Απροοπτα στη βολτα

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.668
11.996
Στην προηγούμενη ζωή ήταν λιοντάρι σε είδε για μεζεδάκι. Να είχες και ψαχνό...

Εγώ συναντώ συχνά ένα ελεύθερο αλλά τελευταία το είχε δεμένο. Έφτασε 21 χρονών και όπως καταλαβαίνεις έχει θέματα τώρα.

Αυτό είναι αγαπησιαρικο. Τα άλλα δύο, πιτμπουλο-κατι τα έχει δεμένα
το γνωρίζεις λογικά και το λυσσασμένο, ειναι απέναντι απο το αστυνομικο, συνηθως στην βεραντα και λυσσάει. Εκει στο παρκακι απεναντι εγινε η "επιθεση". Εαν το δεις κατω με την γιαγια με την μαγκουρα ετοιμάσου για ντου. Προειδοποιώ είναι τοσο μικρο και ευκινητο που δεν πιάνεται με τιποτα το σκασμένο... :LOL: Και μη βάλεις το χερι κοντα :LOL:

Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.208
6.592
Εγώ αυτό που συνέβη θα το γράψω εδώ γιατί ξέρω ότι πολλοί θα το εκτιμήσετε κ ακόμα είμαι ενθουσιασμένη παρόλο που ουσιαστικά δεν έχει να κάνει με τη βόλτα του σκύλου, απλά συνέβη στη βόλτα κ ίιιισως να παιξε κ λίγο παραπάνω ρόλο που είχα σκύλο στο λουρί.

Λοιπόν τώρα το πρωί είμαστε με τον Άρη κ πρέπει να περάσουμε σε μια διαστάυρωση ένα δρόμο μεγάλο, 4 λωρίδες (που λογίζεται λεωφόρος εδώ) σε ένα από τα πιο χαοτικά σταυροδρόμια της πόλης (για τους Θεσσαλονικείς, την Όλγας/Β. Γεωργίου στη ΧΑΝΘ/έκθεση). Δε δουλεύει κανένα φανάρι σε κανένα σημείο των διασταυρώσεων κ υπάρχει συνεργείο του δήμου για σηματοδότηση.

Κανονικά αν δεν ήταν πρωί θα ήταν σχεδόν αδύνατο να περάσουμε, κ ειδικά με το σκυλί, γιατί η κίνηση στο σημείο είναι τεράστια, αλλά τώρα είναι αραιή και περιμένω απλά να βρω κανά μεγάλο κενό.

Κατεβαίνουν 5 αμάξια. Βλέπω τον έναν κ κόβει κ σκέφτομαι νατος ο καλός Σαμαρείτης αλλά φίλε μου κ να σταματήσεις εσύ εγώ δεν περνάω, ειδικά με το σκυλί που θέλει κ λίγο κουμάντο, γιατί θα με κόψουν οι άλλοι στις άλλες 3 λωρίδες. Σταματάει ο καλός Σαμαρείτης.

Και συμβαίνει η εξής μαγεία:

Ο πίσω από τον καλό Σαμαρείτη σταματάει κι αυτός απροβλημάτιστα, χωρίς να αιφνιδιαστεί. Άλλοι δύο που μοιράζονταν στις άλλες δυο λωρίδες σταματάνε με μια διάθεση τύπου "κ εγώ το σκέφτηκα να σταματήσω αλλά δεν είχε νόημα/ήταν μάλλον χειρότερο αν δε σταματούσαν οι άλλοι, αλλά αφού έγινε η αρχή σταματάω κ εγώ". Πίσω τους έρχεται πατητός ο τελευταίος, ο οποίος δεν έχει καμιά διάθεση να σταματήσει κ μπαίνει στην τελευταία ελεύθερη λωρίδα (που ήταν κ η πρώτη που θα πατούσαμε αν περνούσαμε - οπότε μας έκοβε επί τόπου) αλλά τον κοιτάω επίμονα κ ελπίζω να διάβασε στο βλέμμα μου "είναι 4 που περιμένουν να ΜΗΝ κάνεις εσύ τη μαλακία για να ξαναξεκινήσουν, διάλεξε αν θα είσαι εσύ ο μαλάκας" κ αναγκάζεται να ακολουθήσει την πλειοψηφία κ πατάει φρένα τελευταία στιγμή.

Περνάω κοιτάζοντάς τους όλους με ένα ηλίθιο χαμόγελο που δεν ξέρω αν φάνηκε πίσω από τη μάσκα και δεν ξέρω αλλά αυτό το domino effect της καλοσύνης κ της λογικής κ της συλλογικής ευθύνης είναι από τα πιο συγκινητικά μικρά καθημερινά πράγματα που μου χουν τύχει ποτέ.

Να έχετε μια υπέροχη Κυριακή βρε υπέροχοι άνθρωποι! Πολύ μου φτιάξατε τη μέρα!

ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.120
1.966
Εδώ και καιρό σκεφτόμουν να έχω ένα έξτρα λουρί μαζί μου αλλά το τσαντάκι που έχω για την βόλτα είναι σχετικά μικρό και δεν χωράει. Σήμερα στην πρωινή, αν και καθυστερημένη έξοδο, μπροστά από εμένα και τον Άργο βρίσκονταν στο πεζοδρόμιο δύο κυρίες με σκυλιά και στο απέναντι πήρε το μάτι μου άλλη κυρία με ποιμενικό τον οποίο αποφεύγω. Ξαφνικά βλέπω να περνά την λεωφόρο τρέχοντας από την μεριά του ποιμενικού προς τα άλλα δύο ένα μικρόσωμο μαύρο σκυλί μεγέθους μαλτέζ ( ευτυχώς δεν περνούσε αυτοκίνητο ). Αναρωτιέμαι πότε η κυρία με τον ποιμενικό απέκτησε δεύτερο και το αφήνει ελεύθερο ;

Φτάνω δίπλα τους και αναρωτιόμαστε όλοι τίνος είναι το σκυλί και που βρέθηκε. Φρεσκοκουρεμένο, με σαμαράκι, χωρίς όμως στοιχεία, παιχνιδιάρης ο σκύλος αρχίζει να παίζει με τον Άργο και με τα άλλα δύο. Για να μην κουράζω για καλή μου τύχη παρακάτω ήταν ένας φίλος στο μαγαζί του, έτρεξα εκεί και μου έδωσε ένα σχοινί όποτε τον έδεσα για να τον δω τι θα κάνω.

Τυχαίνει κοντά να βρίσκετε αστυνομικό τμήμα όπου πήγα να αφήσω τηλέφωνο ώστε αν περάσει κάποιος και τον ψάχνει να επικοινωνήσει μαζί μου. Ευτυχώς που το όργανο αργούσε να καταλάβει τι θέλω !!! οπότε καθυστερήσαμε αρκετά στην είσοδο. Τα σκυλιά είχαν αρχίσει να τραβάνε για να φύγουμε όταν από μακρυά είδα κυρία να τρέχει και κατάλαβα πως θα έχουμε αίσιο τέλος. Όταν την είδε ο σπόρος και άρχισε να της γαβγίζει σκέφτηκα εδώ είμαστε.

Τον έψαχνε για μια ώρα, μου είπε χίλια ευχαριστώ και η μικρή περιπέτεια του μάγκα είχε αίσιο τέλος.

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.668
11.996
Εδώ και καιρό σκεφτόμουν να έχω ένα έξτρα λουρί μαζί μου αλλά το τσαντάκι που έχω για την βόλτα είναι σχετικά μικρό και δεν χωράει. Σήμερα στην πρωινή, αν και καθυστερημένη έξοδο, μπροστά από εμένα και τον Άργο βρίσκονταν στο πεζοδρόμιο δύο κυρίες με σκυλιά και στο απέναντι πήρε το μάτι μου άλλη κυρία με ποιμενικό τον οποίο αποφεύγω. Ξαφνικά βλέπω να περνά την λεωφόρο τρέχοντας από την μεριά του ποιμενικού προς τα άλλα δύο ένα μικρόσωμο μαύρο σκυλί μεγέθους μαλτέζ ( ευτυχώς δεν περνούσε αυτοκίνητο ). Αναρωτιέμαι πότε η κυρία με τον ποιμενικό απέκτησε δεύτερο και το αφήνει ελεύθερο ;

Φτάνω δίπλα τους και αναρωτιόμαστε όλοι τίνος είναι το σκυλί και που βρέθηκε. Φρεσκοκουρεμένο, με σαμαράκι, χωρίς όμως στοιχεία, παιχνιδιάρης ο σκύλος αρχίζει να παίζει με τον Άργο και με τα άλλα δύο. Για να μην κουράζω για καλή μου τύχη παρακάτω ήταν ένας φίλος στο μαγαζί του, έτρεξα εκεί και μου έδωσε ένα σχοινί όποτε τον έδεσα για να τον δω τι θα κάνω.

Τυχαίνει κοντά να βρίσκετε αστυνομικό τμήμα όπου πήγα να αφήσω τηλέφωνο ώστε αν περάσει κάποιος και τον ψάχνει να επικοινωνήσει μαζί μου. Ευτυχώς που το όργανο αργούσε να καταλάβει τι θέλω !!! οπότε καθυστερήσαμε αρκετά στην είσοδο. Τα σκυλιά είχαν αρχίσει να τραβάνε για να φύγουμε όταν από μακρυά είδα κυρία να τρέχει και κατάλαβα πως θα έχουμε αίσιο τέλος. Όταν την είδε ο σπόρος και άρχισε να της γαβγίζει σκέφτηκα εδώ είμαστε.

Τον έψαχνε για μια ώρα, μου είπε χίλια ευχαριστώ και η μικρή περιπέτεια του μάγκα είχε αίσιο τέλος.

Δυστυχως εγω ειδα πριν καμια εβδομαδα κυρία να κουβαλάει το αψυχο σωμα μικρόσωμου, μετα απο ίδιο σκηνικό. Της εφυγε και το χτυπησε μηχανη. νευριασα παρα πολυ μαζί της γιατι την προηγουμενη μερα στο ιδιο ακριβως σημείο πηγε να της φυγει παλι να ερθει στο γκρεμλιν και γενικα το ελυνε συχνα.

ΥΣ1. εγω κουβαλαω παντα ενα απο αυτα τα λουρια που ειναι φαση εκπαιδευτικα, σαν αυτοL066B.jpg

ΥΣ2. γενικα να ξερεις οτι ελαχιστοι ως κανενας ιδιοκτητης ή ανθρωπος που θα βρει σκυλί θα σκεφτούν να περασουν απο τμήμα , συνηθως τα σκυλια οταν τα χανουν ή βρισκουν στελνουν πρωτα στη σελίδα στο Fb ή ινσταγκραμ της περιοχης (αρα η Μεδουσα τα μαθαίνει πρωτη πρωτη στο μπραχαμι) και στον δημο/δημοτικη .

• Like
Reactions: Εriana

ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.120
1.966
@medusa την "γλύτωσες" γιατί εσένα σκέφτηκα ώστε να βάλεις αγγελία. Δεν έχω φουμπουκια κλπ οπότε μιας και είσαι της περιοχής θα ειδοποιούσες τους γύρω.

Ερχόμουν από το μετρό προς το αστυνομικό τμήμα, απ' την απέναντι μεριά, και το σκηνικό έγινε λίγο πριν. Μιας και ήμουν δίπλα πήγα να αφήσω τηλέφωνο αλλά η αστυφύλαξ δεν ξέρω τι νόμιζε, ίσως πως θα έκανα κάποια ιδιαίτερη πολύπλοκη δήλωση εύρεσης ; Το να έχεις τον Άργο σε αναμονή όταν βρίσκεται στη αρχή της βόλτας δεν παίζει ιδιαίτερα πόσο μάλλον να χοροπηδάει και ο άλλος δίπλα ως κατσίκι ( ήταν ωραίος ο ζούμπακας ).

* Είχα μια εμπειρία πριν 20 ημέρες. Ένα θρίλερ έζησα.

Πηγαίνοντας από τον πεζόδρομο προς το Δημαρχείο είδα από μακρυά μηχανάκι να στουκάρει χωρίς να έχω καθαρή εικόνα, ακούω ένα δυνατό ΜΠΑΜ και μετά από λίγα δευτερόλεπτα βλέπω τον Μαξ, το θηρίο που είχα βάλει φωτό με τον Άργο, να έρχεται καταπάνω μου τρέχοντας με χίλια. Που να τον σταματήσω, έβαλα χέρι και μου το πήρε παραμάζωμα.

Όπισθεν να τον κυνηγώ με τον Άργο και ευτυχώς βρήκε τον δρόμο για το σπίτι του που ήταν κοντά. Βρήκα ανοιχτή την πόρτα της αυλής και την έκλεισα αφού βεβαιώθηκα πως ο σκύλος είναι μέσα.

Αγωνία να γυρίσω πίσω να δω αν ο κάτοχος και ο οδηγός με το μηχανάκι είναι καλά, μέσα στα αίματα τους σκεφτόμουν... Βρήκα το παιδί που οδηγούσε το μηχανάκι, ευτυχώς καλά, χωρίς τον ιδιοκτήτη του σκύλου.

Να γυρίσω πίσω όπου είχα αφήσει φίλη με με την σκύλα της να φιλάει τον Μαξ μπας και συμβεί κάτι ( είχα βάλει μαζί και ένα οδοκαθαριστή του Δήμου να περιμένει που έτυχε να βρεθεί εκεί )....

Να βρω κάποιον γείτονα που γνώριζε το τηλέφωνο του ιδιοκτήτη ώστε να τον ειδοποιήσουμε, σκεφτόμουν μήπως έχει εσωτερική αιμορραγία το σκυλί... ούτε μετά από τρεις ώρες δεν ηρέμησα.

* Ο σκύλος γύρναγε μόνος και περνώντας κάθετα τον δρόμο έπεσε πάνω στο μηχανάκι.

Κάποιος που μάλλον δεν χωνεύει τον σκύλο πήγε και άνοιξε την πόρτα. Τώρα η πόρτα κλειδώνει και ευτυχώς το σκυλί είχε επιπόλαια τραύματα. Θα αποζημιωθεί και ο οδηγός για τις φθορές.

Johnnader

Member
29 Απριλίου 2020
10
3
41
Αλσος Νέας ΦΙλαδέλφειας, βγάζω και εγώ το μωρό μου κάποιες φορές για βόλτα, αλλά πάω και εγώ ο ίδιος για προπόνηση με το ποδήλατο. Με τόσα παιδάκια, ποδήλατα και κόσμο να περνάει από παντου και τα μονοπάτια, θεωρώ απαράδεκτο να αφήνουν τα σκυλιά ελευθερα χωρίς λουρί, μου έχουν πεταχτεί κατά καιρούς μέσα απο θάμνους και πίσω από δέντρα, εγώ είμαι ψύχραιμος και δεν θα τα χάσω, αλλά 1 φορά στα τόσα χρόνια χθές, έπεσα πάνω σε ένα λυμμενο ροτβαιλερ που μου πετάχτηκε πίσω από δέντρο ρίχνοντάς με από το ποδήλατο καθώς κουτούλησε με το κεφάλι του την πίσω ρόδα και ευτηχώς που φοράω πάντα κράνος και γάντια, έσκισα μονο το ποδηλατικό κολάν, ο ιδιοκτήτης ατάραχος, μου ζήτησε συγνώμη και απλά άκουσε τα βρισίδια και έφυγε. Ο σκύλος δεν χτύπησε και ούτε αγρίεψε, ίσως ήθελε να παίξει με το ποδήλατο, αλλά η κατάσταση μέσα στα πάρκα είναι εκτός ελέγχου. Τα ίδια και στο Τρίτση και στο Συγγρού.

• Wow
Reactions: Aliki V.

Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.523
3.452
36
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σήμερα το πρωί πήγαμε στον κτηνίατρο για προληπτικές εξετάσεις. Εκεί κοντά έχει μεγαλούτσικο πάρκο οπότε αποφάσισα να πάμε εκεί για βόλτα όταν τελειώσαμε. Προς το τέλος της βόλτας ακούω κάποιον να φωνάζει, στην αρχή δεν κατάλαβα αν λέει κάτι σε μένα ή σε κάποιον άλλον "σε κτηνίατρο να πας" έλεγε, κι αφού συνέχισε κατάλαβα ότι μιλάει για μένα μιας και ο Κούκης είναι 15 χρονών πλέον και περπατάει σιγά σιγά (σαν γέρικο σκυλί που είναι). "Να τον πας στον κτηνίατρο το καημένο, πώς μπορείς έτσι, να κοιτάς μόνο τον ευατούλη σου." Μου ανάβουν τα λαμπάκια, νομίζω ξύπνησα όλη τη γειτονιά, ευτυχώς δηλαδή που δεν ήρθε και πιο κοντά γιατί θα τον βαρούσα κι όλας...

BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
3.952
76
Γλυφάδα
Berna, μη χαλάς την μέρα σου για τέτοια πράγματα. Εγώ έχω χαρακτηριστεί ως ο "κακοποιός σκύλων" στην γειτονιά γιατί η Σόνια ήταν συνέχεια δίπλα μου. Θεωρούσαν ότι την χτύπαγα και δεν την άφηνα να παίζει με άλλους ή σκυλιά. "Αυτό που κάνεις δεν είναι φυσιολογικό, πρέπει να παίζει με άλλα σκυλιά". Εδώ και χρόνια τρολαρω αγρια.

• Wow
Reactions: medusa and Berna

Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
174
157
46
Berna, μη χαλάς την μέρα σου για τέτοια πράγματα. Εγώ έχω χαρακτηριστεί ως ο "κακοποιός σκύλων" στην γειτονιά γιατί η Σόνια ήταν συνέχεια δίπλα μου. Θεωρούσαν ότι την χτύπαγα και δεν την άφηνα να παίζει με άλλους ή σκυλιά. "Αυτό που κάνεις δεν είναι φυσιολογικό, πρέπει να παίζει με άλλα σκυλιά". Εδώ και χρόνια τρολαρω αγρια.
Εμένα την κυριακή μου την είπαν γιατί λέει είμαι "απάνθρωπη" που πάω βόλτα το σκυλί μου στο βουνό και το έχω με λουρί αντί να το αφήσω ελεύθερο να ευχαριστηθεί κι αυτό.."τι το παίρνεις μαζί σου; για να το βασανίζεις; αν θες να κάνεις τη βόλτα σου εσύ, αστο σπίτι τουλάχιστον το καημένο να μη βασανίζεται!" ..να βάλω γελαστή φατσούλα ή θυμωμένη???????

• Wow
  • Haha
Reactions: Estranged and Berna

BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
3.952
76
Γλυφάδα
Μα κι εσύ, παράτα το στο κήπο το ζωντανό να χαρεί. Τι το τραβάς παντού μαζί σου;
Σε πιστεύω πάντως. Δεν μου ακούγεται παράλογο με ότι έχω ακούσει από άλλους. Μη ασχολείσαι. Συνέχισε να βολταρεις το σκυλί.

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.668
11.996
Πλεον είσαι κακοποιητης αν απλα βγαζεις το σκυλο με περιλαίμιο. Ειναι η νεα ταση.

Και αν δε το λύνεις μες το κόσμο εισαι κακος γονιος...
Και αν συμβουλευτεις εκπαιδευτη που δε γραφει στο σαιτ πανω απο 20 φορες τη λεξη θετικος εισαι αθλιος επισης....
Και αν δε θελει τα αλλα αρσενικα και τους το πεις και παρα ταυτα ερχονται και τους γρυλισει εισαι εσυ κακος και τερας...

Last edited:

Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
65
85
45
Και αν δε θελει τα αλλα αρσενικα και τους το πεις και παρα ταυτα ερχονται και τους γρυλισει εισαι εσυ κακος και τερας...
Και αυτό που οπισθοχωρείς ενώ τους λες ότι με τα άλλα αρσενικά δεν τα πάει καλά. και ο άλλος πλησιάζει με τον δικό του και σου λέει μα είναι καλός ο δικός μου...
Παραλίγο να βρεθώ στην μέση του δρόμου μια φορά οπισθοχωρώντας με αυτό τον τρόπο.

betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
4.075
10.053
44
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αλσος Νέας ΦΙλαδέλφειας, βγάζω και εγώ το μωρό μου κάποιες φορές για βόλτα, αλλά πάω και εγώ ο ίδιος για προπόνηση με το ποδήλατο. Με τόσα παιδάκια, ποδήλατα και κόσμο να περνάει από παντου και τα μονοπάτια, θεωρώ απαράδεκτο να αφήνουν τα σκυλιά ελευθερα χωρίς λουρί, μου έχουν πεταχτεί κατά καιρούς μέσα απο θάμνους και πίσω από δέντρα, εγώ είμαι ψύχραιμος και δεν θα τα χάσω, αλλά 1 φορά στα τόσα χρόνια χθές, έπεσα πάνω σε ένα λυμμενο ροτβαιλερ που μου πετάχτηκε πίσω από δέντρο ρίχνοντάς με από το ποδήλατο καθώς κουτούλησε με το κεφάλι του την πίσω ρόδα και ευτηχώς που φοράω πάντα κράνος και γάντια, έσκισα μονο το ποδηλατικό κολάν, ο ιδιοκτήτης ατάραχος, μου ζήτησε συγνώμη και απλά άκουσε τα βρισίδια και έφυγε. Ο σκύλος δεν χτύπησε και ούτε αγρίεψε, ίσως ήθελε να παίξει με το ποδήλατο, αλλά η κατάσταση μέσα στα πάρκα είναι εκτός ελέγχου. Τα ίδια και στο Τρίτση και στο Συγγρού.
Με το σκυλο ησουν. Ή μονο με ποδηλατο;

Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.208
6.592
Και αυτό που οπισθοχωρείς ενώ τους λες ότι με τα άλλα αρσενικά δεν τα πάει καλά. και ο άλλος πλησιάζει με τον δικό του και σου λέει μα είναι καλός ο δικός μου...
Παραλίγο να βρεθώ στην μέση του δρόμου μια φορά οπισθοχωρώντας με αυτό τον τρόπο.
Αυτό είναι κ η δικιά μου μεγαλύτερη μάστιγα :mad:

Το να μην ξέρουν, να ρχονται πρόσχαροι κ να σταματήσουν έστω κ λίγο αργά, οκ. Είμαι πολύ πιο λάιτ πλέον σε όλες μου τις αντιδράσεις, κ δεν αποφεύγω κ τόσο πολύ πια όλους - στην τελική μπορεί κάποιοι να μην είχαν ξανά σκυλί κ να μην ξέρουν, κανένα θέμα.

Αλλά μερικοί είναι ασύλληπτοι. Έρχονται κ τρέχοντας, οπισθοχωρώ, τους μιλάω/φωνάζω, κάνω καταφανέστατες κινήσεις αποφυγής, κάνω στοπ με το χέρι από μακρυά, μόνο που δεν τους δαγκώνω εγώ, στο τέλος τον σηκώνω από το σαμάρι σα βαλίτσα για να μην τους αρπάξει τα καμάρια τους κ πάλι, ΠΑΛΙ έρχονται (τα σκυλιά τους εντωμεταξύ συχνά τον βλέπουν πως τσιτώνει κ δε θέλουν καν να ρθουν!). Κ μετά γαυγίζει και με κοιτάνε υπερσοκαρισμένοι κιόλας κ φεύγουν τρέχοντας κοιτώντας μας σαν το μανιακό τιμ δολοφόνων να πούμε.

ΤΙ. ΦΑΣΗ;

Θέλω να μάθω, αλήθεια. Θέλω ένας, ειδικά στις πιο καραμπαμ περιπτώσεις (βλ. παρακάτω) να βγει υπεύθυνα κ να μου πει: όταν με πλησιάζεις με σκυλί 5 κιλών κ βλέπεις κ προσπαθώ να βάλω πίσω μου σκύλο 25 κιλών, πριν καν κάνω οποιαδήποτε άλλη ενέργεια ας πούμε... Τι θεωρείς ότι συμβαίνει; Τι ακριβώς περνάει από το μυαλό σου; Πιστεύεις ότι ΣΑΣ φοβάμαι κ έρχεσαι να μου πεις τι καλό που είναι το σκυλάκι σου; ΑΛΗΘΕΙΑ;

Και δεν είναι κ μόνο τα συμπεριφορικά θέματα. Μια μέρα τον πήγαινα γιατρό κ δεν ήθελα να κάνει οτιδήποτε active στο δρόμο γιατί κάτι είχε και δεν έπρεπε να ανεβάσει ενέργεια κα-θό-λου. Τι με νοιάζει αγόρι μου/κοπέλα μου/κύριέ μου/κυρία μου αν είναι καλό το σκυλάκι σου κ αν στην τελική όντως θα παίζανε; 'Αμα σε αποφεύγω, ειδικά δε τόσο έντονα, ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΓΜΜΕΝΟ ΛΟΓΟ ΣΕ ΑΠΟΦΕΥΓΩ. Νιώσε λίγο.

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.668
11.996
εγω που δεν εχω αγχος οτι θα αρπαξει/κανει ζημια πλεον αν δε νιωθουν μετραω απο μεσα μου 5 σεκοντ και περιμενω να γελασω , αν το τραβολογησω η το τσιτωσω το γκρεμλιν χειροτερα θα ειναι αλλωστε.

Ηρθε χτες λυτο μικρο εγω αδιαφορη, η κοπελιτσα επινε μπυρα καμια 20αρια μετρα μακρια χαχαχου ερχοταν με το πασο της. Μας κολλαγε το μικρο, μπλεκοταν εκει στο γκρεμλιν που καμια ορεξη δεν ειχε , κανει ενα δυνατο γκρ το γκρεμλιν, απλα να το διωξει φαση ουτε το κοιταζε .....Μολις ακουει το γκρ βγαζει μια κραυγη αυτη και οπως ερχοταν αλλαζει διευθυνση και αρχιζει να τρεχει μακρια και αφηνει το σκυλι της πίσω . :LOL:

BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
3.952
76
Γλυφάδα
Η κοινωνικοποίηση είναι μια έννοια που οι περισσότεροι έχουν παρεξηγήσει. Είναι ΑΝΤΙ-κοινωνικο να σε πλησιάζει κάποιος χωρίς να θες. Εκτός αν σας φαίνεται υγιές να έρχεται άγνωστος τρέχοντας προς το μέρος σου, να είναι στην τσίτα και ενώ του λες απομακρυνσου αυτός να φωνάζει "Θέλω να σε γνωρίσω άσε με"

Κοινωνικοποιημένο σκυλί είναι αυτό που είναι ουδέτερο και ξέρει να διαβάζει το περιβάλλον. Δεν είναι το τρέχω παντού και παίζουμε με τους πάντες.

Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
65
85
45
Θέλω να μάθω, αλήθεια. Θέλω ένας, ειδικά στις πιο καραμπαμ περιπτώσεις (βλ. παρακάτω) να βγει υπεύθυνα κ να μου πει: όταν με πλησιάζεις με σκυλί 5 κιλών κ βλέπεις κ προσπαθώ να βάλω πίσω μου σκύλο 25 κιλών, πριν καν κάνω οποιαδήποτε άλλη ενέργεια ας πούμε...
Τι να πω και εγώ που είμαι στην ακριβώς αντίθετη περίπτωση (Σπόρος γαρ) και έχω και την τσαντίλα μου με τους χαζούς και έχω και τον φόβο ότι θα γυρίσω σπίτι χωρίς σκύλο.

• Like
Reactions: medusa and Εriana