Απόγνωση....


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι Έλληνες είναι τόσο πίσω κυνολογικα.
Κανένας δεν κατανοεί τον κόπο και το χρήμα που μπορεί να έχει δώσει
ο χομπιστας εκτροφέας για να βελτιώσει όσο μπορεί μια φυλή...
Πήγα Ιταλία (αλλά ο σκύλος από Αμερική) έφερα στην Ελλάδα ένα σκύλο
θρύλο στα Σαρ Πέι, τον κράτησα 2 μήνες με όλα τα προβλήματά που
μπορείς να έχεις όταν ζεις σε διαμέρισμά και ο σκύλος είναι ένας σκύλος
μαθημένος να ζει σε Kennel. Zευγαρωσα τις 2 μου σκύλες αφού πρώτα
έκανα του κόσμου τις εξετάσεις για να είμαι σίγουρη και ηθικά σωστη.
Έκανα ανακοίνωση ότι έχω αυτό τον σκύλο και ήμουν διατεθειμένη να τον
δώσω για ζευγάρωμα γιατί είχα το ελεύθερο από την Ιταλία (φυσικά εκείνη
ήθελε να πάρει τα λεφτά της) σε οποίον ήθελε.
Το είπα σε εκτροφής Σαρ Πέι στην Ελλάδα αλλά κανένας δεν νοιάστηκε
γιατί η εκτροφή στην Ελλάδα για τους περισσοτέρους είναι να έχουμε
κουτάβια να πουλάμε και να ζευγαρώνουμε ότι βρίσκουμε μπροστά μας
αρκεί να μπορούμε να τα πουλησουμε...
Μέτα από πολλά προβλήματά και πάρα πολλή κόπο άλλα με μεγάλη
περηφάνια κατάφερα να έχω 2 υπέροχα κουτάβια.
Μου τα ζητάνε από το εξωτερικό (άλλα εγώ θέλω να μείνουν εδώ).
Με παίρνουν τηλέφωνο και μου μιλάνε με αναίδεια για το πόσο τα δίνω
άσε που με έχουν βρίσει για τα ποια είμαι εγώ που πουλάω κουτάβια.
Θα ήθελα να μπορούσα να τα κρατήσω και τα 2 αλλά δύσκολο... τελικά
ανακαλύπτω ότι όσο και μεγάλη προσπάθεια έκανα να έρθει ο σκύλος
Ελλάδα (κατάφερα το ακατόρθωτο) και δεν μπορώ να βρω 2 ανθρώπους
σωστούς που να δεχτούν ότι το θηλυκό πρέπει να γεννήσει μια φορά
τουλάχιστον με σκύλο που θα επιλέξω εγώ και ο αρσενικός να είναι
διαθέσιμος για ζευγαρώματα αν χρειαστει.
Και όλο αυτό για να βελτιώσω την φυλή στην Ελλάδα
που όλοι ξέρουν πόσο μεγαλο πρόβλημα εχει.

Αισθάνομαι ότι έκανα μια τρύπα στο νερό και ότι δεν θα αλλάξει η Ελλάδα.
Με περνούν από επαρχία αν μπορώ να τους τα στείλω, οι υπόλοιποι μιλάνε
λες και είναι τίποτα. Δεν έχω την πεποίθηση ότι θα καταλάβουν τι έκανα
αλλά με πιάνει το παράπονο γιατί έχασα πάρα πολλά όλο αυτό το διάστημα
που αποφάσισα να κάνω αυτό ζευγάρωμα μέσα σε όλα και την μια μου
σκυλα. Τελικά λέω ότι, ότι έκανα έκανα, δεν είμαστε λαός που εκτιμά και
αναγνωρίζει αυτούς που προσπαθούν γιαυτό πάντα τα pet shop θα είναι ο
πρώτος τρόπος επιλογής κάποιου να πάρει σκύλο γιατί αυτός πληρώνει
ενοίκιο έχει έξοδα ενώ εσύ στο σπίτι τι έκανες? Τίποτα παρά χάλασα γύρω στα 4500 euro για πλακα... :cry:
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
δυστηχως στην ελλαδα ακομα δεν εχει εντρυφησει ο κοσμος την ενοια εκτροφεας και το ποσο κακο ειναι να παιρνεις σκυλια απο το πετ σοπ. αν και ασχολησε με μια δημοφιλη ρατσα στην ελλαδα, θα επρεπε να ειχες προετοιμαστει ψυχολογικα για την ελειψη παιδειας.

το μονο που μπορω να σου πω ειναι κουραγιο!!!
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
Αγάλι αγάλι φύτευε ο φρόνιμος τ' αμπέλι,
κι αγάλι αγάλι γίνονταν η αγουρίδα μέλι.



τι να πω ψυχραιμια....

εγω μενω σε αυτο......

Κανένας δεν κατανοεί τον κόπο και το χρήμα που μπορεί να έχει δώσει
ο χομπιστας εκτροφέας για να βελτιώσει όσο μπορεί μια φυλή

εκει ειναι το ζουμι....αυτο πρεπει να καταλαβει ο κοσμος...
 


S

SwkDoG

Guest
Εγώ πάλι λέω ότι το "ζουμί" είναι αλλού... :)

Ο χομπύστας οτιδήποτε να μην περιμένει ότι θα βγάλει λεφτά από το χόμπυ του,ούτε καν αυτά που βάζει.
Γιατί στο χόμπυ ξοδεύεις λεφτά...από τη δουλειά σου βγάζεις.... :wink:



Υ.Γ. Με κάθε σεβασμό στην προσπάθεια σου precious hug έστω και σαν "ερασιτέχνης" εκτροφέας η αγγελία σου δεν μπορεί να μπεί γιατί μετά κάθε "επαγγελματίας" ή "ερασιτέχνης" εκτροφέας θα έβαζε αγγελία για να διαθέσει τα κουτάβια του,εδώ.
Συγνώμη λοιπόν αλλά το συγκεκριμένο πόστ έπρεπε να σβηστεί.
Για κάθε απορία μη διστάσεις να μου στείλεις π.μ. ή e-mail...Σε ευχαριστώ!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Καλημέρα!
Συμφωνώντας με τον Admin και θέλοντας να συμπληρώσω επισημαίνω:
Η προσπάθειά σου είναι βέβαια αξιέπαινη, αγαπητή φίλη και σίγουρα τα κίνητρά σου είναι υπεράνω χρηματικών απολαβών.
Η κυνολογική κατάσταση στην Ελλάδα χρήσει αδιαμφισβήτητα βελτίωσης όπως βέβαια και η ζωοφιλία γενικότερα. Έχω την εντύπωση πως αυτά τα δύο πρέπει να πηγαίνουν ΠΑΝΤΑ μαζί, χωρίς το ένα να αναιρεί το άλλο.
Αυτός ο ταλαίπωρος σκυλάκος, που είχε την ατυχία να γεννηθεί «θρύλος των Σαρ- Πει», πότέ δεν έχει ζήσει την θαλπωρή και την αγάπη που του αξίζει.
Ζει σε κένελ στην Ιταλία και η ιδιοκτήτριά του τον «ενοικιάζει», κατά το δοκούν, για να βγάζει χρήματα.
Το τραγικό είναι ότι συμφώνησε να τον «επινοικιάσεις» και ‘συ σε όποιον εκτροφέα ήθελε το σπέρμα ενός πρωταθλητή, χωρίς να την ενδιαφέρει σε τι συνθήκες θα ζήσει το σκυλί της τόσους μήνες. Αυτή απλά ζητούσε τα χρήματά της…
Τι να πω; Το σκυλί αυτό, αν είχε την επιλογή, θα προτιμούσε να γεννηθεί ένας ημίαιμος σκυλάκος, να βρει ένα σπίτι ζεστό και ιδιοκτήτες που να τον αγαπούν και να τον φροντίζουν, παρά να ζήσει ολόκληρη τη ζωή του ταξιδεύοντας μαζί με αποσκευές από μέρος σε μέρος για να ζευγαρώνει και να βελτιώνει τη ράτσα του…
Κατά δεύτερον, ζητάς «σωστούς» υποψήφιους ιδιοκτήτες που να δεχθούν, εκ προοιμίου, να ζευγαρώσουν τα σκυλιά τους ΟΠΟΤΕ θες εσύ και με σκυλιά που εσύ θα επιλέξεις. Μα είναι δυνατόν;;;
Ακριβώς επειδή η κατάσταση της ζωοφιλίας στην Ελλάδα βρίσκεται στο ναδίρ, μπορεί οι υποψήφιοι ιδιοκτήτες των κουταβιών σου να επιλέξουν απλά τη στείρωση. Προσωπικά, δεν θα δεχόμουν ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πληρώσω για παράδειγμα 1000 ευρώ για να πάρω ένα κουτάβι και συμφωνήσω εκ των προτέρων, με το κάθε «χομπίστα εκτροφέα» να μου «κατσικωθεί» στο σβέρκο και να μου επιβάλει πότε και με ποιόν σκύλο θα ζευγαρώσω αργότερα το δικό μου σκυλί.
Αυτό που θα πρέπει να σε ενδιαφέρει, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι να επιλέξεις τους «σωστούς» υποψήφιους ιδιοκτήτες των κουταβιών σου με ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικά κριτήρια που θα έχουν να κάνουν, κατά βάση, με το επίπεδο των γνώσεών τους για τη συγκεκριμένη ράτσα και την επίγνωση των ευθυνών που προκύπτουν με την απόκτησή ενός τέτοιου σκύλου.
Σου εύχομαι καλή τύχη.
Φιλικά.
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι ναι μεν ο σκύλος που έφερα ζούσε και ζει σε Kennel. Αλλά η εκτροφέας του είναι άψογη και του συμπεριφέρεται με πολύ αγάπη αλλά έχοντας τόσα σκυλιά είναι λογικό να μην μπορεί να τα έχει όλα μέσα στο σπίτι (πάντα στο σπίτι τις περιφέρονται τουλάχιστον 17 σκυλιά παντού). Αυτό που δεν μου άρεσε εμένα σε σχέση με την ζωή του σκύλου είναι τα 2 χρόνια που έζησε ο σκύλος στους δρόμους για να γίνει CH. Διάκρινα στην απάντηση μια άρνηση ως προς την εκτροφέα στην Ιταλία αλλά ωφελώ να πω ότι πρόκειται για έναν ξεχωριστώ άνθρωπο που off the record μου είχε πει ότι αν θέλω να δώσω τον σκύλο σε κάποιον χωρίς λεφτά να το κάνω αρκεί να κάνει εξετάσεις η σκύλα. Από την άλλη γιατί να θεωρηθεί ότι εγώ επειδή θέλω να ζευγαρώσει το θηλυκό που θα δώσω με ένα σκύλο που θα επιλέξω εγώ ότι θα κάτσω στο λαιμό του ιδιοκτήτη? Όχι βεβαία ούτε θα του έπαιρνα 1000 euro αν ήθελα κάτι τέτοιο. Από την άλλη αυτός που θέλει μια τέτοια γενιά ίσως το πρέπει να πληρώσει ένα μικρό τίμημα δεν κακό να εκτίμηση τι έχει και τον κόπο που έχει κάνει κάποιος για να έχει αυτό το κουτάβι στα χεριά του. Το κουτάβι δε φύτρωσε κάποιος μελέτησε το ζευγάρωμα αφιέρωσε 4 μήνες από την ζωή του, έκανε να βγει από το σπίτι του ένα μίση μηνά, το ταΐσε ότι καλύτερο, το αγάπησε το πρόσεξε και πολλές άλλες θυσίες που δεν λέγονται.
Από την άλλη κυριαρχεί η άποψη ότι όλα τα σαρ πει είναι σκάρτα με πολλά προβλήματα που εν μέρη υπάρχει ένα δίκιο σε αυτό γιατί υπάρχουν τα pet shop , οι ασυνείδητοι εκτροφείς που ζευγαρώνουν σκυλιά με προβλήματα μονό και μονό για το κέρδος. Έτσι αυτά που κυκλοφορούν εδώ τα περισσότερα δεν είναι εκφυλισμένοι εκπρόσωποι της φυλής. Εγώ οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην εκτροφέα στην Ιταλία που μου έδωσε αυτό τον σκύλο για ζευγάρωμα και μου έδωσε και τον σκύλο μου που είμαι πολύ περήφανη που τον έχω. Θεωρώ ότι στην Ελλάδα τα έχουμε πάρει όλα λάθος από την σωστή επιλογή φυλής, κτηνιάτρου γιατί θέλουμε ένα σκύλο. Μπορεί κάποιος να πει σιγά καλέ εσύ και τα καθαρόαιμα αλλά τι να κάνουμε από τα καθαρόαιμα βγήκαν τα ημιαιμα γιατί υπήρχαν κάποιοι ασυνείδητοι ιδιοκτήτες. Δεν έχω τίποτα κατά των ημιαιμων αλλά πιστεύω ότι όλο το πράγμα ξεκινά γιατί ο Έλληνας δεν έχει ΚΥΝΟΦΙΛΙΚΗ παιδεία. Πως στο εξωτερικό διαβάζουν ξέρουν ποιος σκύλος τους ταιριάζει και περιμένουν και 2 χρόνια για να πάρουν τον σκύλο τους? Τα κουτάβια το σίγουρο είναι ότι θα βρω να τα δώσω (μου τα εχουν ζητησει και από το εξωτερικο) και ξέρω ένα μεγάλο ποσοστό τι κουτάβια είναι. Είμαι περιφανή που με τόσες δυσκολίες που πέρασα για να καταφέρω να έχω τα έχω στην Ελλάδα. Ίσως σε κάποιους αυτό να φαίνεται κάπως αλλά για μένα είναι άθλος χωρίς βεβαία αντίκρισμα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.467
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma