Απολύμανση σκύλου;


Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
Καλησπέρα! Στη διαρκεία τής βόλτας μας το χρυσό μου σκυλάκι βρήκε ένα πτώμα από γατάκι και τριφτηκε πάνω του. Δυστυχώς ήταν με το λουρί flexi οπότε δεν τον πρόλαβα για να τον κρατήσω.. Γυρνώντας σπίτι τον έκανα μπανιο με μπεταντιν (σκραμπ) και με το σαμπουάν του από πάνω. Την γιατρό δεν κατάφερα να τη βρω για αυτό και ρωτάω.. Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο; Είναι το μπεταντιν αρκετό χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω;
 




Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
Υπερβολή το betadine και ακόμη μεγαλύτερη υπερβολή, το τηλέφωνο στον γιατρό. Ευτυχώς που δεν κατάφερες να την βρεις.
Η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα.. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να πάθει κάτι. Καλώς ή κακώς ένα πτώμα δεν είναι και το πιο καθαρό μέρος του κόσμου για αυτό και αντέδρασα έτσι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Καλώς ή κακώς ένα πτώμα δεν είναι και το πιο καθαρό μέρος του κόσμου...
Οπως οι δρόμοι, τα πεζοδρόμια, τα πάρκα και σχεδόν κάθε χώρος, που περπατάει. Εκτός αν του κάνεις απολύμανση, κάθε φορά, που βγαίνει από το σπίτι.
 


Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
Οπως οι δρόμοι, τα πεζοδρόμια, τα πάρκα και σχεδόν κάθε χώρος, που περπατάει. Εκτός αν του κάνεις απολύμανση, κάθε φορά, που βγαίνει από το σπίτι.
Όχι σε τέτοιο βαθμό υπερβολής δεν έχω φτάσει :ROFLMAO:
Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις! :)
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος για ένα υγιή σκύλο, και με απλό πλύσιμο θα είστε εντάξει. Όποτε το κάνουν (αγαπημένη δραστηριότητα :mad:) κι έχουν αυτό το εξαίσιο άρωμα "σάπιο ψάρι" τους βουρτσίζω πριν το μπάνιο, και τους αφήνω με το σαμπουάν για λίγο (προσοχή στο ξέβγαλμα μετά). Ξαναβάλε του αμπούλα, και καθάρισε και το κολάρο (αν του φοράς).
 
  • Like
Reactions: Georgia & Pako


Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
Δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος για ένα υγιή σκύλο, και με απλό πλύσιμο θα είστε εντάξει. Όποτε το κάνουν (αγαπημένη δραστηριότητα :mad:) κι έχουν αυτό το εξαίσιο άρωμα "σάπιο ψάρι" τους βουρτσίζω πριν το μπάνιο, και τους αφήνω με το σαμπουάν για λίγο (προσοχή στο ξέβγαλμα μετά). Ξαναβάλε του αμπούλα, και καθάρισε και το κολάρο (αν του φοράς).
Πράγματικα αυτή η μυρωδιά.. :sick: τώρα ξέρω αν το ξανακάνει οχι μπεταντιν :ROFLMAO:
Για καλή μου τύχη είχα μόνο αλυσιδακι που πλυθηκε μαζί του.
 






manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Νομίζω η ειρωνεία σε τέτοιο βαθμό δεν είναι απαραίτητη.. Ειλικρινά μια ερώτηση έκανα.
Ειλικρινά καμία ειρωνεία.
Αν κάνεις αυτό που πρότεινα δεν θα το ξανακάνει ποτέ.
Απλά μετά δεν θα έχεις σκύλο.
Αν θες να έχεις σκύλο δέχεσαι τα ένστικτα του. Και αυτο που έκανε ο σκύλος σου είναι κάτι φυσιολογικό για τα σκυλιά. Δεν είναι λόγος να τρελαίνεσαι.
Και που να έκανε αυτό που έκανε προχθές ο σκύλος μιας φίλης μου. Το ίδιο με τον δικό σου αλλά σε ανθρώπινα σκ@τ@. Από ασπρο χρώμα ο σκύλος πήρε μια απόχρωση καφετί.
Γι'αυτό χαλάρωσε. Υπάρχουν και χειρότερα.
 


Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
Ειλικρινά καμία ειρωνεία.
Αν κάνεις αυτό που πρότεινα δεν θα το ξανακάνει ποτέ.
Απλά μετά δεν θα έχεις σκύλο.
Αν θες να έχεις σκύλο δέχεσαι τα ένστικτα του. Και αυτο που έκανε ο σκύλος σου είναι κάτι φυσιολογικό για τα σκυλιά. Δεν είναι λόγος να τρελαίνεσαι.
Και που να έκανε αυτό που έκανε προχθές ο σκύλος μιας φίλης μου. Το ίδιο με τον δικό σου αλλά σε ανθρώπινα σκ@τ@. Από ασπρο χρώμα ο σκύλος πήρε μια απόχρωση καφετί.
Γι'αυτό χαλάρωσε. Υπάρχουν και χειρότερα.
Δεν αντιλέγω ούτε με ενοχλούν τα ένστικτα αλίμονο! Αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ το να αρρώστησει ή να πάθει κάτι επειδή αδιαφόρησα μπροστά σε κάτι που ίσως να τον έβλαπτε. Από ότι κατάλαβα αντέδρασα υπερβολικά, ναι, αλλά δεν το εχει κάνει πάλι και σιχάθηκα και τη ψυχή μου από την βρώμα! Οπότε κι η σκέψη πάει ως εξής "κι αν γλυφτει και κολλήσει κάτι;".. Δυστυχώς πάνω στον πανικό σκέφτηκα τι μπορω να του βάλω που να μην τον πειράξει αλλά να καθαρίσει κιόλας καλά.. Ευτυχώς για τον σκυλο, που τον έχω σαν παιδί μου και τον θέλω στη ζωή μου, δεν ήταν ο κουβάς με τη χλωρίνη αλλά μπεταντιν :LOL:
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εμένα πάλι ο δικός μου σκύλος τα μόνα μπάνια που κάνει είναι στην θάλασσα. Επειδή το γουστάρει πολύ. Μετά την θάλασσα παίζει ξέπλυμα με το λάστιχο στην αυλή για να φύγουν τα αλατια που δεν του αρέσει καθόλου.
Αν τον βουτήξω σε μπετατιν θα με αποκληρωσει.
Τον χειμώνα ππου δεν παίζει θάλασσα είναι βρωμιαρης και απλητος. Μπλιαχ
 


Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
Εμένα πάλι ο δικός μου σκύλος τα μόνα μπάνια που κάνει είναι στην θάλασσα. Επειδή το γουστάρει πολύ. Μετά την θάλασσα παίζει ξέπλυμα με το λάστιχο στην αυλή για να φύγουν τα αλατια που δεν του αρέσει καθόλου.
Αν τον βουτήξω σε μπετατιν θα με αποκληρωσει.
Τον χειμώνα ππου δεν παίζει θάλασσα είναι βρωμιαρης και απλητος. Μπλιαχ
Εμένα θέλει μπάνιο μια φορά το 2μηνο αλλά κάθε εβδομάδα χτένισμα, εκτός από έκτακτες περιπτώσεις...Τη θάλασσα κι εμένα τη λατρεύει αλλα σαν σκύλος καλομαθημένος θέλει μπανιέρα γιατί μένουμε σε διαμέρισμα :LOL:.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Αποκλείεται να χρειάζεται μπάνιο μια φορά το 2μηνο. Δεν πρέπει, πραγματικά του μαμάς το pH όταν του κάνεις μπάνιο τόσο συχνά. Για ότι δεν παίρνει η βούρτσα, εφάρμοσε νεράκι με μηλόξιδο. Θαύματα κάνει. Ένα λίτρο νερο, μια κουταλιά μηλόξιδο, βετέξ και πέρασμα. Αντιβακτηριδιακό και γυαλίζει και την τρίχα.

Αλλά γενικά άσε το σκυλί να κουβαλήσει κανά light βακτήριο, είναι απαραίτητο και για το δικό του ανοσοποιητικό αλλά και για το δικό σου...
 
  • Like
Reactions: alexouli and mareco


Georgia & Pako

Active Member
17 Ιανουαρίου 2019
37
34
26
Αποκλείεται να χρειάζεται μπάνιο μια φορά το 2μηνο. Δεν πρέπει, πραγματικά του μαμάς το pH όταν του κάνεις μπάνιο τόσο συχνά. Για ότι δεν παίρνει η βούρτσα, εφάρμοσε νεράκι με μηλόξιδο. Θαύματα κάνει. Ένα λίτρο νερο, μια κουταλιά μηλόξιδο, βετέξ και πέρασμα. Αντιβακτηριδιακό και γυαλίζει και την τρίχα.

Αλλά γενικά άσε το σκυλί να κουβαλήσει κανά light βακτήριο, είναι απαραίτητο και για το δικό του ανοσοποιητικό αλλά και για το δικό σου...
Σε αυτό έχεις δίκιο.. Θα το έχω υπόψη μου το μηλοξυδο! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :giggle:
 
  • Like
Reactions: Estranged


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Αποκλείεται να χρειάζεται μπάνιο μια φορά το 2μηνο. Δεν πρέπει, πραγματικά του μαμάς το pH όταν του κάνεις μπάνιο τόσο συχνά. Για ότι δεν παίρνει η βούρτσα, εφάρμοσε νεράκι με μηλόξιδο. Θαύματα κάνει. Ένα λίτρο νερο, μια κουταλιά μηλόξιδο, βετέξ και πέρασμα. Αντιβακτηριδιακό και γυαλίζει και την τρίχα.

Αλλά γενικά άσε το σκυλί να κουβαλήσει κανά light βακτήριο, είναι απαραίτητο και για το δικό του ανοσοποιητικό αλλά και για το δικό σου...
Μια κουταλια μηλοξυδο σε ενα λιτρο νερου;:oops:
Σιγα μην αλλαξει το PH με αυτες τις...σταγονες!
Εγω τον ξυδιαζω κανονικοτατα με γυρω στα 400ml μηλοξυδο στο ενα λιτρο νερου!:cool:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.545
6.972
Μια κουταλια μηλοξυδο σε ενα λιτρο νερου;:oops:
Σιγα μην αλλαξει το PH με αυτες τις...σταγονες!
Εγω τον ξυδιαζω κανονικοτατα με γυρω στα 400ml μηλοξυδο στο ενα λιτρο νερου!:cool:
Μα το θέμα είναι να ΜΗΝ αλλάξει το pH! :giggle:

Αλλά σόρρυ, ναι, το μια κουταλιά σε ένα λίτρο είναι το πόσιμο. Bλέπω να λένε για 50/50 στο σπρέυ αλλά δεν έχω βάλει ποτέ πάνω από 1/4, άντε 1/3. Αλλά καλά, ο δικός μου έχει και από αυτά τα "αυτοκαθαριζόμενα" τριχώματα (πρώτη φορά μου τυχε τέτοιο σκυλί!), δεν κρατάει πολλά, γυαλίζει με το τίποτα.

Δε βρίσκω ότι υπάρχει λόγος για πολύ παραπάνω αν δεν έχεις συγκεκριμένη ανάγκη (φαγούρες, πολύ λέρα για την αντιβακτηριδιακή δράση). Η δικιά σου δόση δεν αφήνει ξιδίλα; Το σκυλί την ανέχεται;
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
50 - 50 ειναι να βαλεις ενα λιτρο ξυδι σε ενα λιτρο νερο. Εγω του βαζω αραιοτερο!:p

Μια χαρα την ανεχεται! Η μυρωδια φευγει τελειως μετα απο 4-5 λεπτα, ισως και συντομοτερα!
Με νωπη πετσετα τον τριβω γερα ε;
Δεν τον βαφτιζω στο μηλοξυδο!:LOL:
 
  • Haha
Reactions: Estranged


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Εδω θελω να προσθεσω οτι:
Λογω της ουρηθροστομιας που εχει γινει πριν πεντε χρονια, οταν κατουραει, σηκωνει ψηλα το ενα ποδι και...κατουραει τ' αλλο!:giggle:
Επομενως οταν γυρναμε σπιτι για να καθαρισει και να μην μυριζει κατουρλια, παιρνω ενα βετεξ, το βρεχω με νερο, το στιβω, του ριχνω μπολικο μηλοξυδο απ το μπουκαλι και μετα του τριβω το τεχνητο "πιπι", τα δυο μπουτια εσωτερικα και τα υπολοιπα ποδαρια μεχρι κατω τις πατουσες.
Οποτε υπολογιζω οτι πιο πολυ ειναι το μηλοξυδο παρα το νερο.
Αυτο συμβαινει τρεις φορες την ημερα επι πεντε χρονια.
Μια χαρα ειναι το δερμα στο "πιπι" στα μπουτια και τα ποδαρια του.