Απροοπτα στη βολτα

mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
29.456
17.866
Απλά, στην κοινωνία του φαίνεσθαι, όταν κυκλοφορείς με φόρμα και αθλητικά, ασκείσαι, όταν κυκλοφορείς με τζιν και μποτάκι περιπατείς.... :)
Ε κοίτα τώρα, φαινομενικά και οι δύο αυτές συνθήκες είναι εν δυνάμει σωστές.

Στην γειτονιά μου όλοι ξαναφόρεσαν αθλητικά και βγήκαν για άσκηση ξανά!
Αν υπάρχει κάτι καλό σε όλα αυτά που ζούμε, αυτό είναι σίγουρα, ένα από αυτά. Μακάρι να γινόταν και πριν και μακάρι να το τηρούσαμε όλοι, κάθε μέρα.
Αλλά για πες, πόσοι γείτονές σου που ξαναφόρεσαν αθλητικά και έχουν σκύλο, τρέχουν με αυτόν μαζί; Γιατί εγώ σκύλο και άνθρωπο να τρέχουν μαζί, έχω δει μόνο σε στίβο. Στον δρόμο ποτέ :LOL:

Εκτός από την @sis που ο σκύλος της πάει κάτι χιλιόμετρα μπροστά, κι εκείνη από πίσω τον κυνηγάει να τον πιάσει :ROFLMAO:

sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
948
2.158
Αθήνα
Εκτός από την @sis που ο σκύλος της πάει κάτι χιλιόμετρα μπροστά, κι εκείνη από πίσω τον κυνηγάει να τον πιάσει :ROFLMAO:
Δεν καταλαβαίνω τι σου φαίνεται αστείο... ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να προλάβεις τον σκύλο με τη γόβα στιλέτο;; :LOL: :LOL: :LOL:

@Eriana Αλήθεια είναι πολύ καλοπροαίρετο γέλιο - και πολύ χαλαρωτικό για μένα τουλάχιστον, ήταν λίγο δύσκολη Δευτέρα :)

noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.931
3.162
31
Νέο Ψυχικό
Δεν είναι απρόοπτο ακριβώς, απλά με κάνει ρεζίλι και κάπου πρέπει να το πω...Η Άμπυ θέλει να παίξει με τα άλογα της τοπικής αστυνομίας. Ακούει τις οπλές τους από 100χλμ μακριά ξέρω γω και σκαλώνει και με τραβάει. Μια φορά είχε ξαπλώσει δίπλα τους και δεν σηκωνόταν να φύγουμε...Φυσικά οι αναβάτες τους γελούσαν...Όριστε...το είπα...

epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.077
5.424
62
Aθήνα
Χθες βραδυ κατα τη βολτα, ο Καστορας εκανε τα κακα του και οπως ειχα σκυψει και τα μαζευα ενω δεν ηταν στο οπτικο μου πεδιο αφου ημουν αφοσιωμενος στα κακα του, ακουω να βγαζει εναν βρυχηθμο και το μονο που προλαβα να δω ειναι οτι απ την γωνια ειχε ξεπροβαλλει ενας κυριος με ενα αρσενικο μπιγκλ (κανονικα με οδηγο)
Δυστυχως με τραβηξε πολυ αποτομα προς το πλαι και πισω που με πεταξε κατω και ταυτοχρονως απ το τραβηγμα μου βγηκε ο ωμος!:confused:
Μου ηρθε λιποθυμια και με εκοψε κρυος ιδρωτας απ τον πονο.
Με πετυχε απροοπτα σε στιγμη χαλαροτητας και αδυναμιας γιατι καθε αλλη στιγμη τον οδηγο τον κραταω με τα δυο χερια ωστε να ρυθμιζω το μηκος του.
Ο κυριος με το μπιγκλ εγιναν καπνος απ την τρομαρα τους.:LOL:
Αλλη φορα οταν χεζει, πριν τα μαζεψω, εκτος απο γυρω γυρω, θα ελεγχω και τις γωνιες...:mad:

noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.931
3.162
31
Νέο Ψυχικό
@noni_papa SMS στέλνετε εκεί στην Ολλανδία για να βγείτε βόλτα, ή είστε τίποτα βλάχοι; :giggle:
:LOL: Νομίζω απέχουμε ακόμα από αυτό το μέτρο. Όχι ότι τα πάμε καλά, αλλά δεν είναι στην κουλτούρα τους

@epial Περαστικά!!

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.370
10.842
Χθες βραδυ κατα τη βολτα, ο Καστορας εκανε τα κακα του και οπως ειχα σκυψει και τα μαζευα ενω δεν ηταν στο οπτικο μου πεδιο αφου ημουν αφοσιωμενος στα κακα του, ακουω να βγαζει εναν βρυχηθμο και το μονο που προλαβα να δω ειναι οτι απ την γωνια ειχε ξεπροβαλλει ενας κυριος με ενα αρσενικο μπιγκλ (κανονικα με οδηγο)
Δυστυχως με τραβηξε πολυ αποτομα προς το πλαι και πισω που με πεταξε κατω και ταυτοχρονως απ το τραβηγμα μου βγηκε ο ωμος!:confused:
Μου ηρθε λιποθυμια και με εκοψε κρυος ιδρωτας απ τον πονο.
Με πετυχε απροοπτα σε στιγμη χαλαροτητας και αδυναμιας γιατι καθε αλλη στιγμη τον οδηγο τον κραταω με τα δυο χερια ωστε να ρυθμιζω το μηκος του.
Ο κυριος με το μπιγκλ εγιναν καπνος απ την τρομαρα τους.:LOL:
Αλλη φορα οταν χεζει, πριν τα μαζεψω, εκτος απο γυρω γυρω, θα ελεγχω και τις γωνιες...:mad:
Περαστικά.

• Like
Reactions: epial

ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
797
1.403
@epial Περαστικά. Δεν είσαι ο μόνος που την έχει πατήσει μ' αυτό τον τρόπο και δυστυχώς το απρόσμενο πέσιμο ενδέχεται να έχει άσχημες συνέπειες.

* Αν είναι σωστές οι διευκρινίσεις για τα μέτρα επιτρέπετε η κίνηση 21:00-05:00 σε όσους συνοδεύουν κατοικίδιο εφόσον έχει σταλεί το sms ή υπάρχει έντυπη δήλωση.

• Like

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.370
10.842
Εδω στην περιοχή μου, απο την ήμερα που ξεκίνησε η καραντίνα γίνεται χαμός απο σκυλια που χάνονται , βρίσκονται. Οσα περιστατικά εχουμε συνήθως σε ενα τρίμηνο αυτη τη φορα παρατηρηθηκαν σε μόλις δεκα μέρες. Μαλλον θυμηθηκαν ολοι να τα βγαλουν βόλτα ή τα βγαζουν μεγαλύτερες για να βγαίνουν?Η είναι πιο χαλαροί?

Αυτο που παρατήρησα είναι οτι κανένα δεν είχε κονκάρδα και ελάχιστα είχαν τσιπ.

Είναι πολυ σημαντικό είναι να τοποθετείτε μια ΚΟΝΚΑΡΔΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ στο κατοικιδιό σας εκτος απο το τσιπ.
Ο πρωτος που θα βρει το σκυλάκι θα σας καλέσει και θα γυρίσει σπίτι του άμεσα. Διαφορετικά το ζωάκι πρεπει να περισυλλεχθεί, συνηθως καποιος εθελοντης θα τρέξει, να μεταφερθει , να γίνει έλεγχος τσιπ, να μπουν αγγελίες σε social media, αφίσες, να βρεθεί φιλοξενία αν ειναι βράδυ ή αργια (πραγμα που ειναι σχεδον ακατόρθωτο) ή καποιος να το παει πανσιον/καταφυγιο στου διαολου τη μάνα κ.τ.λ Χάνεται πολύτιμος χρόνος και κινητοποιούνται πολλοί περαστικοί και εθελοντές.
Αμα δεν εχει τιποτα απο τα δυο μπορει να περάσουν και μέρες μεχρι να βρεθει ο ιδιοκτητης αν ειναι τυχερο και δε το πατήσει κανα αμάξι ενδιάμεσα.

Και ολα αυτα για μια ταυτοτητα των 8 ευρω! Ναι με το τσιπ θα βρεθει αλλα με την ταυτοτητουλα θα γλιτώσετε το αγχος , θα γυρίσει γρήγορα και δε ταλαιπωρείται τόσος κόσμος .

Φαντάζομαι και σε άλλες περιοχές τα ίδια συμβαίνουν...

Last edited:

ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
797
1.403
@medusa Του έχω πει να βγάλει για ελέγχους με scanner τους κοπρίτες* ... με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Ας το ζητήσει και η ομάδα των φιλόζωων.

Του τόνισα πως δεν χρειάζεται σε πρώτη φάση πρόστιμο, αρκεί η σύσταση ώστε να γίνει γνωστό πως κάνουν ελέγχους.

Έχω κουραστεί να γίνομαι γραφικός.

* κοπρίτες aka Δημόμπατσοι

Φαντάζομαι και σε άλλες περιοχές τα ίδια συμβαίνουν...
Να μην φαντάζεστε τίποτα. Οι φραγκατοι απ' τα βόρεια προάστια τα φέρνουν σε εμάς και τα παρατάνε:p

Συνομωσία σου λέω.

• Haha
Reactions: medusa

epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.077
5.424
62
Aθήνα
Εγω αυτο που εχω παρατηρησει στην γειτονια μου τωρα με την καραντινα, ειναι οτι εχουν αυξηθει σε υπερθετικο βαθμο τα αμαζευτα κακα των σκυλων.
Πριν, παρ οτι υπαρχουν εδω πολλα σκυλια, ησαν ελαχιστα τα αμαζευτα κακα. Σχεδον μηδενικα για το πληθος των σκυλων που υπαρχει στη γειτονια. Τωρα γινεται χαμος...:mad:
Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει...
Το πιθανοτερο ειναι οτι τωρα θα τα βγαζουν και ατομα που ποτε δεν τα εβγαζαν πριν και δεν εχουν συνηθησει να το κανουν...

• Like
Reactions: Tony91 and medusa

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.370
10.842
Εγω αυτο που εχω παρατηρησει στην γειτονια μου τωρα με την καραντινα, ειναι οτι εχουν αυξηθει σε υπερθετικο βαθμο τα αμαζευτα κακα των σκυλων.
Πριν, παρ οτι υπαρχουν εδω πολλα σκυλια, ησαν ελαχιστα τα αμαζευτα κακα. Σχεδον μηδενικα για το πληθος των σκυλων που υπαρχει στη γειτονια. Τωρα γινεται χαμος...:mad:
Το πιθανοτερο ειναι οτι τωρα θα τα βγαζουν και ατομα που ποτε δεν τα εβγαζαν πριν και δεν εχουν συνηθησει να το κανουν...
Ή κυκλοφορούν λιγότεροι στα πεζοδρομια και ετσι δε τα πατάνε να εξαφανιστούν :LOL: :LOL: :LOL:

• Haha

Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
50
55
44
To έχω προσέξει και εγώ αυτό! Νομίζω έχει να κάνει με το ότι κυκλοφορούν λιγότεροι στους δρόμους και δεν φοβούνται μην τους δουν.

• Like
Reactions: epial and medusa

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.370
10.842
Μεσημεριανή βόλτα Φιλοπάππου. Του εχουμε βγαλει εδω και χρόνια το παρατσουλι "σκύλος πορείας" γιατι δε του αρέσουν οι στασεις και το καθισιό.
Σήμερα ξελύσσαξε, γαυγισμα διαμαρτυρια σε κάθε στάση να συνεχίσουμε, είμαι σιγουρη ακουστήκαμε στο μισο λεκανοπέδιο. :LOL: :LOL: :LOL: Σιγουρα σε ολο το κέντρο.

Η στριμμάδα εμφανής στα μούτρα του.

viber_image_2020-11-28_14-21-31.jpgviber_image_2020-11-28_14-21-36.jpg

Πολυς κόσμος και πολλα σκυλιά . Παραδόξως ελάχιστα λυτά, παρατηρώ μια πρόοδο!

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.370
10.842
Απόψε εχουμε μια απρόοπτη επισκέπτρια :giggle: που απο κάπου χάθηκε ελπίζουμε. Ειναι πολυ καλή, χαριτωμένη, παιχνιδιάρα και εξυπνη. Βρέθηκε Αγιο Δημήτριο αλλα μπορει να ξεκίνησε και απο καπου πιο μακριά. Αυριο πρωι θα ελεχθεί για τσιπ.

Εαν θελετε κοινοποιήστε μηπως βρεθεί ο ανθρωπός της. ΕΔΩ

Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
4.603
11.351
Aθήνα
ΚΟΝΚΑΡΔΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
Είναι όντως πολύ σημαντικό.

Πριν καμιά 10ετια είχα βρει απέναντι από το σπίτι μου ένα λευκό μαλλιαρο μαλτεζοκανισοειδες που είχε κονκάρδα με τηλέφωνο.
Ε, πήρα τηλέφωνο ο φουκαράς και έρχεται αναστατωμενος ο κύριος που την είχε και μου λέει πως κακώς τους ανησύχησα γιατί την είχε αφήσει για την βόλτα της και πως γυρνάει μόνη της, ξέρει τον δρόμο....
Οοοοοοοκ

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.370
10.842
Είναι όντως πολύ σημαντικό.

Πριν καμιά 10ετια είχα βρει απέναντι από το σπίτι μου ένα λευκό μαλλιαρο μαλτεζοκανισοειδες που είχε κονκάρδα με τηλέφωνο.
Ε, πήρα τηλέφωνο ο φουκαράς και έρχεται αναστατωμενος ο κύριος που την είχε και μου λέει πως κακώς τους ανησύχησα γιατί την είχε αφήσει για την βόλτα της και πως γυρνάει μόνη της, ξέρει τον δρόμο....
Οοοοοοοκ
Aυτο το εχω παθει και εγω παλιοτερα. Αλλα τωρα πιο πολυς κοσμος ενδιαφερεται και εχουν πονηρεψει οι "ανοιξε την πορτα και βγες" και δε βαζουν ποτε στοιχεια.

Περιστατικο χτες βραδυ. Βρηκαν κατι κοπελες ενα γουεστοειδες ετρεξαν για τσιπ , το τηλ δεν ηταν σωστο, ηρθε αστυνομια, περιμεναν κανα 2-3 ωρες, το πηγε σπιτι και τελικα η κυρια το αφηνε να βγαινει μονο και ειχε βγαλει την κονκαρδα για να μη την περνουν τηλ.
Τωρα αυτες οι κοπέλες, ηρωιδες, εφαγαν 4-5 ωρες σιγουρα..... γιατι μια αναισθητη αφηνει το 5κιλο να τρυγυρνα μονο του.

Στατιστικά Forum

Θέματα
31.770
Μέλη
18.609
Νεότερο μέλος
Grgs54