Απροοπτα στη βολτα

Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.907
565
Χολαργός
Χτες το απογευμα κι ενω πηγαιναμε τη βολτα μας χαλαρα κι ωραια,εμφανιστηκε μια γατα απο μακρυα κι ο Ροκυ αρχισε τα γνωστα...γαυγισματα κλπ...
Το προσπερασαμε γρηγορα,ομως μια γιαγια στο απεναντι πεζοδρομιο,αρχισε να μου λεει αν ειναι....ροντβαιλερ!!:eek:
Μηπως ειναι σαν κι αυτο που εφαγε το παιδακι;;...μου λεει...
Σας μοιαζει για ροντβαιλερ;;...της απαντω...
Τι τα θελετε αυτα τα βρωμοσκυλα;; ειναι φονιαδες..ια σε φαει και σεναααα....διωξτοο....
Φυσικα.δεν της απαντησα περισσοτερα και εφυγα με το Ροκυ γιατι ετοιμη ημουν να της πω κανα...γαλλικο!!!!:mad:
Ωχ Παναγια μου τι αλλο θα ακουσουμε!!!

l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.568
7.708
Νααααα μέχρι η γιαγιά κατάλαβεε τα ψέμματα που μας τσαμπουνάς τόσα χρόνιααα!!!!Ροτβάιλερ ήταν και μας τον πάσαρες για γπ παλαιάς κοπής κι έτσι ... Ντροπηηηηηή :p :p

Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.907
565
Χολαργός
Νααααα μέχρι η γιαγιά κατάλαβεε τα ψέμματα που μας τσαμπουνάς τόσα χρόνιααα!!!!Ροτβάιλερ ήταν και μας τον πάσαρες για γπ παλαιάς κοπής κι έτσι ... Ντροπηηηηηή :p :p
Δεν ηθελα να σας.το πω αποτομα μηπως τρομαξετε και το πηγαινα λαου λαου...αλλά η γιαγια,μας τα βγαλε στη φορα...:p:D

vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.797
4.197
ΑΘΗΝΑ
Βγαίνοντας απο το σπίτι για την βόλτα, λίγο πιο πάνω αναγκαστικά περνάω μπροστά απο σπιτι+κηπος+2 σκυλιά που ποτέ δεν έχουν δει τον δρόμο και γαβγίζουν σε ότι περνάει απο έξω.
Ακριβώς δίπλα είναι ψιλικαντζιδικο που η γυναίκα που το έχει με κοιτούσε περίεργα κάθε φορά που περνούσα γιατί ο δικός μου αντιδρά στα άλλα γαυγίζοντας και ορμώντας(μου έχουν φύγει οι ώμοι).. Και προφανώς γνωρίζετε την φάτσα του αμσταφ οταν ορμάει.... :)

Χθες βράδυ σταμάτησα σαν πελάτης, απ'εξω και μου είπε να το κρατήσω μακρυά γιατί φοβάται και με ρώτησε αν είναι απο τα σκυλιά δολοφόνους!!! :)

Να μην σας τα πολυλογώ, το αποτέλεσμα:
Ο δικός μου λες και το κατάλαβε ότι τον φοβόταν και χυθηκε κυριολεκτικά στο πάτωμα με την αθώα ναζιάρικη φατσούλα...
Καθίσαμε πάνω απο μισή ώρα κουβεντιάζοντας για το θέμα.. του έφερε μπολ νερου και τον πότισε και καθόταν διπλα του και τον χαίδευε συνέχεια !!!! Σε δυο πελάτες που ήρθαν σε αυτές τις στιγμές την είδα να λέει με χαρά και χαμόγελο: Μην το φοβάστε είναι γλύκας!

Υπάρχει και αυτός ο κόσμος, όπως βέβαια και οι γιαγιάδες/παπουδες που θα πεθάνουν με την αντίληψη ότι κυκλοφοράμε τέρατα!

Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.907
565
Χολαργός
Μηπως τοσο καιρο το νομιζε κι αυτη για...ροντβαιλερ,μεχρι που εκανε τα ναζακια κι ο δικος σου και πειστηκε η μανταμ οτι ειναι ακινδυνο;;;:D

Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.907
565
Χολαργός
Παντως τελευταια,υστερα απο το περιστατικο με το ροντ,οπου περναμε με το Ροκυ και υπαρχουν γονεις με παιδια,τα μαζευουν στην ακρη ή τρεχουν απεναντι να κρυφτουν μη τους ορμησει το....τερας που κυκλοφορω!!!

Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.245
3.316
33
Τα γιαγιαδοπαππούδια είναι ικανά να περάσουν το τσιουάουα για δεινόσαυρο. Με τα περισσότερα δεν βγάζεις άκρη, άπαξ και κολλήσει το μυαλό τους σε κάτι, τέλος.

Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.597
4.032
36
Δοξα τον Θεο που δεν ειμαι Αθηνα καθε μερα ολη μερα θα μαλωνα!
δεν εχω να πω τιποτα αλλο...
γιατι τα λετε ροΝΤβαιλερ ρε παιδια?
τοχω δει σε πολλες περιπτωσεις...επικρατει αυτη η αποψη?

vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.797
4.197
ΑΘΗΝΑ
Δοξα τον Θεο που δεν ειμαι Αθηνα καθε μερα ολη μερα θα μαλωνα!
δεν εχω να πω τιποτα αλλο...
γιατι τα λετε ροΝΤβαιλερ ρε παιδια?
τοχω δει σε πολλες περιπτωσεις...επικρατει αυτη η αποψη?
Επειδή πηγαίνω σε τακτά διαστήματα επαρχία και μένω για αρκετό διάστημα..... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον γολγοθά που περνά όποιος έχει σκύλο στην Αθήνα ή σε άλλη μεγάλη πόλη! ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!

noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.978
3.299
32
Νέο Ψυχικό
Το τι έχουμε να ακούσουμε ακόμα δεν θέλω ούτε να το ξέρω...Ώρες ώρες θέλω να τους πω να σπαταλάνε τη φαιά τους ουσία σκεπτόμενοι ότι μάλλον πρέπει να φοβούνται τον άνθρωπο παρά τον σκύλο αλλά κάτι μου λέει ότι χαμένο θα πάει το σάλιο μου. Μου έχει τύχει και μένα στο δρόμο να ανταποκρίνεται το κουτάβι-δεινόσαυρός μου στο γάβγισμα άλλου σκύλου και να μου λένε ότι είναι επιθετική...

• Like
Reactions: vasilis_mike

Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.494
2.932
ΑΘΗΝΑ
Παντως τελευταια,υστερα απο το περιστατικο με το ροντ,οπου περναμε με το Ροκυ και υπαρχουν γονεις με παιδια,τα μαζευουν στην ακρη ή τρεχουν απεναντι να κρυφτουν μη τους ορμησει το....τερας που κυκλοφορω!!!
να και κάτι καλό που έχει προκύψει από την όλη ιστορία!
εμένα αυτό μία χαρά μου ακούγεται...από τα αμολημένα πιτσιρίκια (που θα προσεγγίσουν απροειδοποίητα)/αδιάφορους γονείς, χίλιες φορές προτιμότερο!

noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.978
3.299
32
Νέο Ψυχικό
Το ιδανικό φυσικά θα ήταν να μιλάνε οι γονείς θετικά στα παιδιά τους για τα σκυλιά, να τους εξηγούν πώς πρέπει να τα πλησιάζουν (πχ να ρωτάνε πρώτα τον ιδιοκτήτη) και να δίνουν μια γενικότερη παιδεία (τόσο φιλοζωική/κυνοφιλική όσο και γενική). Αλλά αυτό απέχει μάλλον έτη φωτός από αυτό που κάνει μια μεγάλη μερίδα γονιών :( Και δυστυχώς δεν γίνεται και τίποτα στα σχολεία

Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
481
441
Athens
Α καλά, τώρα μετά το περιστατικό με τα Ροτβάιλερ θα βογκήξουμε! Άντε να εξηγήσεις τώρα σε κάτι τέτοιους απαίδευτους, άσχετους κλπ. ότι υπεύθυνος είναι ο άνθρωπος και όχι ο σκύλος (τι λέω τώρα η θεοπάλαβη(n)).
Και δεν φταίνε μόνο τα media για την κατάσταση που επικρατεί, αλλά φυσικά και η τρομερή έλλειψη παιδείας φιλοζωικής και κυνοφιλικής. Όταν ο κόσμος διατηρείται σε μια κατάσταση άγνοιας τότε η συκοφαντία και οι κατηγορίες που σκορπάνε οι διάφοροι σε τέτοια περιστατικά είναι το κερασάκι στην τούρτα. Όταν ο κόσμος δεν έχει μάθει να συμβιώνει με τα ζώα αρμονικά, να τα σέβεται και να μην τα κατηγορεί για συμπεριφορές για τις οποίες ευθύνονται ανθρωπόμορφα κτήνη, τότε επηρεάζεται, εξαπατείται και εύκολα στρέφεται εναντίον τους χωρίς δεύτερη σκέψη. Γιατί όταν δεν έχεις λάβει παιδεία στους τομείς αυτούς και δεν έχεις προσεγγίσει ούτε κατά διάνοια το θέμα ''ζώο'' και ειδικότερα το θέμα ''σκύλος'', τότε δεν έχεις ούτε κοινή λογική για να σκεφτείς ''Μα πως είναι δυνατόν να κατηγορείται ένας σκύλος (στην προκειμένη) για την συμπεριφορά του; Ο άνθρωπος ως ιδιοκτήτης δεν είναι αυτός που φταίει;''.
Και δεν λέω, υπάρχουν κάποιοι εκ φύσεως ανοιχτόμυαλοι και δεκτικοί που ψάχνονται μόνοι τους κι ας μην τα έχουν διδαχτεί όλα αυτά στο σχολείο. Απλά εμείς μιλάμε για την μάζα. Που δυστυχώς είναι αυτή που είναι...και εκτός του σχολείου που είναι παντελώς αδιάφορο, μεγάλο κακό κάνουν και οι ίδιες οι οικογένειες που δίνουν στα παιδιά από μικρά τις βάσεις ''Μην αγγίζεις το άγνωστο σκυλί, είναι άρρωστο'' και ''Μην το χαϊδέψεις, θασε φάει'' αντί να τα βάλουν κάτω και να εξηγήσουν πέντε πράγματα χωρίς ακραιότητες.

Τώρα οι (κωλό)γεροι/γριες, έχουν γίνει έτσι αμόρφωτοι και σκατόψυχοι (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) γιατί έχουν μουρλαθεί από την πολύ τηλεόραση. Αφήστε που πολλοί είναι άνθρωποι της παλιάς γεννιάς που είχαν τα σκυλιά και γενικότερα όλα τα ζώα μόνο για λόγους εργασίας και δεν υπήρχε αυτή η αίσθηση του τετράποδου συντρόφου. Σιγά μην πάρουν αυτοί χαμπάρι...

vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.797
4.197
ΑΘΗΝΑ
Τελικά το έχει η μοίρα μου. Μόλις ήμουν στο πετσοπ να αγοράσω καινούργιο κολάρο για το σκύλο. Και είναι πελάτης "σκυλο-μάνα" που παραπονιόταν ότι το "κουτάβι" της κοντεύει χρόνο και ακόμη είναι με πάνες (τις οποίες και αγόρασε) και τα κάνει όπου βρει.
Και τσακωνόταν με τον ιδιοκτήτη του πετσοπ για τα ροτβαιλερ. Φταίνε τα σκυλιά λέει.. Ο άνθρωπος τι να κάνει;;;
Και κάνει το λάθος ο άνθρωπος και της λέει " η μανα του παιδιού που πήγαινε εκει τόσο συχνά, δεν έχει μερίδιο ευθύνης αφήνοντας απο την προσοχή της ένα μωρό παιδί σε τόσα σκυλιά;" έκανα το λάθος και συμφώνησα μαζι της... Η θερμοκρασία εντός δωματίου έφθασε σε σημείο βρασμού.. Κόπηκε απότομα η συζήτηση και προχωρήσαμε σε αγορές!!!

myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.469
4.767
Άρτα
Επειδή πηγαίνω σε τακτά διαστήματα επαρχία και μένω για αρκετό διάστημα..... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τον γολγοθά που περνά όποιος έχει σκύλο στην Αθήνα ή σε άλλη μεγάλη πόλη! ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!
Εγώ μένω επαρχία και πηγαίνω Αθήνα κατά διαστήματα για αρκετές μέρες και μπορώ να σου πω ότι και στην επαρχία μπορεί να είναι γολγοθάς, απλά άλλου είδους, από το να είσαι ο εξωγήινος του χωριού που βγάζει τον σκύλο με λουρί και δίνει λεφτά για κτηνίατρο μέχρι να σου λένε πού να τον πηγαίνεις βόλτα ή να σου τα χώνουν για πράγματα που δεν κάνει το δικό σου το σκυλί (πχ ένας γείτονας ήταν σίγουρος ότι το σκυλί μου μπήκε στην αυλή του και του έφαγε μια κότα. Παρεμπιπτόντως το σκυλί μου ποτέ δεν κυκλοφορεί έξω ελεύθερο). Προχτές μια γρια άρχισε να σκούζει ότι έχω σκυλί για να τρώει κόσμο και μετά από κάνα τέταρτο άλλος με ρώταγε αν το σκυλί μου μπορεί να βρει χαμένους γιατί η πεθερά του έχει αλτσχάιμερ και σκέφτεται να πάρει σκυλί αν χαθεί να ψάξει να τη βρει...
Παρόλα αυτά δεν χάνω την ελπίδα μου ;)

Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
481
441
Athens
Εγώ μένω επαρχία και πηγαίνω Αθήνα κατά διαστήματα για αρκετές μέρες και μπορώ να σου πω ότι και στην επαρχία μπορεί να είναι γολγοθάς, απλά άλλου είδους, από το να είσαι ο εξωγήινος του χωριού που βγάζει τον σκύλο με λουρί και δίνει λεφτά για κτηνίατρο μέχρι να σου λένε πού να τον πηγαίνεις βόλτα ή να σου τα χώνουν για πράγματα που δεν κάνει το δικό σου το σκυλί (πχ ένας γείτονας ήταν σίγουρος ότι το σκυλί μου μπήκε στην αυλή του και του έφαγε μια κότα. Παρεμπιπτόντως το σκυλί μου ποτέ δεν κυκλοφορεί έξω ελεύθερο). Προχτές μια γρια άρχισε να σκούζει ότι έχω σκυλί για να τρώει κόσμο και μετά από κάνα τέταρτο άλλος με ρώταγε αν το σκυλί μου μπορεί να βρει χαμένους γιατί η πεθερά του έχει αλτσχάιμερ και σκέφτεται να πάρει σκυλί αν χαθεί να ψάξει να τη βρει...
Παρόλα αυτά δεν χάνω την ελπίδα μου ;)
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ;;; ΟΚ, ΠΕΘΑΝΑ.:LOL::LOL::LOL::LOL::LOL::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Στατιστικά Forum

Θέματα
32.417
Μέλη
19.252
Νεότερο μέλος
antonis.kost