Αριθμός κουταβιών Ε.Π


giorgos55

Active Member
17 Νοεμβρίου 2011
42
0
markopoulo attikis
Θυμαμαι τα καλοκαιρια οταν ημουν μικρος πηγαινα και βοηθουσα τον θειο μου ο οποιος εχει προβατα και φυσικα Ε.Π για τη φυλαξη του κοπαδιου ...
θυμαμαι λοιπον πως οταν ερχοταν η ωρα να γεννησει καποια απο τις θυληκες ο αριθμος των κουταβιων κυμαινοταν παντα αναμεσα στο 1 το πολυ (σπανια) 3 κουταβια ...και μου γεννηθηκε η απορια αν ο μικρος αριθμος κουταβιων ειναι χαρακτηριστικο της φυλης ;;
Το πρωτο που περιμενω να με ρωτησετε μηπως δεν ηταν αρκετη η τροφη αλλα παντα τις σκυλες τις καλοταιζαμε και μαλιστα την περιοδο κυησης τους διναμε εξτρα βιταμινες (αυτο φαινοταν και απο τα κουταβια τα οποια παντα ηταν παχια )...
Αλλα αυτο που πιστευω πως πιθανον να ειναι ο λογος εαν δεν ειναι χαρακτηριστικο της φυλης ειναι μηπως οφειλεται στο γεγονος πως τα σκυλια αυτα περπατουν πολλες ωρες , σε ανωμαλα εδαφη και ειναι αντιμετωπα με τις δυσκολες καιρικες συνθηκες χωρις καποια ιδιαιτερη προστασια...(αν και οι σκυλες κατα την περιοδο της κυησης απο μονες τος δεν ακολουθουν το κοπαδι)...
 


milk takis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
319
3
thessaloniki
Eγω ξερω οτι οσο μεγαλυτερο μεγεθος του σκυλου τοσο πιο πολλα γενναει..Στις περισσοτερες των περιπτωσεων..Αυτο γινοταν με ολες τις θυληκες η με μια;
 






milk takis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
319
3
thessaloniki
Ο πελαργος θα ξερει καλυτερα..Εξαλλου παραπανω απο 3 τι θα τα κανετε;;χαχα..Βασικα ο κτηνιατρος το εχει στα υποψην του αυτο,,τι λεει;;
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Το πιο πιθανό είναι να κρατούσε ο τσοπάνης αυτά που ήθελε και τα υπόλοιπα...
Είναι πάντως φυλή με σχετικά μεγάλες τοκετοομάδες.
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Τι εννοείς από 1 έως 3 κουτάβια; Ότι γεννιόντουσαν μόνο 1-3 ή ότι επιζούσαν μόνο 1-3. Πόσων ετών ήταν η σκύλα; πόσες γέννες είχε κάνει; σε όλες γεννούσε τόσα κουτάβια; ήταν χειμερινές ή καλοκαιρινές γέννες, είναι ορισμένες από τις ερωτήσεις που πρέπει να απαντηθούν για την συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί τα Ε.Π. γεννούν συνήθως 8-10 κουτάβια.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Εγώ πάντως από τις σκύλες του χωριού -όχι την δική μας- θυμάμαι 6-8 κουτάβια. Εχω δει κ γέννα με 11 κουτάβια αλλά πιο σπάνια
 


giorgos55

Active Member
17 Νοεμβρίου 2011
42
0
markopoulo attikis
Αυτο που λεει ο ptf δεν στεκει γιατι δεν ειπα οτι παντα κρατουσαμε και τα τρια αλλα στις γεννες ηξερα ποσα γενιουνταν γιατι οποτε πηγαινε ο θειος μου πηγαινα και εγω...
Φιλε ορθε δεν επιζουσαν τρια γεννιουνταν μονο τρια οσο για τις ερωτησεις που κανεις δεν μιλαω για μια και συγκεκριμενη σκυλα αλλα για καθε φορα που γεννουσε καποια σκυλα απο το κοπαδι αλλα συνηθως οι γεννες γινονταν ανοιξη και μαλιστα αυριο θα παω στο μαντρι και μου ειπε ο ξαδερφος μου οτι εχει γεννησει μια σκυλα και θα ανεβασω και φωτο απο τα κουταβια να τα δειτε;)
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Στείλε καμία φωτογραφία να δούμε, αλλά να μην είναι πολύ μικρά και δεν καταλάβουμε τίποτα. Δεν στέλνεις καλύτερα φωτογραφίες των γεννητόρων;
Πόσες σκύλες είναι αυτές που γεννούν 1-3 κουτάβια δηλαδή; Ενδιαφέρουσα η συζήτηση...
 




giorgos55

Active Member
17 Νοεμβρίου 2011
42
0
markopoulo attikis
Αρχικα φιλε ορθε το κοπαδι την ωρα που πηγα ελειπε και ηταν εκει μονο τα κουταβια αλλα ηταν εκει δεμενος και ο αδερφος του πατερα τους (γιατι εχει παρουσιασει αλλεργια και τον εχουν δεσει και του κανουν ενεσεις ) και θα σας δειξω και απο αυτον φωτο μιας και ελειπαν οι γεννητορες...οσο για το ποσες σκυλες μιλαμε για πανω απο 12 μεσα σε αυτα τα χρονια που θυμαμαι ....οσον αφορα για την ηλικια απο τις σκυλες συνηθως περα απο καποιες εξαιρεσεις τις αφηναμε να ζευγαρωσουν στον εναμιση χρονο (λεω καποιες εξαιρεσεις γιατι μερικες φορες που ο θειος μου δεν ειχε προσεξει πως ηταν ο καιρος τους για να τις περιορισει , ζευγαρωναν πιο μικρες)Φωτογραφία0593.jpg
 

Attachments





ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Το κεφάλι του μου θυμίζει πολύ ένα συγκεκριμένο μολοσσικό (Γιορντάνη).
Στους 18 μήνες δεν έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη μιας σκύλας τέτοιων φυλών. Μικρές τις ζευγαρώνετε.
 




giorgos55

Active Member
17 Νοεμβρίου 2011
42
0
markopoulo attikis
ptf το ξερω οτι οι σκυλες ειναι μικρες για ζευγαρωμα αλλα δεν ειναι δικες μου για να μπορω να αποφασισω εγω για αυτες (το καλυτερο θα ηταν να ζευγαρωναν μετα τα δυο τους χρονια αλλα...) , τι ειδους (γιορντανη) εννοεις ??
Οχι GRDANE λεγεται μουργος ..πως σου ηρθε αυτο το ονομα ???
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Τα σκυλάκια μοιάζουν ΟΚ, αλλά είναι πολύ μικρά. Ο θείος όμως είναι λίγο περίεργος. Ίσως με ξενίζει το γεγονός ότι έχει κομμένα αυτιά. Βάλε και άλλες φωτογραφίες.
 


giorgos55

Active Member
17 Νοεμβρίου 2011
42
0
markopoulo attikis
Φιλε ορθε ειναι λιγο δυσκολο να ξαναπαω στο μαντρι γιατι ειμαι λιγο μακρια αλλα την επομενη φορα που θα παω θα ξαναεναβασω φωτο..παντως οι γεννητορες ειναι και οι δυο λιγο πιο μικροσωμοι στο βαρος γενικα ο συγκεκριμενος ειναι ο πιο μεγαλος του κοπαδιου...
 


molossos

Member
6 Φεβρουαρίου 2009
12
0
Το κεφάλι του μου θυμίζει πολύ ένα συγκεκριμένο μολοσσικό (Γιορντάνη).
Στους 18 μήνες δεν έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη μιας σκύλας τέτοιων φυλών. Μικρές τις ζευγαρώνετε.
01120004.jpg
 


molossos

Member
6 Φεβρουαρίου 2009
12
0
Ο Γιορντανης

Το κεφάλι του μου θυμίζει πολύ ένα συγκεκριμένο μολοσσικό (Γιορντάνη).
Στους 18 μήνες δεν έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη μιας σκύλας τέτοιων φυλών. Μικρές τις ζευγαρώνετε.



View attachment 35721=;