Ανωτερότητα/Φιλοσοφικές αναζητήσεις: Ανθρωπος και σκύλος


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
συγνώμη που παρεμβαίνω στην συζήτηση,(αν την χαλάω -αγνοήστε με...) αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να αξιολογούμε- ως προς την ανωτερότητα του ενός ή άλλου είδου-την διαφορετικότητα. Δεν βρίσκω και το νόημα.......:)
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
συγνώμη που παρεμβαίνω στην συζήτηση,(αν την χαλάω -αγνοήστε με...) αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί να αξιολογούμε- ως προς την ανωτερότητα του ενός ή άλλου είδου-την διαφορετικότητα. Δεν βρίσκω και το νόημα.......:)
Αυτό προσπαθώ να πω τόση ωρα και δεν τα καταφέρνω.... :)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
...

Λέω ξανά (με αγνοείς μου φαίνεται επιλεκτικά) ότι θεωρώ ότι όλοι οι οργανισμοί επιτελούν σημαντικό έργο. Η διαφορά είναι ότι το φύλο μπορεί να φωτοσυνθέτει και μόνο αυτό. Ο άνθρωπος είναι ικανός για άπειρα πράγματα (και το καλύτερο και το χειρότερο).
Γιατί αυτό δεν είναι απλά "διαφορετικότητα" αλλά σαφέστατα "ανωτερότητα" ;)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
.....κάθε μέλος/μέρος της φύσης διαθέτει την δική του επιμέρους ανωτερότητα την οποία κάποιο άλλο την βλέπει στα όνειρά του....:)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
.....κάθε μέλος/μέρος της φύσης διαθέτει την δική του επιμέρους ανωτερότητα την οποία κάποιο άλλο την βλέπει στα όνειρά του....:)
Επειδή ο άνθρωπος έχει καταφέρει να δημιουργήσει σε εργαστηριακές συνθήκες την πρώτη (και πιο πρωτόγονη) μορφή ζωής, κοινώς ζωή από τη "μη ζωή", όλα τα άλλα είναι απλώς... οδοντόκρεμες

http://www.panweb.org/2009/02/soon-life-creation-in-laboratory/

Επίσης, τα φυτά και τα άλλα ζώα, δε μπορούν να κατανοήσουν τα δημιουργήματα του ανθρώπου, άρα και να τα ζηλέψουν
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Επειδή ο άνθρωπος έχει καταφέρει να δημιουργήσει σε εργαστηριακές συνθήκες την πρώτη (και πιο πρωτόγονη) μορφή ζωής, κοινώς ζωή από τη "μη ζωή", όλα τα άλλα είναι απλώς... οδοντόκρεμες

http://www.panweb.org/2009/02/soon-life-creation-in-laboratory/

Επίσης, τα φυτά και τα άλλα ζώα, δε μπορούν να κατανοήσουν τα δημιουργήματα του ανθρώπου, άρα και να τα ζηλέψουν
Στο εργαστήριο έχουμε θεραπεύσει και τον καρκίνο.... στο πεδίο τι γίνεται είναι το θέμα.... εκεί που η Φύση είναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ & όχι ελεγχόμενη και σε κουτάκι.... :cool:
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
... στο πεδίο τι γίνεται είναι το θέμα.... εκεί που η Φύση είναι ΕΛΕΥΘΕΡΗ & όχι ελεγχόμενη και σε κουτάκι.... :cool:
Μπορει στο πεδίο πολλα πραγματα να μην ειναι ελεγχομενα ή προβλεψιμα, αλλά μια και ανεφερες το πεδίο, να το γυρισω το θεμα και να πω οτι ειδικα στο πεδίο ο ανθρωπος κυριαρχει μεσω των δημιουργηματων/κατασκευασματων του.

Βλεποντας το θεμα σαν τεχνοκρατης, θα συμφωνησω με τις αποψεις του Κωστα (kkranis).
Με "συγκινει" και με εξαπτει περισσοτερο η ανωτεροτητα του νου και η πολυπλοκοτητα της σκεψης απο το θαυμα πχ της φωτοσυνθεσης ή την κατασταση της χειμεριας ναρκης.

Και αυτη η ανωτεροτητα του νου ειναι και η αιτια της τεραστιας αλαζονειας και υπεροψιας μας.

Καπου ειπωθηκε οτι τα ζωα δεν εχουν υπεροψια. Ισως και να εχουν.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Ναι... κυριαρχεί στο πεδίο...

Αρκεί να μη μείνει από μπαταρία, καύσιμο, κάλυψη (sik), προστασία, και γενικά υλικοτεχνική υποδομή...

Γιατί μετά ανακαλύπτει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ την ανωτερότητά του.....

α..... ξέχασα.....

και να μη βρεί κανένα ΒΟΥΝΙΣΙΟ.... γιατί τότε ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ πραγματικά την ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ τους είδους..... (του Homo sapiens εννοώ..)
 
Last edited by a moderator:


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Πρωτα εμεις προκαλουμε τις αρρωστιες και μετα βρισκουμε τις θεραπειες.
Κανονικα θα επρεπε να ζουμε πιο ξεγνοιαστα,οτι ανακαλυψαμε μας βλαπτει.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Πρωτα εμεις προκαλουμε τις αρρωστιες και μετα βρισκουμε τις θεραπειες.
Κανονικα θα επρεπε να ζουμε πιο ξεγνοιαστα,οτι ανακαλυψαμε μας βλαπτει.
Τότε omarock πάρε τα βουνά και εσύ χωρίς ηλεκτρικό. Φτιάξε ένα τόξο μόνος σου με μια πέτρα για εργαλείο και κυνήγα για να ζήσεις.

Δυστυχώς δεν έχεις κυνηγόσκυλα και σε βλέπω να λιμοκτονείς σε λίγο καιρό :D
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Θα σου πω,ελα εδω στην Δραμα να σε παω στο Σιδηρονερο(στα νεκροταφεια ολοι εχουν φυγει πανω απο 80,εκτος απο μερικα ατυχηματα) να γνωρισεις τον Μπαρμπα Σπυρο τον φιλο μου ειναι 97 χρονων,ζει με μελι,κοτοπουλο,φρεσκα αυγα,γαλα,και που και που σφαζει κανα γουρουνι,πηγε πριν μερικα χρονια στον οδοντιατρο και αυτος τραβουσε να του βγαλει την μασελα και ο μπαρμπας γελουσε,ολα του τα δοντια τα εχει,κυκλοφορει τζηνατος,μαλι μεχρι τα φρυδια,οδηγαει τρακτερ(αλλαζει και λαστιχα).
Μπορουμε να ζησουμε με λιγοτερα απλα καλομαθαμε,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μας κανει καλο.
Οσο για τα κυνηγοσκυλα,τα Φιλα ειναι πιο πολυ κυνηγοσκυλα,απο οτι τα Γ.Π ποιμενικα,δεν το ηξερες?
Τα βουνα τα εχω παρει και αυτα.
Ρευμα οπως ειπα οταν ηρθα στο φορουμ δεν εχω,μονο φωτοβολταικα.
Εσυ τα λες για πλακα και σου φαινονται απιστευτα αλλα αν χρησημοποιησουμε ενα μερος απο αυτα που εχουμε,οχι πολλα μονο τα καλα τοτε μπορουμε να ζησουμε σαν ανθρωποι.
Εγω παντα ηθελα να ειμαι,ανεξαρτητοςελευθερος,και να μην εχω γραμματοκιβωτιο(μεγαλη υποθεση μονο λογαριασμοι ερχονται).:):):)
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
....
Εγω παντα ηθελα να ειμαι,ανεξαρτητοςελευθερος,και να μην εχω γραμματοκιβωτιο(μεγαλη υποθεση μονο λογαριασμοι ερχονται).:):):)
Και το χαρτί είναι τόσο επεξεργασμένο και τυπωμένο, που ούτε για καύση δε κάνουν....:rolleyes:
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Θα σου πω,ελα εδω στην Δραμα να σε παω στο Σιδηρονερο(στα νεκροταφεια ολοι εχουν φυγει πανω απο 80,εκτος απο μερικα ατυχηματα) να γνωρισεις τον Μπαρμπα Σπυρο τον φιλο μου ειναι 97 χρονων,ζει με μελι,κοτοπουλο,φρεσκα αυγα,γαλα,και που και που σφαζει κανα γουρουνι,πηγε πριν μερικα χρονια στον οδοντιατρο και αυτος τραβουσε να του βγαλει την μασελα και ο μπαρμπας γελουσε,ολα του τα δοντια τα εχει,κυκλοφορει τζηνατος,μαλι μεχρι τα φρυδια,οδηγαει τρακτερ(αλλαζει και λαστιχα).
Μπορουμε να ζησουμε με λιγοτερα απλα καλομαθαμε,αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μας κανει καλο.
Οσο για τα κυνηγοσκυλα,τα Φιλα ειναι πιο πολυ κυνηγοσκυλα,απο οτι τα Γ.Π ποιμενικα,δεν το ηξερες?
Τα βουνα τα εχω παρει και αυτα.
Ρευμα οπως ειπα οταν ηρθα στο φορουμ δεν εχω,μονο φωτοβολταικα.
Εσυ τα λες για πλακα και σου φαινονται απιστευτα αλλα αν χρησημοποιησουμε ενα μερος απο αυτα που εχουμε,οχι πολλα μονο τα καλα τοτε μπορουμε να ζησουμε σαν ανθρωποι.
Εγω παντα ηθελα να ειμαι,ανεξαρτητοςελευθερος,και να μην εχω γραμματοκιβωτιο(μεγαλη υποθεση μονο λογαριασμοι ερχονται).:):):)
Και μόνο αυτά που σου σημειώνω με bold απαιτούν κάποια επιστήμη.

Κάνεις χωρίς αυτά; Μπαααααααααα.

Αν το κάνεις, τότε πες το μου να σε παραδεχτώ. Μέχρι τότε άστο καλύτερα.

ΥΓ: Εγώ δεν είπα ποτέ ότι τα γ.π. κάνουν για κυνηγόσκυλα. Με τα φίλα τι θα κυνηγήσεις; Ανθρώπους; :D
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Λαγους,γουρουνια,ζαρκαδια,Γ.Π:D:D:D
Κοιτα δεν λεω οτι δεν χρειαζομαστε μερικα πραγματα,αλλα ειναι γιατι εχουμε κανει τετοιο το συστημα που χωρις αυτα δεν γινεται ευκολα,αλλα γινεται,πρεπει να εχουμε χρηματα π.χ. γιατι η μεθοδος της ανταλαγης δεν υπαρχει πια,αλλα εμεις τα εχουμε φτιαξει ετσι,η μερικοι απο εμας γιατι ετσι τους συμφερε και τους συμφερει ακομη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981