Αξιολόγηση Ε.Π.


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Εκδήλωση Αξιολόγησης & Αναγνώρισης Ελληνικών Ποιμενικών, Ραφήνα (Δημοτικό Κολυμβητήριο), 29 Μαίου, 10:00 πμ
Για λεπτομέρειες στο site του ΟΦΕΠ, (www.ofep.gr).
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Επειδή δεν το αναφέρει στο site του ΟΦΕΠ, γνωρίζει κανείς αν θα πραγματοποιηθεί παρόμοια εκδήλωση και στο Ναύπλιο?
(όπως πέρσι)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
ptf, αφού θα είσαι που θα είσαι εκεί, βγάλε και μερικές φωτό να δούμε κι εμείς που δεν μπορούμε να έρθουμε!
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Για Ναύπλιο δεν αναφέρει, επόμενη εκδήλωση στο Βόλο.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε κάτω από καλές συνθήκες και με αξιόλογη συμμετοχή (αν δε κάνω λάθος 58 σκυλιά). Είδαμε πραγματικά καλά σκυλιά (περισσότερα από πέρισυ) και μεγαλύτερη ομοιομορφία, γεγονός που δείχνει σωστότερο εκτροφικό προγραμματισμό. Υπήρχε κτηνιατρική κάλυψη και δυνατότητα τοποθέτησης microchip σε όσα σκυλιά δεν διέθεταν, και φωτογράφηση όλων των σκύλων για το μητρώο του ομίλου, ο οποίος πλέον διαθέτει και ηλεκτρονική βάση δεδομένων (e-δίποδας).
Στο τέλος της εκδήλωσης έγινε μία σύντομη παρουσίαση του προτύπου με τη βοήθεια ενός εκπληκτικού αρσενικού. Συνολικά μία πολύ καλή προσπάθεια που μας κάνει λίγο πιο αισιόδοξους για το μέλλον της φυλής.

@foibos: φωτογραφίες θα προσπαθήσω ν'ανεβάσω το βράδυ, μια και το ρόλο του φωτογράφου ανέλαβε η κόρη μου.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ημουν κι εγώ αυτόπτης μάρτυρας της εκδήλωσης.
Πολύ καλή οργάνωση και μερικές πολύ αξιόλογες συμμετοχές, πέρα από το πλήθος των 58 σκυλιών!

Βέβαια, ο ptf από διακριτικότητα δεν ανέφερε την ύπαρξη και ορισμένων ...κροκοδείλων!
Οι εξηγήσεις και η ...κινησιολογία των αντίστοιχων ιδιοκτητών ήταν ποικίλες, πολλαπλές και προκαλούσαν ασυγκράτητο γέλιο!!! (Π.χ. είναι 17 μηνών τώρα και, καταλαβαίνετε, η τεστοστερόνη είναι μέχρι τα μπούνια, άσε που είναι και ζηλιάρης, οπότε τον έχω βάλει μέσα στο αμάξι μαζί με τη ...μάνα μου)
Και θλίψη κάποιες (ελάχιστες) συμπεριφορές και γλώσσες σώματος, όπως η κίνηση ορισμένων να φέρνουν τα (αρσενικά, κυρίως) σκυλιά τους σε οριακή επαφή με το ζωτικό χώρο άλλων σκυλιών (παίζοντάς το αδιάφοροι), για να δουν ποιός είναι ο πιο τσαμπουκάς και ποιός θα γρυλίσει πιο θανατηφόρα... ξανά και ξανά...

Δεν μου προκάλεσε (ούτε αυτή τη φορά) απορία το γεγονός ότι, στατιστικά, τα πιο εξαίρετα σκυλιά, σε μορφολογία και συμπεριφορά, είχαν τους πιο "σοβαρούς" κατόχους...

Τέλος, ομολογουμένως, το demo αρσενικό σκυλί που χρησιμοποιήθηκε για την παρουσίαση του προτύπου, ήταν πολύ όμορφο, πολύ ισορροπημένο (αν και δε φαινόταν να σηκώνει πολλά - πολλά) και μπορούσαν να το χειριστούν ακόμα και τα 2 μικρά κοριτσάκια του ιδιοκτήτη (!) ή, αν θέλετε, τα μικρά κοριτσάκια του...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Γενικά τραβάνε πολύ λάθος κόσμο οι φυλές....δυστυχώς....κι αυτοί που έρχονται σε τέτοιες εκδηλώσεις δεν είναι οι χειρότεροι....

Εσύ johnk δεν έβγαλες φωτο;
Άντε και θα σκάσω μέχρι το βράδυ....
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Εσύ johnk δεν έβγαλες φωτο;
Άντε και θα σκάσω μέχρι το βράδυ....
Δυστυχώς, δεν έβγαλα, δεν ήμουν προετοιμασμένος.:(
Αλλά, η κόρη του ptf έχει βγάλει αρκετές και νομίζω πως θα ικανοποιηθείς.:)
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
...και ούτε και στο site του ΟΦΕΠ υπάρχει κάτι ακόμα....(από άποψη φωτογραφιών)
Μακάρι πραγματικά να πραγματοποιηθεί παρόμοια εκδήλωση και προς τα δικά μας μέρη...γιατί και πέρσι στο Ναύπλιο υπήρχε αξιόλογος αριθμός συμμετοχών....
Θα περιμένουμε λοιπόν μέχρι το βράδυ να δούμε φωτογραφίες....
 








ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
IMG_0046..jpg
Μία εντυπωσιακή κουτάβα (η φωτό την αδικεί).
Δυστυχώς τα καλύτερα σκυλιά η κόρη μου προτίμησε να τα χαιδεύει αντί να φωτογραφίζει (πλην εξαιρέσεων).
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Οι εξηγήσεις και η ...κινησιολογία των αντίστοιχων ιδιοκτητών ήταν ποικίλες, πολλαπλές και προκαλούσαν ασυγκράτητο γέλιο!!! (Π.χ. είναι 17 μηνών τώρα και, καταλαβαίνετε, η τεστοστερόνη είναι μέχρι τα μπούνια, άσε που είναι και ζηλιάρης, οπότε τον έχω βάλει μέσα στο αμάξι μαζί με τη ...μάνα μου)
Και θλίψη κάποιες (ελάχιστες) συμπεριφορές και γλώσσες σώματος, όπως η κίνηση ορισμένων να φέρνουν τα (αρσενικά, κυρίως) σκυλιά τους σε οριακή επαφή με το ζωτικό χώρο άλλων σκυλιών (παίζοντάς το αδιάφοροι), για να δουν ποιός είναι ο πιο τσαμπουκάς και ποιός θα γρυλίσει πιο θανατηφόρα... ξανά και ξανά...
Γι αυτό ακριβώς δεν πήγα τον Λέοντα εκεί και προτίμησα τον Μαραθώνα. Όσο κι αν λατρεύω τη φυλή, δε θα ήθελα να φέρω τον σκύλο μου σε επαφή με ακοινώνητα μαντρόσκυλα ή περίεργους ιδιοκτήτες και να μου χαλάσουν τη δουλειά που έχουμε κάνει.
Χάσαμε βέβαια μια καλή εκτίμηση από ανθρώπους που ασχολούνται με τη φυλή και την παρουσίαση του προτύπου (και τα στοιχήματα :p ).

Καμιά φωτό του Άτταλου; :rolleyes:
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Ο Άτταλος εμπίπτει στην κατηγορία χάδια και όχι φωτό!!
Υ.Γ. Ευτυχώς αυτό που περιγράφει ο Γιάννης αφορά 2-3 μεμονωμένες περιπτώσεις (σημαντικά λιγότερες από πέρισυ).
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ενδιαφέρουσες φωτογραφίες!
Άκουσ' εκεί να χαιδεύετε τα σκυλιά, αντι να τα φωτογραφίζετε....τστστσ....:p:)

Τα περισσότερα αρσενικά τι μέγεθος είχαν, γιατί αυτά στις φωτό μου φαίνονται οριακά ψηλά....
ή οι ιδιοκτήτες τους οριακά κοντοί!:p:D
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Μία τάση προς μεγαλύτερα σκυλιά (δυστυχώς) υπάρχει. Το καλό είναι πως οι περισσότεροι και σοβαρά ασχολούμενοι με τη φυλή δεν δείχνουν να την ακολουθούν. Για μένα το μόνο "αρνητικό" της συγκεκριμένης εκδήλωσης ήταν η παρουσία πολύ λίγων καλών θυληκών.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Εκδήλωση Αξιολόγησης & Αναγνώρισης Ελληνικών Ποιμενικών, Βόλος (Πάρκο Πεδίου Άρεως), Κυριακή 2 Οκτωβρίου, 10:00 πμ
Για λεπτομέρειες στο site του ΟΦΕΠ, (www.ofep.gr).
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf