Απροοπτα στη βολτα

Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
272
564
Εγώ σήμερα έβγαλα την Άρυα έξω και προς μεγάλη μου έκπληξη, πριν βγω καλά καλά στο πεζοδρόμιο, στο απέναντι ακριβώς, ήταν ένας σκύλος, που τον κατάλαβε εκείνη πριν τον καταλάβω εγώ. Άρχισε το κλασσικό non-stop γάβγισμα. Ταυτόχρονα περνούσε ένας ηλικιωμένος μπροστά από τον σκύλο οπότε φάνηκε πως η Άρυα γάβγιζε σε αυτόν και άρχισε να λέει "Καλά μωρέ φίλε, ηρέμησε" και έκανε σήματα με το χέρι του. Εγώ στο μεταξύ προσπαθούσα να της αποσπάσω την προσοχή να φύγουμε, μου είχε φύγει το χέρι, αλλά δεν καταλάβαινε τίποτα, και ο άνθρωπος το είχε πάρει εντελώς προσωπικά και έλεγε κι' άλλα πολλά, δεν είχε καταλάβει ακόμα ότι δεν γάβγιζε σε αυτόν. Και στην τελική μου λέει "Καλά εντάξει άστον". Και έφυγε o_O

Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
272
564
Έτσι όπως είχαμε ετοιμαστεί λοιπόν με την Άρυα για την βραδινή μας βόλτα σήμερα, περπατώντας προς το ασανσέρ, βγαίνει ένας άνδρας, γύρω στα 20-25 υποθέτω, τον κοιτάω, με κοιτάει. «Δεν βρίσκομαι στο ισόγειο, έτσι;» μου λέει. «Όχι» του λέω (βρίσκομαι στον 5ο όροφο). Η Άρυα στο μεταξύ κόντευε να πετάξει από το πόσο γρήγορα πήγαινε η ουρά της.

Αμέσως μετά μου λέει «Εντάξει, ας μπούμε όλοι μέσα να κατέβουμε μαζί αφού και εσύ πας κάτω». Γενικά αποφεύγω να μπαίνω σε ασανσέρ με άλλους ανθρώπους όταν έχω την Άρυα γιατί στην κυριολεξία, δεν τους αφήνει σε ησυχία. Αλλά μπήκα όπως και να έχει αυτή τη φορά, δεν μου βγήκε να πω όχι. Ενώ κατεβαίναμε, η Άρυα είχε πει όλα τα φωνήεντα από την χαρά της. Την κράταγα από το σαμάρι γιατί έκανε ακροβατικά για χάδια, ανοίγω την πόρτα, βγαίνουμε και οι 2 έξω σαν κυνηγημένες καθώς προσπαθούσα να την κρατήσω, με πήρε και εμένα μαζί. Είχαμε πεθάνει στα γέλια με τον άνθρωπο. Τι να προλάβω να του πω, από αυτό το τσίρκο που μόλις είδε;

Τέλος πάντων, μόλις φτάσαμε στην πυλωτή λέμε ένα καλό βράδυ και οι δύο με ένα χαμόγελο, και με την Άρυα φεύγουμε για να πάμε την βόλτα μας. Όση ντροπή και να ένιωσα στην αρχή, μου έφτιαξε η ημέρα ομολογώ.

noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.977
3.298
32
Νέο Ψυχικό
Κι εγώ...χθες το πρωϊ, την πλησίασε ένας αρσενικός (μεχρι να προλαβω να ρωτήσω αν είναι αρσενικό αστείρωτο αυτό πλησίασε λιγάκι) κι η δικιά μου όντας στις μερες της, τον ερωτεύτηκε τον μούργο και...μου κάνει ενα δυνατό τράβηγμα και με έσυρε 2-3 μέτρα κακήν-κακώς...στο τσακ δεν έσκασα στον κορμό της νερατζιάς στο πεζοδρόμιο...ο δεξίς ώμος..ασθενεί βαριά..
έχω σκάσει σε κορμό νεραντζιάς (νομίζω νεραντζιά ήταν) όταν μια φορά με είχε τραβήξει ξαφνικά η μικρή για να μυρίσει κάτι...θα σέβεσθε :ROFLMAO: :ROFLMAO:

mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.006
18.916
έχω σκάσει σε κορμό νεραντζιάς (νομίζω νεραντζιά ήταν) όταν μια φορά με είχε τραβήξει ξαφνικά η μικρή για να μυρίσει κάτι...θα σέβεσθε :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Εμένα έχει σκάσει άλλος σε δέντρο που τον κράτησε για λίγο και τον εκσφενδόνισε να έρθει μαζί μου. Συνήθως όμως, κουτουλάει μόνος του σε δέντρα και αυτοκίνητα γιατί δεν κοιτάει μπροστά. Κοιτάει γύρω-γύρω να σκανάρει γάτες.

Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.254
6.708
Μικρότερη, με άλλο σκυλί, της οικογενείας, 40κιλο, έχω πάρει αγκαλιά στύλο - και έστριψε κ απότομα κ με έδεσε κόμπο πάνω στο στύλο. Με ξέμπλεξε ένα παιδί που περνούσε :ROFLMAO:

Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
272
564
Μικρότερη, με άλλο σκυλί, της οικογενείας, 40κιλο, έχω πάρει αγκαλιά στύλο - και έστριψε κ απότομα κ με έδεσε κόμπο πάνω στο στύλο. Με ξέμπλεξε ένα παιδί που περνούσε :ROFLMAO:

XAXAXAXAXAXAXA, έχω πεθάνει στα γέλια

• Like
Reactions: Estranged

Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
383
371
46
Στη βιασύνη μου στη δουλειά διάβασα " με μικρότερο σκύλο της οικογένειας 40 κιλά..." και λεω: καλά αυτοί πόσα σκυλιά-αρκούδες έχουν πάρει ??? :ROFLMAO:

BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.194
378
Γλυφάδα
Σήμερα ένιωσα άσχημα πάλι, αλλά το ξεπέρασα σε 10λ.

Στην βόλτα βρήκα πρασιά και έβγαλα το λουρί να παίξουμε λίγο "ξύλο". Ακούγαμε ένα σκυλί να γαυγιζει αλλά δεν δώσαμε σημασία. Γυρίζω και βλέπω έναν κύριο χαμογελαστό να κρατάει ένα μικρό σκυλί.
- Είναι φιλικό;
Βλέποντας ότι είχε σκοπό να πλησιάσει απάντησα
- Όχι δαγκώνει
Έκανα κίνηση ότι την κρατάω από το κολάρο μη πάει προς αυτόν.
- Ααα, εντάξει τότε
Έφυγε ο κύριος. Ένιωσα λίγο κακουλης. Το ξέρω είμαι. Δεν πειράζει πήγαμε πλατεία και μοιραστηκαμε ένα κρουασάν βουτύρου σε παγκάκι και μας πέρασε.

• Haha
Reactions: Aliki V. and Orjo

Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.254
6.708
XAXAXAXAXAXAXA, έχω πεθάνει στα γέλια
Το ΚΑΛΥΤΕΡΟ μου το χει κάνει ο ίδιος σκύλος. Είμαστε μέσα σε παρτέρι/παρκάκι. Από αυτά τα κλασσικά που περιμετρικά έχουν θάμνους, αυτούς στη σειρά, τους κουρεμένους τετράγωνους.

Πίσω από τους θάμνους περνάει μια παρέα με σκυλί. Κάνει ένα απότομο τράβηγμα να πάει προς τα κει. Μπαστακώνω πόδια να τον κρατήσω. Τα γρασίδια κάτω από τα πόδια μου είναι φρεσκοκομμένα και βρεγμένα... Γλιστράω στις φτέρνες σαν αυτούς που πρωτοπάνε να σηκωθούν πάνω σε σερφ. Και φεύγω πίσω και ξαπλώνομαι τανάσκελα..

Ακόμα θυμάμαι (και ΚΛΑΙΩ) να σκάνε 2 κεφάλια πάνω απ'τους θάμνους, να με κοιτάνε τρομαγμένα κ να με ρωτάνε "είσαι εντάξει;;;"

noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.977
3.298
32
Νέο Ψυχικό
Εμένα έχει σκάσει άλλος σε δέντρο που τον κράτησε για λίγο και τον εκσφενδόνισε να έρθει μαζί μου. Συνήθως όμως, κουτουλάει μόνος του σε δέντρα και αυτοκίνητα γιατί δεν κοιτάει μπροστά. Κοιτάει γύρω-γύρω να σκανάρει γάτες.
Α εμένα έχει εξειδίκευση στο να πέφτει πάνω σε κολώνες

dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
864
2.976
@Estranged

Να σας πω, μπαίνετε στο φόρουμ εσείς που φέρνετε τα σκυλιά σας (που δεν τα πολύ-κουμαντάρετε) στα μούτρα άλλων σκυλιών, όχι απλά ακάλεστοι αλλά όταν μάλιστα βλέπετε πόση ώρα έναν άνθρωπο να κρατάει με το ένα χέρι αγκαλιά ένα 50κιλο αρκούδι αδέσποτο που έχει ξεσκιστεί να σας γαυγίζει κ με το άλλο χέρι να έχει σφίξει στο λουρί ένα άλλο σκυλί κ να του ψέλνει "μην κουνηθείς, μη μιλήσεις";

• Sad
Reactions: noni_papa

mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.006
18.916

Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.254
6.708

Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
272
564
Στην γειτονιά μου υπάρχει ένα Γερμανικό Ποιμενικό, πολύ πολύ φιλικό, είναι πάντοτε λυτό αλλά ακούει τον ιδιοκτήτη, έχει καλό recall. Όταν βλέπει άλλα σκυλιά συνήθως έρχεται να γνωριστούν. Έχει ήδη έρθει κοντά στην Άρυα 2 φορές, η Άρυα φοβισμένη, την πρώτη φορά την πήρα να φύγουμε όταν είδα ότι έρχεται κοντά μας, ο ιδιοκτήτης μας είπε "Μην φοβάσαι" και του λέω "Εγώ δεν φοβάμαι, η δικιά μου φοβάται πολύ τα άλλα σκυλιά" και δεν έκανε κάτι. Είχαμε κολλήσει εκεί κάνα 10λεπτο γιατί η Άρυα είχε παγώσει και δεν προχώραγε μέχρι να φύγει ο σκύλος. Την δεύτερη φορά στην πλατεία δίπλα από το σπίτι μου που την πάω πιο συχνά πλέον γιατί θέλω να εκτονώνεται πιο πολύ γιατί πάντοτε είχα φόβο την αντιδραστικότητα της, τα αδέσποτα στους άλλους δρόμους κτλ. οπότε πλέον την πάω μόνο από εκεί και τα σκυλιά που θα πετύχουμε αν πετύχουμε είναι στο λουρί. Το συγκεκριμένο έτυχε να είναι εκεί. Ήμουν ήρεμη διότι ήξερα πόσο καλός είναι μαζί της και επίσης γιατί δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς αλλά άλλο τόσο αγχωμένη γιατί ξέρω πόσο φοβάται η Άρυα. Μόλις το είδε να έρχεται κοντά άρχισε να του γαβγίζει βαθιά και γρήγορα, πήγε κοντά της την μύρισε, αυτή συνέχιζε, όπου και αν πηγαίναμε μας ακολουθούσε. Κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης τον φώναξε και πήγε κοντά του και έτσι φύγαμε. Τρίτη φορά σήμερα. Στην ίδια πλατεία, δεν τον βλέπουμε συχνά αλλά έτυχε να είναι και σήμερα εκεί ακριβώς την ώρα που είμασταν και εμείς. Τον είδα πρώτη από την Άρυα, της είπα "Πάμε" με ενθουσιώδη τρόπο όπως πάντα για να προλάβουμε να φύγουμε πριν τον δει. Ερχόταν προς τα εμάς. Δεν είδα πουθενά τον ιδιοκτήτη. Ήμουν όσο πιο ήρεμη μπορούσα για να μην τον καταλάβει. Μας έφτασε και όταν ήταν από πίσω της ακριβώς η Άρυα γυρνάει αστραπιαία, γαβγίζει και του ρίχνει γρήγορη δαγκωνιά στον ώμο. Την τράβηξα πίσω σε κλάσμα δευτερολέπτου. Ο άλλος σκύλος καμία αντίδραση, άρχισε να κάνει βήματα προς τα πίσω και σιγά σιγά πηγε πιο πέρα να μυρίσει το γρασίδι. Η Άρυα είχε αφηνιάσει, την κράταγα και προσπαθούσα να εντοπίσω τον ιδιοκτήτη να του πω τι συνέβη. Δεν τον είδα πουθενά. Η Άρυα συνέχιζε το γάβγισμα και δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να ξανά γυρίσει και να επαναληφθεί το ίδιο οπότε την πήρα και γυρίσαμε σπίτι.

Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ για τον σκύλο. Δεν ξέρω πλέον που να την πηγαίνω, δεν θέλω να ξανά συμβεί κάτι παρόμοιο.

• Sad
Reactions: Nymeria_12_97

Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
383
371
46
Είμαι σίγουρη ότι το κανει από φόβο η καημενουλα. Μωρε...μήπως να τη δει ένας καλός εκπαιδευτης;;; αλλα καλός, εννοω πολύ εξειδικευμένος σε τέτοιες καταστάσεις. Εγω δεν γνωρίζω κάποιον αλλα σίγουρα από εδω μεσα θα μπορείς να πάρεις συστάσεις. Εινσι κρίμα για τη Αρυα αλλα και για εσένα.. πολυ

Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
272
564
Δεν ξέρω, ποτέ δεν είχε φτάσει στο σημείο να δαγκώσει από φόβο. Έδινε πολλές πολλές προειδοποιήσεις. Και το θέμα είναι πως, νιώθω ότι πρέπει, μαζί με την Άρυα, να προστατεύω και τους άλλους σκύλους που έρχονται κοντά της. Είτε λυτοί δεσποζόμενοι, είτε αδέσποτοι. Και ζω σε μια γειτονιά που γενικά υπάρχει πολύ... σκυλί. Δεν υπάρχει δρόμος τον οποίο να μπορώ να εμπιστευτώ, Όταν βγαίνουμε κοιτάω δεξιά-αριστερά συνέχεια. Έχω τα μάτια μου δεκατέσσερα γενικά. Να προλάβω κάτι πριν το προλάβει εκείνη. Και μετά το χθεσινό, αποφεύγω τις μεγάλες βόλτες. Την κάνω κύκλους κάτω από το σπίτι.

Nymeria_12_97

Member
6 Νοεμβρίου 2021
24
22
24
Δεν ξέρω, ποτέ δεν είχε φτάσει στο σημείο να δαγκώσει από φόβο. Έδινε πολλές πολλές προειδοποιήσεις. Και το θέμα είναι πως, νιώθω ότι πρέπει, μαζί με την Άρυα, να προστατεύω και τους άλλους σκύλους που έρχονται κοντά της. Είτε λυτοί δεσποζόμενοι, είτε αδέσποτοι. Και ζω σε μια γειτονιά που γενικά υπάρχει πολύ... σκυλί. Δεν υπάρχει δρόμος τον οποίο να μπορώ να εμπιστευτώ, Όταν βγαίνουμε κοιτάω δεξιά-αριστερά συνέχεια. Έχω τα μάτια μου δεκατέσσερα γενικά. Να προλάβω κάτι πριν το προλάβει εκείνη. Και μετά το χθεσινό, αποφεύγω τις μεγάλες βόλτες. Την κάνω κύκλους κάτω από το σπίτι.
Τι ηλικία έχει το σκυλάκι? Από μικρό είναι έτσι?

Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
272
564
Τι ηλικία έχει το σκυλάκι? Από μικρό είναι έτσι?
2 χρονών. Ναι ήταν από μικρή φοβική αλλά άρχισε το γάβγισμα στην βόλτα κτλ. σε μεγαλύτερη ηλικία.

Nymeria_12_97

Member
6 Νοεμβρίου 2021
24
22
24
2 χρονών. Ναι ήταν από μικρή φοβική αλλά άρχισε το γάβγισμα στην βόλτα κτλ. σε μεγαλύτερη ηλικία.
Κρίμα γιατί δεν απολαμβάνετε τις βόλτες σας με αυτό το τρόπο. Φυσικά προτείνω έναν εκπαιδευτή όπως ανέφεραν πιο πάνω.

Αλλά ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις και τον τρόπο της επιβράβευσης. Όταν βλέπει ένα σκυλί και ταράζεται αλλά παραμένει ήρεμη από μακριά να της αποσπάς τη προσοχή με μεζέ (να έχεις αρκετά μαζί σου) ή ένα παιχνίδι και να την συγχαίρεις για αυτό. Να της δείχνεις με αυτό το τρόπο ότι δεν έγινε και κάτι που υπάρχει σκυλί εκεί! Πάντα με προσοχή όμως γιατί δεν ξέρεις και τον χαρακτήρα των άλλων σκυλιών. Σιγά σιγά ίσως σας βοηθήσει.

Σε κάθε περίπτωση όμως θέλει προσοχή και τη γνώμη ενός ειδικού.

• Like
Reactions: Orjo

Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
383
371
46
Κοίτα αυτό δεν είναι βόλτα!!! Ούτε για εκείνη ούτε για εσένα που γουστάρεις να είσαι μαζί της και να περνάτε χρόνο, δεν το κάνεις διαδικαστικά. Και είμαι σίγουρη ότι αυτόν τον φόβο σου και το αγχος σου τα εισπράττει και αντιδρά σε αυτα. Νομίζω ότι ειναι μονόδρομος ο εκπαιδευτής.

• Like
Reactions: Orjo

Στατιστικά Forum

Θέματα
32.412
Μέλη
19.246
Νεότερο μέλος
Ippo1