Απροοπτα στη βολτα

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.796
12.730
Βγαίνεις απο την εξωπορτα με το 20κιλο γκρεμλιν να χτυπιέται σαν χλαπάτσα και πάνω που καταφέρνεις να φτάσεις στην εξωπορτα σωα.....ανοίγεις και πέφτεις πανω σε κυρία 75 ετων και 40 κιλων να πηγαίνει βόλτα χαλαρα ενα 70κιλο Καυκάσου ΜΕ ΦΛΕΞΙ. :censored::eek:o_O

sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.398
3.154
Αθήνα
Μάλλον σκέφτηκε ότι και να του βάλει λουρί και δύο προνγκ δεν υπάρχει περίπτωση να το συγκράτησει, οπότε σου λέει βάλτου ένα φλεξι να είναι και λίγο άνετα

Εδιτ: μόνο 20 κιλά? Τον είχα για μεγαλόσωμο τον Μπατμαν... Μικρός και θαυματουργός!!

mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.006
18.916
... πέφτεις πανω σε κυρία 75 ετων και 40 κιλων να πηγαίνει βόλτα χαλαρα ενα 70κιλο Καυκάσου ΜΕ ΦΛΕΞΙ. :censored::eek:o_O
Το έχω ξεπατικωτούρα σε πληροφορώ το σενάριο, στην γειτονιά.
Ακόμη μεγαλύτερης ηλικίας και...αστάθειας κυρία, με ένα σε μέγεθος γπ σκύλαρο στο flexi! Ο οποίος δεν κουνάει ρούπι από κοντά της. Πηγαίνει πιο αργά και από την γιαγιά και με ξεκάθαρα καμία απολύτως πρόθεση, να λοξοδρομήσει. Την ρώτησα μια φορά. Ετσι την έχω μάθει μου λέει. Να είναι δίπλα μου. Εκλαψα λίγο ομολογώ.

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.796
12.730
Μάλλον σκέφτηκε ότι και να του βάλει λουρί και δύο προνγκ δεν υπάρχει περίπτωση να το συγκράτησει, οπότε σου λέει βάλτου ένα φλεξι να είναι και λίγο άνετα

Εδιτ: μόνο 20 κιλά? Τον είχα για μεγαλόσωμο τον Μπατμαν... Μικρός και θαυματουργός!!
ειναι ψηλολιγνος αλλα δε τον λες και πρωτο μποι. :LOL:

Το έχω ξεπατικωτούρα σε πληροφορώ το σενάριο, στην γειτονιά.
Ακόμη μεγαλύτερης ηλικίας και...αστάθειας κυρία, με ένα σε μέγεθος γπ σκύλαρο στο flexi! Ο οποίος δεν κουνάει ρούπι από κοντά της. Πηγαίνει πιο αργά και από την γιαγιά και με ξεκάθαρα καμία απολύτως πρόθεση, να λοξοδρομήσει. Την ρώτησα μια φορά. Ετσι την έχω μάθει μου λέει. Να είναι δίπλα μου. Εκλαψα λίγο ομολογώ.
Και αυτος ετσι ειναι γενικα, βασανιστικα αργος, ειδικα το καλοκαιρι :LOL: Δε νομίζω οτι το φλεξι εχει επεκταθει ποτε. Η κυρια δίπλα σε αναλογια ήταν σοκαριστικο, παντα τον εβλεπα με εναν ευσωμο κυριο.

Σπόρος

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2018
74
104
45
Χτες το απόγευμα είμαστε με τον Σπόρο σε πλατεία που βγαίνουν πολλά σκυλάκια βόλτα. Έρχεται τρέχοντας προς τα εμάς λυτό φουντωτό άσπρο κανισοειδές και επειδή ο Σπόρος είναι και τσαμπουκάς ρωτάω την κοπέλα εάν είναι αρσενικό, μου απαντάει πως όχι και με ρωτάει για τον δικό μου, όταν της λέω ότι είναι αρσενικός, επιταχύνει ελαφρά το βήμα της προς την σκυλίτσα της γιατί έχει λέει περίοδο.
Έχει περίοδο και την έχει λυτή σε πάρκο που κυκλοφορούν πολλά σκυλιά.

Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
383
371
46
Χτες το απόγευμα είμαστε με τον Σπόρο σε πλατεία που βγαίνουν πολλά σκυλάκια βόλτα. Έρχεται τρέχοντας προς τα εμάς λυτό φουντωτό άσπρο κανισοειδές και επειδή ο Σπόρος είναι και τσαμπουκάς ρωτάω την κοπέλα εάν είναι αρσενικό, μου απαντάει πως όχι και με ρωτάει για τον δικό μου, όταν της λέω ότι είναι αρσενικός, επιταχύνει ελαφρά το βήμα της προς την σκυλίτσα της γιατί έχει λέει περίοδο.
Έχει περίοδο και την έχει λυτή σε πάρκο που κυκλοφορούν πολλά σκυλιά.
Ε, να κάτι τέτοια βλέπω και μετά διαβάζω και τις απόψεις για το νομοσχέδιο...υπάρχει ηλίθιος κόσμος δεν εξηγείται αλλιώς..και μετά θα λέει¨"δεν κατάλαβα πως έγινε..όταν κατάλαβα ότι ήταν έγκυος ήταν αργά"..

TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
789
841
25
απογευματινη βολτα, ετσι οπως περπαταμε βλεπω μια "γνωστη" με το μεγαλωσωμο και πολυ hyper κουταβι της για πρωτη φορα. χωρις δευτερη σκεψη απο μεριας της, το φερνει κοντα και αυτο πηδαει πανω στον ντελον. ο ντελον οπως ειναι φυσιολογικο, γρυλιζει και κανει το κλασικο προηδοποιητικο πηδηματακι στα δυο ποδια. της λεω "ξερεις, οταν εχεις ενα πολυ ενεργιτικο κουταβι, καλο ειναι να μην το αφηνεις να πλησιαζει αλλα σκυλια μεχρι να το μαθεις να ελεγχει τις αντιδρασεις του. αυτη η προσεγγιση στην γλωσσα του σκυλου θεωρειται αγενεια, ποσο μαλλον απο ενα κουταβι σε ενα ενηλικο ζωο". δεν της αρεσε της κοπελιας, που απο οτι μου εχει πει ειναι απο αυτες που εχουν τα σκυλια στο μπαλκονι 24/7 και ψαχνουν να τα ζευγαρωσουν, και γυρναει και λεει "α ειναι αγενεια ε? αυτο που κανει ο δικος σου τι ειναι?¨. γυρναω και φευγω γιατι ουδεμια ορεξη ειχα για χασημο χρονο. κριμα το σκυλι της.

υστερα στο γυρισμο, εγω πανω σε πεζοδρομιο, σκαει μυτη απτη στροφη μια κοπελιτσα 15-16 χρονων το πολυ, με ενα ενηλικο ΓΠ. το οποιο με το που μας βλεπει αρχιζει τα γαυγησματα, δοντια, σαλια, τραβηγματα, καθολου θετικη σταση σωματος. η κοπελια το εφερνε κοντα. κατεβαινω αμεσως, ερχοταν και αυτοκινητο, και οταν περναω απο διπλα της λεω "κοπελια, οταν το σκυλι σου αντιδραει με αυτον τον τροπο δεν το πλησιαζεις σε κανεναν. πηραμε ολοι ενα σκυλι χωρις να ξερουμε να το χειριστουμε και το βγαζουμε εξω και οποιον παρει ο χαρος."

τι να πω ρε παιδια... κριμα....

• Like
Reactions: riaki

ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.270
2.263
Ανάλογα με την οπτική που έχει ο καθένας μας.
Δεκάδες τα κουτάβια που έχουν έρθει στον Αργό και φυσικά, όπως λες και εσύ, ο Άργος δεν αντέδρασε.

Όπως κόβω την κίνηση όταν οδηγώ έτσι και με τα σκυλιά. Δεν είναι άσπρο, μαύρο. Μεγάλη κουβέντα και βάζω τελεία.

p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
261
720
Τώρα μου θυμίσατε περιστατικό με τη Ρίνα κουτάβι, που ενώ διασχίζαμε δρόμο διπλής κυκλοφορίας, περπατούσε ένας κύριος με ένα μεγαλόσωμο σκύλο στο πεζοδρόμιο που θα καταλήγαμε, το οποίο σκυλί, με το που είδε τη Ρίνα άρχισε να λυσσομανάει, να έχει βγάλει δόντια, να γαυγίζει, να τον τραβάει προς το μέρος μας και όλα αυτά τα ωραία.
Εγώ με την Ρίνα, στη μέση του δρόμου, το φανάρι να έχει γίνει κόκκινο για τους πεζούς, να περιμένουμε να συνεχίσουν το δρόμο τους, για να φτάσουμε στο πεζοδρόμιο και αυτός να μας λέει... "Ελάτε, δεν δαγκώνει, να παίξει θέλει!"
Τώρα, γιατί μόνο ένα "παιχνίδι" μπορώ να σκεφτώ εγώ, ανάμεσα στο 25κιλο και το 1,5κιλο... δεν ξέρω!! Τελικά, κάναμε το γύρο του παρκαρισμένου οχήματος για να φτάσουμε στο πεζοδρόμιο, αφού αυτός δεν έβλεπε τίποτα παράδοξο σε όλο αυτό...

• Like
Reactions: TheBestBoi

TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
789
841
25
Ανάλογα με την οπτική που έχει ο καθένας μας.
Δεκάδες τα κουτάβια που έχουν έρθει στον Αργό και φυσικά, όπως λες και εσύ, ο Άργος δεν αντέδρασε.

Όπως κόβω την κίνηση όταν οδηγώ έτσι και με τα σκυλιά. Δεν είναι άσπρο, μαύρο. Μεγάλη κουβέντα και βάζω τελεία.
εγω το βρισκω απολυτα φυσιολογικο ενα σκυλι να βαλει ορια σε ενα υπερενεργιτικο κουταβι που του πηδαει στα μουτα. δεν υπαρχει απολυτως τιποτα λαθος και κακο σε αυτο, ισα ισα, μπορει να μαθει το κουταβι και κατι χρησιμο. γιατι αν εκανε κατι τετοιο σε ενα σκυλι 40 κιλων και οχι 6,5, δε νομιζω οτι θα μιλουσαμε καν για το αν ειναι η δεν ειναι σωστο να αντιδρασει το σκυλι.

Mixalissp

Member
13 Φεβρουαρίου 2021
10
0
33
απογευματινη βολτα, ετσι οπως περπαταμε βλεπω μια "γνωστη" με το μεγαλωσωμο και πολυ hyper κουταβι της για πρωτη φορα. χωρις δευτερη σκεψη απο μεριας της, το φερνει κοντα και αυτο πηδαει πανω στον ντελον. ο ντελον οπως ειναι φυσιολογικο, γρυλιζει και κανει το κλασικο προηδοποιητικο πηδηματακι στα δυο ποδια. της λεω "ξερεις, οταν εχεις ενα πολυ ενεργιτικο κουταβι, καλο ειναι να μην το αφηνεις να πλησιαζει αλλα σκυλια μεχρι να το μαθεις να ελεγχει τις αντιδρασεις του. αυτη η προσεγγιση στην γλωσσα του σκυλου θεωρειται αγενεια, ποσο μαλλον απο ενα κουταβι σε ενα ενηλικο ζωο". δεν της αρεσε της κοπελιας, που απο οτι μου εχει πει ειναι απο αυτες που εχουν τα σκυλια στο μπαλκονι 24/7 και ψαχνουν να τα ζευγαρωσουν, και γυρναει και λεει "α ειναι αγενεια ε? αυτο που κανει ο δικος σου τι ειναι?¨. γυρναω και φευγω γιατι ουδεμια ορεξη ειχα για χασημο χρονο. κριμα το σκυλι της.

υστερα στο γυρισμο, εγω πανω σε πεζοδρομιο, σκαει μυτη απτη στροφη μια κοπελιτσα 15-16 χρονων το πολυ, με ενα ενηλικο ΓΠ. το οποιο με το που μας βλεπει αρχιζει τα γαυγησματα, δοντια, σαλια, τραβηγματα, καθολου θετικη σταση σωματος. η κοπελια το εφερνε κοντα. κατεβαινω αμεσως, ερχοταν και αυτοκινητο, και οταν περναω απο διπλα της λεω "κοπελια, οταν το σκυλι σου αντιδραει με αυτον τον τροπο δεν το πλησιαζεις σε κανεναν. πηραμε ολοι ενα σκυλι χωρις να ξερουμε να το χειριστουμε και το βγαζουμε εξω και οποιον παρει ο χαρος."

τι να πω ρε παιδια... κριμα....
Εμενα επρεπε να συναντησεις στο δρομο. Να μου αρχισεις αυτες τις παπαριες, να σου αστραψω 2 σκαμπιλια να καταπιεις τα δοντια σου. Βλακα

vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.797
4.197
ΑΘΗΝΑ
εγω το βρισκω απολυτα φυσιολογικο ενα σκυλι να βαλει ορια σε ενα υπερενεργιτικο κουταβι που του πηδαει στα μουτα. δεν υπαρχει απολυτως τιποτα λαθος και κακο σε αυτο, ισα ισα, μπορει να μαθει το κουταβι και κατι χρησιμο. γιατι αν εκανε κατι τετοιο σε ενα σκυλι 40 κιλων και οχι 6,5, δε νομιζω οτι θα μιλουσαμε καν για το αν ειναι η δεν ειναι σωστο να αντιδρασει το σκυλι.
Ένα ισορροπημένο ενήλικο σκυλί ποτέ δεν θα τα βάλει με ένα κουτάβι, όση ενέργεια και να κουβαλάει μέσα του το μικρό. Στην χειρότερη να του γυρίσει την πλάτη και να φύγει. Θα φέρω σαν παράδειγμα τον Μάικ, που δεν σήκωνε μύγα στο σπαθί του. Άλλο αρσενικό να τον πλησιάσει χωρίς επεισόδιο, ήταν αδύνατον. Και όμως, 5μηνο ντόπερμαν πάνω στην αλλαγή δοντιών είχε γεμίσει το πρόσωπο του μάικ με δόντια που του έφευγαν από το δάγκωμα.Η μούρη του Μαικ είχε ματώσει από τα δαγκώματα και αυτός απλά καθόταν και το ανεχόταν. Καμία αντίδραση.

TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
789
841
25
Ένα ισορροπημένο ενήλικο σκυλί ποτέ δεν θα τα βάλει με ένα κουτάβι, όση ενέργεια και να κουβαλάει μέσα του το μικρό. Στην χειρότερη να του γυρίσει την πλάτη και να φύγει. Θα φέρω σαν παράδειγμα τον Μάικ, που δεν σήκωνε μύγα στο σπαθί του. Άλλο αρσενικό να τον πλησιάσει χωρίς επεισόδιο, ήταν αδύνατον. Και όμως, 5μηνο ντόπερμαν πάνω στην αλλαγή δοντιών είχε γεμίσει το πρόσωπο του μάικ με δόντια που του έφευγαν από το δάγκωμα.Η μούρη του Μαικ είχε ματώσει από τα δαγκώματα και αυτός απλά καθόταν και το ανεχόταν. Καμία αντίδραση.
ενα ισορροπημενο ενηλικο σκυλι που κανει την βολτα του στο λουρι και ξαφνικα ερχεται τρεχοντας αλαφιασμενο ενα κουταβι με υπερβολικη ενεργεια και του σκαει στα μουτρα, ειναι φυσικο και επομενο να προηδηποιησει οτι αυτο που κανει δεν του αρεσει. δεν ειπα ΠΟΥΘΕΝΑ στο ποστ μου οτι ο ντελον επιτεθηκε. ειπα πως προηδοποιησε, μαλλον υπαρχει ενα θεματακι στο πως καταλαβαινεται μερικοι εδω μεσα το οτι γραφω. ακριβως επειδη ο ντελον ειναι ισορροπημενος, στο παρκο που συνανταει πανω απο 10 σκυλια την φορα, δεν αντιδραει ποτε και σε κανενα, ειτε κουταβι ειτε ενηλικο. αν δεν του αρεσει μια συμπεριφορα θα κανει ακριβως αυτο, θα γυρισει κεφαλι και θα φυγει. στο λουρι ομως δεν θελω να γινονται συναντησεις, γιατι η ψυχολογια του ειναι διαφορετικη. αισθανεται παγηδευμενος και τον τρομαζει να του ερχεται ενα σκυλι καταπανω του. γι αυτο εξ'αλλου, αποφευγω τα πολλα πολλα με σκυλια που ειναι πολυ ενεργιτικα και ιδιοκτητες που δεν εχουν ουδεμια ιδεα πως να τα χειριστουν. σε αυτη την περιπτωση ομως δεν ειχα επιλογη, καθως χωρις να με ρωτησει το ειχε φερει ηδη κοντα μας.

οποτε ακυρο το "ποτε δε θα τα βαλει". δεν τα "εβαλε" με κανεναν. ΟΡΙΑ λεγεται, που ειναι πολυ σημαντικο να μπαινουν απο ενα ενηλικο σε ενα κουταβι.

δε θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε επειδη εδω μεσα καποιοι τα βαζετε με αυτους που εχουν διαφορετικες αποψεις απο εσας, καταλαβετε το. αλλο το να διορθωνει καποιος καποιον οταν οντως κανει λαθος, εγω αυτο το δεχομαι με χαρα. οταν κανω λαθος θελω να μου το λενε. ομως το να ερχεται καποιος και να μου λεει πως ειναι σωστο ο αλλος να φερνει το σπαστικο κουταβι του πανω στη μουρη του δικου μου και ο δικος μου να μην αντιδρασει καθολου ειναι το σωστο, τοτε τι να πω ρε παιδια, σηκωνω τα χερια ψηλα. εσας υποθετω οταν καποιος σας εισβαλει τον προσωπικο σας χωρο, δεν αντιδρατε καθολου. μαγκια σας, εγω ομως ξερω πως στην γλωσσα του σκυλου, ενα ενηλικο θα διορθωσει ενα κουταβι σε ορισμενες συμπεριφορες του, και η λαθος προσεγγιση ειναι μια απο αυτες. αντε, θα μας βγαλετε εδω μεσα οτι εχουμε και επιθετικο και ανισορροπο σκυλι. δε κοιταει λεω γω ο καθενας μας την καμπουρα του?

Last edited:

vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.797
4.197
ΑΘΗΝΑ
ενα ισορροπημενο ενηλικο σκυλι που κανει την βολτα του στο λουρι και ξαφνικα ερχεται τρεχοντας αλαφιασμενο ενα κουταβι με υπερβολικη ενεργεια και του σκαει στα μουτρα, ειναι φυσικο και επομενο να προηδηποιησει οτι αυτο που κανει δεν του αρεσει. δεν ειπα ΠΟΥΘΕΝΑ στο ποστ μου οτι ο ντελον επιτεθηκε. ειπα πως προηδοποιησε, μαλλον υπαρχει ενα θεματακι στο πως καταλαβαινεται μερικοι εδω μεσα το οτι γραφω. ακριβως επειδη ο ντελον ειναι ισορροπημενος, στο παρκο που συνανταει πανω απο 10 σκυλια την φορα, δεν αντιδραει ποτε και σε κανενα, ειτε κουταβι ειτε ενηλικο. αν δεν του αρεσει μια συμπεριφορα θα κανει ακριβως αυτο, θα γυρισει κεφαλι και θα φυγει. στο λουρι ομως δεν θελω να γινονται συναντησεις, γιατι η ψυχολογια του ειναι διαφορετικη. αισθανεται παγηδευμενος και τον τρομαζει να του ερχεται ενα σκυλι καταπανω του. γι αυτο εξ'αλλου, αποφευγω τα πολλα πολλα με σκυλια που ειναι πολυ ενεργιτικα και ιδιοκτητες που δεν εχουν ουδεμια ιδεα πως να τα χειριστουν. σε αυτη την περιπτωση ομως δεν ειχα επιλογη, καθως χωρις να με ρωτησει το ειχε φερει ηδη κοντα μας.

οποτε ακυρο το "ποτε δε θα τα βαλει". δεν τα "εβαλε" με κανεναν. ΟΡΙΑ λεγεται, που ειναι πολυ σημαντικο να μπαινουν απο ενα ενηλικο σε ενα κουταβι.

δε θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε επειδη εδω μεσα καποιοι τα βαζετε με αυτους που εχουν διαφορετικες αποψεις απο εσας, καταλαβετε το. αλλο το να διορθωνει καποιος καποιον οταν οντως κανει λαθος, εγω αυτο το δεχομαι με χαρα. οταν κανω λαθος θελω να μου το λενε. ομως το να ερχεται καποιος και να μου λεει πως ειναι σωστο ο αλλος να φερνει το σπαστικο κουταβι του πανω στη μουρη του δικου μου και ο δικος μου να μην αντιδρασει καθολου ειναι το σωστο, τοτε τι να πω ρε παιδια, σηκωνω τα χερια ψηλα. εσας υποθετω οταν καποιος σας εισβαλει τον προσωπικο σας χωρο, δεν αντιδρατε καθολου. μαγκια σας, εγω ομως ξερω πως στην γλωσσα του σκυλου, ενα ενηλικο θα διορθωσει ενα κουταβι σε ορισμενες συμπεριφορες του, και η λαθος προσεγγιση ειναι μια απο αυτες. αντε, θα μας βγαλετε εδω μεσα οτι εχουμε και επιθετικο και ανισορροπο σκυλι. δε κοιταει λεω γω ο καθενας μας την καμπουρα του?
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την επίθεση. Έγραψα ένα σχόλιο γενικό σύμφωνα με την δική μου ελάχιστη εμπειρία. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
Δεν σου κάνει; Προσπέρνα την. Τόσο απλά. Έχω κουραστεί κάθε φορά με το ζόρι διαμάχες που καταλήγουν σε προσωπικές κόντρες.

Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
272
564
Εγώ πάντως που έχω αντιδραστικό και φοβικό σκύλο απέναντι σε άλλα σκυλιά αποφεύγω πάντοτε τις γνωριμίες με άλλα σκυλιά στις βόλτες πλέον. Κάνω οτιδήποτε περνάει από το χέρι μου να μην πηγαίνω σε περιοχές που υπάρχουν πολλά σκυλιά ή σκυλιά που ενδέχεται να είναι off-leash. Και όταν έρχεται κάποιος προς εμένα με τον δικό του, του λέω με ευγενικό τρόπο να μην πλησιάσει γιατί δεν είναι φιλική. Είμαι απολύτως ειλικρινής και δεν θα ρισκάρω σε καμία περίπτωση καυγά ή να κάνω την δικιά μου να νιώσει στρες ή άβολα. Είναι απολύτως δικό μου λάθος που είναι αντιδραστική (δεν την κοινωνικοποίησα νωρίς και οτιδήποτε ''γνωριμία'' είχε με σκυλί μέχρι τώρα ήταν αρνητική) και μέχρι να μπορέσω να την πάω σε εκπαιδευτή παίρνω τα κατάλληλα precautions. Διότι αν σε οποιαδήποτε περίπτωση πλησίαζα έναν άλλον σκύλο και ξέσπαγε μάχη θα έφταιγα 100% εγώ (πρώτον γιατί πήγα κοντά και δεύτερον γιατί ξέρω πως συμπεριφέρεται και πόσο ΔΕΝ θέλει να είναι κοντά σε άλλους σκύλους), και όχι το σκυλί που αντέδρασε απέναντι σε αυτή και έπραξε με αυτοάμυνα. Το γρύλισμα ή γάβγισμα είναι προειδοποιητικό, το δάγκωμα από την άλλη είναι πολύ επικίνδυνο. Και όσο αντιδραστική και αν είναι, ποτέ μα ποτέ δεν έχει δαγκώσει. Τα κουτάβια τα απεχθάνεται, δεν τα ανέχεται σε καμία περίπτωση γιατί τα περισσότερα τα οποία έχουμε συναντήσει έχουν την τάση ενεργητικότητας και παιχνιδιού και αυτή δεν έχει μάθει να παίζει με άλλα σκυλιά και έχω παρατηρήσει ότι όταν αυτά χαμηλώνουν το μπροστινό μέρος του σώματος τους και σηκώνουν τα πίσω τους πόδια ενώ κουνούν την ουρά τους (για να παίξουν), η ουρά της πάει ανάμεσα στα πόδια και περπατάει προς τα πίσω τρομαγμένη. Τα αποφεύγω και αυτά. Όταν είσαι ιδιοκτήτης σκύλου πρέπει να ξέρεις τις αντιδράσεις του σε διαφορετικές περιπτώσεις. Αν η δική μου είχε την τάση να πέφτει πάνω σε άλλα σκυλιά από την χαρά της ή να χαίρεται υπερβολικά πολύ μόλις βλέπει ένα, σε επίπεδο να μην σέβεται τα όρια του, επίσης θα απέφευγα να την πάω κοντά. Όχι γιατί η ίδια αποτελεί κίνδυνο, αλλά γιατί δεν ξέρω πως θα νιώσει ή θα αντιδράσει ο άλλος. Δηλαδή εμένα αν κάποιος έφερνε το ενεργητικό του κουτάβι κοντά στην δικιά μου (γιατί θέλει να παίξει, να το κοινωνικοποιήσει κτλ.) ενώ του είχα ήδη πει να ΜΗΝ το κάνει τότε έχω κάθε λόγο να εκνευριστώ. Μπορεί να ξέρεις τον σκύλο σου αλλά δεν ξέρεις τον σκύλο ενός αγνώστου. Είναι αγένεια να τον πας κοντά. Η σωστή κοινωνικοποίηση δεν είναι να χαίρεται υπερβολικά το κουτάβι σου και να μην σέβεται τον άλλον και ούτε επίσης να είναι επιθετικό και επιφυλακτικό. Είναι να μπορεί να αγνοεί και να σέβεται, να μπορεί να παίζει αλλά να ξέρει και πότε να σταματήσει, να μπορεί να διαβάσει την γλώσσα του σώματος του άλλου σκύλου. Τα corrections (διορθώσεις) από μεγάλα σκυλιά σε κουτάβια δεν τα θεωρώ λάθος, μερικές φορές βοηθούν σε μεγαλύτερο βαθμό από ότι θα μπορέσει ποτέ να βοηθήσει κάποιος εκπαιδευτής. Αλλά εγώ ποτέ δεν θα άφηνα την δική μου να κάνει correction σε κουτάβι γιατί πολύ απλά δεν είναι ισορροπημένη και δεν ξέρει τι πάει να πει correction. Οτιδήποτε κάνει σε γρύλισμα ή γάβγισμα το κάνει για να απωθήσει τον άλλον σκύλο. Οπότε αν δεν είναι κάποιος σίγουρος αν ο σκύλος που βλέπει απέναντι του, ενώ ο ίδιος κρατάει κουτάβι, είναι καλά ισορροπημένος, δεν πρέπει να το πάει κοντά.

ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.270
2.263
Σπαστικό κουτάβι ; Δεν ξέρω που αναφέρεσαι. Κουτάβια έχω συναντήσει μπόλικα. Από πολυαιμα μέχρι ροτ, κανγκαλ, βελγικα, Λαμπ, σταφακια, ΓΠ, μαλτεζ, μικρά, μεγάλα.... Σπαστικό δεν μου έτυχε κάποιο.

Το hyper δεν το κατάλαβα. Δεν ξέρω αν εννοείς συγκεκριμένης φυλής γιατί έχεις δείξει να μήν έχεις σε ιδιαίτερη εκτίμηση όσους έχουν σκυλί συγκεκριμένης φυλής ή και τα ίδια τα σκυλιά. Άποψη σου και δεν έχω λόγους να σε κρίνω.

Ενήλικα νευρικά μικρόσωμα συναντώ άφθονα με αποκορύφωση τα Τζακ Ράσελ. Παρά το ότι έχω σκυλί αδιάφορο στα άλλα δεν επιζητώ την συνάντηση με αυτά αλλά πορεία δεν αλλάζω. Αν κάποιος "πρέπει" να αλλάξει δρόμο σίγουρα δεν είμαι εγώ με τον Άργο.

Καταλαβαίνω πως το βασικό σου θέμα δεν είναι με το κουτάβι αλλά με την κυρία που το είχε. Έχεις κάνει παλιότερα αναφορές και σε γονείς με παιδιά. Κάποιες φορές μπορεί να είναι στραβός ο γιαλός και άλλες εμείς να αρμενίζουμε στραβά....

Όρια ; Γενική έννοια. Σε ποιες αποχρώσεις, ποιος τα θέτει; Τα δικά μου όρια στην οδήγηση απέχουν χλμ από αυτόν που τρέμει να βγει η ψυχή του όταν οδηγεί ακόμα και με 30 στην Εθνική.

Έτσι για να κάνω και λίγο χαβαλέ αν μιλάμε για κάποια από τα όρια στα οποία αναφέρονται οι αξιότιμοι μαλακουρες κύριοι εκπαιδευτές σκύλων αναφέρω πως σε ορισμένα θέματα τους έχω γραμμένους στα @@μου.

Ποια είναι αυτά που ξέρουμε και οι άλλοι προσπαθούν να μας κάνουν να τα ξεχάσουμε ; Δεν κατάλαβα. Για να αντιστρέψω αυτό που λες εγώ δεν μπορώ να εκφράσω την γνώμη μου ; Αν την εκφράσω σημαίνει πως τα βάζω μαζί σου ; Αυτό μας λες κατάμουτρα.

BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.194
378
Γλυφάδα
Αυτά τα κόβω από νωρίς.
Έχοντας κουτάβι πολλοι θέλουν να πλησιάσουν. Λέω "όχι μη το χαϊδεύεται", αν ρωτήσουν γιατί και μα πως... "Μαζί το πληρώσαμε;"

Προχθές μια κυρία ήταν έτοιμη να περάσει το δρόμο με το σκυλί της να έρθει σε μας.
- Αχ τι γλυκό (κοιτάει δρόμο να περάσει). Πόσο είναι; (Αρχίζει να περνάει)
- Μικρό είναι.... (Ούτε που γύρισα να την κοιτάξω)

Είμαι κακουλης ε;

• Like
  • Haha
Reactions: Aliki V. and medusa

Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
272
564
Αυτά τα κόβω από νωρίς.
Έχοντας κουτάβι πολλοι θέλουν να πλησιάσουν. Λέω "όχι μη το χαϊδεύεται", αν ρωτήσουν γιατί και μα πως... "Μαζί το πληρώσαμε;"

Προχθές μια κυρία ήταν έτοιμη να περάσει το δρόμο με το σκυλί της να έρθει σε μας.
- Αχ τι γλυκό (κοιτάει δρόμο να περάσει). Πόσο είναι; (Αρχίζει να περνάει)
- Μικρό είναι.... (Ούτε που γύρισα να την κοιτάξω)

Είμαι κακουλης ε;
Απλός, λυτός, λακωνικός.

Στατιστικά Forum

Θέματα
32.412
Μέλη
19.246
Νεότερο μέλος
Ippo1