''Αντισηπτικο' για την καθαριοτητα μετα την βολτα!


17 Οκτωβρίου 2013
16
0
Θεσσαλονικη
Καλημερα στην σκυλοπαρεα! :rolleyes:
Υπαρχει καποιο αντισηπτικο ή οτιδηποτε αλλο που μπορουμε να χρησιμοποιουμε για τον καθαρισμο των ποδιων του σκυλου μας μετα την βολτα?
Εσεις τι κανετε πανω σ' αυτο το θεμα για την δικη σας υγιεινη και φυσικα και για του σκυλου σας?
 








Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Κ εγω μωρομαντηλα μετα την βολτα,περιμενει στην πορτα να την παρω αγκαλια κ κατευθειαν καθαριζουμε τα πατουσια. Νομιζω κ σκετο νερακι ομως ειναι οκ.
 


17 Οκτωβρίου 2013
16
0
Θεσσαλονικη
Τα μωρομαντηλα ειναι μια καλη ιδεα αλλα αρκουνε για την δικη μας υγιεινη οταν και εφοσον φυσικα αφηνουμε τον σκυλο μας να ανεβαινει π.χ. στους καναπεδες?
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Ναι τοσα κ τοσα μικροβια κουβαλαμε εμεις με πχ τα παπουτσια μας μεσα στο σπιτι,τα ποδια του σκυλου μας πειραξαν.. Θεωρω πως ενα καλο καθαρισμα με μωρομαντηλα στα πατουσια ειναι μια χαρα. Ε τωρα αν εισαι τοσο πολυ πια με τα μικροβια..τι να πω δεν ξερω.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Η δικια μου ανεβαινει και στον καναπε και στο κρεβατι κι απλα της κανω τα πατουσια με μωρομαντηλα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αρκει μονο αυτο Mareco?
Οι πατούσες των σκύλων, δεν έχουν φτιαχτεί, να απολυμαίνονται σε καθημερινή και πολλαπλή βάση με διάφορα χημικά/καλλυντικά. Κάποια στιγμή, θα "διαμαρτυρηθούν" και δίκιο θα 'χουν :)
 
  • Like
Reactions: Estranged


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Οι πατούσες των σκύλων, δεν έχουν φτιαχτεί, να απολυμαίνονται σε καθημερινή και πολλαπλή βάση με διάφορα χημικά/καλλυντικά. Κάποια στιγμή, θα "διαμαρτυρηθούν" και δίκιο θα 'χουν :)
Αυτο πιστευω κ εγω.
 






jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
εμείς τα καθαρίζουμε με μηλόξυδο και μωρομάντηλα.....Αντισηπτικό στην πατούσα του σκύλου δεν είναι και οτι καλύτερο, περιέχουν αλκοολ και θα του ξεράνεις τα ποδαράκια!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Εμείς τα σκουπίζουμε με πετσέτα μόνο όταν βρέχει και αν έχουν πολλές λάσπες τα ξεπλένουμε πρώτα με νερό.
Όταν είναι στεγνά δεν κάνουμε τίποτα. Έχουμε βέβαια ριχταρια στους καναπέδες.
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Κι εγώ δεν του τα καθαρίζω σε καθημερινή βάση (δεν κάθεται κιόλας)...
Στους καναπέδες δεν ανεβαίνει και προτιμώ να σφουγγαρίζω συχνότερα, έτσι κι αλλιώς συνήθως προσέχει που πατάει ο μεσιέ (άλλο και τούτο, ξέρω...). Τις προάλλες που έβρεχε σήκωσε ο χαζός στραβά το πόδι και κατούρησε το πόδι του! Τον έκανα, όμως, μπάνιο έτσι κι αλλιώς και δεν το σκέφτηκα παραπάνω. Τι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω σε τέτοια περίπτωση, μηλόξιδο?

Επίσης, ψιλοάσχετο, αλλά μιας που το ανέφερα, αν βραχεί από τη βροχή να τον ξεπλένω με νερό μετά? Το σκέτο νερό δεν πειράζει, όσο συχνά και να το χρησιμοποιούμε?
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Εμείς τα σκουπίζουμε με πετσέτα μόνο όταν βρέχει και αν έχουν πολλές λάσπες τα ξεπλένουμε πρώτα με νερό.
Όταν είναι στεγνά δεν κάνουμε τίποτα. Έχουμε βέβαια ριχταρια στους καναπέδες.
Κι εγώ το ίδιο και νόμιζα ότι ήμουν η βρωμύλα του φόρουμ!
Μόνο αν είναι λασπαωμένα τα καθαρίζουμε, έτσι κι αλλιώς σε καναπέδες μόνο η Λούση ανεβαίνει , κι εκεί έχουμε ριχτάρια.
 




Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
Πάντως εγώ τα μαλλιά μου, ας πούμε, αν βραχούν από τη βροχή τα λούζω. Και τα ρούχα μου τα πλένω οπωσδήποτε. Με αυτή τη λογική το λέω και για το πλάσμα μου.... Δεν μου φαίνεται πολύ καθαρή η βροχή, σίγουρα δεν είναι όπως ήταν πριν κάποιες δεκαετίες. Έτσι κι αλλιώς, το μαλλιαρό πράγμα που έχω για σκύλο αν τον πιάσει η βροχή δεν έχει διαφορά από το μπάνιο. Ίδιος κόπος είναι το στέγνωμα...
 
Last edited:




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf