτε χημικά ούτε φυτικά και δεν έχουν ούτε αυτοί κανένα πρόβλημα :) Δεν ξέρω αν έχει σωστό και λάθος, ο καθένας κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο για το σκύλο του, για τις συνθήκες που ζει, κι ελπίζει να έχει και την τύχη με το μέρος του!
Το όλο νόημα αυτού του νήματος είναι ας έχουμε στο πίσω μέρεος του μυαλού μας ότι με το συχνό/συστηματικό μούλιασμα μειώνεται η δραστικότητα οποιουδήποτε φαρμάκου εξωτερικής χρήσης, και ίσως κάποιος να επιλέξει επιπλέον μέτρα προστασίας.
 


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Κάτι που είναι αδιάβροχο σημαίνει ότι μπορεί να έρθει σε επαφή με νερό χωρίς να πάθει ζημιά., τύπου βρέχεις το ρολόι σου πλένοντας τα χέρια. Αυτό δε συνεπάγεται ότι αν το μουλιάζεις συστηματικά στο νερό θα συνεχίσει να μην παθαίνει ζημιά.
Πέρα όμως από την επίδραση του νερού στο σκάλιμπορ, σκέψου και το αντίστροφο, τι αφήνει το σκάλιμπορ στο νερό. Όσο λιγότερα χημικά αφήνουμε στη θάλασσα, τόσο το καλύτερο. Την αμπούλα είνια πρακτικώς αδύνατο να τη βγάλει κανείς από το σκύλο πριν μπει στη θάλασσα, το σκάλιμπορ όμως βγαίνει.
Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο για το scalibor, καθως γι αυτό το λόγο μου το πρότεινε ο κτηνίατρος, τα petshop αλλά και άλλοι που το χρησιμοποιουν στα σκυλιά τους με τη συμβουλή των κτηνιάτρων τους. Τώρα όσον αφορά στο θέμα της ρύπανσης της θάλασσας δε πιστεύω ότι είναι τόσο μεγάλο το πρόβλημα αν θα μπουν μέσα σκυλιά με το scalibor ενώ εμείς οι ίδιοι φροντίζουμε να το κάνουμε καλά με άλλους τροπους. Από την άλλη το σκυλί μπαινοβγαινει στη θάλασσα, κυλιεται στην άμμο και στα φύκια δεν είναι τόσο εύκολο να βάζεις και να βγάζεις το κολάρο και ούτε ασφαλές. Τέλος πάντων μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή του Belvigo να δώσω αμπούλα ταυτόχρονα με το scalibor.
 


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Κάτι που είναι αδιάβροχο σημαίνει ότι μπορεί να έρθει σε επαφή με νερό χωρίς να πάθει ζημιά., τύπου βρέχεις το ρολόι σου πλένοντας τα χέρια. Αυτό δε συνεπάγεται ότι αν το μουλιάζεις συστηματικά στο νερό θα συνεχίσει να μην παθαίνει ζημιά.
Πέρα όμως από την επίδραση του νερού στο σκάλιμπορ, σκέψου και το αντίστροφο, τι αφήνει το σκάλιμπορ στο νερό. Όσο λιγότερα χημικά αφήνουμε στη θάλασσα, τόσο το καλύτερο. Την αμπούλα είνια πρακτικώς αδύνατο να τη βγάλει κανείς από το σκύλο πριν μπει στη θάλασσα, το σκάλιμπορ όμως βγαίνει.
Ε καλά αν τα έχουν κλεισμένα μέσα φυσικό είναι να μην πάθουν τίποτα. Εγώ δεν ξέρω κάνεναν που δεν χρησιμοποιεί τίποτα. Όλοι λίγο πολύ κάτι βάζουν. Τέλος πάντων ο καθένας πράττει όπως πιστευει καλύτερα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Διακοπές πάμε πάντα όλοι οικογενειακώς. Οπότε καταλαβαίνω το φόβο σας με το σκύλο.
Κολάρο δεν φοράμε γενικώς. Αμπούλες βάζουμε φυτικές που με το μπάνιο χάνουν την δράση τους. Η μόνη μας προστασία είναι τα σπρέι μας. Όποτε βάζουμε αντηλιακό θα βάλουμε αντίστοιχα στο σκυλί σπρέι. Συνήθως έχουμε και σκηνή μαζί μας με σίτα στην είσοδο οπότε όταν θέλει να ξεκουραστεί την βάζουμε στην σκηνή για προστασία. Στις διακοπές θα την πλύνουμε με σαμπουάν σιτρονελας/neem αρκετές φορές γιατί από το πολύ σπρέι και νερό γίνεται άστα να πάνε (σπρέι δικό μας με λάδια)
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@AnastasiaArd

Οι οδηγίες χρήσης του scalibor δεν αναφέρουν πουθενά ότι είναι αδιάβροχο ("πλύσιμο του σκύλου" είναι στη μπανιέρα μια φορά το μήνα...). Το δε θαλασσινό νερό έχει πιο έντονη επίδραση σχεδόν στα πάντα σε σχέση με το γλυκό νερό που πίνουμε/πλενόμαστε. Όσον αφορά στην προστασία του σκύλου, σαφώς ο καθένας κάνει ό,τι θεωρεί καλύτερο. Απλά, καλό είναι να έχουμε υπόψη όλες τις παραμέτρους, ώστε να ξέρουμε πάνω κάτω τι να περιμένουμε από ό,τι κι αν χρησιμοποιούμε, αν τυχόν χρειάζεται ενίσχυση, αν δε θέλουμε να κάνουμε κάτι παραπάνω, ό,τι τελοσπάντων μας φωτίσει!

Στα της θαλάσσιας ρύπανσης, ναι, όντως, άλλοι χειρότερα από την αμπούλα και το σκάλιμπορ, που έστω κι έτσι, ανώδυνα δεν είναι. Το θέμα είναι ότι για τους άλλους δε μπορούμε να κάνουμε και πολλά, οπότε μας μένει μόνο ό,τι εξαρτάται από εμας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf