Απώλεια σκύλου


12 Δεκεμβρίου 2016
9
7
Καλημέρα σας κ χρόνια σας πολλά.
Νεος εδώ κ χαίρομαι πολύ που βρίσκομαι ανάμεσα σας.
Παίρνω το θάρρος να σας γράψω κ να μοιραστω μαζί σας τον πονο μου.
28 Απριλιου του 15 μετά από επικοινωνία με γνωστο εμπορο της Αθηνας ο οποίος τακτικά βγαίνει στο εξωτερικο κ αφού συναντηθήκαμε στα διόδια των Μαλγαρων μετα απο επιστροφή διαλεξα ανάμεσα σε 10 μπιγκλοφατσες το δικο μου φιλαρακι.Ολη μου ή οικογένεια ( είχα 3 παιδιά δημοτικού τοτε) ημασταν ευτυχισμένοι έως την 29 Νοε του 16 όταν σε ηλικία 21 μηνών την χασαμε από ποντικοφάρμακο που το δοκίμασε στο....δάσος που πηγαίναμε κάθε μέρα για 2 ώρες οπωσδήποτε.
Ναι καλά ακούσατε...στο δάσος.
Ο πόνος μας είναι μεγάλος χθες κλεισαμε μήνα κ όλο το βράδυ εκλαγα 42 ετών άνθρωπος.
Το απίστευτο πως πλέον έχω κ τέταρτο παιδί που είναι 2,5 μηνών κ γι αυτό φταίει το μπιγκλαγγελακι μου στην κυριολεξία.Αν πονηρευτειτε λίγο θα καταλάβατε πως κ γιατί .
Είμαι δυστυχισμένος.Ευχαριστω.
 
  • Like
Reactions: tryphon13


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Αγαπητέ Στάθη.
Για αρχή να τα χαιρεσαι λοιπόν όλα τα παιδιά και μπράβο που τώρα το έψαξες περισσότερο για την απόκτηση του τέταρτου.Πονηρευτηκα και συμπερανα οτι αγοράστηκε από @Sunshine Land ?
Στο θέμα της φόλας στο δάσος (θεωρώ οτι εξακριβώθηκε και από κτηνίατρο; ) ειδοποιήσατε και κάποιον υπέυθυνο για την περιοχή; ΄Δεν ξέρω τις ακριβεις ενεργειες που πρέπει να κάνεις σε αυτή τη περίπτωση αλλά συχνά ακούω οτι ξεκληρίζονται όλα τα τσοπανόσκυλα/κυνηγόσκυλα του χωριού και ένας θεος ξερει τι άλλο.
Συλληπητήρια για την απώλεια. Δεν περιμένω να ξεχάσεις ποτέ τον σκύλο , αλλα περίπου 2 βδομάδες μετά θα έπρεπε να αρχίσεις να ''θεραπεύεσαι''. Αν έναν ολόκληρο μήνα μετά η δυστυχία μένει ίδια ακόμα, τότε δεν πρόκειται να φύγει απλά από μόνη της. Πάρε τα μέτρα σου γιατί δεν είναι αστείο.
Και Καλώς ήρθες! (Το φόρουμ όπως και το φειςμπουκ κλπ δεν μετράνε ακριβώς ως ανθρώπινη συναναστροφή για να βοηθήσουν με την κατάθλιψη.)
 


12 Δεκεμβρίου 2016
9
7
Αγαπητέ Στάθη.
Για αρχή να τα χαιρεσαι λοιπόν όλα τα παιδιά και μπράβο που τώρα το έψαξες περισσότερο για την απόκτηση του τέταρτου.Πονηρευτηκα και συμπερανα οτι αγοράστηκε από @Sunshine Land ?
Στο θέμα της φόλας στο δάσος (θεωρώ οτι εξακριβώθηκε και από κτηνίατρο; ) ειδοποιήσατε και κάποιον υπέυθυνο για την περιοχή; ΄Δεν ξέρω τις ακριβεις ενεργειες που πρέπει να κάνεις σε αυτή τη περίπτωση αλλά συχνά ακούω οτι ξεκληρίζονται όλα τα τσοπανόσκυλα/κυνηγόσκυλα του χωριού και ένας θεος ξερει τι άλλο.
Συλληπητήρια για την απώλεια. Δεν περιμένω να ξεχάσεις ποτέ τον σκύλο , αλλα περίπου 2 βδομάδες μετά θα έπρεπε να αρχίσεις να ''θεραπεύεσαι''. Αν έναν ολόκληρο μήνα μετά η δυστυχία μένει ίδια ακόμα, τότε δεν πρόκειται να φύγει απλά από μόνη της. Πάρε τα μέτρα σου γιατί δεν είναι αστείο.
Και Καλώς ήρθες! (Το φόρουμ όπως και το φειςμπουκ κλπ δεν μετράνε ακριβώς ως ανθρώπινη συναναστροφή για να βοηθήσουν με την κατάθλιψη.)
Καλησπέρα Ιωαννα.Ευχαριστω για την υποδοχή κ τα καλα σου λογια.
Ή δηλητηρίαση είναι όντως επιβεβαιωμένη.Το πάλεψε 48 ολόκληρες ώρες , προφανώς γιατί το φάρμακο έχασε με τις βροχες εκεινων των ημερών την δύναμη του.Την πήγα σε 2 γιατρούς αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε.
Περναω δύσκολα είναι η αλήθεια δεν έχω κλάψει έτσι σε διαρκεια κ ένταση στην ζωή μου για 1 ακόμη λόγο.Ενα βράδυ που ήμουν σε 'ιδιαίτερες' στιγμες πήδηξε πάνω στο κρεβάτι προφανως από ζήλεια ή περιέργεια κ έτσι έγινε το.....καλό κ αποκτησαμε ένα υπέροχο κοριτσι.
Αυτό το σκυλί ήρθε στην ζωή μας για συγκεκριμένο λόγο.
Όσο αφορά αυτό για το shunshine όχι δεν ήταν από εκεί.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


12 Δεκεμβρίου 2016
9
7
Καλησπέρα Ιωαννα.Ευχαριστω για την υποδοχή κ τα καλα σου λογια.
Ή δηλητηρίαση είναι όντως επιβεβαιωμένη.Το πάλεψε 48 ολόκληρες ώρες , προφανώς γιατί το φάρμακο έχασε με τις βροχες εκεινων των ημερών την δύναμη του.Την πήγα σε 2 γιατρούς αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε.
Περναω δύσκολα είναι η αλήθεια δεν έχω κλάψει έτσι σε διαρκεια κ ένταση στην ζωή μου για 1 ακόμη λόγο.Ενα βράδυ που ήμουν σε 'ιδιαίτερες' στιγμες πήδηξε πάνω στο κρεβάτι προφανως από ζήλεια ή περιέργεια κ έτσι έγινε το.....καλό κ αποκτησαμε ένα υπέροχο κοριτσι.
Αυτό το σκυλί ήρθε στην ζωή μας για συγκεκριμένο λόγο.
Όσο αφορά αυτό για το shunshine όχι δεν ήταν από εκεί.
Πιστεύω τώρα που το θυμηθηκα πως το shunshine δεν κάνει εμπόριο αλλά επιλεκτική εκτροφή.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου καθώς και για τον τρόπο απόκτησης της σκύλα σου!

Οι επιλογές σου ήταν λανθασμένες. Σκύλος ελεύθερος εξουδετερώνεται πολύ εύκολα και το διαπίστωσες και μόνος σου!

Αν ξαναυπάρξει στην ζωή σου τετράποδο όν κάνε μου την χάρη:

Φίμωτρο 20-25 ευρώ:


GPS TRACKER με 11-12 ευρώ από ebay:





Σίγουρες λύσεις...;)
 
  • Like
Reactions: Orilis




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
GPS Tracker

Συσκευή εντοπισμού.
Τοποθετείς μια κάρτα sim εντός της συσκευής ανα πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να σου πει θέση, ταχύτητα, συντεταγμένες έως και ήχο!
Ποδήλατα, μοτοσυκλέτες, αυτοκίνητα, σκυλιά!

Στον σκύλο το βάζεις μέσα σε αδιάβροχο σακουλάκι και το σκαλώνεις στο στηθόλουρο του. Του φοράς και το φίμωτρο και άντε γεια σας!

(Μέγεθος ενός σπιρτόκουτου)
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
GPS Tracker

Συσκευή εντοπισμού.
Τοποθετείς μια κάρτα sim εντός της συσκευής ανα πάσα ώρα και στιγμή μπορεί να σου πει θέση, ταχύτητα, συντεταγμένες έως και ήχο!
Ποδήλατα, μοτοσυκλέτες, αυτοκίνητα, σκυλιά!

Στον σκύλο το βάζεις μέσα σε αδιάβροχο σακουλάκι και το σκαλώνεις στο στηθόλουρο του. Του φοράς και το φίμωτρο και άντε γεια σας!

(Μέγεθος ενός σπιρτόκουτου)
και αμα χάθει το στηθόλουρο εχασες και το gps.. γνωστό fail στη Αμερική εδω και χρόνια δυστυχώς
 
  • Like
Reactions: mareco


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
το μονο που δεν μπορει να χαθει πανω στον σκυλο ειναι το τσιπακι.
απο ταυτοτητα και αυτο προτιμω το gps
 
  • Like
Reactions: Orilis


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
το μονο που δεν μπορει να χαθει πανω στον σκυλο ειναι το τσιπακι.
απο ταυτοτητα και αυτο προτιμω το gps
ναι αλλά χάνεται... υπαρχουν ατομα που εσκεμενα βγαζουν τα λουρακια απο χαμμενα σκυλιά για να φαίνονται ως αδεσποτα και να τα μαζεύει ο δήμος... εγω τσιπ και ταυτότητα παιδιά... και tire up και στο περιλαίμια ΚΑΙ στο ταμπελάκι για εξτρα σιγουριά
 
  • Like
Reactions: myEnzo and mareco


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
και αμα χάθει το στηθόλουρο εχασες και το gps.. γνωστό fail στη Αμερική εδω και χρόνια δυστυχώς
Ωωωω μα τους 13 τυφώνες...άνοιξε η γη και τον κατάπΧιε...και χάσαμε και σκύλο και gps και στηθόλουρο...

Αν φοράς στον σκύλο σου στηθόλουρο με πλαστικό κλιπ τι να σε κάνω...

Περίμενα να θίξεις την επόμενη "ελαχιστοποίηση πιθανότητας" που είναι το τσίμπημα φιδιού. Αλλά νταξ δεν θα το ζώσουμε το ζωντανό πΧια με 500 μπλιμπλίκια!
 
  • Like
Reactions: Orilis


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Παιδιά αν έχετε σκυλιά που όταν τα αφήνετε ελεύθερα αλλάζουν 5 βουνά, περνούν τα σύνορα και αλλάζουν χώρα ή πλανήτη δεν σας φταίει κανείς!

Μιλάμε για νορμάλ πράγματα...
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Ωωωω μα τους 13 τυφώνες...άνοιξε η γη και τον κατάπΧιε...και χάσαμε και σκύλο και gps και στηθόλουρο...

Αν φοράς στον σκύλο σου στηθόλουρο με πλαστικό κλιπ τι να σε κάνω...

Περίμενα να θίξεις την επόμενη "ελαχιστοποίηση πιθανότητας" που είναι το τσίμπημα φιδιού. Αλλά νταξ δεν θα το ζώσουμε το ζωντανό πΧια με 500 μπλιμπλίκια!
δεν φοράω στηθόλουρο εκτος από σπάνιες περιπτωσεις.. tire up βαζω στο περιλαιμιο..για εξτρα προστασια.. τα εχω ζησει αυτά που σου λεω μην σου φαίνονται περιεργα
 
  • Like
Reactions: mareco


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
δεν φοράω στηθόλουρο εκτος από σπάνιες περιπτωσεις.. tire up βαζω στο περιλαιμιο..για εξτρα προστασια.. τα εχω ζησει αυτά που σου λεω μην σου φαίνονται περιεργα
αν το δεις σαν κατι απλο
η ταυτοτητα για να δειξει ποιανου ειναι ο σκυλος θα πρεπει καποιος να πιασει τον σκυλο
με αυτη την παπαριτσα θα μπορεις να ξεκινησεις να πας στον σκυλο που εχασες αφου σου δινει στιγμα
απλη λογικη ειναι
χανω τον σκυλο μου,περιμενω να με παρουν τηλ μπας και τον βρηκαν και δουν την ταυτοτητα
χανω τον σκυλο μου,βαζω μπρος την παπαριτσα και ακολουθω το στιγμα
κοστος,ιδιο,αποτελεσματικοτητα;;;;καμια σχεση
πιθανοτητες καποιος παπαρας να βγαλει ταυτοτητα η την παπαριτσα;;οι ιδιες
χρονος που κερδιζω με την παπαριτσα;;ανεκτιμητος..

ο παπαρας που βγαζει λουρια για να τα μασει ο δημος (γινοντε τετοια;) δεν θα κολησει σε ενα ται ραπ,σιγα το πραμα,με λιγη πιεση σπανε.μην μου πεις οχι,εχω βαλει εκατομυρια απο αυτα λογω δουλειας.
τωρα αν πρεπει να εχεις στηθολουρο για να το προσαρμοσεις η οχι νταξ,λογικα και στο λουρι θα μπορεις να το βαλεις.

ασχετο
@Kouros αμερικανιες λενε ωρε,βαλε μια ταξη εδω χαχαχαχαχαχαχα
λεμε και καμια μακακια.
 
  • Like
Reactions: Orilis


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Νταξ γελάει ο σοβαρός κόσμος με τις ταυτότητες και τις διάφορες μπαρούφες...λες και όλα τα σκυλιά πλησιάζονται! Ταυτότητα να βάζετε σε σκυλάκια που είναι διαχειρίσιμα! Τα δικά μας ακόμα και από την πιθανή παραζάλη του χαμού μπορεί να κατεβάσουν κανέναν άμοιρο που θα βρεθεί στο διάβα τους και θα προσπαθήσει να διαβάσει το τηλέφωνο που είναι χαραγμένο πάνω στην πλακετούλα με γραμματοσειρά Times New Roman.

Προσωπικά ποτέ δεν τοποθέτησα ταυτότητα γιατί το θεωρώ μια βλακεία και μισή!
Δεν το θεωρώ καταρχάς πρόληψη!Εκ των υστέρων πράγματα...κλάφ'τα!

Πρόληψη αντιθέτως είναι το Gps ή όποιο άλλο μαραφέτι σου δώσει στιγμιαία πληροφόρηση!

7 χρόνια έχω τον σκύλο, 6 χρόνια το gps! Το 'χω ζήσει και 'γω! Είμαι στατιστικό(ελληνικότατο κιόλας)?
 
  • Like
Reactions: Kouros


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
...βγαζει λουρια για να τα μασει ο δημος (γινοντε τετοια; ) ...
Όχι.
Εναλλακτική εκδοχή αστικού μύθου είναι οτι βγάζουν τα περιλαίμια των αδέσποτων για να τα φορέσουν στους δικούς τους σκύλους.
Στην πραγματικότητα τα σκυλιά παίζουν παλευουν και ξύνονται ώσπου να τα βγάλουν μόνοι τους.
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Όχι.
Εναλλακτική εκδοχή αστικού μύθου είναι οτι βγάζουν τα περιλαίμια των αδέσποτων για να τα φορέσουν στους δικούς τους σκύλους.
Στην πραγματικότητα τα σκυλιά παίζουν παλευουν και ξύνονται όσπου να τα βγάλουν μόνοι τους.
Εγώ απ'ότι αδέσποτο βρίσκω και φοράει λουρί το βγάζω και το πετάω σκεπτόμενος ότι μπορεί να σκαλώσει πουθενά ή να συγκαεί το σημείο...! :)

Παντού υπάρχει ένα μύθος τελικά...:cool:
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Όχι.
Εναλλακτική εκδοχή αστικού μύθου είναι οτι βγάζουν τα περιλαίμια των αδέσποτων για να τα φορέσουν στους δικούς τους σκύλους.
Στην πραγματικότητα τα σκυλιά παίζουν παλευουν και ξύνονται ώσπου να τα βγάλουν μόνοι τους.
Εγώ απ'ότι αδέσποτο βρίσκω και φοράει λουρί το βγάζω και το πετάω σκεπτόμενος ότι μπορεί να σκαλώσει πουθενά ή να συγκαεί το σημείο...! :)

Παντού υπάρχει ένα μύθος τελικά...:cool:
νταξ,υπαρχει και το οτι τα βγαζουν οι κυνηγοι για τα δικα τους
ασχετα που πολλα δεν κανουν ουτε για τα μπιπερ ουτε θα κρατουσα κουδουνακι εστω μια μερα.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κι όμως, πολλές κυρίες που ταΐζουν αδέσποτα τους φοράνε κολάρο, ώστε να φαίνεται ότι κάποιος φροντίζει για αυτά. Είναι ένας άτυπος τρόπος να αποφεύγονται διπλοταΐσματα, διπλοεμβολιασμοί κλπ. Μην τα βγάζεις τα κολάρα ... Τα γατιά είναι πιο εύκολο να πιαστούν και να πνιγούν. Όχι ότι δεν γίνεται. Φυσικά και γίνεται, αλλά όχι τόσο τακτικά όσο στις γάτες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.806
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf