Απόκτηση Viszla


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
38
Καλησπέρα στο Φόρουμ.

Μετά την απόκτηση του Prince, και με δεδομένη μετακόμιση σε μεγαλύτερο σπίτι, σκέφτομαι την απόκτηση ενός labrador καφέ ή Viszla.

Η αλήθεια είναι θα προτιμούσα να πάω σε Viszla, όχι ότι δεν έχω τρελαθεί με το labrador απλά θεωρώ ενδιαφέρον να γνωρίσω και ένα διαφορετικό ταπεραμέντο, το οποίο θα ταιριάζει πάνω κάτω με του lab ώστε να υπάρχει αλληλοκάλυψη στις ανάγκες τους.

Τον Prince τον πήρα από εκτροφείο του εξωτερικού, ταξίδεψα εκεί 2 φορές εν μέσω καραντίνας, και γενικά έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Οπότε κάπως έτσι θα κινηθώ και στον επόμενο σκύλο αφού στην Ελλάδα δεν έχω εντοπίσει κάποιον αξιόλογο εκτροφέα.
Θα με βοηθούσε να ακούσω τη γνώμη σας σε εκτροφεία, σαν ιδέα γενικά (αν δηλαδή θα το σηκώσει ο Prince να υποδεχτεί άλλο σκύλο κλπ)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μια χαρά θα είναι ο Prince με δεύτερο σκύλο, τα λαμπραντοράκια τα αρέσει να έχουν παρέα. Αλλά βίζλα; Σκέψου το γιατί έχουν την ενέργεια των λαμπ επί 1000. Επίσης μιας και ο Prince είναι αν θυμάμαι καλά περίπου 1 έτους, αν θες η διαφορά μεταξύ τους να ειναι τόσο μικρή και να έχεις 2 γέρικα σκυλια την ίδια στιγμη (καλύτερα να υπάρχει διαφορά 3-6 χρόνια μεταξύ τους).
 
  • Like
Reactions: zouridi


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
38
Πολύ σωστή παρατήρηση, εγώ σκέφτηκα το να μεγαλώσουν μαζί, και όχι τις δυσκολίες του να γεράσουν μαζί..
Όσον αφορά την ενέργεια, θα χρειαστεί να πετάω το μπαλάκι 300 φορές, αντί 100 που το πετάω τώρα, οκ είμαι διατεθημένος! Σοβαρά μιλώντας, νομίζω η αλληλεπίδραση και το κυνηγητό τους θα μετριάσει την ενέργεια που πρέπει να διαχειριστώ εγώ.
Όσον αφορά το φύλο πρέπει να πάω πάλι σε αρσενικό; μην έχω θέματα καβαλήματος με το θηλυκό αν και λογικά μέχρι τότε θα έχουμε προχωρήσει σε στείρωση.

αν θες η διαφορά μεταξύ τους να ειναι τόσο μικρή και να έχεις 2 γέρικα σκυλια την ίδια στιγμη (καλύτερα να υπάρχει διαφορά 3-6 χρόνια μεταξύ τους).
 
  • Like
Reactions: Orjo


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σε αυτό που λέει η Berna έχει ένα δίκιο (...δυστυχώς), αλλά πάντα υπάρχει η επιλογή να πάρεις και 3ο σε 2,3,4,5 χρόνια.

Αρσενικό ή θηλυκό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία κατά τη γνώμη μου - με εξαίρεση τα του οίστρου και της απομόνωσης αν δεν στειρώσεις.

Μεγαλύτερη σημασία έχει ο χαρακτήρας και των 2 και πως και ΑΝ θα ταιριάξουν.
Υπάρχουν (αν θυμάμαι καλά) κάποια θέματα στο φόρουμ για τον τρόπο που φέρνεις σε πρώτη επαφή 2 σκύλους που θα συγκατοικήσουν στην συνέχεια και τι να προσέξεις.
Αλλιώς αν το κάνεις τυφλά εντελώς, ενέχει ένα ρίσκο να πέσεις πχ σε τραμπούκο ή σε σκύλο με άλλα θέματα συμπεριφοράς ή ελλιπή κοινωνικοποίηση. Αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αν απευθυνθείς σε εκτροφέα του εξωτερικού. Θα πρότεινα να θέσεις το θέμα στον εκτροφέα ώστε και αυτός να σε καθοδηγήσει και να επιλέξει σκύλο που να τα πηγαίνει καλά με άλλους σκύλους.
Φυσικά όλα αυτά με την προϋπόθεση πως ο Prince τα πάει καλά με άλλους σκύλους.

Ισως είναι καλύτερη επιλογή να επιλέξεις ξανα λαμπ, αν ισχύουν όσα λένε πως τα πάνε καλά δλδ με άλλους σκύλους. (εσείς οι λαμπραντοράδες τα ξέρετε καλύτερα)

Πάντως να ξέρεις πως η κατοχή 2 ή περισσοτέρων σκύλων, είναι μια υπέροχη εμπειρία, αλλά ταυτόχρονα πάρα πολύ δεσμευτική.
 
  • Like
Reactions: Orjo and zouridi


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
38
Ισως είναι καλύτερη επιλογή να επιλέξεις ξανα λαμπ, αν ισχύουν όσα λένε πως τα πάνε καλά δλδ με άλλους σκύλους. (εσείς οι λαμπραντοράδες τα ξέρετε καλύτερα)
Έχω έρθει σε επαφή με 20-25 labrador συνολικά και σαν κανόνα θα έλεγα οτι ισχύει. Στις περιπτώσεις όμως που δεν ισχύει, είναι δύσκολη η κατάσταση λόγω μεγέθους, δύναμης και ξεροκεφαλιάς!

Δύσκολο να καταλάβω τον χαρακτήρα του κουταβιού (για εμένα τουλάχιστον). O Prince φαινόταν εξ αρχής μη κυριαρχικός και easy going ας πούμε, και όντως εξ ακολουθεί να είναι. Τα αδέρφια του που έχουμε επαφή, βλέπω τελείως διαφορετικά σκυλιά, οπότε ίσως έχει να κάνει το περιβάλλον και οχι τόσο η πρώτη συμπεριφορά που έχει στο εκτροφείο. Μη ζητήσω του εκτροφέα 'ήρεμο' σκυλί και θεωρήσει οτι δεν έχω ιδεά για vislza.

Παρόλα αυτά θα το κρατήσω αυτό που είπες για τα labrador επειδή με συμφέρει... μάλλον σε labrador καταλήγω, απλά ήθελα να δώ αν υπάρχει κανένας με vizsla να με διαφωτίσει.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Μπορείς κιόλας να απευθυνθείς και στον εκτροφεα που πήρες τον μικρό. Και αυτός μπορεί να σε καθοδηγήσει κιόλας.


Όσον αφορά το Vizzla, νομίζω έχω δει μια φορά σε εκθεση στην Ελλάδα, αλλά δεν γνωρίζω αν ήταν εκτροφεας η ιδιωτης που το είχε. Συνεπώς δεν ξέρω αν εκτρεφονται στην Ελλάδα και να εκτρεφονται και σωστά κιόλας (πολύ βασικό). Ιδιαίτερη φυλή πάντως φαίνεται.


Παρόλα αυτά, αν επελεγες κάτι τέτοιο, γνωριζεις 5-10 πράγματα για την φυλή και τις ιδιαιτεροτητες της, ώστε να βρεις και να απευθυνθείς στους σωστούς ανθρώπους;
 


zouridi

Active Member
8 Απριλίου 2021
43
65
38
Ναι, γενικά προσπαθώ να ενημερώνομαι αρκετά και από διάφορες πηγές.
Παρολα αυτά νιώθω λίγο μειονεκτικά σε γνώσεις καθώς είναι σκύλος εργασίας και προφανώς αν απευθυνθώ σε κυνηγό, δεν έχω τη γνώση να κρίνω, και έχουμε διαφορετικά κριτήρια.
Αν με το σωστούς ανθρώπους εννοείς ηθικούς τότε συμφωνώ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf