Απότομη αλλαγή διάθεσης...


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! :)
Τις τελευταίες μέρες ο σκυλακος μου φαίνεται να μην έχει όρεξη για τίποτα. Πήγαμε στο πάρκο που πάμε σχεδόν πάντα, έχει εκεί την παρέα του και παίζει συνέχεια και κάνει σαν τρελός κάθε φορά να παίξει. Από προχθές πήγαμε και δεν έπαιξε καθόλου με κανένα. Τον προκάλεσαν μια δυο αλλά τα αγνοούσε ήθελε να είναι κοντά μου συνέχεια. Γενικά δεν ασχολήθηκε με κανένα σκυλί που περνούσε και ας μην το γνώριζε ενώ συνήθως τραβάει να πάει να τα γνωρίσει. Είχε την ουρά κάτω χαλαρή ενώ συνήθως είναι στριφογυριστή (το λέω για να καταλάβετε την διαφορά). Δεν τρώει ούτε πίνει νερό και γενικά μέσα στο σπίτι όλο κοιμάται και πάει κάπου να είναι απομονωμένος. Σήμερα πήγαμε πάλι στο πάρκο και ήταν ένα κορίτσι με περίοδο την μύρισε και έκανε σαν τρελός (προσπάθησε προφανώς να την καβαλήσει) και μέχρι να φύγει δεν είχε σταματήσει να κλαψουριζει και να γαβγίζει. Λέτε όλη αυτή η αδιαθεσία να οφείλετε στο ότι θέλει να ζευγαρωσει?
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Καλησπερα και χρονια πολλα και σε εσενα :)

Ειπες πως η συμπεριφορα του αλλαξε πριν γινει αυτο με την σκυλα, ετσι? δεν νομιζω να εχει σχεση το ενα με το αλλο. σιγουρα τα αρσενικα εχουν μεγαλο νταλκα με το ζευγαρωμα, πιστεψε με τα περασα και εγω πριν στειρωσω τον δικο μου, εκλαιγε και εκανε σαν τρελος, αλλα δεν επεφτε ποτε η διαθεση του, μετα απο λιγο το ξεπερνουσε. υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορει να προκαλεσουν μια γενικοτερα πεσμενη διαθεση, απο ενδοπαρασιτα μεχρι ελκη στομαχου, κλπ κλπ. επισης τετοια συμπεριφορα μπορει να προκαλεσουν και τα εμβολια. μηπως εκανε εμβολιο προσφατα? πιστευω πως το παρκο αυτη τη στιγμη το μονο που κανει ειναι να του προκαλει στρες εφοσον δεν νιωθει ηδη καλα. προτεινω να γινει μια επικοινωνια η και επισκεψη στον κτηνιατρο απο βδομαδα και μεχρι τοτε να μην τον πηγαινεις στο παρκο για λιγες μερες.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλημέρα, χρόνια πολλά!

Όταν λες δεν τρώει και δεν πίνει νερό; Τίποτα; Πόσες ημέρες; Πάρε τον κτηνίατρο ένα τηλέφωνο, να μιλήσετε τουλάχιστον, και να κανονίσετε να τον δεί όποτε σου πει.

Σε γενικές γραμμές όταν δεν έχεις ιδέα σε τι μπορεί να οφείλεται, και αν τα συμπτώματα δεν αρχίζουν να υποχωρούν σε 2-3 ημέρες από τη στιγμή που τα πρόσεξες, να επικοινωνείς με τον κτηνίατρο.

Όσο για την ερώτησή σου, ο αρσενικός σκύλος θέλει να ζευγαρώσει όταν εμφανιστεί σκύλα σε οίστρο. Δεν έχει χρονιδιάγραμμα ή άλλες εσωτερικές διαδικασίες. Οπότε αν τη σκύλα τη μύρισε χθες στο πάρκο αλλά δεν τρώει από την Παρασκευή, δεν υπάρχει σύνδεση. Επίσης, δεν είναι απαραίτητο όλοι οι σκύλοι να πέφτουν σε "μελαγχολία" λόγω θηλυκού σε οίστρο.
 


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Ναι ναι η διάθεση του άλλαξε πριν. Όχι όχι έχουμε πολύ καιρό που πέρασε από το τελευταίο εμβόλιο. Πήρα την κτηνίατρο ένα τηλέφωνο και μου είπε ότι ίσως περνάει κάποια ίωση. Του βάλαμε θερμομετρο που μας είπε αλλά δεν είχε πυρετό. Εχθές κάτι κάναμε σιγά σιγά και φάγε λιγάκι χωρίς να τον πιέσω. Έβαλα λίγο νερό στην τροφή να μαλακώσει λίγο και έφαγε την μισή. Σήμερα την έφαγε όλη σχεδόν.
 
  • Like
Reactions: sis and TheBestBoi


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Καλημέρα, χρόνια πολλά!

Όταν λες δεν τρώει και δεν πίνει νερό; Τίποτα; Πόσες ημέρες; Πάρε τον κτηνίατρο ένα τηλέφωνο, να μιλήσετε τουλάχιστον, και να κανονίσετε να τον δεί όποτε σου πει.

Σε γενικές γραμμές όταν δεν έχεις ιδέα σε τι μπορεί να οφείλεται, και αν τα συμπτώματα δεν αρχίζουν να υποχωρούν σε 2-3 ημέρες από τη στιγμή που τα πρόσεξες, να επικοινωνείς με τον κτηνίατρο.

Όσο για την ερώτησή σου, ο αρσενικός σκύλος θέλει να ζευγαρώσει όταν εμφανιστεί σκύλα σε οίστρο. Δεν έχει χρονιδιάγραμμα ή άλλες εσωτερικές διαδικασίες. Οπότε αν τη σκύλα τη μύρισε χθες στο πάρκο αλλά δεν τρώει από την Παρασκευή, δεν υπάρχει σύνδεση. Επίσης, δεν είναι απαραίτητο όλοι οι σκύλοι να πέφτουν σε "μελαγχολία" λόγω θηλυκού σε οίστρο.
Είχε 2 μέρες που δεν είχε φάει τίποτα. Ούτε τις λιχουδιές δεν έπαιρνε. Όταν λέτε να εμφανιστεί εννοείται να υπάρξει απλά στο κοντινό οπτικό πεδίο του? Η να την έχει μυρίσει από κοντά?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η δυνατή αίσθηση του σκύλου είναι η όσφρηση, η όραση είναι πολύ μέτρια. Μπορούν να πιάσουν μυρωδιές από πολλά μέτρα μακριά, χωρίς να δούν/ακούσουν/κολλήσουν τη μύτη τους πάνω σε κάτι. Επίσης οι μυρωδιές παραμένουν στο χώρο για ώρες ή μέρες αφότου έχει φύγει όποιος/ό,τι άφησε τη μυρωδιά.

Όταν πρόκειται για σκύλα σε οίστρο, μπορούν να τη μυρίσουν από χιλιόμετρα ή και μέσα από τοίχους - σκέψου ότι το ένστικτο της αναπαραγωγής είναι από τα πιο ισχυρά στο ζωικό βασίλειο, διαφορετικά η ζωή θα είχε τελειώσει πολύ γρήγορα.

Δεν είναι απαραίτητο ότι κάθε αρσενικός σκύλος θα έχει τις ίδιες αντιδράσεις, και υπάρχουν και αρκετοί που το περνάνε αρκετά ανώδυνα. Πολλή προσοχή πάντως στο πάρκο μη φύγει, μην ξεσπάσουν καυγάδες και τον πάρει η μπάλα, μη μπλεχτεί ο ίδιος σε καυγά... Πιθανόν να μη σας επηρεάζει για την ώρα λόγω ηλικίας, αλλά καλύτερα ας προσέχουμε για να έχουμε!
 


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Η δυνατή αίσθηση του σκύλου είναι η όσφρηση, η όραση είναι πολύ μέτρια. Μπορούν να πιάσουν μυρωδιές από πολλά μέτρα μακριά, χωρίς να δούν/ακούσουν/κολλήσουν τη μύτη τους πάνω σε κάτι. Επίσης οι μυρωδιές παραμένουν στο χώρο για ώρες ή μέρες αφότου έχει φύγει όποιος/ό,τι άφησε τη μυρωδιά.

Όταν πρόκειται για σκύλα σε οίστρο, μπορούν να τη μυρίσουν από χιλιόμετρα ή και μέσα από τοίχους - σκέψου ότι το ένστικτο της αναπαραγωγής είναι από τα πιο ισχυρά στο ζωικό βασίλειο, διαφορετικά η ζωή θα είχε τελειώσει πολύ γρήγορα.

Δεν είναι απαραίτητο ότι κάθε αρσενικός σκύλος θα έχει τις ίδιες αντιδράσεις, και υπάρχουν και αρκετοί που το περνάνε αρκετά ανώδυνα. Πολλή προσοχή πάντως στο πάρκο μη φύγει, μην ξεσπάσουν καυγάδες και τον πάρει η μπάλα, μη μπλεχτεί ο ίδιος σε καυγά... Πιθανόν να μη σας επηρεάζει για την ώρα λόγω ηλικίας, αλλά καλύτερα ας προσέχουμε για να έχουμε!
Το ρώτησα γιατί εδώ στην γειτονιά μας υπάρχει ένα κορίτσι σε οίστρο που είναι 50 μέτρα από το σπίτι μας. Μπορεί να μυρίζει αυτό? Στο πάρκο ούτως ή άλλως ήταν δεμένος. Αλλά το ότι τράβαγε για να πάει προς τα εκεί που ήταν το άλλο σκυλί καταλαβαίνω ότι αν δεν τον είχα στο λουρι θα την είχε κάνει με ελαφρά
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Το ρώτησα γιατί εδώ στην γειτονιά μας υπάρχει ένα κορίτσι σε οίστρο που είναι 50 μέτρα από το σπίτι μας. Μπορεί να μυρίζει αυτό? Στο πάρκο ούτως ή άλλως ήταν δεμένος. Αλλά το ότι τράβαγε για να πάει προς τα εκεί που ήταν το άλλο σκυλί καταλαβαίνω ότι αν δεν τον είχα στο λουρι θα την είχε κάνει με ελαφρά
ναι αμε, μπορει να το μυρισει και πολυ καλα μαλιστα. και επισης οποιο κοριτσι τυχει και περασει απτη γειτονια γενικα μπορει να το μυρισει, και να ξερεις οτι δυστυχως η μυρωδια μενει για αρκετο διαστημα και στον αερα/εκει που κατουρησε.... μεγαλο δραμα

να ρωτησω, το παρκο ειναι οντως παρκο για σκυλους, η απλα ενα παρκακι? γιατι απο οσο ξερω σε νομιμο παρκο σκυλων δεν επιτρεπεται εισοδος σε σκυλα με περιοδο για αυτον ακριβως τον λογο
 


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
ναι αμε, μπορει να το μυρισει και πολυ καλα μαλιστα. και επισης οποιο κοριτσι τυχει και περασει απτη γειτονια γενικα μπορει να το μυρισει, και να ξερεις οτι δυστυχως η μυρωδια μενει για αρκετο διαστημα και στον αερα/εκει που κατουρησε.... μεγαλο δραμα

να ρωτησω, το παρκο ειναι οντως παρκο για σκυλους, η απλα ενα παρκακι? γιατι απο οσο ξερω σε νομιμο παρκο σκυλων δεν επιτρεπεται εισοδος σε σκυλα με περιοδο για αυτον ακριβως τον λογο
Άρα υπάρχει περίπτωση να οφείλεται και από αυτό διάθεση του... Έχθες κοιτούσε το παράθυρο σαν χαμένος. Γενικά είναι σαν να έχει καπνίσει μερικά τσιγάρακια χαχα. Τα Χριστούγεννα καθόταν όρθιος και έκλειναν τα μάτια του αλλά δεν ξαπλωνε ενώ έγερνε λίγο πήγαινε να πέσει και μετά ξανά άνοιγε τα μάτια του. Όχι όχι είναι πλατεία ουσιαστικά να το πούμε έτσι για να καταλάβετε καλύτερα.
 
  • Haha
Reactions: TheBestBoi


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Εγώ θα συμφωνήσω με τον ή την @sis ?

Αν ο σκύλος έχει διάθεση, όρεξη για φαι ή τουαλέτα περίεργες χωρίς κάποια εμφανή αλλαγή πχ μετακόμιση ή να έχει φύγει ένα μέλος της οικογένειας διακοπές ή δεν ξέρω τι άλλο πας στον γιατρό.
Εγώ αφήνω να περάσουν τρεις μέρες και την τέταρτη το πρωί είμαστε στον γιατρό.
Είναι και οι μόνοι τρόποι που σου δείχνει ο σκύλος ότι κάτι έχει.
 


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Εγώ θα συμφωνήσω με τον ή την @sis ?

Αν ο σκύλος έχει διάθεση, όρεξη για φαι ή τουαλέτα περίεργες χωρίς κάποια εμφανή αλλαγή πχ μετακόμιση ή να έχει φύγει ένα μέλος της οικογένειας διακοπές ή δεν ξέρω τι άλλο πας στον γιατρό.
Εγώ αφήνω να περάσουν τρεις μέρες και την τέταρτη το πρωί είμαστε στον γιατρό.
Είναι και οι μόνοι τρόποι που σου δείχνει ο σκύλος ότι κάτι έχει.
Σήμερα από όρεξη για φαΐ ήμαστε κάπως καλύτερα. Πίνει και νερό από μόνος του. Αλλά παρόλα αυτά κοιμάται όλη μέρα και γενικά φαίνεται ότι είναι αδιάθετος. Δυστυχώς λόγο ημερών δεν μπορούσαμε να πάμε στην γιατρό. Βέβαια την πήρα μέρα Χριστουγέννων τηλέφωνο και τις εξήγησα πως είναι και μου είπε να πάρω laprazol για ώρα ανάγκης (δεν του το έχω δώσει) να βάλουμε θερμόμετρο και μηοως να ξεκινήσω να του δίνω κοτόπουλο με ρύζι λαπα. Την ανάγκη του την κάνει κανονικά ούτε έχει εμετούς ούτε κάνει διάρροια. Δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή περιβάλλοντος.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Δεν ξέρω τι είναι λαπραζολ να σου πω την αλήθεια.
Πάντως αύριο που ανοίγουν αν δεν του έχει περάσει εγώ θα τον πήγαινα μια βόλτα.. βέβαια εμείς πάμε συχνά στον γιατρό για βόλτα και για ζύγισμα ειδικά πριν την ίωση
 


Johnnyag

Active Member
30 Νοεμβρίου 2020
27
28
31
Δεν ξέρω τι είναι λαπραζολ να σου πω την αλήθεια.
Πάντως αύριο που ανοίγουν αν δεν του έχει περάσει εγώ θα τον πήγαινα μια βόλτα.. βέβαια εμείς πάμε συχνά στον γιατρό για βόλτα και για ζύγισμα ειδικά πριν την ίωση
Το λαπραζολ χρησιμοποιείτε για το πεπτικό έλκος. Θα πάω μια βόλτα αύριο από την κτηνίατρο άλλωστε δεν είναι μακριά μας. :)
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Διάλειμμα για διαφημίσεις.

ο αρσενικός σκύλος θέλει να ζευγαρώσει όταν εμφανιστεί σκύλα σε οίστρο.
*Διαβάζει το παραπάνω, γυρνάει στο σκύλο της*
Ακούς Άρη;;; Όταν εμφανιστεί σκύλα σε οίστρο. Όχι πάντα ετοιμοπηδ.. εεε ετοιμοπόλεμος!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3