Απωλεια τριχας


Acid21

New Member
6 Σεπτεμβρίου 2019
3
2
33
Καλησπερα , εχω ενα κουταβακι (8 μηνων) λαμπραντορ θυληκο, το οποιο εδω κ ενα μηνα χανει τρομερες ποσοτητες τριχας καθημερινα (σκουπιζω με το σουιφερ 2-3 φορες την ημερα). Την χτενιζω 2-3 φορες την ημερα αλλα δεν βλεπω μεγαλη διαφορα τελικα στις τριχες που θα βρεθουν στο πατωμα. Σκεφτειτε πως αν σε ενα σημειο τραβηξω ελαφρως καποιες τριχες θα μου μεινουν κανονικα στο χερι καμια 20αρια. Βεβαια δεν εχει καποιο σημειο που να λες οτι βλεπεις δερμα αλλα ειναι πολυ εμφανες πως δεν ειναι το ιδιο παχυα η τριχα της και ειναι λιγο πιο ξηρη. Η κτηνιατρος μου ειπε πως πεφτει ολο της το τριχωμα για να βγει καινουριο , αλλα ειχα την εντυπωση πως αυτο γινετε καθε Μαρτιο περιπου και καθε Σεπτεμβριο. Μηπως ειναι καποια αλλου ειδους αλλαγη οπως το να χανει το μπεμπε της τριχωμα ? Μου ειπε πως λογικα αυτο θα κρατησει 2 μηνες περιπου.Εχετε καποια εμπειρια πανω στο θεμα ?
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Καλησπέρα..Απαντησες μόνη σου..χάνει το μπεμπε...μεγαλώνει το κοριτσι...να το χαίρεσαι..:giggle:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Πήγαινέ την για ένα καλό γκρουμάρισμα, να φύγει προσωρινά, το πολύ νεκρό τρίχωμα, για να ανακουφιστείτε λίγο, από την τριχοθάλασσα.
Κατά κανόνα όμως...welcome στον σκυλοκόσμο μας. Συνήθισέ το, βάλε το καθημερινό βούρτσισμα στην ζωή σου και μην διανοηθείς ποτέ, να την κουρέψεις.

Από που είναι η μικρούλα; Πρώην αδέσποτη ελπίζω;
 


Acid21

New Member
6 Σεπτεμβρίου 2019
3
2
33
Πήγαινέ την για ένα καλό γκρουμάρισμα, να φύγει προσωρινά, το πολύ νεκρό τρίχωμα, για να ανακουφιστείτε λίγο, από την τριχοθάλασσα.
Κατά κανόνα όμως...welcome στον σκυλοκόσμο μας. Συνήθισέ το, βάλε το καθημερινό βούρτσισμα στην ζωή σου και μην διανοηθείς ποτέ, να την κουρέψεις.

Από που είναι η μικρούλα; Πρώην αδέσποτη ελπίζω;
Οχι ειναι απο εκτροφειο.
 
  • Like
Reactions: mareco






ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Λαμπραντόρ και τρίχες πάνε πακέτο και τα ξανθά ρίχνουν περισσότερες από τα μαύρα.
Ο δικός μου έχανε πολλές Ιούλιο - Αύγουστο, ειδικά τον Αύγουστο, τώρα είναι στα φυσιολογικά επίπεδα που σημαίνει αρκετές σε καθημερινή βάση.

Αν έχεις χρόνο να την βουρτσίζεις καθημερινά αλλά και πάλι δεν θα αποφύγεις το σκούπισμα. Τα μηνιαία έξοδα, ειδικά τον χειμώνα, σε αυτοκόλλητα ρολά ταινιών τα οποία αφαιρούν τις τρίχες από τα ρούχα δεν είναι λίγα.
 
  • Like
Reactions: marblk


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δεν εχω απευθυνθει στον εκτροφεα , θα τον καλεσω να δω τι θα πει κ αυτος.
Και θα είναι χρήσιμο, να ενημερώσεις και εμάς για να ξέρουμε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π