Από τι ράτσα πιστεύετε ότι κρατάει ο μικρός;


Tonia makedona

New Member
10 Μαρτίου 2021
3
13
Καλησπέρα σας! Υιοθέτησα αυτόν τον μικρούλη από φιλοζωική της Λέσβου. Βρέθηκε όταν ήταν νεογέννητο σε κάδο σκουπιδιών με το αδελφάκι του.. Δεν γνωρίζουμε γονείς, η εκτίμηση του γιατρού θα γίνει σύντομα, παρακαλώ όμως, πείτε μου σε τι ράτσες πιστεύετε ότι φέρνει;
Έχει κοντά ποδαράκια, βούλες, γυριστή ουρά και αυτάκια
. Εγώ εκτιμώ ότι έχει απο τζακ Ράσελ και κυνηγόσκυλοIMG_20210310_084810.jpgreceived_272739774383228.jpeg
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τι γλουκουλάκι. Να σας ζήσει!

Είναι πολυ μικρό για να δείξει κάτι ξεκάθαρο και μπορεί και να έχει και διάφορες ράτσες , να μη μοιάζει με τιποτα συγκεγκριμένο. Και ο γιατρός μέγεθος στο περίπου μόνο μπορει να εκτιμήσει.
Αυτο είναι το ωραίο με τα μιξ σκυλάκια, είναι μοναδικά !!!!
 
  • Love
Reactions: Tonia makedona


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
ειναι σα να βλεπω τον δικο μου σε κουταβι, αντι να εχει μαυρο να εχει καφε. ψαξε και τα danish swedish farmdogs, βλεπω και λιγο απ'άυτο οπως και στον δικο μου. σιγουρα και τζακ ρασελ. μικρουλη το κοβω να μενει, μαλλον δε θα περασει τα 8 κιλα.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Είναι μια γλύκα!!!!!!!!!!!!! Τζακ ρασελ βλεπω λίγο κι εγω...κατι άλλο δεν ξέρω...καλή ζωή να έχετε!
 
  • Love
Reactions: Tonia makedona


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Αρχικά, είναι πάρα πολύ όμορφος... να σας ζήσει. Τα χρώματα και οι στάμπες που έχει μου φέρνουν σίγουρα προς κυνηγόσκυλο και συγκεκριμένα German Shorthaired Pointer. Εννοείται βέβαια πως είναι μίξη οπότε δεν θα μου έκανε εντύπωση αν το τρίχωμά του μάκραινε στο μέλλον. Εμένα η δικιά μου (Επίσης κυνηγόσκυλο αλλά German Wirehaired Pointing Griffon mix) είχε παρόμοιο τρίχωμα σε μάκρος και νόμιζα ότι θα μείνει κοντότριχη αλλά τώρα έχει πολύ τρίχα που πρέπει να την αφαιρώ με την βοήθεια κομμωτή με stripping. Αν είναι συρματωτή η υφή λογικά παραπέμπει ακόμη παραπάνω σε αυτή την ράτσα που σου λέω. Μετά υποθέτω το άλλο μισό θα έλεγα πως μπορεί να είναι και κοκκόνι καθώς εδώ στην Ελλάδα παρατηρώ ότι συχνά υπάρχουν μίξεις με το 50% ή και λιγότερο να είναι κοκκόνι. Επίσης νομίζω ότι ανέφερες και την γυριστή ουρά οπότε βγάζει νόημα. Αλλά τα μπαλώματα στο πρόσωπο αριστερά και δεξιά θυμίζουν και Jack Russell. Ότι και να είναι σίγουρα δεν θα γίνει ιδιαίτερα μεγάλο (10 κιλά το πολύ). Πάντως σε σωματότυπο και στα χαρακτηριστικά μικρά spots στα μπροστινά πόδια και στα μπαλώματα μου θυμίζει πάρα πολύ την δικιά μου, εξ'ού και το συμπέρασμα μου.
 
  • Love
Reactions: Tonia makedona


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
Κουτάβια German Shorthaired Pointer

d27080c8e8eb0fd28ddf1702bbb603ff.jpg
54dae7941f0d16f5318490bf701a5c1b.jpg
1564082916.jpg
Έχουν τις χαρακτηριστικές (αχνές μερικές φορές, όπως στην περίπτωση του δικού σου) μικρές βούλες σε σχεδόν όλο τους το σώμα αλλά πιο συχνά στα μπροστινά και πίσω πόδια, κάτι το οποίο νομίζω πως δεν έχουν τα Jack Russell. Άλλα εννοείται πως μοιάζει ιδιαίτερα με Jack Russell στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, εκτός του ότι συχνά το πρόσωπό τους είναι πιο fox-like ενώ του δικού σου είναι λίγο πιο βραχύ. Υποθέσεις κάνω τώρα βέβαια, μπορεί να έχω πέσει εντελώς εκτός. Άλλα στην δική μου περίπτωση έπεσα πολυ λίγο καθώς νόμιζα πως είναι και αυτή German Shorthaired Pointer αλλά κατέληξε Wirehaired Pointing Griffon όπως προανέφερα. Ορίστε δύο φωτογραφίες της μικρή για να δεις τις χαρακτηριστικές βούλες.

IMG_20191230_123544_823.jpg
received_666083544162997.jpeg
 
  • Love
Reactions: Tonia makedona


Tonia makedona

New Member
10 Μαρτίου 2021
3
13
Κουτάβια German Shorthaired Pointer

View attachment 74539
View attachment 74540
View attachment 74541
Έχουν τις χαρακτηριστικές (αχνές μερικές φορές, όπως στην περίπτωση του δικού σου) μικρές βούλες σε σχεδόν όλο τους το σώμα αλλά πιο συχνά στα μπροστινά και πίσω πόδια, κάτι το οποίο νομίζω πως δεν έχουν τα Jack Russell. Άλλα εννοείται πως μοιάζει ιδιαίτερα με Jack Russell στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, εκτός του ότι συχνά το πρόσωπό τους είναι πιο fox-like ενώ του δικού σου είναι λίγο πιο βραχύ. Υποθέσεις κάνω τώρα βέβαια, μπορεί να έχω πέσει εντελώς εκτός. Άλλα στην δική μου περίπτωση έπεσα πολυ λίγο καθώς νόμιζα πως είναι και αυτή German Shorthaired Pointer αλλά κατέληξε Wirehaired Pointing Griffon όπως προανέφερα. Ορίστε δύο φωτογραφίες της μικρή για να δεις τις χαρακτηριστικές βούλες.

View attachment 74542
View attachment 74543
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Μοιάζει όντως αρκετά στις βούλες και τα αυτιά, καθώς είναι γυριστά, αλλά δε σηκώνονται, είναι πιο μακριά. Συμβουλευτήκαμε και τον κτηνίατρο, μας είπε πως κρατάει πάνω από 80% απο Τζακ Ράσελ και στην κορμοστασιά και στο περπάτημα (κατάλαβες.. όταν βγει στο πάρκο για βόλτα θα γυρίζω μισή απ' την ενέργεια ) και το υπόλοιπο από κυνηγόσκυλο. Κοκονάκι δεν μου θυμίζει, γιατί δεν έχει πολύ αλεπουδίστικη μουρίτσα, ειν; ο λίγο πιο μέσα (ακόμη). Αυτό που δεν ήξερα ήταν το τι κυνηγόσκυλο είναι. Θα ψάξω περαιτέρω για τη ράτσα που ανέφερες, γιατί μοιάζει αρκετά.. Ξανά ευχαριστω!
 
  • Like
Reactions: Orjo


Tonia makedona

New Member
10 Μαρτίου 2021
3
13
Αρχικά, είναι πάρα πολύ όμορφος... να σας ζήσει. Τα χρώματα και οι στάμπες που έχει μου φέρνουν σίγουρα προς κυνηγόσκυλο και συγκεκριμένα German Shorthaired Pointer. Εννοείται βέβαια πως είναι μίξη οπότε δεν θα μου έκανε εντύπωση αν το τρίχωμά του μάκραινε στο μέλλον. Εμένα η δικιά μου (Επίσης κυνηγόσκυλο αλλά German Wirehaired Pointing Griffon mix) είχε παρόμοιο τρίχωμα σε μάκρος και νόμιζα ότι θα μείνει κοντότριχη αλλά τώρα έχει πολύ τρίχα που πρέπει να την αφαιρώ με την βοήθεια κομμωτή με stripping. Αν είναι συρματωτή η υφή λογικά παραπέμπει ακόμη παραπάνω σε αυτή την ράτσα που σου λέω. Μετά υποθέτω το άλλο μισό θα έλεγα πως μπορεί να είναι και κοκκόνι καθώς εδώ στην Ελλάδα παρατηρώ ότι συχνά υπάρχουν μίξεις με το 50% ή και λιγότερο να είναι κοκκόνι. Επίσης νομίζω ότι ανέφερες και την γυριστή ουρά οπότε βγάζει νόημα. Αλλά τα μπαλώματα στο πρόσωπο αριστερά και δεξιά θυμίζουν και Jack Russell. Ότι και να είναι σίγουρα δεν θα γίνει ιδιαίτερα μεγάλο (10 κιλά το πολύ). Πάντως σε σωματότυπο και στα χαρακτηριστικά μικρά spots στα μπροστινά πόδια και στα μπαλώματα μου θυμίζει πάρα πολύ την δικιά μου, εξ'ού και το συμπέρασμα μου.
Ορίστε μερικές πιο ξεκάθαρες φωτογραφίες από τώρα που μεγάλωσε λίγο.
IMG_20210410_123645.jpgIMG_20210410_123652.jpgIMG_20210410_123650.jpg
 

Attachments



Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
486
1.094
20
Πάτρα
  • Love
Reactions: Tonia makedona




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf