Απροοπτα στη βολτα

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.557
11.681
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ στα σχολεια και ΜΜΜ θα σου πούνε τους σωζει η υποχρεωτικη μασκα βρακοφανελα, ισα ισα τους δινεις πάτημα.
Πρεπει να βρεις κατι αλλο να πεις :LOL: πχ μα κυριε οργανο της ταξης δε βλέπετε? κανεις δεν πλησιάζει κατω απο την ακτίνα του λουριου

το προβλημα δεν ειναι οι διαμαχες ειναι το προστιμο :cautious:

saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
216
468
Athens
Δεν θα το τηρήσω και θα δούμε αν θα αποφύγω τις διαμάχες.

* Με την λογική πως δεν κολλάνε τα παιδιά στα σχολεία και όσοι μετακινούνται με τα μέσα μαζικής μεταφοράς εγώ θα λέω πως τα σκυλιά δημιουργούν ασπίδα προστασίας. Μετρό στα 13 λεπτά αλλά διαταγή ( με απόφαση πρωθυπουργού :p ) για δρομολόγια στα 2 λεπτά καμία. Θλίβομαι όταν υποτιμούν τόσο πολύ την νοημοσύνη μας.
Πάντως εξαιρείται η χρήση μάσκας όταν αθλείσαι σε εξωτερικό χώρο. Έτσι κι αλλιώς τρέχουμε με τον σκύλο στη βόλτα!

• Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.145
6.474
Αυτό που βρίσκω τρις χειρότερο είναι το μάντρωμα στις 12.30. Πάρα πολύ συχνά, κ πλέον επειδή κλείναν τα μαγαζιά τότε κ μπορούσαμε επιτέλους να περπατήσουμε σε κανά πεζοδρόμιο (προβλήματα κέντρου πόλης) αυτή ακριβώς είναι η ώρα που βγαίνουμε για βράδυ...

mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
29.623
18.188
Έτσι κι αλλιώς τρέχουμε με τον σκύλο στη βόλτα!
Εγώ πάντως, δεν έχω δει ποτέ κανέναν, να βγάζει βόλτα τον σκύλο του τρέχοντας.
Σε πολύ αθλητική γειτονιά μένεις.

• Haha
Reactions: Aliki V.

dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
833
2.906
Αυτό που βρίσκω τρις χειρότερο είναι το μάντρωμα στις 12.30. Πάρα πολύ συχνά, κ πλέον επειδή κλείναν τα μαγαζιά τότε κ μπορούσαμε επιτέλους να περπατήσουμε σε κανά πεζοδρόμιο (προβλήματα κέντρου πόλης) αυτή ακριβώς είναι η ώρα που βγαίνουμε για βράδυ...
Δεν θυμάμαι να έχουμε βγει βόλτα ποτέ μετά τα μεσάνυχτα, ίσως πολύ νωρίς το πρωί 5.30-6, αλλά και αυτό μετρημένες φορές. Γνωρίζω όμως ότι υπάρχει κόσμος που βγάζει τον σκύλο του πολύ αργά το βράδυ, οπότε φαντάζομαι το νέο αυτό ωράριο θα ξεβολέψει αρκετούς.
Κατά τα άλλα, σήμερα 1η μέρα όσους σκυλάδες πέτυχα στην βόλτα είχαν μάσκα ή "λαιμό"/buff.
Κι όσο για το canicross, στην παραλία Θεσσαλονίκης έχω δει κατά καιρούς κόσμο να κάνει, αν και νομίζω η @saras χιουμοριστικά το γράφει από την άποψη ότι μας "τρέχουν" οι σκύλοι μας (true story).

Last edited:

Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.145
6.474
Δεν θυμάμαι να έχουμε βγει βόλτα ποτέ μετά τα μεσάνυχτα, ίσως πολύ νωρίς το πρωί 5.30-6, αλλά και αυτό μετρημένες φορές. Γνωρίζω όμως ότι υπάρχει κόσμος που βγάζει τον σκύλο του πολύ αργά το βράδυ, οπότε φαντάζομαι το νέο αυτό ωράριο θα ξεβολέψει αρκετούς.
Κατά τα άλλα, σήμερα 1η μέρα όσους σκυλάδες πέτυχα στην βόλτα είχαν μάσκα ή "λαιμό"/buff.
Κι όσο για το canicross, στην παραλία Θεσσαλονίκης έχω δει κατά καιρούς κόσμο να κάνει, αν και νομίζω η @saras χιουμοριστικά το γράφει από την άποψη ότι μας "τρέχουν" οι σκύλοι μας (true story).
Είμαστε πάρα πολλοί οι μεταμεσονύκτιοι. Ειδικά εδώ στα πέριξ λόγω δυσκολίας μετακίνησης μπορεί κ πλειοψηφία.

Το πολύ πρωινό αυτό είναι μαγεία. Παραλία, ησυχία, πρώτο φως, λάδι θάλασσα όσο πάει το μάτι, μαγεία...

• Like
Reactions: mareco

Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
59
72
45
Ενώ ποτέ δεν με ενόχλησε η μάσκα, στη βόλτα του Σπόρου με κούρασε πάρα πολύ. Θολώνανε γυαλιά, φοβόμουνα ότι δεν έβλεπα τι μυρίζει, είχα μειωμένη αίσθηση του χώρου γύρω μου γενικά. Ελπίζω να τη συνηθίσω γιατί από ευχάριστη δραστηριότητα έγινε λίγο αγχωτική.

sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.139
2.615
Αθήνα
Θολώνανε γυαλιά, φοβόμουνα ότι δεν έβλεπα τι μυρίζει
Καλημέρα αδελφή ψυχή :LOL: Το μόνο που βοηθάει είναι να είναι τα γυαλιά (πάρα) πολύ καθαρά. Αν μπορείς να τα πλύνεις με σαπούνι και νερό πριν φορέσεις τη μάσκα, θα περάσει πάρα πολλή ώρα μέχρι να θαμπώσουν. Επίσης πάρε υγρά μαντηλάκια καθαρισμού γυαλιών, για φρεσκάρισμα όταν είσαι έξω, είνια πολύ πιο αποτελεσματικά από το υφασμάτινο πανάκι.

Ανεξαρτήτως θαμπώματος πάντως, σου κόβεται η ανάσα μόλις περπατήσεις λίγο πιο έντονα :(

Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
59
72
45
Ω ευχαριστώ, δεν ήξερα το κόλπο με σαπούνι νερό, θα το δοκιμάσω σήμερα.
Ίσως η κατάσταση να είναι κάπως καλύτερη με χάρτινη μάσκα μιας χρήσης όσον αφορά την αναπνοή, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.139
2.615
Αθήνα
Οι χειρουργικές μάσκες είναι όντως πιο άνετες από τις περισσότερες υφασμάτινες. Και πάλι δυσκολεύουν, απλά πάμε για το λιγότερο χειρότερο :p
Η πλειοψηφία όσων βόλταραν σκύλους το σ/κ στου Φιλοπάππου φορούσε μάσκες. Όσοι έτρεχαν, σε διάφορες ταχύτητες, όχι. Με το σκύλο περπατούσαμε γρηγορότερα από όσους έκαναν τζόκινγκ, αλλά δε φαντάζομαι ότι αυτό θα έπειθε κάποιον που θα ήθελε να μας κόψει πρόστιμο.

• Haha
Reactions: medusa and mareco

Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
235
803
Οι χειρουργικές μάσκες είναι όντως πιο άνετες από τις περισσότερες υφασμάτινες. Και πάλι δυσκολεύουν, απλά πάμε για το λιγότερο χειρότερο :p
Η πλειοψηφία όσων βόλταραν σκύλους το σ/κ στου Φιλοπάππου φορούσε μάσκες. Όσοι έτρεχαν, σε διάφορες ταχύτητες, όχι. Με το σκύλο περπατούσαμε γρηγορότερα από όσους έκαναν τζόκινγκ, αλλά δε φαντάζομαι ότι αυτό θα έπειθε κάποιον που θα ήθελε να μας κόψει πρόστιμο.
Ίσως με φόρμα και αθλητικά παππούτσια δεν θα μπορούσε κανείς να πει τίποτε.

betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
4.057
10.011
44
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν ειμαι απο αυτους που γκρινιαζουν ή εχουν γκρινιαξει με ολη αυτη την κατασταση. Αλλά φοραω καθημερινη 8+ ωρα συνεχώς και κανω μαθημα. Μιλαω δλδ ολη την ωρα. Χθες πηγα βολτα στο Ζαππειο για 1.5 ωρα και υπέφερα.

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.557
11.681
Εμεις είμαστε νομοταγείς μέχρι την είσοδο του αλσους. Μετα θελω να αναπνευσω λιγο πευκακι και οξυγονο. Αλλωστε παμε κατι ωρες που ειμαστε μονοι μας σε ολοκληρο το αλσος, κατι χελώνες είδαμε χτες, δεν κολλάνε κοβιντ αυτες.
Επίσης εχει σκαλια στις εισόδους, δεν περνάνε στρουμφομηχανες και δεν κινδυνευουμε να μας γραψουν :LOL:

• Like
Reactions: Εriana

Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
235
803
Ναι, γιατί συνήθως με μίνι και δωδεκάποντα τα βγάζει βόλτα η @sis :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
Απλά, στην κοινωνία του φαίνεσθαι, όταν κυκλοφορείς με φόρμα και αθλητικά, ασκείσαι, όταν κυκλοφορείς με τζιν και μποτάκι περιπατείς.... :) Στην γειτονιά μου όλοι ξαναφόρεσαν αθλητικά και βγήκαν για άσκηση ξανά!

Στατιστικά Forum

Θέματα
31.946
Μέλη
18.810
Νεότερο μέλος
LenaSin