Απροοπτα στη βολτα

ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.270
2.263
Πριν λίγο εκεί που βολταραμε ήρεμα ακούω πίσω μου έντονο επίμονο γαύγισμα. Πρώτη σκέψη μας την πέφτουν. Γυρίζω αλλά δεν βλέπω κάτι, ακόμα.

Στρίβει από την γωνία σκούτερ. Σκυλί σε μηχανή έχω δει, συνήθως μικρόσωμο μπροστά στην ποδιά και με οδηγό κοπέλα.

Βλέπω στο σκούτερ τον οδηγό να κρατά με το ένα χέρι το σκυλί ανεβασμένο στο τιμόνι, με το άλλο το τιμόνι και να προσπαθεί να κρατήσει ισορροπία. Πίσω δεύτερος επιβάτης να κρατά στην σέλα δεύτερο σκυλί, ίσα με 25 κιλά, το οποίο έχει πάθει ταρακουλο και είναι αυτό που γαυγίζει σαν τρελό. Το λουρί του δεύτερου σκυλιού να σέρνεται στον δρόμο.

Ελπίζω να έφτασαν σώοι στον προορισμό τους. Είπα μια ευχή μέσα μου, για τα σκυλιά, όχι για τα άνευ εγκεφάλου δίποδα.

saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
228
478
Athens
Μετά την πρωινή βόλτα, πριν από λίγο γυρίσαμε από την κλινική, Σαββατιάτικα, δύο ηρεμιστικές που δεν τον έπιασαν και τελικά μια ολική νάρκωση για να βγάλει ο κτηνίατρος το άγανο που φυσικά δεν φαινόταν, από την πατούσα...τι κι αν δεν πατάμε χώμα παρά μόνο άσφαλτο γιατί τα τρέμουμε, αυτά πετάνε στον αέρα και τελικά βρίσκονται παντού...8 μέρες αντιβίωση και 3 μέρες αντιφλεγμονώδη...τέλος καλό, όλα καλά.

Attachments

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.796
12.730
Βγαίνεις απο την εξωπορτα με το 20κιλο γκρεμλιν να χτυπιέται σαν χλαπάτσα και πάνω που καταφέρνεις να φτάσεις στην εξωπορτα σωα.....ανοίγεις και πέφτεις πανω σε κυρία 75 ετων και 40 κιλων να πηγαίνει βόλτα χαλαρα ενα 70κιλο Καυκάσου ΜΕ ΦΛΕΞΙ. :censored::eek:o_O
Η γιαγια δεν ανησυχει για κορονωιο..... κρατανε τις αποστάσεις ολοι :LOL:

221691764_115714617360753_7236093026062002304_n.jpg

jo&zaxarias

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2020
45
75
29
Μετά την πρωινή βόλτα, πριν από λίγο γυρίσαμε από την κλινική, Σαββατιάτικα, δύο ηρεμιστικές που δεν τον έπιασαν και τελικά μια ολική νάρκωση για να βγάλει ο κτηνίατρος το άγανο που φυσικά δεν φαινόταν, από την πατούσα...τι κι αν δεν πατάμε χώμα παρά μόνο άσφαλτο γιατί τα τρέμουμε, αυτά πετάνε στον αέρα και τελικά βρίσκονται παντού...8 μέρες αντιβίωση και 3 μέρες αντιφλεγμονώδη...τέλος καλό, όλα καλά.
Εμενα μου έτυχε το εξης πριν 1.5 μήνα..Μια Πεμπτη εχουμε παει στο σκυλοπαρκο, οπως σνιφαρει ο τσοπανοβρωμιας δεξια-αριστερα, αρχιζει εντονα φτερνισματα, διαρκειας 5λεπτου. Ολα καλα, μεχρι που φτανει Σαββατο. Του πηρα κατι λιχουδιες που μυριζαν πολυ εντονα (γευση μπεικον και κατι αλλο), του πλησιαζω τη μια στη μυτη και του δινω. Η εντονη οσμή του προκαλει φτερνισμα και (ευτυχως) βγαινει απο το ρουθουνι ενα αγανο και αιμα..
Δεν μου ειχε τυχει ξανα, ευτυχως που βγηκε μονο του γιατι πραγματικα αν δεν τον επιανε ξανα εντονο φτερνισμα δεν ξερω αν θα το καταλαβαινα πριν προκαλεσει αλλα προβληματα
Στο μεταξύ, μια άλλη μερα φτερνιστηκε και εβγαλε ενα γρασιδακ.. ολο θησαυρους αυτο το παιδι :X3:

• Like
Reactions: saras

saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
228
478
Athens
Δεν μου ειχε τυχει ξανα, ευτυχως που βγηκε μονο του γιατι πραγματικα αν δεν τον επιανε ξανα εντονο φτερνισμα δεν ξερω αν θα το καταλαβαινα πριν προκαλεσει αλλα προβληματα
Στο μεταξύ, μια άλλη μερα φτερνιστηκε και εβγαλε ενα γρασιδακ.. ολο θησαυρους αυτο το παιδι :X3:
Είστε πάρα πολύ τυχεροί που βγήκε το άγανο από τη μύτη μόνο του!!

zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
32
45
35
Πηγαίνοντας την καθιερωμένη βόλτα μας σήμερα το πρωί, βγαίνοντας από ένα στενό, ο κουταβος κάνει να τρέξει προς μια κυρία, η οποία τρομάζει και μας κατεβάζει την μαμα του Ιησού. Ο σκύλος ήταν κοντά μου (το λουρί του που είναι 1.2 μέτρα το είχα πιασμένο από τη μέση) όποτε ουσιαστικά το μόνο που κατάφερε να κάνει είναι να σηκωθεί λίγο στα 2 πίσω ποδια τύπου σα να λέει χαϊδέψετε με. Δεν έδωσα σημασία στην αντίδραση της κυρίας, φυσικά αποδεκτό να μην θέλει να πηδάνε πάνω της. Εκεί που γυρνούσα πίσω, να σου η κυρια με 2 αστυνομικούς. (Μισή ώρα μετά, 7 το πρωί!!! Προφανως θα περίμεναν οι αστυνομικοί να δουν κανένα τερας και είδαν ένα κουταβο να τους κάνει χαρές.) Τους είπε ότι το σκυλι της επιτέθηκε μανιασμένο και δε ξέρω και εγώ τι αλλο, και μου έκαναν παρατήρηση να τον έχω κοντά μου. Εάν το συμβάν τελείωνε στη βρισιά δεν θα με ένοιαζε, το ψέμα όμως με πείραξε. Υπάρχει λέτε κάποια ενέργεια που μπορώ να κάνω; Σήμερα είμαι εγώ, αύριο μπορεί να είναι κάποιος με πολύ μεγαλύτερο σκυλι (εμένα είναι 12kg) και να βρεθεί μπλεγμένος χωρίς να φταίει, όποτε το μάθημα της πρέπει να το πάρει η κυρία.

• Wow
  • Haha
Reactions: Orjo and saras

jo&zaxarias

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2020
45
75
29
Πηγαίνοντας την καθιερωμένη βόλτα μας σήμερα το πρωί, βγαίνοντας από ένα στενό, ο κουταβος κάνει να τρέξει προς μια κυρία, η οποία τρομάζει και μας κατεβάζει την μαμα του Ιησού. Ο σκύλος ήταν κοντά μου (το λουρί του που είναι 1.2 μέτρα το είχα πιασμένο από τη μέση) όποτε ουσιαστικά το μόνο που κατάφερε να κάνει είναι να σηκωθεί λίγο στα 2 πίσω ποδια τύπου σα να λέει χαϊδέψετε με. Δεν έδωσα σημασία στην αντίδραση της κυρίας, φυσικά αποδεκτό να μην θέλει να πηδάνε πάνω της. Εκεί που γυρνούσα πίσω, να σου η κυρια με 2 αστυνομικούς. (Μισή ώρα μετά, 7 το πρωί!!! Προφανως θα περίμεναν οι αστυνομικοί να δουν κανένα τερας και είδαν ένα κουταβο να τους κάνει χαρές.) Τους είπε ότι το σκυλι της επιτέθηκε μανιασμένο και δε ξέρω και εγώ τι αλλο, και μου έκαναν παρατήρηση να τον έχω κοντά μου. Εάν το συμβάν τελείωνε στη βρισιά δεν θα με ένοιαζε, το ψέμα όμως με πείραξε. Υπάρχει λέτε κάποια ενέργεια που μπορώ να κάνω; Σήμερα είμαι εγώ, αύριο μπορεί να είναι κάποιος με πολύ μεγαλύτερο σκυλι (εμένα είναι 12kg) και να βρεθεί μπλεγμένος χωρίς να φταίει, όποτε το μάθημα της πρέπει να το πάρει η κυρία.
Συγγνωμη, το "τερας" ειναι αυτη η πατατουλα που εχετε στη φωτογραφια;;;;;; :LOL: :LOL: :LOL:
Ειναι labradorable;;;; να το χαιρεστε! :love:
Δεν εχω να βοηθησω καπως, απλα δεν κρατηθηκα να μη σχολιασω αυτη τη γλυκα!!!!
Έχουν δικιο σαφως στο οτι πρεπει να τα εχουμε κοντα μας και να τα "κουμανταρουμε" πληρως. Μια υπερβολη η αντιδραση της κυριας. Αναφερατε πως ειπε ψεματα; Δεν ξερω αν μπορειτε να της κανετε κατι, θελω να πω σας εγινε απλα μια συσταση απο τους αστυνομικους που βρηκε ή καλεσε τελος παντων. :/

zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
32
45
35
Ναι είναι λαμπραντορινος με τα όλα του. Τους εξήγησα ότι όπως κάνει σε εσάς τώρα που τον χαϊδεύετε πήγε να κάνει το ίδιο στο κυρία απλά τον έκοψα. Όταν είναι 4 μηνων είναι αδύνατον να έχω τον πλήρη έλεγχο λεκτικά μόνο και ειδικά σε περιβάλλον με περισπσμους. αλλά για αυτό το λόγο τον κρατάω και τόσο κοντά μου. Δε περίμενα να πω την αλήθεια να μπορώ να κάνω κάτι, απλά το ανέφερα σαν προληπτικό μετρο μη την πατήσει κάποιος άλλος.
Την κυρία την συναντάω συχνα πυκνά τα πρωινά άρα μάλλον θα την ρυθμίσω εγώ κάποια άλλη φορά..

Συγγνωμη, το "τερας" ειναι αυτη η πατατουλα που εχετε στη φωτογραφια;;;;;; :LOL: :LOL: :LOL:
Ειναι labradorable;;;; να το χαιρεστε! :love:
Δεν εχω να βοηθησω καπως, απλα δεν κρατηθηκα να μη σχολιασω αυτη τη γλυκα!!!!
Έχουν δικιο σαφως στο οτι πρεπει να τα εχουμε κοντα μας και να τα "κουμανταρουμε" πληρως. Μια υπερβολη η αντιδραση της κυριας. Αναφερατε πως ειπε ψεματα; Δεν ξερω αν μπορειτε να της κανετε κατι, θελω να πω σας εγινε απλα μια συσταση απο τους αστυνομικους που βρηκε ή καλεσε τελος παντων. :/

MarcEl

Member
26 Ιουλίου 2021
7
8
30
Καλημέρα στην παρέα! Μιας και μιλάμε για απρόοπτα στη βόλτα ήθελα να καταθέσω την πιο περίεργη συνάντηση που μου έτυχε τις προάλλες... Εκτός δηλαδή από παππούδες και γιαγιάδες που λένε οτι τους έχουμε πάρει τα πεζοδρόμια με τα σκυλιά και δεν ξέρουν που να περπατήσουν.. :p
Έχω βγάλει τον σκύλο Κυριακή πρωί στις 8μιση γιατί δουλεύω μετά κι εκεί που περπατάω έρχεται από πίσω μας ένας ηλικιωμένος κύριος και τον ακούω που λέει κάτι μέσα από τα δόντια τύπου "ουστ, βρωμόσκυλα" και κάτι τέτοια.. σαν να τραμπουκίζει τον Μαρσέλ. Γυρνάω και τον αγριοκοιτάζω και μου λέει το εξής "Τι;; τι κοιτάς που βγαίνετε με τα σκυλιά, πρωί πρωί.." νομίζω εγώ θα αρχίσει τα συνηθισμένα "γαβγίζουν, κατουράνε κλπ κλπ" και συνεχίζει.. "αντί να πας στην εκκλησία! κοπέλα πράγμα!!"..... :oops: ε και απλά σκέφτηκα οτι έχουμε γεμίσει παλαβούς κι έφυγα χαχαχα

Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
169
143
Εμένα που γύρισαν και μου είπαν ότι τα σκυλιά ειναι για τα χωράφια και όχι να βρίσκονται μέσα σε κατοικημένο περιοχη;;;;;o_O καλά άμα κάτσω και αναφέρω όλα τα κουλά που μου έχουν τύχει σε βόλτες θα γεμίσει όλη η ενότητα..

• Haha
  • Like
Reactions: Orjo and MarcEl

ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.270
2.263
"Τι;; τι κοιτάς που βγαίνετε με τα σκυλιά, πρωί πρωί.." νομίζω εγώ θα αρχίσει τα συνηθισμένα "γαβγίζουν, κατουράνε κλπ κλπ" και συνεχίζει.. "αντί να πας στην εκκλησία! κοπέλα πράγμα!!"..... :oops: ε και απλά σκέφτηκα οτι έχουμε γεμίσει παλαβούς κι έφυγα χαχαχα
Καλά τα έλεγε :LOL::LOL::LOL:. Εγώ περνώ καθημερινά από μία και αρκετές φορές από δύο εκκλησίες στην βόλτα με τον Άργο. Για του λόγου το αληθές μπορώ να τραβήξω και βίντεο.

Έχουν και οι δύο πράσινο στον προαύλιο χώρο όπου ασκεί τα "θρησκευτικά ;" του καθήκοντα. Παρότι λοιπόν δείχνουμε ανελλιπώς την παρουσία μας εμφανίζονται ορισμένες φορές πιστοί/πιστές που βάζουν τις φωνές, όχι συχνά αλλά έχουν υπάρξει. Ορισμένοι έχουν συνηθίσει την παρουσία του, άλλοι κοιτάνε με μισό μάτι.

εε δεν βγαίνει άκρη με αυτούς τους Ρωμαίους.

* Ευτυχώς που ο Άργος δεν έχει πάρει χαμπάρι πως μέσα υπάρχουν εδέσματα αν και μια φορά ευρισκόμενοι εκεί κοντά ήρθε ένας να τον χαϊδέψει ο οποίος κρατούσε αντίδωρο... έφαγε και ο Άργος λιχουδιά ευλογημένη ;)

Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
272
564
Έχω κλάψει από τα γέλια… Η αλήθεια είναι ότι οι ηλικιωμένοι είναι λίγο παράξενοι…

Εγώ καθόμουν σε ένα παγκάκι έξω από ένα Σούπερ Μάρκετ με την Άρυα και δεν ενοχλούσαμε κανέναν και εμφανίζεται μια ηλικιωμένη γυναίκα και μου λέει «Σήκω να κάτσω και πάρε τον από εδώ» και λέω οκ… σηκώνομαι, η Άρυα μέσα στην τρελή χαρά όπως πάντα με τους ανθρώπους αλλά δεν την άφησα να την αγγίξει αλλά και πάλι μου κράταγε αντίσταση και δεν πέρασαν δυο δευτερόλεπτα και μου λέει «Πάρ’τον μωρή» και της λέω «Χαλαρώστε…» μέσα στην τσίτα και μετά πήρα μεταβολή να φύγω και μου λέει «Ωραίο το μαλλί μου;», «ωραίο» της κάνω. Και ακόμα γελάω μέχρι σήμερα.

Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
383
371
46
Έχω κλάψει από τα γέλια… Η αλήθεια είναι ότι οι ηλικιωμένοι είναι λίγο παράξενοι…

Εγώ καθόμουν σε ένα παγκάκι έξω από ένα Σούπερ Μάρκετ με την Άρυα και δεν ενοχλούσαμε κανέναν και εμφανίζεται μια ηλικιωμένη γυναίκα και μου λέει «Σήκω να κάτσω και πάρε τον από εδώ» και λέω οκ… σηκώνομαι, η Άρυα μέσα στην τρελή χαρά όπως πάντα με τους ανθρώπους αλλά δεν την άφησα να την αγγίξει αλλά και πάλι μου κράταγε αντίσταση και δεν πέρασαν δυο δευτερόλεπτα και μου λέει «Πάρ’τον μωρή» και της λέω «Χαλαρώστε…» μέσα στην τσίτα και μετά πήρα μεταβολή να φύγω και μου λέει «Ωραίο το μαλλί μου;», «ωραίο» της κάνω. Και ακόμα γελάω μέχρι σήμερα.
πολύ ευγενική σας βρίσκω...εγώ θα της έλεγα: σαν κουνουπίδι σας έκαναν :ROFLMAO: :ROFLMAO:

Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
272
564
πολύ ευγενική σας βρίσκω...εγώ θα της έλεγα: σαν κουνουπίδι σας έκαναν :ROFLMAO: :ROFLMAO:
:ROFLMAO: Δεν τσακώνομαι εύκολα με ανθρώπους, κρατάω την ψυχραιμία μου, για εμένα, όχι για κανέναν άλλον. Φάνηκε ότι δεν σκεφτόταν λογικά, οπότε ήταν λες και μιλούσα σε τοίχο ούτως ή άλλως. Είχε πλάκα όμως.

• Haha
Reactions: Aliki V.

betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
4.092
10.131
45
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Που τους πετυχαίνω ρε γμτ...
Μπαίνω σε πλοίο που έρχεται γεμάτο από πολλά αλλα νησιά. Είμαι με δυο σκύλους και ψάχνω ένα ήρεμο σημείο αλλα πρέπει να περάσω μεσα απο λαοθάλασσα. Σε κάποιο σημείο στη μέση του ντεκ(!) έχει ενα κάτι σαν πάσο με σκαμπώ και κάθεται μια κοπέλα με ενα ημίαιμο πιτμπουλάκι το οποίο εχει αφηνιάσει με τους γύρω σκύλους. Την ρωτάω, μπορώ να περάσω; Και μου απάνταει με χειρόνομια μονο! τύπου 'παίζει'

Αν ημουν έστω και λίγο πολεμοχαρής, θα μας βλέπατε στα καναλια.

Attachments

BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.194
378
Γλυφάδα
Δυστυχώς πρέπει να κατανοήσουμε τους συνανθρώπους μας που παραπονιούνται συνέχεια για τα σκυλιά σε ΜΜΜ, παραλίες και συναφή. Όταν η πλειοψηφία των ιδιοκτητών σκύλων έχουν τέτοια συμπεριφορά κατά κάποιο τρόπο τους δικαιολογώ. Μας παίρνει όλους η μπάλα δηλαδή

• Like
Reactions: mareco and Aliki V.

Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
383
371
46
Δυστυχώς πρέπει να κατανοήσουμε τους συνανθρώπους μας που παραπονιούνται συνέχεια για τα σκυλιά σε ΜΜΜ, παραλίες και συναφή. Όταν η πλειοψηφία των ιδιοκτητών σκύλων έχουν τέτοια συμπεριφορά κατά κάποιο τρόπο τους δικαιολογώ. Μας παίρνει όλους η μπάλα δηλαδή
Έχετε τόσο δίκιο!! στις φετινές διακοπές είδαμε 3 σκυλάκια στο ταξίδι προς και απο Πάρο, στις αεροπορικές θέσεις τα οποία ήταν ΑΟΡΑΤΑ!!! Ειδικά το 1 το καταλάβαμε ότι ήταν στην μπροστινή μας θέση στο τέλος του ταξιδιού που το πήρε η κυρία αγκαλιά. Στο ξενοδοχείο υπήρχε γαι 4 μέρες ένα vizsla που ήταν σωστός κύριος!!!! Στις παραλίες επίσης είδαμε πολλά σκυλιά τα οποία απλά μας έφτιαχναν τη διάθεση χωρίς να ενοχλούν κανεναν! άρα είναι όπως τα είπατε. Θέμα ιδιοκτήτη είναι ξεκάθαρα!!

TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
789
841
25
Έχετε τόσο δίκιο!! στις φετινές διακοπές είδαμε 3 σκυλάκια στο ταξίδι προς και απο Πάρο, στις αεροπορικές θέσεις τα οποία ήταν ΑΟΡΑΤΑ!!! Ειδικά το 1 το καταλάβαμε ότι ήταν στην μπροστινή μας θέση στο τέλος του ταξιδιού που το πήρε η κυρία αγκαλιά. Στο ξενοδοχείο υπήρχε γαι 4 μέρες ένα vizsla που ήταν σωστός κύριος!!!! Στις παραλίες επίσης είδαμε πολλά σκυλιά τα οποία απλά μας έφτιαχναν τη διάθεση χωρίς να ενοχλούν κανεναν! άρα είναι όπως τα είπατε. Θέμα ιδιοκτήτη είναι ξεκάθαρα!!
δυστυχως μπορω να πω πως δεν ειναι μονο θεμα ιδιοκτητη... και "αορατο" να ειναι το σκυλι σου, πολλες φορες απλα συναντας ψυχικα αρρωστους ανθρωπους που μισουνε και τα εντερα τους, και σου προκαλουν προβλημα. χθες ειχα κατσει σε ενα πεζουλι να ξαποστασουμε λιγο εγω και ο μικρος, και βλεπω μια μανα με ενα παιδι να ερχεται προς το μερος μας, λεω λοιπον στον μικρο να ρθει διπλα στα ποδια μου, τον βαζω να κατσει για να εχουν χωρο να περασουν. η μανα περναει απο διπλα μας, το σκυλι ουτε που τους κοιταξε, και με επιδηκτικο τροπο τραβαει αγρια το παιδι της, μην τυχον και της το φαμε.υπαρχουν πολλοιιιι τετοιοι εκει εξω, που δεν τους ενοχλεις αλλα σε κανουν να νιωθεις σαν σκουπιδι μονο και μονο επειδη τολμησες να εχεις σκυλο.

Στατιστικά Forum

Θέματα
32.412
Μέλη
19.246
Νεότερο μέλος
Ippo1