Απειλές για φόλα-βοήθεια


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Στη γετονια μου εδω και 3 χρονια περιπου ταιζουμε καποιες γατες. Ειναι καμια 10αρια περιπου, και τα περισσοτερα τα χουμε εμβολιασμενα και στειρωμενα. επισης ειναι 2-3 που ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ζωακια με χαρακτηρα μαλαμα, που μακαρι να μπορουσα να τους ειχα βρει σπιτια

Το θεμα ειναι οτι στη γειτονια τα θελουμε ελαχιστοι κι οι περισσοτεροι ειναι να μη τους χαρακτηρισω.

Πριν λιγο ακουσαμε την απεναντι να φωναζει εξαλλη οτι θα βαλει φολες σε ολα με αφορμη το οτι βρηκε φαγωμενο το καναρινι της. Πηγε πεταγε τα φαγητα κι ηταν σε εξαλλη κατασταση ελεγε σε κατι αλλους που ειχαν βγει να τα βαρανε κι αυτοι κλπ.

Ψαχνω να βρω το τηλ της νεας εισαγγελεως που οριστηκε για τα ζωα, αλλα δεν εχω βγαλει ακρη

Μηπως το εχει καποιος?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Οτι το καναρίνι της, κυκλοφορούσε ελεύθερο; ](*,)

Αν θέλεις να κάνεις κάτι, πήγαινε αύριο το πρωί στον εισαγγελέα ακροάσεων, πάρε μια εισαγγελική παραγγελία και πήγαινέ την στο τμήμα της περιοχής σας, να την καλέσουν και να την προειδοποιήσουν, πως σύμφωνα με καταγγελίες, αν συμβεί κάτι τέτοιο στην γειτονιά, υπεύθυνη θα θεωρηθεί αυτή και θα ασκηθεί δίωξη εναντίον της.
 




aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
ευχαριστω για το λινκ το διαβασα

πηγε πριν λιγο σε γειτονισσα που τα ταιζει και κεινη, και φωναζε οτι αυριο το πρωι θα βαλει φολες.

λεμε με τη μαμα μου, να την παρει πρωτα ενα τηλ. μπας την πιασει με το καλο στη συζητηση, κι αν επιμεινει, τοτε να της πει οτι θα παρουμε τα μετρα μας. Αλλα απ την αλλη σκεφτομαι οτι μπορει και να πει οτι ενταξει δε θα το κανει, και να το κανει αλλη μερα?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.

Αμεση, νόμιμη, σοβαρή και υπεύθυνη δράση, σκοπεύει δεν σκοπεύει να κάνει κάτι.

Οποιος φυλάει τα ρούχα του, τα έχει όλα.

Και σε συνεργασία με την καλή γειτόνισσα. Η ισχύς εν τη ενώσει.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
τα εχει ολα βρε mareco? εχει σπασει το κεφαλι μας τι να κανουμε.. Εστω οτι φωναζουμε την αστυνομια κι ερχεται. Κι αυτη δε βαζει φολες, αλλα λεει σε αλλον (που υπαρχουν πολλοι επαναλαμβανω που δε τα θελουν) να τα σκοτωσει αυτος και να τα πεταξει ή να τα παρει να τα παει αλλου. Οποτε δε βρεθει ουτε πτωμα ουτε τιποτα

να μη τα κανουμε χειροτερα δηλαδη??
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Εστω οτι φωναζουμε την αστυνομια κι ερχεται...
Εγώ δεν σου είπα να φωνάξεις την αστυνομία. Για ξαναδιάβασε:
Αν θέλεις να κάνεις κάτι, πήγαινε αύριο το πρωί στον εισαγγελέα ακροάσεων, πάρε μια εισαγγελική παραγγελία και πήγαινέ την στο τμήμα της περιοχής σας, να την καλέσουν και να την προειδοποιήσουν, πως σύμφωνα με καταγγελίες, αν συμβεί κάτι τέτοιο στην γειτονιά, υπεύθυνη θα θεωρηθεί αυτή και θα ασκηθεί δίωξη εναντίον της.
Για μένα αυτό είναι το καλύτερο. Σίγουρα δεν μπορείς να καλύψεις όλα τα απίθανα σενάρια. Η μήπως, και μόνο με την παραπάνω ενέργεια, μπορείς; Για σκέψου το :rolleyes: Τουλάχιστον, θα έχεις κάνει ότι περνάει από το χέρι σου.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Δεν καταλαβαινω σε τι εξυπηρετουν ολα αυτα τα thread παραπονων και αοριστων καταγγελιων ... '' ...η γειτονισα θα βαλει φολα, ο πιτσιρικας κυκλοφορει με το σκυλο λυτο, πειτε μου τι να κανω αλλα οχι τιποτε δραστικο κλπ''

Ειτε πας με το νομο ή παιρνεις παρανομα αντιμετρα (ξυλο ή φολα στη γειτονισσα) ή δεν κανεις τιποτε ... που να ξερει κανεις τι θα κανει ή τι δε θα κανει η γειτονισσα του καθενος εδω μεσα :confused:
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Άμα ακολουθήσεις τις συμβουλές της Μαρίας [που ομολογώ πως κι εγώ δεν ήξερα τι κάνουμε σε αντίστοιχες περιπτώσεις,χάσαμε και το ρημαδο thanks] δεν νομίζω να τολμήσει η "κυρία" αυτή να βάλει φόλες...

Ούτε να βάλει άλλον να το κάνει γιατί ξέρει πως θα έχει τραβήγματα με την αστυνομία..
Μην το αμελήσετε ;-)
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μόνο με το δόγμα του σοκ μπορείς να κάνεις κάτι. Και επειδή δεν επικροτούμε τη βία, η λύση του εισαγγελέα είναι μονόδρομος (μακριά από συζητήσεις γιατί συνήθως εκλαμβάνονται ως αδυναμία από αυτούς τους ανθρώπους)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Tricky εχεις δικιο ομως χρειαζεσαι τη γνωμη αλλων, τη στιγμη που το μυαλο σου ειναι θολωμενο
Τη μαμα μου την εχω με λεξοτανιλ, μπορει καποιος εδω μεσα να μου πει κατι που εγω δε το χω σκεφτει


Mareco ειπα να φωναξουμε το 100 επειδη αυτη ελεγε γι αυριο το πρωι. Αρα αν θελει οντως να το κανει , μεχρι να κανω εγω αυτες τις διαδικασιες, τα γατια θα χουν ταξιδεψει.

Και λεω αυτο... Μη στη συζητηση της αλλαξουμε γνωμη, ενω με την αστυνομια εξαγριωθει και κανει αυτα που εγραψα. Και χωρις. να δουμε πτωμα , να μη μπορεις και να την κατηγορησεις.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δεν νομίζω πως με την συζήτηση θα της αλλάξεις γνώμη.
Κάποιος που θα έριχνε φόλα [κι ας μη το έχει κάνει ακόμα] είναι εν δυνάμει δολοφόνος.Κι αυτό δεν αλλάζει με μια απλή συζήτηση.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δεν μπορεί κάποιος να πάρει τα γατάκια στο σπίτι του μέχρι να πας στην αστυνομία, και να γίνουν οι διαδικασίες?
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
το θεμα ειναι οτι ειναι πολλες, κι οχι μονο αυτες που ταιζουμε καθημερινα, αλλα κι αλλες απο γυρω στενα που ερχονται περιστασιακα. και τα περισσοτερα δεν πιανονται

εχω ψαξει πολλες φορες να βρω σπιτι γι αυτα που ειναι φιλικα και δεν εχω βρει κανεναν. Μεχρι προχτες ειχαμε μια στον κεστη, 55 μερες νοσηλεια, την εκανε καινουρια. Κι ελεγε οτι ειναι κριμα τετοιο γατι να μην ειναι σε σπιτι..επειδη ειναι πολυ φιλικο..
Αν ειχαμε χορο αυτα θα τα χαμε εμεις στο σπιτι τοσο που τα αγαπαμε.
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
αν πεθανει εστω μια γατα απο ολες αυτες θα σε παρακαλεσω να ενημερωσεις εδω τον δρομο και το σπιτι αυτης και θα τα πουμε καλα.. Δεν γινεται ο καθε τρελος να κανει οτι του καπνισει..μεσα για θεραπεια γρηγορα..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Αoui σίγουρα να τις μαζέψετε σε ένα σπίτι δεν είναι εφικτό. Το καταλαβαίνω γιατί ταιζουμε και στειρώνουμε και εμείς τις γάτες του κήπου και σε μια παρόμοια περίπτωση δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσουμε να τις προστατεύσουμε με αυτό το τρόπο. Ο εισαγγελέας όμως είναι μια πάρα πολύ καλή λύση. Και θα τρομοκρατηθεί η κυρία μετά την σύσταση και δεν θα τολμήσει να ξανακάνει νύξη για φόλα και θα είστε και καλυμένοι αν κάτι γίνει μελλοντικά. Τώρα εάν τώρα που μιλάμε προλάβει και τις δηλητηριάσει και πάλι θα έχει κυρώσεις αν πάτε στον εισαγγελέα σήμερα κιόλας. Δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να προστατεύσουμε ζώα που δεν ζουν σπίτι μας.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Τελος καλο ολα καλα....

Η συγκεκριμενη κυρια ειναι γνωστη των γονιων μου και της γιαγιας μου παρα πολλα χρονια κι ειχαμε παντα πολυ καλες σχεσεις. Εν τω μεταξυ η ιδια με τον αντρα της, ειχαν 2 σκυλους ενα χασκι κι ενα Τσιουαουα
Οποτε ειπαμε σημερα το πρωι να παμε απο κει να τα πουμε(στο μεταξυ εγω ειχα βρει και το τηλ της εισαγγελεως που οριστηκε για τα ζωα, και δε πηγα σχολη μονο κ μονο μη χρειαζοταν να παω απο εκει)

Κι οντως η γυναικα δεν ειχε καμια σχεση με χτες, ηταν ηρεμη, μας ζητησε 1000 συγγνωμη που τ ακουγαμε χτες και στεναχωρηθηκαμε. Ειπε οτι ηταν μεγαλο σοκ για εκεινη γιατι το αγαπουσε πολυ και το χε απο πριν πεθανει ο συζυγος της, και μαλιστα του χε δωσει το ονομα του. Και σημερα λεει ξυπνησε κι ειδε το καρφακι που το βαζε το κλουβι αδειο, και στεναχωριοταν πολυ.

Αλλα μας ειπε οτι το τσιουαουα το δικο της, απο φολα το χασανε και δε θα μπορουσε ποτε να κανει το ιδιο σε αλλο ζωο.

Οποτε απλα δε θα βαζουμε φαγητο εκει κοντα στο σπιτι της για να μη μαζευονται απ εξω..
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Οταν μου ετυχε κατι παρομοιο το καλοκαιρι στη γειτονια μου με απειλες του τυπου "ξαναελα με τον σκυλο σου εδω και θα τα πουμε (με νοημα το θα τα πουμε)* αμέσως εκανα τα εξης:

Καλεσα την αστυνομια
Ηρθαν μετα απο 15' περιπου.
Τους βαζω να του χτυπησουν το κουδουνι. Κατεβαινει.
Λεω μπροστα στους αστυνομικους οτι ο κυριος με απειλησε ευθεως οτι θα βαλει φολες στο δρομο αν ξαναερθω εδω με το σκυλο. (στην πραγματικοτητα δεν το ειπε ευθεως αλλα αυτο εννοουσε. Εγω ομως δε μπορουσα να το ρισκαρω και ισχυριστηκα οτι το ειπε).
Εκεινος φυσικα αρνηθηκε.
Εγω επεμεινα να αναφερθει η καταγγελια μου στην αναφορά περιστατικου.
Φυσικα κρατησαν τα στοιχεια του αλλα και τα δικα μου.

Μετα απ' αυτο θα το σκεφτει 2 φορές να κανει κατι τετοιο. Και αυτο ηθελα να πετυχω καλώντας τους αστυνομικους.

Επομενως, κανε αυτο που σου λεει η mareco πιο πανω ή κατι παρομοιο τελος παντων.

Δε χρειαζεται αγχος και πανικος. Εξυπνη αντιμετωπιση χρειαζεται.

Edit: Tέλος καλό - ολα καλα λοιπον... :)
 


dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Αν και τέλος καλό θα πω και ένα "παιχνιδι " που έκανε ένας γνωστος μου.Εβαλε φιλο του να παραστησει τον δικηγορο και πηρε τηλέφωνο και απειλουσε με μήνυση και χρηματικη αποζημιωση 10.000 ευρώ. Και μάλλιστα ειπε οτι ξέρω οτι θα αργήσει να διεξαχθει η δικη αλλά σε 5 χρονια πολυ απλά θα χαρισετε στον πελάτη μου ένα πανακριβο ταξιδι στις Σευχέλες!!! χα χα
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel